Można powiedzieć, że czekałaś na ten czas przez niemalże cały okres ciąży! Już niedługo zobaczysz swoje maleństwo. Czujesz niepokój? Nie obawiaj się, to jest zupełnie naturalne. Poród może rozpocząć się każdej chwili – pewnie w momencie, w którym nie do końca będziesz się tego spodziewać, dlatego musisz być przygotowana.
Dziś mamy dla Ciebie 5 wskazówek, które pomogą Ci przygotować się do niespodziewanego rozpoczęcia porodu. Czytaj dalej!
Po pierwsze: przygotuj wcześniej torbę do szpitala
Są mamy, na które przygotowana torba czeka już od początku siódmego miesiąca – może to akurat jest ciut za wcześnie. 🙂 Przygotuj torbę wtedy, kiedy będziesz się czuć na to gotowa, jednak ważne jest, aby nie było to później, niż początek dziewiątego miesiąca. Czasami maluchy lubią się zasiedzieć, czasami jednak wyjątkowo spieszy im się na świat! Musisz być więc przygotowana.
Co powinno znaleźć się w torbie do szpitala? Szereg rzeczy! Przede wszystkim zadbaj o siebie. Wiemy, że mamy często bardziej przejmują się maleństwem, ale nie zapominajmy o zasadzie maseczki tlenowej. Najpierw należy założyć ją sobie. Obszerny wpis dotyczący tego, co zabrać ze sobą do szpitala możesz znaleźć tutaj. W tym wpisie jednak postaramy się zawrzeć podstawy.
Co każda mama powinna mieć ze sobą w szpitalu?
- Zacznijmy od dokumentów. Dowód osobisty, wszystkie potrzebne badania, karta ciąży, NIP pracodawcy, skierowanie do szpitala. To wszystko bardzo usprawni proces przyjęcia.
- Wygodną piżamę i kapcie – Twój komfort jest bardzo, bardzo ważny!
- Zapas ręczników.
- Wkładki laktacyjne – przydadzą się po porodzie.
- Wkładki higieniczne, z tego samego powodu.
- Bielizna poporodowa.
- Poduszka – warto zaopatrzyć się w jaśka, ale również w taką poporodową czy poduszkę do karmienia.
- Ładowarki, telefon etc.
- Gumki do włosów.
- Przybory do karmienia.
- Ubrania na wyjście ze szpitala.
Jeśli chodzi o maluszka – oto najpotrzebniejsze rzeczy, które powinny znaleźć się w Twojej torbie:
- pieluchy i pampersy,
- rożek czy kocyk,
- podkłady do przewijania,
- ubranka na czas pobytu, jak i na wyjście.
Przed wyjazdem do szpitala upewnij się, że masz też wszystkie niezbędne numery telefonów. I jeszcze raz przypominamy o dokumentach! 🙂
Po drugie: wybierz szpital
Wiemy, że szpital wybrałaś już dużo wcześniej. Warto jednak znaleźć inny, w niedalekiej odległości, gdyby okazało się, że z różnych przyczyn nie możesz rodzić w tym wcześniej wybranym. I takie sytuacje się zdarzają! Warto więc, żebyś przygotowała się i na taką ewentualność. Niektóre mamy korzystają z usług położnych czy douli – upewnij się, że Twoja położna czy doula będzie wiedziała o szpitalu drugiego wyboru! Poród to nie jest najprzyjemniejsza sprawa – warto, abyś była przygotowana na każdą ewentualność. Z pewnością dzięki temu lepiej poradzisz sobie ze stresem!
Po trzecie: zaplanuj trasę do szpitala
Sprawdź, ile czasu zajmuje Ci dojazd – ile samochodem, z bliską osobą, a ile samej, na przykład taksówką. I przygotuj też numery – na taksówkę właśnie czy do osoby, która do szpitala będzie mogła Cię zawieźć. To ważne, aby mieć je pod ręką! Niektóre mamy, gdy zaczyna się akcja porodowa, są całkowicie spokojne, inne odrobinę bardziej przeżywają tę sytuację. Nigdy nie wiemy, po której będziemy stronie, więc warto się solidnie do tej chwili przygotować. 🙂
Po czwarte: praktykuj oddech
Oddech jest bardzo, bardzo ważny – nie tylko podczas porodu, ale również podczas całego naszego życia! Pomaga uspokoić pracę serca, ciśnienie krwi. Nie przesadzimy, gdy powiemy, że oddech jest podstawą naszego funkcjonowania. Dlatego zwłaszcza w tak szczególnym okresie warto na niego zwracać uwagę!
Na naszym kanale na YouTube znajdziesz mnóstwo ćwiczeń, które możesz praktykować od samego początku ciąży. Odpowiedni oddech pomoże Ci lepiej znieść poród!
Po piąte: ustal plan porodu!
O planie wspominałyśmy już przy okazji tego wpisu. Pozwól, że przypomnimy parę punktów.
Plan porodu może być dla Ciebie bardzo pomocny. Możesz ustalić, czy wolisz rodzić naturalnie, czy przez cesarskie cięcie (tą kwestią warto zająć się jednak dużo wcześniej!). Zastanów się, czy chcesz korzystać ze znieczulenia. Ustal, kto może być wraz z Tobą na sali porodowej. Niektóre przyszłe mamy dobrze czują się z mamą, przyjaciółką czy partnerem, inne – same. Pamiętaj, że jeżeli ktokolwiek z Twojego otoczenia naciska na to, aby być z Tobą na sali – nie musisz się na to godzić. To Twój poród. Twoje dziecko – Twoja sprawa. Nikt nie ma prawa w nic ingerować! Zdajemy sobie sprawę, że czasami nie jest prosto postawić granicę – jednak naprawdę, nie masz się czego obawiać. Wkrótce zostaniesz mamą – zmierzysz się z całkiem nową, odmieniająca życie rolą. Rzeczy muszą być po Twojemu! 🙂
Przygotowanie do porodu: co jeszcze warto zrobić?
Pamiętaj o zbawiennym wpływie jogi na nasze ciała! Warto więc praktykować, nawet po kilka minut. Wiemy, że czujesz się zmęczona i ostatnie tygodnie ciąży szczególnie dają się we znaki. 🙂 Jednak naprawdę warto poświęcić nawet krótką chwilę na ćwiczenia rozciągające i rozluźniające. Joga to sama przyjemność. Z pewnością Twoje ciało będzie Ci bardzo wdzięczne!
Warto również zadbać o to, aby rozluźniać mięśnie dna miednicy. Dzięki temu poród z pewnością przejdzie sprawniej. Jeśli zmagasz się z lękami, warto je przede wszystkim nazwać i… Nie bać się ich. Lęki nie biorą się z niczego – w ten sposób nasz organizm przygotowuje nas na “zagrożenie”. To bardzo stary mechanizm. Jeśli jednak są szczególnie uciążliwe, warto, abyś porozmawiała na ten temat ze specjalistą. Nie zawsze rozmowa z innymi mamami pomaga. Nawet gdy ludzie nie mają złych intencji, mogą powiedzieć coś, co nam wcale nie pomoże. 🙂
Co jeszcze warto robić przed porodem? Na tyle, w jakim stopniu pozwala Ci brzuszek – dużo, dużo spać! Rzecz jasna, nie da się zrobić tego na zapas, ale nie powinnaś mieć wyrzutów sumienia za długie godziny w łóżku. Jak wiesz – wkrótce może Ci zacząć odrobinę brakować snu! 🙂 Co oprócz spania? Rób to, co lubisz. Czytaj książki, słuchaj muzyki. Postaraj się jak najbardziej umilić ten czas – sprawianie sobie przyjemności również pomoże uspokoić umysł przed porodem!
To wszystko na dziś. Trzymamy za Ciebie kciuki! Zapoznaj się z innymi artykułami dostępnymi na blogu. Nie zapomnij też o kanale na YouTube! Do następnego wpisu!
0 komentarzy