Joga w ciąży – na żywo czy online?

maj 28, 2022 | 0 komentarzy


Pracuję dzisiaj z domu, a jeszcze dwa lata temu było to absolutnie niemożliwe w firmie, w której pracuję. Oczywiście na tę zmiana wpłynęła bezpośrednio pandemia i to jest bardzo dobry, doskonały wręcz skutek uboczny tego czasu. Okazało się bowiem, ze nie tylko można skutecznie pracować z domu, co jest z pożytkiem dla każdego:

  • pracodawcy: mniej pomieszczeń biurowych, mniejsze zużycie prądu, wody, niższe koszty
  • pracownika: nie traci czasu na dojazd, niższe koszty związane z  transportem
  • rodzina: czas poświęcamy tylko na pracę, a czas dojazdu i powrotu to już czas z rodziną
  • środowisko: jeśli dojeżdżamy autem to nie spalamy paliwa etc.

W ślad za możliwością pracy z domu poszły inne aktywności, które również mogą odbywać się z powodzeniem online, a jedną z nich jest na pewno joga. Dlaczego w ogóle warto praktykować jogę możesz przeczytać tutaj i tutaj.

Joga w ciąży na żywo

Zawsze przyjemnie spotkać się z innymi Mamami, Kobietami, a także bezpośrednio z nauczycielką jogi. Mam szczerze nadzieję, że spotkania na żywo nie zostaną w 100% zastąpione spotkaniami online. Nie wiem jednak czy wiecie, jakie są doświadczenia nauczycieli jogi w ciąży ze spotkaniami czy warsztatami na żywo? Bardzo często była mała frekwencja, a zdarzało się, że naprawdę minimalna i zajęcia były odwoływane albo odbywały się w maleńkiej grupie, zatem i tak trudno było poczuć właśnie ten klimat i energię wspólnej praktyki. Dlaczego tak się działo/dzieje? Jako nauczycielka jogi w ciąży, Kobieta i Mama doskonale rozumiem inne Mamy i Kobiety w ciąży. Często huśtawka hormonów, a co za tym idzie huśtawka nastrojów powoduje, że w danym momencie nie mamy ochoty wychodzić z domu, przebywać  z innymi czy ćwiczyć jogę. A zajęcia są na konkretną godzinę i w konkretnym miejscu, zatem wymaga to od nas podjęcia działań na czas aby się przemieścić i dotrzeć w dane miejsce. A następnie ćwiczyć:-) Stąd często rezygnujemy, zostajemy w domu i choć często później żałujemy tej decyzji, to już nie da się cofnąć czasu. Często tracimy w ten sposób także pieniądze, jeśli warsztaty czy spotkania były z góry opłacone. Zatem trudno jest faktycznie podjąć się wyzwania regularnej praktyki jogi w czasie ciąży w konkretnym miejscu na żywo. No i kolejna sprawa, to brak takiej możliwości – być może w miejscu, w którym mieszkasz nie ma takich zajęć…O tym dlaczego możesz mieć różne nastroje w ciąży możesz posłuchać w poniższym filmie:-)

Warsztaty jogowe dla Kobiet w ciąży

Takie jednorazowe, kilkugodzinne warsztaty to doskonałe rozwiązanie! Na spotkanie idziesz raz i zapewne taka perspektywa bardzo Ciebie ucieszy. Spotkasz inne Kobiety, Mamy, będziesz miałą bezpośredni kontakt z nauczycielem jogi, możesz zadać nieskończoną liczbę pytań i usprawnić dzięki temu swoją codzienną praktykę. Możesz skonsultować pozycje jogowe, być może coś dodać, albo coś zmienić. Bardzo lubię takie warsztaty i chyba czas pomyśleć o ich organizacji…? Ktoś chętny w Warszawie? Zawsze jest wtedy czas na pogaduchy, na wspólna herbatkę, wymianę myśli, podzielenie się swoim samopoczuciem, doznaniami z innymi. Wszystkie Kobiety interesuje to samo, zatem to idealne miejsce na rozmowy:-) I nie będziesz musiała słuchać rad, których nie potrzebujesz – wszystkie jesteście w ciąży i wspieracie się wzajemnie:-) O tym czy słuchać rad w czasie ciąży i jak sobie radzić z niechcianymi możesz przeczytać tutaj.

Joga w ciąży online

To chyba właśnie dzięki pandemii rozwinęła się możliwość praktykowania jogi w ciąży online! I o ile wiele aktywności wraca w pewnym sensie do spotkań na żywo, o tyle właśnie joga w ciąży doskonale sprawdza się w trybie online! Dlaczego? Ciąża to czas dla Kobiety, kiedy powinna skupiać się na sobie, słuchać siebie, dawać sobie czas. Ograniczyć pośpiech i wszelkie rodzaje przymusu. To także czas, kiedy możesz obawiać się przebywania w zatłoczonych miejscach – z wielu powodów. Możesz także mieć zmienne nastroje i zachcianki i to wszystko jest jak najbardziej ok, na wszystko sobie pozwalaj! Ale to wszystko właśnie sprawia, że joga w ciąży w trybie online będzie idealnym rozwiązaniem:-) Nigdzie nie musisz iść i się spieszyć. Być może we środę o godzinie 18 nie masz ochoty jechać na jogę, a zajęcia są akurat wtedy. Praktyka online daje Tobie możliwość ćwiczenia wtedy, kiedy masz na to ochotę. Jeśli przemieszczasz się, wyjeżdżasz, albo tam gdzie mieszkasz nie ma takich zajęć – joga w ciąży to ciągle jeszcze rzadkość – top tez nie ma problemu, masz cały czas, z każdego miejsca dostęp do praktyk jogi. Dodatkowo wybierasz sobie w danym dniu, momencie tę praktykę, jakiej właśnie potrzebujesz. Jeżeli dokucza Tobie ból pleców – możesz wybrać praktykę na elastyczny kręgosłup. A jeśli czujesz poddenerwowanie – wybierasz praktykę na relaks i wyciszenie. Huśtawka nastrojów? Proszę bardzo, praktyka na balans emocjonalny. Jedną z przykładowych praktyk jogi w ciąży – mini praktykę – znajdziesz tutaj.

Podsumowując moje wywody 🙂 myślę, że świetnym rozwiązaniem jest praktykowanie jogi w ciąży online z dobrym, doświadczonym nauczycielem, w nurcie jogi, który najbardziej do Ciebie przemawia. A czasami warto wybrać się na mały warsztat, dzięki któremu poznasz inne Kobiety, pogadacie sobie na tematy, które są dla Was wspólne, skonfrontujesz z nauczycielem jogi swoją codzienną praktykę. Zatem jeśli masz taką możliwość to warto z niej skorzystać.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube