Jestem zwolenniczką porodu w wodzie. Pewnie dlatego znajdę więcej jego zalet niż wad. Byłam przy wielu porodach w wodzie i zawsze działy się pozytywne rzeczy. Mamy są bardziej zrelaksowane, co pozytywnie wpływa na dziecko.
Narodziny dziecka rzecz jasna są najpiękniejszym wydarzeniem w życiu każdej mamy. Poród w wodzie jest zdecydowanie bardziej intymny, spokojny!
Rzecz jasna – jest o wiele więcej zalet porodu w wodzie. Pamiętaj jednak – najważniejszy jest Twój komfort. Jeśli woda w jakiś sposób napawa Cię niepokojem, masz obawy – nie jesteś wcale gorszą mamą, jeśli zdecydujesz się na inny sposób!
Poród w wodzie – zalety dla mamy
Zacznijmy od tego, że kobieta rodząc w wodzie ma większą swobodę ruchu. To woda właśnie powoduje, że nie czujesz swojego ciężaru. To ogromna ulga! Jakie są więc inne zalety porodu w wodzie?
- Woda jest naturalnym środkiem przeciwbólowym.
- Skoro odczuwamy mniejszy ból fizyczny, nasza psychika też radzi sobie znacznie lepiej.
- Zapobieganie pękaniu krocza. Ciało w wodzie jest zrelaksowane, a skóra łatwiej poddaje się rozciąganiu.
- Relaks. Puszcza napięcie mięśniowe – szczególnie w okolicach miednicy.
- Poprzez wyparcie, woda oszczędza naszą energię – możemy bez problemu zmieniać pozycje.
- Woda – a właściwie jej ruch i drgania, pozytywnie wpływają na przepływ krwi. Stymuluje je!
- Woda reguluje również ciśnienie tętnicze.
- Większe poczucie intymności w porównaniu z klasycznymi pozycjami i miejscami porodu.
- Poród w wodzie trwa krócej. Dzięki temu, że kobieta jest bardziej zrelaksowana, czuje się bezpieczniej, jej ciało jest bardziej rozluźnione.
- Zanurzenie w wodzie daje nam poczucie bezpieczeństwa.
- Pokoje z wannami są wyposażone i przygotowane w bardziej przyjemny sposób.
Poród w wodzie – zalety dla dziecka
Nie tylko mama korzysta na porodzie w wodzie! Dziecko również odczuje szereg pozytywów. Jakie są więc zalety dla dziecka?
- Łagodniejsza forma zetknięcia ze światem. Woda jest cieplejsza i jest w niej cicho.
- Relaks ciała mamy przekłada się na relaks dziecka – poród jest dla niego spokojniejszy. Nie będzie również przestymulowane bodźcami.
- Woda jest dla dziecka „naturalnym” środowiskiem – dobrze je już zna!
- Dziecko chronione jest przed infekcją dzięki temu, że podczas porodu w wodzie później dochodzi do pęknięć błon płodowych.
- Większa prywatność i intymność dla dziecka.
- Dziecko, które urodziło się w wodzie będzie mieć lepszą koordynację, lepszy rozwój ruchowy.
- Dzieci urodzone w wodzie mają lepszą punktację w skali Apgar. Co więcej, mają lepsze pH krwi pępowinowej.
- W przypadku porodu w wodzie rzadziej występuje zielony płyn owodniowy.
Wady porodu w wodzie
Rzecz jasna, oprócz zalet możemy znaleźć kilka wad. Na większość z nich mamy wpływ!
- Jakość wody.
- Temperatura wody – nie może być zbyt wysoka!
- Potrzeba wyjścia z wody podczas parcia – nie zawsze.
- Trudność w określeniu Twojego ubytku krwi.
- Szpitale często nie są przystosowane, aby zapewnić kobiecie poród w wodzie.
Nawet jeśli planowałaś poród w wodzie, a w trakcie poczujesz, że chcesz wyjść i dokończyć poród poza wodą – nie przejmuj się, masz do tego prawo. Zasygnalizuj tylko personelowi – na pewno zrobią wszystko, by zapewnić Ci największy komfort!
Czy istnieje sytuacja, w której kobieta musi rodzić w wodzie?
Nie ma sytuacji, że musi, ale są pewne wskazania. Na przykład wtedy, kiedy ciąża powikłana jest niedoczynnością tarczycy, cukrzycą, nadciśnieniem, wadami łożyska. Poród w wodzie jest zalecany u kobiet, które rodziły już kilkukrotnie.
Kiedy jeszcze zaleca się, aby kobieta wybrała poród w wodzie? Kiedy… Ma na to ochotę!
Czy są przeciwwskazania do porodu w wodzie?
Tak, istnieją. Przede wszystkim kobiecie nie wolno rodzić w wodzie, gdy w czasie porodu występuje gorączka lub lekarz podejrzewa infekcję. Jeśli kobieta nie leczyła wcześniejszych infekcji właśnie – dróg rodnych, skóry nerek, również nie powinna rodzić w wodzie. Przeciwwskazaniem są również problemy kardiologiczne przyszłej mamy.
Zakrzepica, krwawienie z dróg rodnych podczas porodu również wykluczają wodę. Co więcej, gdy poród wymaga ciągłego monitorowania, woda absolutnie nie wchodzi w grę – monitorowanie nie jest w niej możliwe.
Jeśli okaże się, że płód nie jest położony w odpowiedni sposób, występuje zielony płyn owodniowy i maluch rodzi się zdecydowanie za wcześnie – poród w wodzie odpada! Dodatkowo – nie zaleca się decydować na tę metodę, kiedy dziecko zbyt dużo waży lub ma wady wrodzone. Co jeszcze jest przeciwwskazaniem do porodu w wodzie? Ciąża bliźniacza!
Poród w wodzie – czy dziecko może się zachłysnąć?
Wiele mam obawia się, że jej maluszek rodząc się w wodzie może się zachłysnąć! Bez obaw – nie jest to możliwe. Odpowiadają za to bowiem pewne mechanizmy.
- Dziecko potrafi rozpoznać płyn, w jakim się znajduje. Ma naturalny odruch nurkowania.
- Między płynem płucnym a wodą jest wyraźna różnica stężeń.
- Uwarunkowania hormonalne płodu nie pozwolą zachłysnąć się dziecku.
- Dziecko wie, jak zachowywać się w płynie – jest zachowane krążenie łożyskowe.
Jak widać, nie musisz obawiać się o to, że Twój maluch się zachłyśnie. Poród w wodzie pozwala mu z jednego, naturalnego środowiska przejść do drugiego. Twoje dziecko z pewnością będzie wiedziało, co robić!
Podsumowanie
Należy pamiętać, że wszystkie zalety „dla mamy”, traktować należy również jako zalety „dla dziecka”. Zrelaksowana, spokojniejsza mama sprawi, że maluszkowi również się to udzieli! Nie wolno zapominać o tym, że wszystkie emocje towarzyszące mamie w czasie ciąży czy podczas porodu bezpośrednio wpływają na dziecko. Dlatego tak ważny jest relaks, spokój, umiejętność radzenia sobie ze stresem. Mówi się, że ma to również bezpośredni wpływ na to, jak w przyszłości dziecko będzie radziło sobie z własnymi emocjami. Trzeba pamiętać też, że dzieci urodzone w wodzie nie będą zachowywać się tak samo, jak noworodki, które przyszły na świat poza wodą.
Dzieci, które przyszły na świat w wodzie później wezmą pierwszy oddech i nie płaczą głośno. Mogą mieć też bardziej fioletową skórę. Bez obaw – to zupełnie naturalne. Najważniejsze jest to, że poród w wodzie mniej boli. Wiele przyszłych mam właśnie bólu obawia się najbardziej! Bez obaw jednak – to nie jest mit, że gdy zobaczysz swoje dziecko, cały ból momentalnie znika.
Spekuluje się, że dzieci urodzone w wodzie są zdecydowanie mniej płaczliwe dzięki temu, że warunki, w jakich przyszły na świat są zdecydowanie spokojniejsze!
Jeśli decydujesz się na tę metodę porodu – poszukiwania odpowiedniej placówki należy rozpocząć dużo wcześniej. Poród w wodzie w Polsce to w dalszym ciągu dość nowa sprawa – musisz więc się upewnić, że będzie to możliwe.
0 komentarzy
Funkcja trackback/Funkcja pingback