Pierwsza pomoc w ciąży

gru 18, 2021 | blog, Ciąża

Pierwsza pomoc w ciąży

Każdemu z nas może przydarzyć się jakiś wypadek – czy to komunikacyjny, czy taki w domu. O ile większość ludzi wie przynajmniej mniej więcej, jak udzielić pomocy osobie poszkodowanej, tak mało kto wie, jak to zrobić, gdy poszkodowaną jest kobieta ciężarna. Zatem jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w ciąży? 

Wypadek komunikacyjny

Naczelną zasadą udzielania pierwszej pomocy jest zapewnienie bezpieczeństwa przede wszystkim sobie. Jeśli podczas udzielania pomocy osobom poszkodowanym w wypadku, coś Ci się stanie, nie pomożesz już nikomu. 

Jeśli więc wypadek komunikacyjny miał miejsce na ruchliwej trasie, nie podbiegaj od razu do niej, bo może Cię potrącić nadjeżdżający samochód. Ustaw w odpowiedniej odległości trójkąt lub trójkąty ostrzegawcze, załóż kamizelkę odblaskową, zapewnij sobie bezpieczeństwo. Jeśli w pobliżu znajdują się inni ludzie, poproś ich o pomoc.

Gdy jesteś bezpieczny, przystąp do działania. Jak najszybciej poinformuj odpowiednie służby o wypadku – zadzwoń pod 112 lub 999. Podaj adres, jeśli go znasz, powiedz, na którym kilometrze danej trasy się znajdujecie – znajdziesz je na przydrożnych słupkach. Jeśli obecni są inni świadkowie, oni mogą zadzwonić, a Ty zacznij udzielać pierwszej pomocy. 

Najprawdopodobniej dyspozytor zapyta Cię o stan poszkodowanych. Przekaż mu wszystko, o co pyta. Najprawdopodobniej będą to płeć, przybliżony wiek, widoczne urazy oraz to, czy poszkodowany jest przytomny, i czy oddycha. 

Sprawdzenie, czy tak jest, powinno obejmować trzy działania. W zasadzie cztery, bo jeszcze przed sprawdzeniem, czy oddycha, powinieneś sprawdzić, czy nie ma nic w drogach oddechowych. W tym celu połóż jedną dłoń na czole poszkodowanego, drugą na żuchwie i odchyl głowę lekko do tyłu. Nie tylko sprawdzisz, czy w jamie ustnej nic nie zalega, ale też ułatwisz poszkodowanemu oddychanie. 

Następnie zaobserwuj, czy klatka piersiowa się unosi. Po drugie przyłóż ucho do nosa poszkodowanego i postaraj się usłyszeć, czy oddycha. Po trzecie przyłóż twarz do nosa i ust tej osoby w taki sposób, aby poczuć na swoim policzku oddech. W ciągu 10 sekund powinny wystąpić 2 oddechy. Jeśli tak nie jest, powinieneś przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej (RKO). Co jednak, gdy poszkodowaną osobą jest kobieta ciężarna? Jak powinna wyglądać pierwsza pomoc w ciąży?

Pierwsza pomoc w ciąży po wypadku komunikacyjnym

Przede wszystkim, jeśli osoba poszkodowana w wypadku komunikacyjnym jest w ciąży, koniecznie poinformuj o tym dyspozytora. Po drugie, gdy kobieta jest przytomna, pomóż jej oddalić się na bezpieczną odległość z drogi czy też od uszkodzonego auta i poproś, aby usiadła lub najlepiej położyła się na lewym boku. Zapobiegnie to ewentualnemu upadkowi, który może być następstwem wypadku lub omdlenia wskutek stresu. 

Jeśli kobieta jest nieprzytomna, ale oddycha, ułóż ją w pozycji bezpiecznej na lewym boku i do przyjazdu karetki monitoruj jej stan. Możesz przykryć ją kocem termicznym, aby nie doszło do wyziębienia. W miarę możliwości zaobserwuj, czy nie doszło do krwawienia z dróg rodnych. 

Gdy kobieta jest nieprzytomna i nie oddycha, musisz przystąpić do RKO. Zasadniczo pierwsza pomoc w ciąży nie różni się znacząco od udzielania pierwszej pomocy osobie nieciężarnej, ale jest jedna bardzo ważna rzecz, o której należy pamiętać. 

Ułożenie ciężarnej na lewym boku – podstawa pierwszej pomocy w ciąży

Ułożenie ciężarnej na lewym boku jest niezwykle ważne. Wiemy oczywiście, że nie da się wykonywać resuscytacji krążeniowo-oddechowej, gdy ktoś leży całkowicie na lewym boku. W takim przypadku należy podłożyć pod prawy bok kobiety ciężarnej poduszkę, zwinięty koc czy kurtkę – tak, aby jej prawe biodro się uniosło. Wystarczy kąt nachylenia 15-30 stopni. 

Dlaczego? Zapobiegniemy w ten sposób zespołowi aortalno-żylnemu (ucisk macicy na największe naczynia krwionośne może doprowadzić do zaburzeń akcji serca dziecka). Gdy ciężarna leży na lewym boku, poprawia się cyrkulacja krwi i dotlenienie płodu. Ponadto ucisk na żyłę dolną główną i aortę może doprowadzić do wzrostu ciśnienia żylnego w macicy, co z kolei może prowadzić do odklejenia łożyska. Właśnie dlatego bezwzględnie należy o tym pamiętać.

Później, po podłożeniu ciężarnej czegoś pod prawy bok, standardowo – 30 uciśnięć klatki piersiowej i 2 wdechy. Kontynuuj aż do przyjazdu karetki. Jeśli jednak w pobliżu jest ktoś, kto może Cię zmienić, zmieniajcie się dosyć często. RKO jest bardzo wyczerpujące.

Pierwsza pomoc w ciąży w przypadku upadku

W ciąży zmienia się środek ciężkości, przez co łatwo o zachwianie równowagi i upadek. Upadek w ciąży może być groźny, jeżeli ciężarna upadła na brzuch lub okolice miednicy. Nawet jeśli wydaje jej się, że wszystko jest w porządku i nie nastąpiło krwawienie z dróg rodnych, najlepiej będzie, jeśli skonsultuje się z lekarzem. U dziecka mogło dojść do złamania kości długich lub urazu czaszki. W wyniku upadku może dojść też do przedwczesnego odklejenia łożyska, co jest bezpośrednim zagrożeniem życia płodu. 

Omdlenia kobiety ciężarnej

W ciąży omdlenia wcale nie są rzadkością. Dlatego w naszym mniemaniu niedopuszczalne jest nieustępowanie miejsca ciężarnej np. w komunikacji miejskiej. Owszem, ciąża to nie choroba, ale organizm kobiety wykonuje w tym czasie arcytrudną i wyczerpującą pracę. Nie jest to obojętne dla jej samopoczucia i ogólnego stanu. 

Omdlenie to chwilowa utrata przytomności. Często jest poprzedzone zawrotami głowy, mroczkami, szumem w uszach i uczuciem silnego osłabienia. Jeśli jesteś w ciąży i coś takiego poczujesz lub jeśli ciężarna w Twoim otoczeniu wygląda słabo, lub zgłasza Ci opisane objawy, pomóż jej. W takiej sytuacji należy usiąść z głową między nogami, ale najlepiej wtedy, gdy ktoś może kobietę asekurować. Jeśli nie ma takiej możliwości, należy się położyć (najlepiej na lewym boku), aby zapobiec upadkowi, który tak jak wspomnieliśmy, może być groźny. 

Nie zawsze uda się zapobiec omdleniu. W jego przypadku pierwsza pomoc polega głównie na tym, aby położyć ciężarną w pozycji na lewym boku lub z czymś podłożonym pod prawy bok, aby prawe biodro było uniesione. Zapewnij ciężarnej dostęp powietrza, sprawdź, czy jej szyi nie uciska np. kołnierzyk, czy naszyjnik. Jeśli po chwili przytomność nie wraca, wezwij pogotowie. Sprawdzaj, czy kobieta oddycha – może doszło do czegoś poważnego. Jeśli nie oddycha, wykonaj RKO. 

Pamiętaj też o jednej rzeczy – nie dotyczy to tylko pierwszej pomocy w ciąży, ale pierwszej pomocy w ogóle. Nigdy nie podkładaj pod głowę osoby poszkodowanej (poza atakami padaczki) poduszki, kurtki czy innego materiału. W ten sposób broda zbliża się do klatki piersiowej, co utrudnia oddychanie. 

Nigdy też nie podawaj kobiecie w ciąży żadnych leków. Wiele leków może być niebezpiecznych dla płodu, o czym możesz nie wiedzieć. Więcej o lekach w ciąży przeczytasz we wpisie Leki w ciąży.

Jeśli jesteś kobietą ciężarną, pamietaj – dbaj o siebie, proś o ustąpienie miejsca w komunikacji miejskiej czy o przepuszczenie w kolejce w sklepie, w samochodzie zapinaj pasy. Nie znaczy to oczywiście, że jeśli jesteś w ciąży, to masz leżeć i nic nie robić. Możesz być aktywna fizycznie, jeśli ciąża jest zdrowa. Więcej o tym poczytasz tutaj.

Jednak tam, gdzie to możliwe, unikaj ryzyka. Zdrowie Twoje i Twojego nienarodzonego dziecka jest przecież najważniejsze. 

banner-fitness-i-pilates-dla-kobiet-w-ciazy
https://czterytrymestry.pl/kurs-fitness-pilates-w-ciazy/

0 komentarzy

Wyślij komentarz