Ciąża, poród i połóg w duchu SLOW

sty 22, 2022 | 0 komentarzy

Może już zauważyłyście, jak bardzo zmieniły się Cztery Trymestry od minionego czwartku 🙂 Zmiana dotyczy wyglądu strony, jej funkcjonalności i łatwości w poszukiwaniu treści – to wszystko aby pomóc Wam, naszym kochanym czytelniczkom i czytelnikom w poszukiwaniu najbardziej interesujących Was tematów.

My z kolei – współtworzące cały projekt oraz autorki i nauczycielki jogi chciałyśmy także w bardziej zrozumiały i bezpośredni sposób przekazać nasze motto, naszą filozofię, to czym się kierujemy tworząc Cztery Trymestry, a co jest idealnie spójne z naszym życiem.

Tak oto urodził się – nomen omen 🙂 – nasz przekaz: Ciąża, poród i połóg w duchu slow. Żadna z nas nie jest aktualnie w ciąży – choć tworząc treści zdarza nam się troszkę o tym myśleć 🙂 – ale ten duch slow towarzyszy nam na co dzień.

Czym jest dla nas SLOW? Okazuje się, że to pojęcie, pojęcie slow life swoje korzenie wywodzi wprost ze Skandynawii – naprawdę, nie wiedziałyśmy o tym wcześniej – a konkretnie z Norwegii. To Norwegowie powołali do życia Światowy Instytut Powolności, a ideą tej organizacji było sprzeciwienie się pędowi, prędkości życia i globalizacji. Jeśli macie ochotę poczytać o tym to tutaj znajdziecie więcej informacji.

Slow life jest dostępny dla każdego z nas, jesteśmy architektami swojego życia i to jak żyjemy zależy wyłącznie od nas. Aga i ja wybrałyśmy slow life, każda z nas w innym momencie swojego życia, ale wiadomo, każdy z nas ma inną ścieżkę i to jest ok 🙂 Slow life nie oznacza leżenia na plaży, chodzenia po górach czy odcięciu się od świata mediów. Możemy prowadzić slow life pracując w korporacji (tak jak ja) czy być kierowcą autobusu. Slow – zwolnij, bądź tu i teraz, żyj w zgodzie ze sobą, z tym co czujesz. Zatrzymaj się i pomyśl czego chcesz, jak chcesz żyć, czy to co robisz, z kim przebywasz jest dla Ciebie. Co mówi Twoje ciało? Usłysz głos swojego serca i duszy. Żyj na swoich zasadach. O tym czym dla nas jest slow i dlaczego jest to naszą inspiracją możesz posłuchać tutaj.

Ciąża to idealny moment na zwolnienie, jeżeli wcześniej tego nie zrobiłaś, baaardzo, ale to bardzo zależy nam, abyś spróbowała slow life właśnie w czasie ciąży. To jest tak niezwykły czas dla Kobiety, mimo, że jak najbardziej fizjologiczny, to energetycznie silny – organizm tworzy nowe życie! Dlatego twój wspaniały organizm potrzebuje opieki, troski, posłuchania go, zatrzymania się. Tego potrzebuje również Twoje dziecko. W ciąży każdy dzień jest inny i żeby utrwalić je w pamięci to zatrzymanie się jest wręcz niezbędne. Tylko w ten sposób możesz połączyć się ze sobą i swoim dzieckiem i przeżyć ten czas świadomie i na własnych zasadach.

Z pomocą przychodzi także joga, znana od tysięcy lat i przez prawie tyle samo uważana za sektę czy dziwactwo, od kilkunastu lat wchodzi na salony i staje się sposobem na życie – właśnie slow – dla wielu osób! Z pewnością przyczynili nie do tego celebryci, np. Sting, który w sposób oficjalny mówił i mówi, że joga to jego codzienność , ale także potrzeba znalezienia spokoju, ukojenia, równowagi, która jako przeciwwaga dla pędu i stresu zaczęła się pojawiać u wielu z nas. Dzisiaj joga to właśnie ta równowaga i balans, idealne połączenie ciała, duszy i umysłu. Jeśli masz ochotę poznać nasze praktyki jogi w ciąży to tutaj możesz pobrać bezpłatna praktyki na zdrowy kręgosłup. Pełne kursy jogi w ciąży znajdziesz tutaj – kurs online dostępny od razu i tutaj – kurs na żywo w duchu slow, który rozpocznie się 10 lutego.

Joga w ciąży czerpie inspirację z wielu form jogi, my wybieramy dla Was takie pozycje, które wzmacniają Wasze ciało fizyczne, jednocześnie przygotowują Was do porodu i połogu, pomagają dobrze przejść przez czas ciąży, stabilizują Wasze ciało i mięśnie. Stabilizacja – na tym właśnie polega joga w ciąży w aspekcie fizycznym. Dla równowagi dbamy także o Wasze emocje i psychikę, połączenie ze sobą i maluchem poprzez medytacje, specjalne praktyki oddechowe i afirmacje. Jeśli masz ochotę posłuchać co daje joga w ciąży, jak wspaniale pozwala przejść czas ciąży i świadomie przygotować się do porodu to zapraszamy Ciebie do posłuchania tej rozmowy.

Skandynawia jest naszą inspiracją nie tylko z powodu slow life, ale też dlatego, że Skandynawia, a konkretnie Dania to miejsce, które wybrała Agnieszka, tam mieszka od ponad 15 lat, uczy jogi prenatalnej, pracuje jako doula. Różnica w podejściu do ciąży, porodu i samej Kobiety w Skandynawii jest diametralnie inna niż w Polsce. W Skandynawii Kobieta decyduje o wszystkim co się dzieje w czasie porodu. Jest o wszystkim informowana, bez jej zgody nic nie może się wydarzyć. Kobieta przez całą ciążę rozwija swoją moc, swoją siłę, u nas często tę moc się Kobiecie odbiera. W jaki sposób? Decydując za nią, nie informując, nie prosząc o zgodę, strasząc. Mam wrażenie, że w ogóle pacjent w Polsce jest petentem i tak samo jest traktowana Kobieta w ciąży. A w Skandynawii Kobieta jest ważna, ona, jej partner, rodzina są mile widziani podczas porodu. Kobieta jest w swojej własnej sali, pięknie wyposażonej, ma do dyspozycji swoją własną położną. Czyż to nie wpływa na poczucie godności, nie wzmacnia siły, mocy, sprawczości?

I wreszcie Skandynawia to znany na całym świecie minimalizm w codziennym życiu, designie, bardzo dobra jakość i naturalne wybory. Jest to dla nas ogromna inspiracja i zależy nam na tym, aby tą inspiracją zarażać innych. W czasach gdy nasza planeta ledwo żyje, wybór dobrych jakościowo przedmiotów, wykonanych z naturalnych, ekologicznych materiałów i surowców jest koniecznością i naszym obowiązkiem. Skandynawia jest tutaj absolutnie wzorem do naśladowania! Mieszkańcy Skandynawii kupują produkty bardzo dobrej jakości, często produkowane lokalnie, niepotrzebnych rzeczy nie kupują. Czas ciąży i mające się pojawić maleństwo to często szaleństwo zakupowe, a Skandynawowie wybierają rzeczy z drugiego obiegu, trzymają wózki i ubranka po starszych dzieciach, pożyczają od znajomych. Rzeczy, które kupują służą im lata, ponieważ są uniwersalne i dobrej jakości. O wyborach w stylu skandynawskim dla mamy i malucha możecie poczytać tutaj i tutaj.

Zapraszamy Was do świata w duchu slow, zróbcie to dla siebie, dla Waszych maleństw i rodzin 🙂 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube