Kobiety w ciąży nie mają lekko! Powiększająca macica daje o sobie znać, hormony szaleją. Przyszłe mamy obawiają się wielu rzeczy, muszą mierzyć się też z wszędzie obecnymi dobrymi radami. I co najgorsze – całą ilością ciążowych mitów, które mimo tego, że mamy XXI wiek mają się wciąż bardzo dobrze!
Przygotowałyśmy dla Was tekst, w którym opowiemy Wam o 5 z nich. A Wy, jeśli macie na to ochotę, dajcie znać, jakie mity były powtarzane w Waszym towarzystwie. Chętnie się zainspirujemy do napisania kolejnego tekstu! 😉
Seks jest szkodliwy w ciąży
W czasie ciąży nie wolno uprawiać seksu, ponieważ może zaszkodzić to dziecku. Nic bardziej mylnego! Jeśli ciąża nie jest zagrożona i przyszła mama, i przyszły ojciec mają na to ochotę, nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań. Tak więc – śmiało! 🙂
Seks nie jest szkodliwy. Wręcz odwrotnie – pomaga przyszłej mamie się zrelaksować, odprężyć. Pomaga nawiązać jeszcze bliższą więź z partnerem. My widzimy same plusy! Zajrzyjcie koniecznie do naszego tekstu: „Seks w ciąży”. Tam nieco bardziej wyczerpałyśmy temat! Przeczytacie o zalecanych pozycjach, środkach bezpieczeństwa, obawach przyszłych rodziców i przeciwwskazaniach.
Kształt brzucha wskazuje płeć dziecka
Jeśli twój brzuszek jest spiczasty, możesz spodziewać się chłopca, jeśli bardziej okrągły – dziewczynki. Niestety – płeć dziecka zdradzić Ci może tylko USG. Wiele osób może mówić, że ten mit sprawdził się w ich przypadku. Jednak właśnie – jest to wyłącznie dowód anegdotyczny.
Mitów związanych z płcią dziecka jest jeszcze więcej! Przykłady?
Wysokie tętno płodu oznacza dziewczynkę, niskie – chłopca. Nie ma na to żadnych badań. Tętno maleństwa zależeć może od wielu czynników i żadnym z nich nie jest płeć. Jakie są więc te czynniki? To, ile dziecko się rusza w brzuchu, ile ma tygodni. To wszystko! Tak samo, jak to nieprawda, że chłopcy są bardziej ruchliwi od dziewczynek. Tutaj po prostu działa temperament!
Kolejnym mitem związanym z płcią dziecka jest to, że jeśli w ciąży preferujesz słodkie przekąski, urodzi się dziewczynka, a jeśli w słonych – chłopca. Nie wiemy, kto na to wpadł i na jakiej podstawie, ale po raz kolejny – to nie jest prawda.
Mamy jeszcze jeden, bardzo naszym zdaniem krzywdzący, mit. A mianowicie ten, który mówi, że dziewczynki odbierają mamie część urody. Nie wiemy, co to ma znaczyć, jednak chciałybyśmy, żeby każdy, kto ten mit powtarza, natychmiast przestał! Jeśli na skutek zmian hormonalnych na twarzy mamy pojawiają się wypryski, nie oznacza to, że mama staje się „brzydsza”. Na stan naszej cery ma wpływ też wiele innych czynników – jak chociażby dobry sen, obecność stresu w naszym życiu. Pamiętajmy, że ciąża wielu mamom daje porządnie w kość. Poranne mdłości, wahania nastroju, chroniczne zmęczenie. Cera każdego byłaby w złej kondycji! I dlatego też ten mit jest bardziej krzywdzący. Sugeruje, że mama wygląda gorzej i jeszcze nierzadko może budzić niechęć do maleństwa. Niepotrzebne, szkodliwe zdanie!
Mamy jeszcze jeden mit, mówiący o tym, że jeśli mama posiada wcięcie w talii, urodzi się chłopiec. Tutaj też zastanawiamy się nad fantazją twórcy tej „zasady”. 🙂 Wcięcie w talii w ciąży zależy od budowy ciała kobiety i kilku innych czynników, na które przyszła mama może niekoniecznie mieć wpływ. Nie od płci dziecka, które nosi!
Największy z ciążowych mitów? Jedz za dwoje
Możemy śmiało założyć, że każda z nas czasami marzy o takim dniu, kiedy może zjeść wszystko, na co ma ochotę bez żadnych konsekwencji. Nie mamy tylko na myśli dodatkowych kilogramów, ale też ból żołądka, poczucie, że jest się ociężałą i zatrzymanej wody w organizmie.
Jedzenie za dwoje to nic dobrego. Żołądek się rozciąga, pokutuje to bólem. Jeśli jesz zbyt często i zbyt dużo organizm nie ma czasu, aby wszystko strawić i się zregenerować. Żołądek musi pracować non stop! To bezpośrednio przekłada się na jakość Twojego snu i samopoczucie.
Jedz zbilansowane posiłki, kilka razy dziennie – tak jak Ci to odpowiada. Nie mówimy, abyś odmawiała sobie wszystkich zachcianek – są one nieodłączną częścią ciąży – ale trzeba podejść do tego z głową! 🙂 Nadmiar jedzenia nie służy nikomu – ani Tobie, ani dziecku.
To prawda, że Twoje zapotrzebowanie na kalorie jest teraz nieco większe, jednak na pewno nie jest to dwu krotność tej sumy! O kaloryczności diety porozmawiaj jednak ze specjalistą. My zalecamy jedzenie intuicyjne. Sprawdź też nasz post o diecie wegańskiej i wegetariańskiej w ciąży.
Najbardziej szkodliwy z ciążowych mitów? Lampka wina nie zaszkodzi
W ciąży szkodzi każda ilość alkoholu. Każda! Jeśli Wasze mamy powtarzają, że w ciąży piły od czasu do czasu lampkę wina – w porządku, dobrze, że nic Wam się nie stało. To jednak nie oznacza, że nie miało prawa nic się stać!
Nigdy nie wiemy, kiedy dana ilość alkoholu zaszkodzi naprawdę bardzo mocno. Alkohol to trucizna. Szkodzi dorosłym, osłabia odporność, źle wpływa na mózg. U dziecka może spowodować nieodwracalne zmiany psychosomatyczne. Nie ma co ryzykować – 9 miesięcy bez alkoholu jest naprawdę do zrobienia!
Wiesz, jak u dziecka objawiać się mogą owe uszkodzenia? Przede wszystkim przez problemy z koncentracją, deficyty uwagi, przez problemy z zachowaniem, kłopoty z pamięcią i w przyszłości pisaniem i czytaniem. Większość zmian nie będzie widocznych na pierwszy rzut oka, ale będą pokutować w przyszłości. Nigdy się nie dowiemy, ile kłopotów z funkcjonowaniem mają osoby, których mamy zdecydowały się na alkohol. To nie zawsze jest też ich wina – wielu lekarzy ginekologów do tej pory powtarza pacjentkom, że lampka wina nie zaszkodzi.
Aktywność fizyczna jest niewskazana
Kolejny, bardzo szkodliwy mit! Aktywność fizyczna, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, jest jak najbardziej wskazana w ciąży. Wiemy też, że wciąż pokutuje przeświadczenie, że w ciąży nie wolno próbować żadnych nowych aktywności. To również jest nieprawda! Joga, pilates, aerobik dla kobiet w ciąży, zajęcia na pływalni – możesz korzystać z tego wszystkiego!
Aktywność fizyczna w ciąży rewelacyjnie wpłynie na Twoje samopoczucie. Wiele mam sądzi, że ćwiczenia są wyłącznie po to, aby utrzymać ładną sylwetkę. To, jak wyglądać będzie nasze ciało to efekt uboczny ćwiczeń. Najważniejsze jest zdrowie i samopoczucie tuż po ćwiczeniach! Tylko tyle i aż tyle. 🙂
Ćwicząc regularnie przygotowujemy nasze ciało do porodu. Warto rozluźniać poszczególne partie, wzmacniać inne. O ćwiczeniach pisałyśmy już tutaj: „Ćwiczenia w ciąży. Jaka aktywność fizyczna będzie dla mnie najlepsza?”.
To wszystko, co przygotowałyśmy dla Ciebie odnośnie do mitów! Jest ich oczywiście o wiele więcej, jednak postanowiłyśmy wybrać 5 takich, które najczęściej rzucają się nam w oczy. Mamy nadzieję, że już wkrótce nie będzie trzeba pisać o nich tekstów – że staną się tylko smutnym wspomnieniem! Pamiętajmy, aby nigdy nie powtarzać wskazówek, które usłyszałyśmy od kogoś, a których nie jesteśmy do końca pewne. Tak właśnie tworzą się szkodliwe mity!
Opowiedz nam o radach, które sama usłyszałaś. Czy było to coś, co utkwiło Ci w pamięci? Daj nam koniecznie znać!
0 komentarzy