Sprzeczne informacje na temat diety w ciąży

cze 4, 2022 | 0 komentarzy

Słowo dieta już od dawna nie oznacza ograniczenia ilości przyjmowanych kalorii czy restrykcji w tym właśnie zakresie. Od dawna już mówiąc dieta mamy na myśli sposób odżywiania, nasz własny wybór tego co i jak jemy, a właściwe jak odżywiamy nasz organizm.

Jaka dieta jest najlepsza?

Nie znajdziemy jednej odpowiedzi, która będzie idealna dla każdego. Dzisiaj na temat odżywiania wiemy tak dużo, a jednocześnie niektóre informacje są sprzeczne, bądź wykluczające się. Muszę Wam powiedzieć, że ten temat niezwykle mnie interesuje i wiele na ten temat czytam. Wszystko zaczęło się w momencie, gdy potrzebowałam zadbać o swoje zdrowie – organizm dawał o sobie znać – i wtedy zaczęłam poszukiwania informacji. Natrafiałam na tak różne informacje dotyczące jednego produktu, że wchodziłam w temat coraz głębiej, aby znaleźć najlepsze dla siebie rozwiązanie. Z przykrością muszę powiedzieć, że spotkałam się z ogrona niekompetencją fachowców w zakresie diety i leczenia dietą, zarówno po stronie medyków jak i dietetyków. Na szczęście jest mnóstwo ciekawych publikacji, które traktują niezwykle dociekliwe i szeroko tematy związane z dietą i dzięki temu znalazłam swój własny sposób odżywiania, najlepszy dla mnie.

Często jestem pytana czy jestem weganką, wegetarianką, ale ja nie szufladkuję siebie do żadnej grupy. Nie jem mięsa, ale nie jestem weganką, ponieważ jem jaja. Ale  nie jem serów  ani nabiału, zatem nie jestem też wegetarianką:-) Mam swoją własną dietą, która jest dieta przeciwzapalna – czyli nie jem lub ograniczam wszystkie produkty, które mają działanie prozapalne. 

I to jest dieta najlepsza dla mnie. Znalazłam ją sama, czytając, poszukując, próbując, słuchając swojego organizmu i obserwując reakcje mojego organizmu. I do tego zachęcam także Was, aby poszukiwać i  nie opierać się tylko na jednej informacji, szczególnie, że możesz jednocześnie przeczytać, że dany produkt możesz spożywać w ciąży i nie spożywać. O skarbach natury, które idealnie sprawdzą się w ciąży i to jest baaardzo sprawdzona informacja możesz posłuchać tutaj i tutaj

Gdzie szukać informacji na temat diety w ciąży

Informacji na temat odżywiania w czasie ciąży jest bardzo dużo, ale z całą świadomością mogę powiedzieć, iż bardzo wiele z nich jest nierzetelnych. Dlatego według mnie dobrze jest poszukiwać profesjonalnych książek, publikacji i to niekoniecznie tylko związanych ściśle z odżywianiem w ciąży, ale ogólnie o funkcjonowaniu naszego organizmu. To co dobre dla nas “normalnie” będzie dobre dla nas także w ciąży. Jest zaledwie kilka-kilkanaście produktów, których zdecydowanie lepiej unikać w czasie ciąży, np.sery pleśniowe. Ale też nie warto popadać w przesadę, ponieważ jeśli masz ogromna ochotę na kawałek sera pleśniowego to po prostu go zjedz:-)

Informacje o niektórych produktach są niepełne i niesprawdzone. Czy jesteś ciekawa jaki konkretnie produkt mam na myśli? Już mówię, jest to cynamon. Wszędzie gdzie szukałam znalazłam informacje, że cynamon nie jest wskazany w czasie ciąży, że jest niebezpieczny ze względu na działanie prowadzące do przekrwienia narządów rodnych. Przeczytałam także, że ta pięknie pachnąca przyprawa może zagrażać utrzymaniu ciąży. To zawarta w cynamonie kumaryna zwiększa ryzyko poronienia, a także powstania wad wrodzonych u dziecka w obrębie zmysłu wzroku i słuchu. Przyjrzyjmy się temu bliżej. Kumaryna faktycznie ma takie działanie, ale jeśli wybierzesz cynamon cejloński, dodatkowo ekologiczny to w tym właśnie cynamonie jest 150 razy mniej kumaryny, czyli całkowita zawartość kumaryny w cynamonie cejlońskim to 0,04%, w porównaniu do zwykłego cynamonu, prawdopodobnie pochodzącego z Chin, w którym jest 5% kumaryny. I ta różnica ma ogromne znaczenie! Dlatego właśnie podkreślam: szukaj i sprawdzaj. Możesz zimą zrobić sobie herbatkę, napar czy kakao z cynamonem. Cejlońskim i ekologicznym:-) Zwracam Twoja szczególna uwagę na słowo ekologiczny – posłuchaj tego filmu🙂

Podsumowując, nie daj się zastraszyć i kieruj swoją intuicją, słuchaj swojego ciała i organizmu. Jeśli nastawisz się na odbiór na właściwych falach, usłyszysz wszystko, co Twój organizm chce Tobie powiedzieć. Joga i medytacja to narzędzia, dzięki którym zwiększasz szanse na usłyszenie swojej intuicji. Dlatego właśnie jej uczymy i zapraszaMY Ciebie bardzo serdecznie do dołączenia do naszego Studio cztery Trymestry – studio jogi w ciąży online:-) 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube