Jak dobrze się wyspać w ciąży?

kwi 23, 2022 | 0 komentarzy

Muszę przyznać, że w czasie każdej mojej ciąży dręczyła mnie zgaga i to niemal od samego początku, a ustępowała dopiero po przyjściu dziecka na świat. Zgaga zmagała się w godzinach nocnych, które spędza się w pozycji horyzontalnej. W moim przypadku była to prawie pozycja siedząca 🙂 Starałam się robić wszystko i stosowałam wszystkie możliwe sposoby, aby zminimalizować zgagę, dzisiaj wiem na ten temat zdecydowanie więcej i podejrzewam, że potrafiłabym sobie pomóc bardziej skutecznie, co wpłynęłoby na duuuużo lepszą jakość snu. Mam nadzieję, że ten problem (zgagi) Was nie dotyczy i porozmawiamy dzisiaj o przyjemniejszych aspektach dobrego snu:-)

Po co nam w ogóle dobry sen?

Odpoczynek nocny to podstawa naszego prawidłowego funkcjonowania, zdrowia, samopoczucia, nastroju, humoru i nawet wyglądu. W nocy większość procesów fizycznych jest minimalna , spada temperatura ciała, ciśnienie krwi i częstotliwość oddychania. Nasze ciało wykorzystuje ten czas dla regeneracji komórek i wytwarzania nowych połączeń neuronowych w mózgu. Jeżeli jeszcze są jakieś nieprzekonane osoby, które lubią nocny tryb życia, to postaram się znaleźć więcej argumentów:-) 

Podczas snu nasze ciało całkowicie się relaksuje, a mózg odpoczywa. Sen poprawia naszą koncentrację i pozytywnie wpływa na nasz system immunologiczny, buduje zatem naszą odpornośc. Ponadto we śnie organizm produkuje hormon melatoninę, który między innymi spowalnia procesy starzenia:-) To mały tip:-)

Czy dobry sen wpływa na samopoczucie w czasie ciąży?

Jak najbardziej tak! Oczywiście na dobre samopoczucie wpływa bardzo wiele czynników (na przykład to co jemy, o czym możesz posłuchac miedzy innymi tutaj) ale z pewnością sen, jako filar zdrowia będzie jednym z najważniejszych! Przespana noc to dla Ciebie relaks  ciała, umysłu i emocji. Twoje maleństwo jest z Tobą niezwykle połączone, nie tylko poprzez fakt, że rozwija się w Twoim ciele, ale jest także połączone na poziomie emocjonalnym, wyczuwa wszystkie nastroje i humory. Jeśli Ty się wyśpisz, Twoje maleństwo będzie również wyspane i zadowolone. Z delikatnym sarkazmem doradziłabym wyspanie się na zapas:-) Ale wiadomo, że to niemożliwe:-) Większość świeżo upieczonych rodziców narzeka na brak snu, zatem korzystaj w czasie ciąży ile się da! Na drzemkę wykorzystuj także momenty w ciągu dnia, taka krótka drzemka działa cuda i akurat będąc w ciąży korzystaj z takiej możliwości:-)

Jak spać w czasie ciąży, aby było bezpiecznie dla Mamy i maleństwa?

W czasie ciąży śpij – staraj się spać na lewym boku. Taka pozycja zapewnia najlepszy dopływ tlenu do dziecka i poprawia krążenie krwi. Jednocześnie wątroba i żyła główna dolna nie są uciskane przez macicę. Prawa noga może być troszkę wyżej – na poduszce lub wałku. Ważne, aby położyć wyżej nogę od kolana, poprzez łydkę, aż po stopę. Możesz podłożyć poduszkę pod brzuszek, aby mieć dla niego oparcie oparcie. Głowę z kolei połóż na poduszce, aby była powyżej brzuszka i nie zwisała niewygodnie poniżej ramienia. Taka pozycja jest najbardziej wskazana. Wiadomo jednak, że trudno będzie w jednej pozycji przespać całą noc i z pewnością będziesz ją zmieniać. I to jest ok, nie przejmuj się, intuicyjnie zawsze ułożysz się tak, aby było bezpiecznie. Za każdym razem gdy się przebudzisz możesz wrócić do swojej pozycji wyjściowej. Pamiętaj, najważniejsze, aby wypoczynek nocny był wypoczynkiem, żebyś faktycznie spała, regenerowała swój organizm, a co za tym idzie także wzmacniała swoje maleństwo. Jeśli masz ochotę dowiedzieć się więcej o kwestiach fizjologicznych to zapraszam Ciebie do posłuchania rozmowy z doulą.

Jakiego godziny snu są najlepsze w ciąży?

Tutaj nie ma rozgraniczenia pomiędzy czasem ciąży, a czasem bez ciąży. Nie ma też żadnych wątpliwości co do godziny położenia się spać. Zarówno tradycyjna medycyna chińska, ajurweda, a także doniesienia medycyny konwencjonalnej mówią o tym, że najlepiej położyć się spać do godziny 22, a najpóźniej do godziny 23. Godzina 23 to już jest absolutnie ostatni dzwonek na sen, aby faktycznie wszystkie narządy, mózg, układ nerwowy zregenerowały się głęboko. Ja wiem jak czasami trudno to zrobić. Sama pisząc ten tekst zerkam nerwowo na zegarek i nawet już Wam nie powiem która jest godzina…Jeżeli uda się Tobie wypracować wskazane pory pójścia spać – gratulacje!!! Pogratuluj sobie i poczuj wdzięczność, to jedna z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić dla siebie i swojego maleństwa:-) A o ajurwedyjskim podejściu do ciązy i porodu możesz posłuchac w mojej rozmowie z Wandą Kruszyńską, konsultantką medycyny ajurwedyjskiej i ajur doulą.

Co jest jeszcze ważne jeśli chodzi o sen w ciąży?

W związku ze zbliżającą się godziną – maksymalną – kiedy powinnam być w łóżku, na dziś już kończę, ale zapraszam Ciebie za tydzień na dalszy ciąg informacji jak dobrze wyspać się w ciąży. Wszak ważne jest jeszcze to gdzie śpimy, w czym, pod czym i na czym. No i z kim, ale to już zostawiam Twojej decyzji:-)

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube