W dzisiejszym konsumpcyjnym świecie, szczególnie będąc w ciąży, łatwo wpaść w szał zakupów i kupić mnóstwo niepotrzebnych rzeczy. Tym bardziej że rynek przedmiotów dla świeżo upieczonych mam i niemowląt pęka w szwach. Prawda jest taka, że nie potrzebujesz 50 różnych gadżetów, żeby Twój połóg i wczesne macierzyństwo przebiegały spokojnie. Przygotowałyśmy jednak dla Ciebie listę 10 przedmiotów, które mogą Ci się przydać po urodzeniu dziecka.
Nie wszystko musi być nowe
Na samym początku chciałybyśmy zaznaczyć, że nie wszystkie przedmioty muszą być nowe. Jeśli tylko jest to możliwe, staraj się poszukać rzeczy z drugiego obiegu. Czy to w różnego rodzaju serwisach ogłoszeniowych, czy np. na lokalnych grupach na Facebooku. A może któraś z Twoich koleżanek niedawno została mamą i ma rzeczy, które mogłyby Ci się przydać?
Dawanie drugiego życia używanym rzeczom to działanie z troską o planetę i ekologię. Wysypiska śmieci pełne są przedmiotów, które mogłyby służyć kolejnym osobom, ale nie dostały na to szansy. Na szczęście w ostatnich latach trend dbania o naszą planetę również w tym aspekcie ma się coraz lepiej. Przyłącz się do niego!
Higiena po urodzeniu dziecka
Połóg nie należy do najprzyjemniejszych momentów w życiu kobiety. Większości z nas doskwiera wtedy mniejszy lub większy ból różnych części ciała, występuje krwawienie z dróg rodnych. Bardzo ważną sprawą są wtedy nasza wygoda i komfort.
Szczególnie ważna jest odpowiednia bielizna. Majtki powinny być wykonane w 100% z naturalnej tkaniny, np. z bawełny. Jest to ważne ze względu na przewiewność – w majtkach z poliestru infekcje częściej się nas imają.
Warto zdecydować się na majtki poporodowe z wysokim stanem, które nie będą drażniły Twojej blizny, jeśli doszło do cięcia cesarskiego. Takie majtki ma w swoim asortymencie np. Roger Publishing.
Druga ważna kwestia w przypadku higieny po urodzeniu dziecka to wkładki – zarówno te poporodowe do bielizny, jak i wkładki laktacyjne. Te pierwsze przydadzą się podczas krwawienia i wydalania się z Twojego organizmu odchodów połogowych. Wybierz te z bawełny organicznej – są zdrowsze dla Ciebie i przyjazne planecie. Pamiętaj, aby wymieniać je często. Ponadto jeśli szpital, w którym będziesz rodzić, ich nie zapewnia, zabierz je z sobą. W naszym wpisie „Torba do porodu – co do niej spakować?” dowiesz się, co jeszcze warto z sobą wziąć.
Wkładki laktacyjne z kolei przydadzą się szczególnie wtedy, gdy będziesz karmić swojego maluszka piersią. Choć nie tylko – nawet jeśli zdecydujesz się na mleko modyfikowane, przez pierwsze tygodnie z Twoich piersi może wyciekać mleko. Jest to zupełnie naturalny proces. Więcej o zmianach w Twoim organizmie podczas połogu przeczytasz tutaj.
Polecamy szczególnie mocno wielorazowe wkładki laktacyjne. Jeśli planujesz długie karmienie piersią, wkładki najprawdopodobniej będą Ci towarzyszyły przez wiele miesięcy. Korzystanie wtedy z jednorazowych wkładek wyprodukuje olbrzymią ilość odpadów. Wielorazowe wkładki to bardziej ekologiczne rozwiązanie.
Po urodzeniu dziecka zadbaj o swoje piersi
Skoro wspomniałyśmy o wkładkach laktacyjnych, musimy wspomnieć także o stanikach do karmienia. Gdy planujesz karmienie piersią, takie staniki będą Twoimi najlepszymi przyjaciółmi. Dzięki nim wygodnie i komfortowo nakarmisz maleństwo w każdych warunkach. Mają one odpinane u góry miseczki, dzięki czemu dyskretnie odsłonisz jedną pierś.
Bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Fiszbiny źle dobranego stanika mogą uciskać kanaliki mleczne, co może prowadzić do bolesnych zapaleń. Wybierz stanik miękki, ale dobrze podtrzymujący. Jeśli jednak na co dzień wolisz sztywniejsze biustonosze, wybierz choć jeden miękki. Przyda Ci się w nocy – na początku może być konieczność używania stanika również wtedy.
Skoro już przy piersiach jesteśmy, warto wspomnieć w tym miejscu także o ocieplaczach z wełny na piersi. Są przydatne zimą, kiedy zimno może nasilać bóle piersi i ciężej utrzymać komfort cieplny.
Zaprzyjaźnij się z naturą
Z pewnością masz w domu ubrania z naturalnych materiałów. Ale czy któreś w tych ubrań jest barwione roślinnymi barwnikami? A nawet nie tyle barwnikami, ile samymi roślinami? Barwienie bawełny czy lnu za pomocą roślin to wspaniała inicjatywa. Ekologiczna, naturalna, dająca czasami zaskakujące barwy. Maluszek, który niemal nieustannie będzie doświadczał Twojego dotyku, będzie Ci wdzięczny za brak kontaktu z chemicznymi barwnikami.
Wybierz jasny bawełniany lub lniany T-shirt ze swojej szafy i zafarbuj go wybranymi roślinami. W internecie znajdziesz wskazówki, jaki kolor może Ci wyjść z poszczególnych roślin. Zapewniamy, że to wspaniała zabawa!
Kolejny przydatny przedmiot z naszej listy może być również z naturalnych materiałów – mowa o poduszce rogalu do karmienia. To, że poszewka czy wierzchni materiał powinien być z naturalnych materiałów, jest oczywiste. Nie każdy jednak wie, że również wypełnienie może być naturalne – z łuski gryki lub łuski orkiszu.
Rogal do karmienia ma szereg zalet. Jego głównym zadaniem jest pomoc w karmieniu malucha. Wbrew mitom przydaje się nie tylko podczas karmienia piersią, ale także mlekiem modyfikowanym. W końcu podczas karmienia maluszka butelką również trzymasz go w ramionach. Położenie go na takiej poduszce odciąży Twoje plecy i ramiona, zapewniając Ci tym samym komfort, na jaki po urodzeniu dziecka zasługujesz szczególnie mocno.
Ciało po urodzeniu dziecka
Bez wątpienia po porodzie najważniejsze są Twoje zdrowie fizyczne i psychiczne – to nie ulega wątpliwościom. Wiemy jednak, że wielu kobietom zależy również na wyglądzie ciała. Dbanie o nie często pomaga kobietom czuć się bardziej kobieco w niełatwym czasie po urodzeniu dziecka. Pamiętaj jednak, że powrót Twojego ciała do formy do zazwyczaj proces długotrwały. Daj sobie czas i bądź dla siebie łagodna.
Co może Ci się przydać w kontekście dbania o ciało po porodzie? Jeśli zależy Ci na ujędrnieniu ciała, zaprzyjaźnij się ze szczotką z naturalnego włosia do szczotkowania ciała na sucho. W sieci znajdziesz mnóstwo materiałów na ten temat, być może już nawet o tym słyszałaś. Potwierdzamy – to działa. Wymaga jednak regularności. Warto też robić to zgodnie z zaleceniami – najpierw kończyny sukcesywnie w stronę serca, potem klatka piersiowa i plecy. Ma to związek m.in. z lepszym przepływem limfy i ukrwieniem. Jeśli chodzi o włosie – najpopularniejsze są z włosia dzika oraz roślinne, np. tampico (z agawy) czy z kokosa.
Skórę warto również nawilżać i natłuszczać. Wybieraj do tego celu olejki naturalne, kosmetyki ekologiczne i certyfikowane. Możliwie bezzapachowe – Twoje maleństwo woli naturalny zapach wydzielany przez Twoją skórę. Naturalne olejki mają różne właściwości i zastosowanie, z pewnością wybierzesz coś dla siebie. Pomocne w uelastycznieniu skóry i walce z cellulitem i rozstępami będą np. olej jojoba czy olej makadamia. Naturalnych olejków możesz użyć także na włosy do ich olejowania co jakiś czas – podwójna korzyść.
Po urodzeniu dziecka ważne są nie tylko przedmioty
Ostatnie dwa punkty na naszej liście nie są przedmiotami, ale nie mogło ich tutaj zabraknąć. Pierwsza sprawa to dieta. Odpowiednio zbilansowana dieta to fundament zdrowia. Jeśli będziesz się zdrowo i naturalnie odżywiać, Twój organizm szybciej się zregeneruje po trudach porodu.
Oczywiście wiemy, że łatwo się mówi. Z noworodkiem, a później też niemowlakiem niełatwo dbać o zdrową dietę. Jest jednak na to kilka sposobów. Po pierwsze przygotuj sobie jeszcze przed porodem mnóstwo dobrego jedzenia i zamroź w porcjach odpowiednich do podgrzania i zjedzenia. Po drugie proś o pomoc – mamę, teściową, koleżanki, kogokolwiek bliskiego. Gdy pytają, co mogą Ci kupić w prezencie po porodzie mów śmiało, żeby przyniosły jedzenie.
Po trzecie – jeśli tylko możesz sobie na to finansowo pozwolić, zamów sobie catering dietetyczny. Tzw. diety pudełkowe zazwyczaj są bardzo dobrze zbilansowane i co najważniejsze – musisz je tylko zjeść. Wybierając kaloryczność, pamiętaj o zwiększeniu jej, jeśli karmisz piersią – potrzebujesz dużo energii. Czwartą opcją może być np. wykupienie obiadów z dowozem z lokalnej knajpki, w której serwują niedrogie domowe jedzenie. Często można wynegocjować miesięczny abonament ze zniżką.
Oczywiście idealnie by było, gdyby to Twój partner dbał o Twój jadłospis, ale jeśli tata dziecka będzie mocno zaangażowany w opiekę nad maluchem, najprawdopodobniej będzie wykończony tak jak Ty.
Ostatnim, ale nie najmniej ważnym punktem na naszej liście jest wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego. Naszym zdaniem jest to absolutne must have po porodzie. Niestety nie jest jeszcze zbyt popularne w Polsce, ale widzimy, że na szczęście to się zmienia. Jak wiesz, Twój organizm i Twoje ciało podczas ciąży i porodu wykonują olbrzymią pracę. Nie pozostaje to bez echa.
Fizjoterapeuta uroginekologiczny sprawdzi stan Twoich mięśni dna miednicy. Kłopoty z MDM mogą być przyczyną nietrzymania moczu, bolesnych stosunków, bolesnych miesiączek, a także bólu podbrzusza czy dolnego kręgosłupa. Zdecydowanie warto sprawdzić, czy pracują prawidłowo.
Podczas takiej wizyty fizjoterapeuta sprawdzi również, czy nie doszło do rozejścia się mięśnia prostego brzucha oraz oceni stan blizny po cięciu cesarskim i pęknięciu lub nacięciu krocza. Pomoże także, jeśli odczuwasz ból kości krzyżowej czy spojenia łonowego. Taka wizyta, to najlepsze co możesz dla siebie zrobić po urodzeniu dziecka. Dbaj o siebie.
0 komentarzy