Dobra doula – jak ją wybrać?

maj 10, 2021 | 0 komentarzy

Dobra doula to ktoś, kogo towarzystwo zapamiętasz do końca życia. Da Ci nieocenione, emocjonalne wsparcie i sprawi, że poczujesz się bezpiecznie. Dzięki douli będziesz wiedzieć, czego się spodziewać. Poczujesz się zadbana – Twoja towarzyszka zaopiekuje się Tobą i przejdzie przez wszystkie etapy ciąży – łącznie z połogiem! 

Zastanawiasz się, jak wybrać dobrą doulę? Przygotowałyśmy dla Ciebie kilka wskazówek. Sprawdź dzisiejszy wpis! 

Kto to jest doula?

Zacznijmy jednak od początku. Kim jest doula? Już tłumaczymy! To nikt inny, jak właśnie Twoja towarzyszka. Będzie przy Tobie podczas ciąży, aż do końca połogu. To kobieta, która ma na tyle wiedzy i doświadczenia, aby zapewnić Ci odpowiednie wsparcie emocjonalne. Sprawi, że Twoje doświadczenie z ciążą, porodem i połogiem będzie tak miłe, jak to tylko możliwe. 

Doula ma obowiązek dać Ci stuprocentowe wsparcie w każdej Twojej decyzji. Jest emocjonalną opoką – nie zastąpi lekarza ani położnej. Nie jest też Twoją przyjaciółką – tu relacja jest jednostronna. 

Jak więc znaleźć dobrą doulę? 

Po pierwsze: pytaj

Nie twierdzimy, że zawsze warto słuchać wszystkich dookoła. Czasem nie warto – jednak jeśli chodzi o pewne doświadczenia, warto zasięgnąć opinii tych, którzy już to przeżyli. Nie inaczej jest z wyborem douli. 🙂 Popytaj – może ktoś z Twojego otoczenia ma kogoś, kogo może Ci polecić? Rzecz jasna – może się też zdarzyć tak, że usłyszysz niepochlebne komentarze. Pamiętaj jednak, że ludzie są różni i fakt, że jedna doula nie przypadła do gustu danej mamie, nie oznacza, że jest zła. Opiniami można się odrobinę sugerować, ale na pewno nie powinny w znacznym stopniu rzutować na nasz osąd! Dlatego pierwszy krok to sugestia. Teraz pora na to, co liczy się najbardziej! 

Po drugie: znajdź wspólny język

Komunikacja z drugim człowiekiem to niemalże podstawa naszego przetrwania! Z pewnością sama masz wokół siebie osoby, z którymi po prostu dobrze Ci się rozmawia. Macie wspólny język, wspólne flow – lubisz spędzać czas z tą osobą. Znajdź doulę, z którą będziesz się czuć podobnie. W końcu będzie Twoją towarzyszką na cały okres ciąży! 

Trudno, aby spędzać sporo czasu z osobą, z którą nie masz zbyt wiele wspólnego, do której nie lubisz się odzywać. Wiesz już więc, co robić! 

Po trzecie: poczuj się bezpiecznie

Czasem jednak wspólny język to nie wszystko. Osoba, która jest sympatyczna, ale jednak nie sprawia, że czujesz się przy niej bezpiecznie, nie sprawdzi się najlepiej. 

Swojej douli musisz ufać. Musisz zdawać sobie sprawę, że ma wiedzę, która pozwoli jej Ci pomóc. Musi sprawić, abyś bez skrępowania opowiedziała jej o swoich wszystkich obawach, a czasem nawet i dolegliwościach – choć tu oczywiście przypominamy, że w takim wypadku warto skierować swoje kroki do lekarza

Doula otoczy Cię opieką, ale to od Ciebie zależy, jak bardzo jej na to pozwolisz. Dlatego odnalezienie takiej kobiety, której będziesz mogła zaufać jest bardzo ważne! 

Po czwarte: zastanów się, czego dokładnie oczekujesz

Wiedz, że Twoje oczekiwania powinny wybrzmieć już na pierwszym spotkaniu. Nawet jeśli jeszcze nie jesteś do końca pewna, o co z doulą chodzi i jak konkretnie Ci pomoże, na pewno masz jakieś wyobrażenie co do tego, jak będzie przebiegać Wasza współpraca. 

Dobrze, abyś przed pierwszym spotkaniem spisała wszystkie oczekiwania na kartce i skonfornotwała je – to może wiele ułatwić! Także to, czy na przykład dana doula będzie w stanie poświęcić Ci tyle czasu, ile potrzebujesz. To wszystko jest bardzo ważne! 

Być może okaże się, że Twoje oczekiwania kompletnie nie pokrywają się z tym, co doula ma Ci do zaoferowania. To też jest w porządku – po prostu szukaj dalej! 

Po piąte: pamiętaj, że dobra doula nie stanie się Twoją przyjaciółką

To profesjonalizm właśnie sprawia, że kobiety tak dobrze czują się w towarzystwie douli. Jest to relacja podobna do terapeutycznej – ufasz temu człowiekowi, a przy tym nie wiesz o nim praktycznie nic. Dzięki temu właśnie metody douli będą skuteczne. Czujesz się wysłuchana i zaopiekowana, a dzięki temu, że doula w dalszym ciągu jest dla Ciebie anonimowa, nie będziesz krępować się powiedzieć jej czegokolwiek – i co najważniejsze, z większym szacunkiem będziesz wykonywać polecenia. 

Dlatego w momencie, kiedy doula zaczyna zwierzać Ci się z prywatnego życia, porównywać Twoją sytuację do własnej – jest to znak, że nie jest to profesjonalna osoba! 

Jakie są zalety wsparcia douli? 

Istnieją badania, które potwierdzają, że porody w towarzystwie douli są przyjemniejsze. Dzięki temu, że matka czuje się bezpiecznie, bo towarzyszy jej doświadczona osoba, która przeżyła to samo i doskonale wie, jak mamę wesprzeć. Doula jest tylko i wyłącznie dla matki, jest na każde jej życzenie. 

Z pomocą douli jest większa szansa, że urodzisz naturalnie (jeśli oczywiście na tym Ci zależy). Doula podczas porodu zachowa spokój – a jest to naprawdę wybawiające, podczas gdy lekarze skupiają się na porodzie, a partner panikuje. Nic w tym złego – to również dla niego nowa sytuacja! Jeśli jednak marzysz o wsparciu osoby, która po prostu wie, co robi – wybierz pomoc douli! 

Wsparcie douli – czy są jakieś wady? 

Pewnie nie zaskoczy Cię ta odpowiedź, ale nie – nie ma ani jednej. Jeśli znajdziesz człowieka, któremu ufasz – sama będziesz zaskoczona, jak przyjemne może być to doświadczenie! 

Pamiętaj, żeby mieć świadomość tego, że pozwolisz temu człowiekowi, aby towarzyszył Ci w jednych z najważniejszych momentów Twojego życia. Wybierz więc mądrze! Jeśli na początku nie czujesz, że to “Twoja osoba” – nic nie stoi na przeszkodzie, aby szukać dalej. Warto jednak, abyś zadała też odpowiednie pytania i na samym początku wyjaśniła, na czym Ci zależy. Jak już wspomniałyśmy – jest to ogromnie ważne! Dlatego też warto zacząć szukać nieco wcześniej. Mówi się, że można zacząć już na początku drugiego trymestru – jednak to od Ciebie zależy. Możesz dobrej douli poszukać nawet przed ciążą! To wyłącznie Twoja decyzja. Zobacz, jak będziesz czuć się najlepiej! 

To wszystko, co przygotowałyśmy dla Ciebie na temat wyboru dobrej douli. Mamy nadzieję, że wpis okazał się pomocny! Życzymy Ci dużo zdrowia i powodzenia – wiemy, że już wkrótce znajdziesz tę jedyną osobę! 🙂 

.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube