Rozejście mięśnia prostego – co to jest?

mar 22, 2021 | 0 komentarzy

Niekiedy dzieje się tak, że tuż po porodzie może dopaść nas rozejście mięśnia prostego. Jak pewnie się domyślasz, może łączyć się to z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale nie martw się – mamy dobre wiadomości! Rozejście mięśnia prostego można wyleczyć, a co więcej – w niektórych przypadkach można mu także zapobiec. 🙂 

Jeśli ciekawi Cię, czym dokładnie objawia się ta dolegliwość i w jaki sposób można sobie z nią poradzić, przeczytaj dzisiejszy wpis. 

Czym jest kresa biała?

Żeby dokładnie wyjaśnić, na czym polega to rozejście mięśnia prostego, musimy wyjaśnić sobie, czym jest kresa biała. Już tłumaczymy! 

Kresa biała jest kolagenowym rozcięgnem mięśni skośnych i poprzecznych brzucha. Leży od miejsca, gdzie znajduje się wyrostek mieczykowaty do spojenia łonowego, czyli jak łatwo się domyślić, kresa biała łączy klatkę piersiową z miednicą i wszystkimi mięśniami naszego brzucha. Co więcej, u każdej z nas może wyglądać ona inaczej! 

To rozcięgno może nam sprawić sporo kłopotów. Jeśli nieodpowiednio o siebie dbamy, możemy doprowadzić do rozstępu mięśni prostych brzucha, a nawet do przepukliny kresy białej. Jednak o tym później! 

Rozejście mięśnia prostego – o co chodzi? 

Kresa biała znajduje się pomiędzy głowami mięśnia prostego, które są ułożone w pewnej odległości. Zdiagnozowanie tej przypadłości nie należy do najprostszych – przez to, że kresa biała różni się w zależności od człowieka, uczonym nie udało się jeszcze ustalić pewnych dla wszystkich norm. Pewnie dlatego, że jest ich zwyczajnie zbyt wiele. 🙂 

Jednak gdy mięśnie rozsunięte są zbyt mocno, wtedy możemy śmiało stwierdzić (a właściwie nie my, tylko lekarz!), że doszło do rozejścia. Czyli, innymi słowy: rozejście mięśnia prostego brzucha to zaburzenie, podczas którego mięśnie oddalają się od siebie, a kresa biała – wydłuża. 

Jakie są przyczyny zaburzenia?

Pierwszą przyczyną rozejścia może być naciskająca na powłoki brzuszne macica. Nie ułatwia ona tkankom regeneracji. Co więcej, podczas ciąży kobieta wydziela relaksynę i elastynę. Hormony te pomagają nam przygotować ciało do porodu, jednak mogą również ułatwić mięśniom rozejście się. Co jeszcze może być przyczyną? 

Jeśli zostajemy w temacie ciąży, na rozejście mięśnia prostego brzucha są bardziej narażone mamy, które rodzą później, te, które przebyły wiele ciąż oraz takie, które spodziewają się bliźniaków (i więcej! :-)), mamy, które decydują się na cesarskie cięcie i te, których maluszki miały wysoką masę urodzeniową. Spokojnie – nic z tej listy nie jest gwarantem, że rozejście mięśnia prostego przytrafi się akurat Tobie! 

Uwaga – należy ostrożnie dobierać sobie aktywność fizyczną, ponieważ ta, nieprawidłowo wykonywana, również może prowadzić do zaburzenia. I zbyt mocne, i zbyt słabe mięśnie również mogą “pomóc” zaburzeniu. Niehigieniczny tryb życia w ciąży, dźwiganie również nie pomaga! 

Jak sobie pomóc przy rozejściu mięśnia prostego brzucha? 

Przede wszystkim warto zadbać o to, aby regularnie ćwiczyć. Ćwiczenia niech koniecznie dobierze odpowiedni fizjoterapeuta – najlepiej będzie wiedział, jak Ci pomóc. Niczego nie rób na własną rękę! Nie przeciążaj się. Nie skupiaj się wyłącznie na brzuchu – zadbaj o plecy, kręgosłup, ramiona. Czasami, rzecz jasna, konieczna będzie operacja. 

Jednak w jaki sposób zapobiec zaburzeniu? Czy to możliwe? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak z pewnością jest kilka praktyk, które znacznie obniżą szansę na to, że mięśnie się rozejdą. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby nie żyć w stresie. Pewnie słyszałaś to już tyle razy, że ta informacja nie robi na Tobie wrażenia. Nie należy tego jednak bagatelizować. Stres jest naszym największym wrogiem! Ogromna ilość schorzeń powodowana jest przez kortyzol. Dlatego na tyle, na ile jesteśmy w stanie, postarajmy się wyeliminować stres ze swojego życia. Najlepiej raz na zawsze! Zdajemy sobie sprawę, że w obecnych czasach nie jest to wcale takie proste. Sprawdź może pewne ćwiczenia relaksacyjne, medytację – z pewnością będziesz sobie za to wdzięczna! 

Dobra dieta również pomaga przy tym, aby nie nabawić się rozejścia. Co więcej – zdrowe, zbilansowane posiłki są jak najbardziej wskazane w czasie ciąży! 🙂 Co jeszcze pomaga? Dbanie o sen, regularne wypróżnianie się. Czyli innymi słowy – zdrowy styl życia! 

Jak rozpoznać rozejście mięśnia prostego? 

Czasem prócz przepukliny, może dojść do szeregu dodatkowych dolegliwości. Jakich? 

Przede wszystkim kobietom, które cierpią na rozejście mięśnia prostego, towarzyszyć będą zaparcia, biegunka, wzdęcia, nietrzymanie moczu. Mogą wystąpić też hemoroidy. Jeśli zauważyłaś, że nagle Twoja talia wygląda inaczej i zaczęły Ci wystawać dolne żebra – marsz do lekarza! Co więcej, mogą towarzyszyć Ci też bóle pleców i stawów. Jak widzisz – zdecydowanie lepiej jest zapobiegać! 

To już wszystko, co przygotowałyśmy dla Ciebie na ten temat. Jak widzisz, rozejście mięśnia prostego to nie przelewki, dlatego należy o siebie mocno dbać. Co więcej, nie grozi wyłącznie kobietom w ciąży – narażeni są na to również mężczyźni! Dlatego – uważajmy na siebie nawzajem. 🙂 

Nie zapomnij zajrzeć do pozostałych artykułów, które znajdziesz na naszym blogu! Tworzymy dla Ciebie wartościowe treści, dzięki którym będziesz czuć się spokojniejsza przez cały okres ciąży i po. Trzymamy za Ciebie kciuki! 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube