Dzisiaj mamy wszystko na wyciągnięcie ręki. Wystarczy kilka kliknięć w internecie i już po kilku dniach mamy w domu to, co chcemy. W ostatnich latach asortyment w branży niemowlęcej rozrósł się do niewyobrażalnych rozmiarów. Tylko czy naprawdę potrzebujemy tego wszystkiego? Sprawdź naszą minimalistyczną listę 10 rzeczy dla maluszka po urodzeniu!
Czego potrzebuje noworodek?
Przede wszystkim Was – rodziców. Waszej miłości, bliskości, poczucia bezpieczeństwa, które będziecie mu dawać. Oraz tego, żebyście zaspokajali jego podstawowe potrzeby. Jedną z najczęściej powtarzanych przez rodziców czynności (zaraz obok karmienia) w pierwszych miesiącach życia dziecka jest przewijanie go. Szczególnie na początku robi się to nawet kilkanaście razy dziennie.
Kompletując wyprawkę dla naszego malucha, musimy pamiętać, że spędza on w pieluszkach całą dobę z krótkimi przerwami na szybkie przewijanie i kąpiel. Nie fundujmy naszym dzieciom przebywania non stop w plastikowych majtkach – bo właśnie tym są jednorazowe standardowe pieluszki.
Aktualnie na rynku jest kilka rozwiązań dużo bardziej przyjaznych dla skóry maleństwa i dla naszej planety. Jednym z nich są pieluchy wielorazowe. Z pewnością pamiętasz jeszcze, jak dzieciom zakładano pieluchę tetrową, a na to jednorazowe majteczki. Nie było to rozwiązanie przyjemne dla rodziców, ale planeta na pewno była wdzięczna. Pieluchy się prało i znowu były gotowe, aby służyć dziecku.
Dzisiejsze pieluchy wielorazowe to poniekąd powrót do korzeni. Tylko że w dużo lepszej formie i jakości. Pieluchy wielorazowe są ekologiczne, wytrzymałe, doskonale dopasowane, przemyślane, a także po prostu piękne. Możemy je kupić w przeróżnych wzorach i kolorach. W środku tzw. formowanki są specjalne wkłady, które oczywiście należy prać. Ale umówmy się – czym jest pranie w dzisiejszych pralkach automatycznych w porównaniu do prania sprzed kilku dekad?
Rozumiemy jednak, że nie jest to rozwiązanie dla każdego. Jeśli nie czujesz się na siłach, nie ma w tym nic złego. Rozważ natomiast jednorazowe, ale biodegradowalne bambusowe pieluszki. Jest to znakomity kompromis pomiędzy wygodą a dbaniem o środowisko i skórę Twojego dziecka. Obecnie na rynku jest coraz więcej tego typu pieluch, możesz je spotkać nawet w popularnych drogeriach. Nie musisz się więc martwić, że będzie jakikolwiek problem z dostępnością od ręki.
Pielęgnacja delikatnej skóry
Wybierając dla maluszka po urodzeniu produkty do pielęgnacji, przede wszystkim kieruj się naturalnością. Skóra noworodka jest delikatna, cienka, skłonna do podrażnień, otarć – jest naprawdę niezwykle wrażliwa. Stosowanie produktów o nieodpowiednich dla takiej skóry składach może się źle skończyć.
Trzecim produktem na naszej wyprawkowej liście jest coś ściśle związanego ze wspomnianymi wyżej pieluszkami – mianowicie wielorazowe waciki. Mają wszechstronne zastosowanie. Jednym z głównych jest czyszczenie okolic intymnych malucha. Pewnie teraz myślisz, że przecież są nawilżane chusteczki. Owszem, są. Jest ich całe mnóstwo. Ale nie dość, że tworzą olbrzymie ilości odpadów, to jeszcze zdecydowana większość z nich ma skład, który może podrażniać wrażliwą skórę maluszka.
Ostatnio dość popularne stają się chusteczki, które w 99% nasączane są wodą. Zgadzamy się, że jest to opcja bezpieczna dla dziecka, ale dla planety nadal nie. Używanie takich chusteczek pozostaw więc na spacer czy wakacje. Na co dzień w domu używanie wielorazowych wacików i zwykłej wody będzie zdecydowanie lepszym wyborem. Przed przewinięciem dziecka nalej do miseczki ciepłej wody i zabierz ją ze sobą na przewijak, gdzie zmoczysz waciki. Zapewniamy, że dla maluszka po urodzeniu będzie to najlepsze możliwe działanie.
Jeżeli chodzi o krem do okolic intymnych, płyn do kąpieli czy balsam – wybieraj naturalne ekologiczne kosmetyki do pielęgnacji skóry niemowląt. Takie produkty nie zawierają syntetycznych barwników, SLS, ogromnej ilości konserwantów, ani żadnych szkodliwych substancji. Naturalne kosmetyki do kąpieli delikatnie myją skórę dziecka, nie wysuszając jej przy tym, a wręcz przeciwnie – naturalnie ją pielęgnują. Cieszy nas trend pojawiania się takich kosmetyków w coraz większej liczbie sklepów – również tych stacjonarnych.
Sprawdź koniecznie co poza kosmetykami i pieluchami spakować do torby, którą weźmiesz ze sobą do szpitala, gdy będziesz rodzić – Torba do porodu – co do niej spakować?
Dla maluszka po urodzeniu ważny jest dotyk
Noworodek, a później niemowlak potrzebuje dotyku mamy i taty niemal tak bardzo, jak tlenu. Nie zawsze jednak ma się możliwość trzymania dziecka na rękach. Z pomocą może przyjść numer pięć z naszej listy – chusta do noszenia dziecka.
Chustonoszenie z roku na rok zyskuje coraz więcej zwolenników. I nie można się temu dziwić – maluch w chuście cały czas czuje dotyk rodzica, bicie jego serca, może drzemać albo wręcz przeciwnie – podziwiać świat wokół. A rodzic? Rodzic ma w tym czasie wolne ręce. Może zjeść, posprzątać, zrobić zakupy czy po prostu odpocząć spacerując. Gdybyś chciała poczytać, jak wyglądają pierwsze dni po narodzinach dziecka, możesz to zrobić tutaj.
Tkaniny i materiały dla maluszka po urodzeniu
Z racji tego, że skóra malucha jest tak delikatna i wrażliwa, powinna być otulana tylko i wyłącznie naturalnymi tkaninami. Bawełna, len, wełna, bambus – to te materiały powinny królować w wyprawce dla Twojego malucha.
Zacznijmy od numeru sześć z listy – otulacz bambusowy. Wielofunkcyjna rzecz. Może służyć do spowijania dziecka, do przykrywania go latem, gdy jest większe, a także jako okrycie kąpielowe np. podczas wakacji, bo bambus doskonale wchłania wodę. Tkanina bambusowa świetnie sprawdza się w upały, bo ma właściwości termoregulacyjne. W dodatku jest antybakteryjna i antyalergiczna.
Z tkaniny bambusowej warto mieć również siódmy produkt z naszej listy – ręcznik, np. z kapturkiem. Wspomnieliśmy, że otulacz sprawdzi się w tej roli i to prawda, ale raczej w awaryjnych sytuacjach, bo jest dość cienki. Tkanina na okrycie kąpielowe jest zwykle grubsza, nieco bardziej przypomina tradycyjny ręcznik bawełniany – ale za to wchłania do 60% więcej wody – niesamowite, prawda?
Nie wiemy, czy również masz takie doświadczenia, ale z naszych wynika, że zazwyczaj każde maleństwo ma przynajmniej kilka kocyków. Nic dziwnego – przydają się na spacerze, w aucie, w domu, na wakacjach. Aby kocyk dobrze ogrzewał malucha, nie przegrzewając go jednocześnie albo nie dopuszczając do utraty ciepła na zewnątrz, najlepiej wybrać kocyk lniany lub wełniany, czyli numer osiem na naszej liście. Taki kocyk nie dość, że będzie spełniał swoją funkcję doskonale, to jeszcze zostanie z dzieckiem na lata. Kto wie, może kiedyś odziedziczy go Twój wnuk.
Skoro już o rzeczach z drugiej ręki mowa, warto wspomnieć o jednym z najbardziej podstawowych punktów wyprawki dziecięcej – o ubrankach. Wybór tych z drugiego obiegu zawsze jest dobrym wyborem. Jeśli jednak z jakiegoś powodu nie chcesz tego robić i chcesz kupić nowe, wybierz ubranka z bawełny organicznej z certyfikatem GOTS. Stawiając na tę certyfikowaną bawełnę, masz pewność, że została wyprodukowana etycznie i z poszanowaniem praw człowieka, a także planety.
Sentymentalna podróż
Ostatni punkt na naszej liście to dziennik do prowadzenia pamiętnika. Taki dziennik może przybrać różną formę, ale punktem wspólnym wszystkich jest zapisywanie wspomnień z tych pierwszych miesięcy czy nawet lat życia dziecka.
W takim dzienniku możesz umieszczać wpisy codziennie, raz w tygodniu lub robić podsumowanie miesiąca – np. czego nauczyło się Twoje dziecko, co zjadło, czego spróbowało, co przyniosło mu radość.
Gdy później wrócisz do tych zapisków, z pewnością niejedna łza Ci się w oku zakręci. A gdy Twoje dziecko będzie nastolatkiem albo młodym dorosłym i przeczyta, z jaką miłością opisywałaś perypetie Waszej rodziny, być może spojrzy na Ciebie łaskawszym okiem.
Na koniec chcielibyśmy Ci przypomnieć, abyś zrobiła rozeznanie wśród znajomych i rodziny, czy ktoś nie ma czegoś na sprzedaż, czy do oddania. Drugi obieg rzeczy jest wspaniałą inicjatywą. Pomyśl tylko – nie dość, że jedne śpioszki mogą towarzyszyć w poznawaniu świata wszystkim dzieciom w rodzinie czy wśród znajomych, to jeszcze oszczędzasz pieniądze i dbasz o środowisko.
0 komentarzy