Jedną z najczęstszych obaw kobiet ciężarnych i planujących ciążę poza zdrowiem maleństwa, jest obawa o wygląd ciała po ciąży. Obok wyglądu brzucha, najbardziej przejmują się tym, jak po ciąży i karmieniu dziecka będą wyglądały ich piersi. Jeśli i Ty się tym martwisz, sprawdź, jak dbać o piersi w ciąży!
Ciało w ciąży się zmienia
Przede wszystkim powinnaś pamiętać, że Twoje ciało podczas ciąży wykonuje ogromną pracę. Twój organizm przechodzi prawdziwą rewolucję, która wpływa również na wygląd ciała, w tym piersi. Układ hormonalny w ciąży skupia się na zapewnieniu płodowi jak najlepszych warunków do rozwoju i wzrostu. Szalejące hormony w połączeniu z powiększającą się macicą (a co za tym idzie także brzuchem) i piersiami sprawiają, że możesz nie być zadowolona ze zmian zachodzących w wyglądzie np. Twojej skóry.
Dlaczego właściwie piersi w ciąży się tak zmieniają? Od samego początku ciąży estrogeny sprawiają, że piersi mogą stać się obolałe i wrażliwsze na dotyk. Nie bez powodu ból piersi jest jednym z pierwszych objawów ciąży u znacznej części kobiet. Więcej o typowych objawach ciąży możesz przeczytać w naszym tekście Najpopularniejsze objawy ciąży.
Twoje piersi przez cały okres ciąży przygotowują się do karmienia dziecka. Kanaliki mleczne się rozszerzają i przygotowują do produkcji mleka. Piersi w ciąży rosną w dość stałym tempie. Zbyt szybkie powiększanie się piersi osłabia włókna kolagenowe, które mogą pękać, co objawia się pojawieniem rozstępów. Nie zawsze mamy realny wpływ na zapobieganie ich powstawaniu, ale na pewno warto próbować. Dzięki naszym staraniom może być ich choćby mniej.
Piersi w ciąży zasługują na dobre podtrzymanie
Jedną z najprostszych i wymagających najmniej wysiłku z Twojej strony metod zapobiegania zwiększonemu bólowi i powstawaniu rozstępów jest noszenie dobrze dobranego biustonosza. Piersi pod koniec ciąży mogą być nawet o 3 rozmiary większe, niż przed ciążą.
Jak na 9 miesięcy, to bardzo duża różnica. Noszenie tego samego stanika przez cały ten czas, to spory błąd. Nie od dziś wiadomo, że źle dobrany stanik może wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy kobieta nie jest w ciąży. A przecież piersi w ciąży zasługują na szczególne traktowanie. W celu dobrania odpowiedniego stanika polecamy umówienie się z braffiterką.
Noszenie odpowiedniego biustonosza w ciąży spełnia głównie dwa zadania. Po pierwsze przynosi ulgę Twoim nabrzmiałym i tkliwym piersiom. Odciąża także już i tak nadwyrężony powiększającym się brzuchem kręgosłup. Stanik z odpowiednim obwodem i wielkością miseczek potrafi zdjąć z pleców spory ciężar.
Piersi w ciąży niekiedy tak dokuczają, że konieczne jest noszenie biustonosza nawet w nocy. Polecamy do tego celu miękkie biustonosze z szerokim panelem i szerokimi ramiączkami. Pamiętaj przede wszystkim o swoim komforcie. Podtrzymywanie piersi jest też istotne w kontekście wyglądu piersi i tworzenia się na nich rozstępów. Gdy wiszą swobodnie, skóra się rozciąga, co może przyspieszać ich powstawanie.
Drugim powodem, dla którego stanik na czas ciąży i późniejszego karmienia piersią musi być dobrze dobrany, jest bezpieczeństwo Twoich kanalików mlecznych. Źle dobrany biustonosz może mocno uciskać pierś, co z kolei może prowadzić do zapychania kanalików mlecznych i stanów zapalnych. To bardzo bolesne doświadczenie.
Pielęgnacja skóry piersi w ciąży
O piersi w ciąży warto dbać od zewnątrz – odpowiednią pielęgnacją. Tak jak wspominaliśmy, na skutek hormonów i powiększających się piersi, ich włókna kolagenowe mogą ulegać pękaniu. W ten sposób na skórze pojawiają się rozstępy – najpierw w postaci czerwonych pasków, później blakną i pozostawiają białe pręgi przypominające blizny.
Chcemy podkreślić jedno – rozstępy to nic złego. W mniejszej lub większej ilości ma je gdzieś na ciele zdecydowana większość kobiet. Jeśli się pojawią, nie rozpaczaj, zaakceptuj je. Pamiętaj, że Twoje ciało stworzyło małego człowieka – to dla niego ogromny wysiłek. Bądź dla niego wyrozumiała.
Wiemy jednak, że najpewniej będziesz chciała zapobiec ich powstawaniu. To też jest w porządku. Jak im zapobiegać? Faktem jest, że dobrze odżywiona i nawilżona skóra jest mniej podatna na pęknięcia włókien kolagenowych. Podstawą więc powinno być nawilżanie i odżywianie skóry Twoich piersi.
Na rynku znajdziesz mnóstwo kosmetyków dedykowanych skórze piersi. Prawda jest jednak taka, że nada się do tego każdy nawilżający czy ujędrniający balsam. Pamiętaj jednak, aby sprawdzać, czy skład danego kosmetyku nadaje się dla kobiet w ciąży. Przy okazji nakładania kremu czy balsamu na piersi, wykonuj delikatny, krótki masaż, co też wpłynie pozytywnie na uelastycznienie i ukrwienie skóry.
Piersi w ciąży a aktywność fizyczna
Raczej nikt nie ma wątpliwości, że aktywność fizyczna przynosi ogromnie dużo korzyści. W ciąży ma szczególnie dużo zalet. Ciężarne aktywnie fizycznie lepiej znoszą poród naturalny, lepiej śpią, często mają lepsze samopoczucie. Aktywność fizyczna ma też wpływ na metabolizm i poziom cukru we krwi. Jeśli tylko nie masz żadnych przeciwwskazań, warto, abyś była aktywna. Więcej dowiesz się w naszym wpisie Aktywność fizyczna w ciąży.
W kontekście piersi w ciąży aktywność fizyczna może pomóc w zmniejszeniu ryzyka powstawania rozstępów i w lepszym podtrzymywaniu piersi. Musisz bowiem wiedzieć, że silne mięśnie klatki piersiowej są niczym gorset dla piersi. Warto więc poświęcić, choć pół godziny dziennie na jakąś aktywność fizyczną.
Dla kobiet w ciąży szczególnie polecane są pływanie, joga czy pilates. Każdy z tych sportów pomoże zadbać Ci całościowo o ciało, jednocześnie nie obciążając nadmiernie Twojego organizmu. Możesz tak dobrać ćwiczenia, aby były bezpieczne dla Ciebie i Twojego maluszka. Na basenach często są specjalne zajęcia dla kobiet ciężarnych, warto z nich skorzystać. Joga czy pliates dla kobiet w ciąży również są coraz bardziej popularne. Jeśli wolisz ćwiczenia w zaciszu własnego domu, w sieci znajdziesz mnóstwo materiałów do ćwiczeń, np. na naszym kanale YouTube.
Najwięcej sensu w kontekście dbania o piersi w ciąży będzie dbanie o nie całościowo – dobry biustonosz, pielęgnacja, aktywność fizyczna, zdrowe odżywianie. Będzie to miało wpływ nie tylko na ich wygląd, ale także wszelkie dolegliwości bólowe, a co za tym idzie także Twoje samopoczucie. Bądź dla siebie dobra.
0 komentarzy