Nie wiesz, jak wybrać imię dla dziecka? Skorzystaj z naszego poradnika

paź 18, 2021 | 0 komentarzy

Wybór imienia dla dziecka, które nosisz pod sercem to nie lada wyczyn. W końcu jak wybrać jedno imię spośród tysięcy możliwości? Zadręczasz się, że ten wybór może zaważyć na przyszłości Twojej pociechy. Martwisz się, że jeśli źle wybierzesz, narazisz je na drwiny ze strony rówieśników lub za niepoważne traktowanie przez przyszłych pracodawców i współpracowników. Postaraj się jednak zdjąć z siebie tę presję i po prostu ciesz się tym zadaniem! W naszym dzisiejszym wpisie poznasz kilka sposobów ułatwiających wybór tego jedynego imienia.

Imię dla dziecka – wspólne wybieranie

Bezdyskusyjnie imię dla dziecka powinno zostać wybrane wspólnie – przez mamę i tatę dziecka. Naturalnie zakładając, że nie jesteś samodzielną mamą. Jeśli jednak tata jest na posterunku, oczywiste jest, że on też chce i powinien mieć wkład w tak ważną kwestię. Czasami zdarza się tak, że jeszcze na długo przed ciążą oboje macie ustalone, jakie imiona będą nosić Wasze przyszłe dzieci. W innych przypadkach już na początku ciąży, jeszcze zanim poznacie płeć maleństwa, ni stąd, ni zowąd przychodzi Wam do głowy pomysł, który podoba się Wam obojgu i sprawa załatwiona. Co jednak jeśli tak nie jest?

Oczywiście podstawą jest szczera rozmowa – nie tylko w kwestiach wyboru imienia. Tylko tyle i aż tyle. Wielokrotnie słyszeliśmy historie, gdzie rodzice wybrali imię dla dziecka nawet podczas jednego wieczoru. Po prostu wymieniali oboje te, które im się podobają, o których zdarzyło im się już pomyśleć, aż w pewnym momencie obojgu zabiły szybciej serca. Zdarza się i tak. Choć jeśli czytasz ten wpis, w Waszym przypadku z pewnością tak nie jest. 

Gdy pojawiają się kłótnie o imię dla dziecka

Wybór imienia dla naszej pociechy bywa kością niezgody i małym sprawdzianem dla związku. Nic dziwnego, dla rodziców to naprawdę ważna sprawa, to normalne, że czasami emocje biorą górę. Jeśli oboje jesteście zmęczeni bezowocnymi dyskusjami i chcecie dojść do porozumienia, zanim Wasz związek zawiśnie na włosku, spróbujcie skorzystać z naszych porad. Zarezerwujcie na to całe popołudnie, a najlepiej ze dwa. Może weekend? Ważne, żebyście oboje mieli wolny dzień, żebyście byli w miarę wypoczęci, wypróbujcie swoje ulubione sposoby na relaks. Ciężarnym polecamy szczególnie jogę, np. Praktykę relaksującą z naszego kanału na YouTube. Dlaczego to ważne? Dlatego, że zdecydowanie trudniej o kłótnię, gdy jesteśmy wypoczęci i mamy dobry nastrój, po prostu.

Spróbujcie znaleźć kompromis

Przejdźmy do konkretów. Przygotujcie kartki i długopisy. Niech każde z Was wypisze na swojej kartce imiona, które Wam się podobają. Nie myślcie nad tym za długo, po prostu uwolnijcie ze swojej głowy wszystkie te imiona, które gdzieś Wam się w niej kołatają od dłuższego czasu. Nie twórzcie rankingów, nie szeregujcie ich od ulubionego do tego najmniej lubianego. Wpiszcie na listę nawet te, które lubicie tylko trochę. Nie twórzcie jednak listy na 3 strony A4. Umówcie się na ok. 15-20 imion, tyle powinno wystarczyć.

Gotowe? Czas na porównanie Waszych list. Kilka imion się pokrywa? Znakomicie! Stwórzcie osobną listę z tylko tymi imionami. Przedyskutujcie każde z nich. Może macie jakieś wyjątkowo dobre skojarzenia z którymś z nich? Ulubiona nauczycielka, ukochana ciocia, miła pani, u której w dzieciństwie robiliście zakupy w osiedlowym sklepie? Wszystko może być ważne, bo może Was skłonić do wyboru właśnie tego imienia. 

Zastanówcie się także, czy imiona te mają podobające się Wam zdrobnienia i inne wersje? Jeśli podoba Wam się Aleksandra, ale Ola już nie, będziecie się czuć niekomfortowo, gdy bliscy Waszego dziecka będą się tak do niego zwracać. A zapewniamy, że prędzej czy później ktoś zacznie. Poza tym umówmy się – większość rodziców do pewnego wieku swojej latorośli, zwraca się do niego zdrobnieniem. Jeśli więc szalejecie za imieniem Franciszek, ale Franek wywołuje w Was negatywne emocje, dobrze się zastanówcie, czy to dobry wybór – ciężko będzie Wam zawsze i wszędzie zwracać się do dziecka tylko pełnym imieniem. Dobrą praktyką jest wybieranie imion, które mają kilka zdrobnień i wersji – na różny wiek i dojrzałość. Przykładem może być imię Jan. Mały Jaś, nastolatek Janek i dorosły Jan. Warto wziąć ten aspekt pod uwagę.

Jeśli macie kłopot z wymienieniem aż 15-20 imion, możecie skorzystać ze starego sprawdzonego kalendarza, czy stron internetowych, które zawierają spisy imion. Jeśli przeczytacie imię i pomyślicie: „hmm, nawet ładne”, warto je zapisać. Jeśli finalnie wyjdzie Wam zbyt dużo imion, wykreślicie te, które podobają Wam się najmniej. 

Rodzinne wybieranie imienia dla dziecka

Dobrze, ale co gdy żadne imię z listy się nie powtórzy, a te, które są na liście Waszego partnera czy partnerki, kompletnie odpadają, nie podobają Wam się i nie chcecie na ten temat nawet dyskutować? Może warto włączyć w wybór imienia dla Waszej pociechy Waszą rodzinę? Zdajemy sobie sprawę, że nie jest to pomysł dla każdego, ale uważamy, że jeśli tylko dopuszczacie taką możliwość, warto to rozważyć. 

Dość często w wybór imienia dla młodszego rodzeństwa rodzice angażują starsze dzieci. Czasami dają mu całkowitą swobodę, czasami dają ograniczony wybór – wymieniają 3-4 imiona, np. po dwa od każdego rodzica, jeśli ci nie mogą dojść do porozumienia, i niech się dzieje co chce, niech rodzeństwo zdecyduje. Dla starszaka na pewno jest to ogromne przeżycie i radość, że jego zdanie jest ważne i że się z nim liczycie. Jeśli dzieci jest więcej, można oczywiście przeprowadzić demokratyczne głosowanie.

Jeśli jednak wybieracie imię dla swojego pierwszego dziecka, rozważcie zaangażowanie w wybór imienia Waszego rodzeństwa czy przyszłych babć i dziadków. Zapewniamy, że najprawdopodobniej kompletnie się tego nie spodziewają i pękną z dumy i radości, gdy im to zaproponujecie. To, jak będzie taki rodzinny wybór wyglądać, zależy już od Was. Niezależnie od tego, czy będą to zwykłe rozmowy z prośbą o podpowiedź, czy też jakaś forma głosowania, mogą paść imiona, o których nawet nie pomyśleliście, a okażą się propozycją, która skradnie Wasze serca.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze imienia?

Poza wspomnianymi już przez nas zdrobnieniami i różnymi wersjami imienia jest jeszcze kilka kwestii, o których warto pomyśleć. Pierwszą z nich jest dopasowanie imienia do nazwiska. Nie chodzi oczywiście o dopasowanie w stylu Aleksander Aleksandrowicz, ale o to, żeby zwyczajnie dobrze razem brzmiały. Jeśli nazwisko jest bardzo długie, może warto wybrać krótkie imię? Nie tylko będzie ładnie razem brzmieć, ale także ułatwi dziecku życie, gdy będzie wypełniać wszelkie dokumenty i druczki w swoim życiu. I na odwrót – jeśli nazwisko jest krótkie, można sobie pozwolić na nawet najdłuższe imię. 

Jeśli na przykład rozważacie przeprowadzkę za granicę, warto pomyśleć o imieniu, które będzie dobrze brzmiało także w obcym języku, bez konieczności zmiany czy używania innego imienia przez dziecko w tymże kraju. Nie jest to jakaś kluczowa kwestia, ale na pewno warta rozważenia. Szczególnie w dzisiejszym świecie, kiedy wielu młodych ludzi decyduje się na zostanie cyfrowym nomadem. 

Pamiętajcie też, żeby nie kierować się przesadnie modą i nie silić się na zbytnią oryginalność. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że wielu z Was chciałoby, aby Wasze dziecko nosiło wyjątkowe imię, ale pamiętajcie o umiarze w wyjątkowości. Jeśli zależy Wam, żeby imię nie było zbyt popularne, warto skorzystać z udostępnionych w internecie statystyk najczęściej wybieranych imion przez Polaków. Omińcie pierwszych 20 imion, to wystarczy. 

Może zdarzyć się tak, że zewsząd będziecie czuli presję na konkretne imię. Bo Wasza babcia miała tak na imię, bo Waszemu tacie się tak bardzo podoba, bo Wasza mama zawsze chciała mieć wnuczkę o takim imieniu… Nie musicie tego brać pod uwagę! Jeśli chcecie, to oczywiście możecie. Ale dziecko jest Wasze i tylko do Was należy decyzja, jak je nazwiecie. Nie namawiamy oczywiście do wchodzenia w żadne konflikty. Chodzi tylko o asertywną postawę. O tym jak sobie radzić z nieproszonymi radami, poczytacie w naszym poprzednim wpisie – Dobre rady dotyczące ciąży? Sprawdź, jak sobie z nimi radzić.

Mamy nadzieję, że znajdziecie w tym wpisie sposób dla siebie i że wybór imienia dla Waszej pociechy przyniesie Wam tylko radość i same pozytywne emocje. A gdy już wybierzecie imię, spakujcie torbę do porodu z naszym filmem na YouTube, żeby uniknąć kolejnego stresu i zastanawiania się, co wybrać.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube