Jak ciąża wpływa na kobietę?

wrz 14, 2020 | 0 komentarzy

Wszyscy wiemy, że ciąża zmienia ciało kobiety. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, jak wielkie są te zmiany! Organizm, rzecz jasna, świetnie sobie z nimi radzi, jednak nie przychodzi to bez wysiłku. Oczywiście, obecnie znamy wiele sposobów, które pomagają kobietom przejść przez te zmiany odrobinę lepiej. Jeśli zastanawiacie się, jak ciąża wpływa na kobietę, koniecznie przeczytajcie ten tekst! 

Zmiany hormonalne 

Hormony to z pewnością coś, co może być najdotkliwsze. Huśtawki nastrojów (charakterystyczne głównie dla I trymestru) mogą być bardzo uciążliwe i dla przyszłej mamy, i otoczenia. Złość, irytacja, przechodząca we wzruszenie i wdzięczność? Trzeba się na to przygotować! 

Jeśli przeżywasz to teraz i zastanawiasz się, czy wszystko z Tobą w porządku – nie martw się. Z pewnością nie dzieje się nic nadzwyczajnego! Jeśli jednak stale towarzyszy Ci lęk, przez który nie możesz spać, jeść – dobrze jest skontaktować się ze specjalistą, który z pewnością Ci pomoże! 

Zmiana gospodarki hormonalnej w ciąży to element, którego nie da się pominąć. Nasz organizm stara się zrobić wszystko, aby jak najlepiej chronić mamę i dziecko. Czasem wiązać się to będzie właśnie ze skutkami ubocznymi – wspomnianymi huśtawkami hormonów, czy też nudnościami, zaparciami. Rada na to jest jedna – należy to przetrwać (można też sobie pomóc na wiele sposobów!) i zaufać naszemu ciału, że robi wszystko, aby nam było mimo wszystko jak najlepiej. 🙂 

Co się dzieje z ciałem kobiety w ciąży? 

Niewątpliwie pierwszym skojarzeniem dotyczącym ciąży jest fakt, że na wadze pojawi się od kilku do kilkunastu kilogramów więcej. Rośnie nam brzuch, zmienia się też rozmiar piersi – mogą być też tkliwe, nabrzmiałe. Na skórze pojawić się mogą rozstępy i cellulit. Jeśli chcecie im zapobiec, warto już od początku uprawiać sport, zdrowo się odżywiać oraz stosować różnego rodzaju kremu i balsamy. Pamiętajcie – z rozstępami da się walczyć wyłącznie w pierwszych etapach ich powstawania! Jeśli więc nie chcesz ich na swoim ciele, zacznij działać natychmiast. Oprócz rozstępów pojawić się mogą też brązowe plamy na twarzy, a brzuch ozdobi nam kresa brunatna. To wszystko minie zaraz po porodzie! Możemy zaobserwować również tzw. pajączki, zaczerwienienie skóry. Warto unikać słońca, gdyż skóra kobiet w ciąży jest wyjątkowo wrażliwa! 

Aktywność fizyczna a dolegliwości ciążowe

Na co skarżą się przyszłe mamy? Na uczucie ciężkości i zmęczenia. Może być to powodem nagromadzonej wody w organizmie. Puchną nam stopy, odczuwamy dyskomfort, gdy nosimy pierścionki i temu podobną biżuterię. Doskwierać będzie też ból pleców. Nic dziwnego – w krótkim czasie dostaną dodatkowy ciężar, które muszą udźwignąć! Dlatego ważne jest (jeśli to możliwe, to jeszcze przed ciążą), aby wzmacniać mięśnie w tych okolicach. 

Na wszelkie dolegliwości związane ze zmianami naszego ciała warto jest ćwiczyć. Wysiłek fizyczny będzie zbawieniem dla naszych obolałych kończyn! 🙂 Dlatego warto zainteresować się jogą w ciąży, pilatesem czy aerobikiem. Jest wiele wariantów ćwiczeń dla kobiet w ciąży, z pewnością więc znajdziecie coś dla siebie! 

Co jeszcze jest zaletą sportu? Fakt, że dużo szybciej się dotleniamy. Podczas gdy nasz organizm przechodzi szereg zmian, odpowiedni poziom tlenu w naszych komórkach jest niezbędny! Aktywność fizyczna nie będzie wpływać dobrze tylko na nas, ale również na nasze dziecko. Oprócz tego regularne ćwiczenia pomogą nam w pracy nad układem oddechowym, jego wydolności – zaręczamy, że kobiety bardzo doceniają to podczas porodu! Co więcej, sport pozytywnie wpływa na nasz układ krążenia i łagodzi wiele ciążowych dolegliwości – takich jak skurcze czy zaparcia! 

Jak ciąża wpływa na kobietę? Tak, że nasz organizm potrzebuje aktywności fizycznej, by odpowiednio zadbać o siebie i dziecko. Co ciekawe, sam powiadomi nas o tym, kiedy sportu jest za mało. Jeśli więc czujesz się zmęczona, może to oznaczać, że brak Ci tlenu – czyli pora na spacer, jogę czy inny rodzaj sportu, jaki wybrałaś! 🙂 

Zmiany w organizmie kobiety w ciąży

Jak ciąża wpływa na kobietę? Nie, to jeszcze nie koniec zmian! 🙂 Nie zapominajmy, że wiele też dzieje się wewnątrz nas! Już od pierwszych dni wzrasta aktywność fizjologiczna. Działamy też na obniżonych obrotach (np. wolniej trawimy, perystaltyka jelit jest znacznie osłabiona) – ma to na celu właśnie ochronę mamy i dziecka! Powiększająca się macica sprawi również, że reszta narządów będzie musiała się odrobinę “ścisnąć” – wątroba przesuwa się do przodu, płuca nie mają już tyle miejsca, co kiedyś. I ten stały nacisk na pęcherz – potrzeba ciągłego korzystania z toalety podczas ciąży dla nikogo nie jest zaskakująca! Nie jest to z pewnością lubiany aspekt. 🙂

Ciekawy jest też fakt, że podczas ciąży systematycznie zwiększać się będzie przepływ krwi przez macicę. Pojawiają się też jej skurcze, które na początku nie są odczuwalne, jednak możemy je coraz systematycznej czuć im bliżej porodu. Pod koniec mogą być też bolesne – wiele pań mylnie traktuje je jako skurcze porodowe. 

Szyjka macicy zmienia się już po zapłodnieniu – jest większa, rozpulchniona i sina. Podobnie dzieje się ze sromem i pochwą – zwiększa się liczba naczyń krwionośnych. Należy uważać – w ciąży jesteśmy bardziej narażone na stany zapalne tych okolic! 

Warto wspomnieć również o tym, co dzieje się z naszymi sercami! Zwiększa się częstotliwość ich rytmu, co za tym idzie – pojemność minutowa. Przez powiększająca się macicę, która uciskać będzie tętnicę główną, należy unikać leżenia na wznak. Co więcej – znacznie zmniejsza się ilość płytek krwi! 

Ciąża nie jest bez znaczenia również dla układu oddechowego. Mogą pojawić się duszności podczas aktywności fizycznej, ale też podczas odpoczynku. Spowodowane jest to zwiększeniem natężenia progesteronu, żeńskiego hormonu płciowego. 

Jeśli mowa o układzie moczowym, to warto zwrócić uwagę na fakt, że nerki powiększają się nawet o 30%! Zwiększa się również pojemność naszych pęcherzy. 

Co zwiększa swą wielkość o ponad 100% podczas ciąży? Przysadka mózgowa! Zwiększy się wydzielanie prolaktyny (dzięki temu hormonowi nasz organizm może wyprodukować mleko dla dziecka). Nasz organizm magazynuje też oksytocynę, która podczas porodu odpowiadać będzie za skurcze macicy. 

Brzmi to niesamowicie, prawda? Kobiety poddawane są szeregowi zmian – wszystko po to, by być w stanie wydać na świat nowego człowieka. Co prawda, część z nich nie będzie przyjemna, jednak na szczęście znamy mnóstwo sposobów, jak pomóc sobie podczas ciąży! 

Zapraszamy Was serdecznie do przeczytania pozostałych artykułów dostępnych na naszym blogu. Z pewnością uda Wam się sporo dowiedzieć! Jeśli jednak nie znajdziecie tematu, który Was interesuje – śmiało możecie do nas napisać! 🙂 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube