Czy kobieta w ciąży powinna pracować?

mar 5, 2022 | 0 komentarzy

Czy któraś z Was zadaje, zadawała sobie to pytanie?  W zasadzie odpowiedź jest i powinna być bardzo prosta: to Kobieta sama decyduje, czy pracuje, czy nie. I koniec artykułu 😊

Nie, oczywiście, że nie koniec, nie byłabym sobą, gdybym nie napisała chociaż kilku zdań na ten temat, ponieważ czuję i myślę, że temat jest ważny i mocno komentowany.

Zacznę od tego, że dla nas w Czterech Trymestrach Kobieta, jej  samopoczucie, to czego chce, jest najważniejsze. O tym czym są Cztery Trymestry możesz posłuchać poniżej.

Kobieta decyduje o wszystkim, co się dzieje w jej życiu, ma do tego pełne prawo i nic nie może się wydarzyć bez jej zgody. To jest naszą misja, nasze motto, budowanie tej mocy, siły i sprawczości. Jest to ważne oczywiście nie tylko podczas ciąży, jest to ważne zawsze! Spójrzcie jak często w ciągu ostatnich lat walczyłyśmy o swoje prawa w różnych aspektach, wychodziłyśmy na ulicę w protestach przeciwko decyzjom, które nie powinny w ogóle mieć miejsca. Babcie, matki, córki, ich partnerzy, mężowie – wszyscy w jednej sprawie: poparcia wolności i prawa decydowania o sobie.

Dlaczego w ciąży jest to tak ważne, na tyle ważne, że stało się pomysłem dla naszego projektu Cztery Trymestry?

Odpowiedzi są co najmniej dwie:

  1. Kobiety w ciąży są często w pewnym sensie ubezwłasnowolnione i straszone: nic im nie wolno, mają ciągle robić badania, nie są dokładnie informowane o tym co się dzieje, dlaczego coś powinny robić, albo nie robić, odbiera się Kobietom moc decydowania o sobie i prawo do pełnej informacji, natychmiast są kierowane na zwolnienie lekarskie z podtekstem, że to dla bezpieczeństwa ciąży i dziecka.
  2. Kobieta w ciąży przejmuje odpowiedzialność także za swoje maleństwo, wszystko co czuje, wszystkie emocje, uczucia, odczuwa także dziecko i z takim bagażem wkroczy w życie.

Zatem odnosząc się bezpośrednio do punktu pierwszego i do części dotyczącej pracy, to oczywiście, jeśli lekarz widzi jakiekolwiek zagrożenie związane z ciążą i rodzajem wykonywanej pracy, to decyzja o przerwie w pracy jest uzasadniona. Chodzi o to, aby właśnie to uzasadnienie Kobieta usłyszała i sama zdecydowała za siebie. W innych bardzo często spotykanych przypadkach, Kobieta jest kierowana na zwolnienie lekarskie w sytuacji, gdy nie ma żadnego zagrożenia, ale tak po prostu, bez uzasadnienia. Wtedy podprogowo nasz umysł czyta taką informację: coś może być nie tak. Stąd niezwykle ważne jest, aby Kobieta sama podjęła decyzję, czy chce w czasie ciąży pracować czy nie. I ta decyzja nie może być podyktowana strachem, czy lękiem, tylko wewnętrznym przekonaniem: tak, decyduję, że teraz chcę odpocząć, zwolnić, poświęcić czas sobie i maleństwu, przygotować się do porodu, do połogu, chcę spędzić czas ciąży na własnych zasadach, w połączeniu ze sobą i z dzieckiem. Jeśli chciałabyś w tym czasie rozpocząć praktykę jogi to tutaj możesz posłuchać czym jest joga w ciaży. I dlatego decyduję się na przerwę w pracy. To jest ogromna różnica, tak ogromna, że zmienia przepływ energii w naszym ciele i jednocześnie zupełnie inny – pozytywny, mocny, sprawczy – sygnał idzie do naszego malucha. Pisząc to czuję tę wewnętrzną moc!!!!

Z kolei odnosząc się do punktu drugiego, to zwróćcie uwagę, jakie to jest niesamowite, że już w czasie ciąży mamy tak ogromną możliwość na kształtowanie swojego dziecka, już na tak wczesnym etapie możemy dać swojemu dziecku moc, poczucie własnej wartości, sprawczości i właśnie takiego poczucia, że wszystko zależy ode mnie. Jestem architektem swojego życia. Czyż to nie jest najlepszy, najpiękniejszy  prezent, jaki można podarować swojemu maleństwu? W tym konkretnym przypadku, nad którym dzisiaj się pochylam, czyli pracować czy nie pracować w czasie ciąży, to właśnie ta decyzja wypływając z potrzeby serca Kobiety, a nie z potrzeby osoby, która za nią decyduje, daje maluchowi taki sygnał mocy. Im więcej takich sygnałów, tym nasze dziecko bardziej buduje poczucie, że ma wpływ na swoje życie.

W czasach, kiedy jesteśmy bombardowani informacjami, strachem, niepewnością, każdy z nas takiej mocy potrzebuje. Oczywiście, można ją budować na każdym etapie życia – to zależy wyłącznie od nas😊 Tak, tak, wszyscy jesteśmy architektami – swojego życia. To poczucie: ja decyduję, ja tak wybieram, ja wiem, że to jest dla mnie najlepsze, daje  ogromne poczucie wolności i jednocześnie uwolnienia się od lęku. W tym momencie czuję, że biorę głęboki, głębszy niż zwykle wdech i pełny wydech…

Zatem odpowiedź na pytanie: Czy kobieta powinna pracować w ciąży? brzmi: jeśli zdecyduje, że chce to tak, jeśli zdecyduje, że nie chce to nie. I naprawdę, nic nikomu do tego.

Życzę Wam i nam tej odwagi do podejmowania suwerennych decyzji w każdej dziedzinie życia. Cztery Trymestry poprzez praktykę jogi, medytacji i słuchania mantr, a także rozmów  z zapraszanymi gośćmi,  poradami z zakresu czy to odżywiania w czasie ciąży, czy spędzania wolnego czasu  wspierają Was w tej drodze.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube