Rola mężczyzny w połogu

cze 8, 2021 | 0 komentarzy

Połóg to niezwykły czas dla całej rodziny. Nie jest być może najprostszy, ale właśnie tuż po ciąży świeżo upieczeni rodzice po raz pierwszy w życiu wchodzą w nową rolę. Od teraz odpowiedzialni są za drugiego człowieka! Mamy dochodzą do siebie po porodzie, stawiają czoła wielu nowym wyzwaniom. Jaka jest jednak rola mężczyzny w połogu? Przekonajmy się! 

Całkowicie nowa rola – rola ojca 

Rola mężczyzny w połogu jest często bagatelizowana – absolutnie niesłusznie! Trzeba wiedzieć, że ojciec może być ogromnym wsparciem dla matki. Co więcej, dziecko musi się również nauczyć bliskości drugiego rodzica. Przed świeżo upieczonym tatą również sporo wyzwań! 

Przede wszystkim ojciec musi nauczyć się opieki nad dzieckiem. Nie ma się jednak o co martwić – tutaj również dużo daje instynkt! Przede wszystkim jednak mężczyzna powinien być tu i teraz dla swojej partnerki. Co konkretnie może robić? Jak dać nowej mamie największe wsparcie? Sprawdźmy! 

Rola mężczyzny w połogu – przede wszystkim wsparcie 

Mężczyzna, który właśnie stał się ojcem, powinien być wsparciem dla partnerki. Zadbać o to, aby mogła odpocząć, aby miała szansę się zregenerować po dziewięciu miesiącach ciąży i porodzie. To nie jest łatwe zadanie! 

Jak więc najlepiej wspomóc partnerkę? Oto kilka pomysłów: 

  • nieustanne słowa otuchy. Ojciec powinien utwierdzać mamę w tym, że ta sobie poradzi, że z pewnością będzie świetną mamą – i że co najważniejsze, nie jest w tym sama;
  • przejmij na jakiś czas wszystkie obowiązki domowe albo poproś o pomoc członków rodziny – pamiętaj, że proszenie o pomoc to żaden wstyd! 
  • Niech świeżo upieczona mama ma pod ręką wszystko, czego potrzebuje. Warto otoczyć ją też tym, co do tej pory ją cieszyło i relaksowało. Może jakieś ulubione przedmioty? A może ulubione jedzenie? Warto celebrować każdy dzień! 
  • Nie zapominaj o bliskości – Twoja partnerka może teraz być w nieco “innym świecie”, ale wiedz, że potrzebuje Cię najbardziej na świecie! 
  • Na czas połogu warto wziąć urlop, oczywiście w razie możliwości. Płaczące w nocy niemowlę nie będzie dawało spać! 
  • Postaraj się uczestniczyć we wszystkim – jak najszybciej opanuj przebieranie dziecka, zmianę pieluszek – im szybciej, tym lepiej! 😉 

Jeśli posiadacie inne dzieci, tata powinien sprawić, aby te nie poczuły się odsunięte na bok. Maluchom należy wytłumaczyć, że w domu pojawiło się niemowlę, które potrzebuje obecnie całej matczynej uwagi. Jeśli jest taka możliwość, warto też zorganizować pomoc do opieki, ale też jak najbardziej uprzyjemnić im czas! 

Co jest jednak kluczową sprawą? Rozmowa. Pozwól partnerce zwierzać się ze swoich trosk, ale również Ty nie obawiaj się tego robić. W końcu i dla Ciebie jest to nowa sytuacja! Dobra komunikacja będzie kluczem do sukcesu. Pewnie po drodze pojawi się wiele frustracji, dlatego też umiejętność rozmowy jest na pierwszym miejscu! 

Jaka jeszcze jest rola mężczyzny w połogu? 

Budowanie więzi – rola nowych rodziców 

Nie mówimy tu wyłącznie o budowaniu więzi z noworodkiem. Wasz związek również potrzebuje jej całkowicie nowego wymiaru! Nowe role mogą być przytłaczające, czasem nawet przerażające. Nie bójcie się – świetnie sobie poradzicie! Wielu ludzi zrobiło to przed Wami. 🙂 

Warto znaleźć coś, co możecie robić razem – oczywiście, nie może być to nic zbyt angażującego ani forsującego. Może wspólne czytanie? Niech będą to najróżniejsze rzeczy – książki dla dzieci, literatura fachowa, ale również po prostu Wasze ulubione gatunki książek. Na ten moment jednak odpuściłybyśmy różne przerażające scenariusze. 😉 Niech będzie to coś relaksującego! Dzięki temu, że tata czyta, dziecko szybciej przyzwyczai się do nowego głosu. Mamy głos już w końcu doskonale zna! 

Mamy często chcą zajmować się wszystkim same – rola mężczyzny w połogu jest też taka, aby pokazać, że ze wszystkim też da sobie radę (drogą do tego jest też pokazywanie słabości!), ale nie zapominajmy, że świeżo upieczona mama musi dać mu do tego przestrzeń. 😉 

Pora na odczarowanie połogu! 

Kobiety powinny poświęcać sobie zdecydowanie więcej czasu podczas połogu. Aby to zrobić, potrzebują oczywiście wsparcia swojego partnera. Zdecydowanie zbyt mało uwagi poświęca się kobietom w połogu. A w końcu to teraz ciało wraca do siebie! Głowa przyzwyczaja się do nowej rzeczywistości, ten czas może być naprawdę trudny. Należy zrobić wszystko, aby był jak najbardziej magiczny – w końcu to pierwsze chwile z nowonarodzonym dzieckiem! 

To od teraz partnerzy stają się rodziną z maleństwem – muszą przywyknąć do swoich nowych ról, oswoić się z nimi. Nie od dziś wiadomo, że nie jest to najprostsza sprawa na świecie, ale całkowicie wykonalna! 

Rola mężczyzny w połogu znacznie się zmieniła przez ostatnie lata – na szczęście panowie obecnie mogą być bardziej obecni w życiu matki i dziecka! Cieszymy się, że teraz opieka ma szansę rozkładać się mniej więcej po równo. W coraz większej liczbie krajów urlop tacierzyński jest tak samo egzekwowany, jak macierzyński – to wspaniałe wiadomości!  

O co jeszcze można zadbać? 

Przede wszystkim o ruch! Może pora na zainteresowanie się jogą? Joga doskonale wpływa na ciało i umysł, dlatego tę praktykę polecamy z całego serca. Nie wolno zapominać również o spacerach! Skorzysta na nich i partnerka, i maleństwo. Jeśli jednak nowa mama ma ochotę uciąć sobie drzemkę – pójdźcie na spacer tylko we dwójkę. I w ten sposób nawiązuje się więź! 

W czasie połogu bardzo ważna jest również życzliwość dla siebie nawzajem. W tym momencie zmienia się całe Wasze życie – mogą temu towarzyszyć najróżniejsze emocje. Dlatego właśnie słuchajcie się nawzajem i zakładajcie najlepsze. Dobroć i życzliwość naprawdę pomoże w wielu aspektach. 🙂 

O co jeszcze warto zadbać? O słuchanie swoich potrzeb. Nie zapominajmy, że świeżo upieczeni ojcowie również mogą być zmęczeni. Dlatego też, drodzy tatusiowie – dbajcie również o siebie! 

Zapraszamy do przeczytania pozostałych postów na naszym blogu. Przyszli rodzice mogą znaleźć tutaj całe mnóstwo przydatnych wskazówek! My życzymy dużo, dużo siły w nowych rolach! Wiemy, że poradzicie sobie doskonale! 

.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube