Cesarskie cięcie – wszystko co musisz wiedzieć

kwi 14, 2020 | 0 komentarzy

Jeśli rozwiązanie Twojej ciąży jest coraz bliżej, zaczynasz zastanawiać się jak będzie przebiegał Twój poród. Tak naprawdę do wyboru są dwie opcje: poród naturalny lub poród poprzez cesarskie cięcie. Wiele kobiet zamiast sformułowania „cesarskie cięcie” używa „cesarka”, jednak lekarze nie lubią tego określenia. O porodzie naturalnym pisaliśmy tutaj. Wyjaśniliśmy tam wszystko, co powinnaś wiedzieć, jeśli to jest rozwiązanie dla Ciebie. W tym artykule chcielibyśmy zająć się cesarskim cięciem oraz kwestiami z nimi związanymi. 

Co to jest cesarskie cięcie?

Na samym początku powinnaś wiedzieć, że poród poprzez cesarskie cięcie to operacja i tak należy ją traktować. Mogą się zdarzyć po niej powikłania, czy może nie przebiegać w taki sposób, w jaki mamy zaplanowane. Warto to podkreślić. Cesarskie cięcie to operacja, podczas której lekarze wykonują nacięcie w dolnej partii brzucha, po czym rozsuwają kolejne tkanki i mięśnie, aby w końcu wyjąć z Twojej macicy dziecko. 

Jak umówić się na cesarskie cięcie?

Jeśli Twoje cesarskie cięcie jest zaplanowane, to potrzebujesz skierowania od lekarza prowadzącego. To, w jaki sposób umówisz się na operację, zależy od szpitala, w którym zamierzasz rodzić. W niektórych szpitalach wystarczy zadzwonić, aby umówić się na konkretny termin, a skierowanie donieść w czasie najbliższego KTG, a w niektórych musisz udać się do ordynatora placówki i z nim wszystko ustalić. 


Jak przygotować się do porodu? Sprawdź tutaj.

Jak przygotować się na cesarskie cięcie?

Przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość. W wielu szpitalach cesarskie cięcie wykonywane jest z samego rana, ponieważ przyszłe mamy muszą być na czczo. Jednak pierwszeństwo nad kobietami, które mają umówione cesarskie cięcie, są te, które zostały przywiezione ‘z miasta”, czyli muszą mieć wykonaną operację natychmiast. Czasami zatem ten fakt się przedłuża. Do szpitala musisz się zgłosić najczęściej dobę przed planowanym zabiegiem, dlatego spędzisz trochę czasu, leżąc na szpitalnym łóżku na oddziale ginekologicznym. Ten czas potrafi się naprawdę dłużyć. Dodatkowo szpitalny klimat i końcówka ciąży często wpływają na bezsenność, więc ostatnia noc może być nieprzespana. Spróbuj się wtedy rozluźnić, wziąć kilka głębszych oddechów i nie wyobrażaj sobie najgorszego. Poczytaj książkę, obejrzyj dobry film. Spożywanie pokarmów oraz popijanie wody zakończ na około 8 godzin przed porodem. Nie zapomnij o skompletowaniu wyprawki dla maluszka. 

Jak przebiega cesarskie cięcie?

Wszystko zależy od tego, czy Twoje cesarskie cięcie jest cięciem planowanym, czy robionym na szybko. Skupmy się najpierw na tym planowanym. Planowane cesarskie cięcie jest wtedy, kiedy lekarze wykonują je na „sucho”. To określenie często pojawia się podczas umawiania operacji z lekarzem. Termin „na sucho” oznacza, że cesarskie cięcie jest planowane i do szpitala należy się zgłosić najczęściej dzień przed operacją. 

Udajesz się do szpitala około 24 godziny przed planowanym zabiegiem. Na miejscu zostaje Ci wykonane KTG, odbywasz również rozmowę z anestezjologiem, który pyta Cię o różne alergie i mówi jak wygląda znieczulenie. Pod koniec rozmowy dobiera odpowiednie znieczulenie dla Ciebie. Około 8 godzin przed wykonaniem cesarskiego cięcia nie powinnaś nic już jeść. Zabieg jest wykonywany na czczo. W niektórych szpitalach pielęgniarki pytają również, czy chcesz mieć wykonaną lewatywę. Zostanie Ci również założony cewnik. Przed operacją dostajesz znieczulenie – wszystko zależy od tego, jak wygląda Twój stan zdrowia, ale najczęściej jest to znieczulenie miejscowe, czyli od brzucha w dół. Znieczulenie jest podawane do przestrzeni rdzeniowej w kręgosłupie. Na szczęście to nic nie boli, możesz jedynie poczuć ukłucie, podczas którego nie możesz się ruszyć. Następnie, kiedy znieczulenie zacznie działać, lekarze czynią swoją powinność. Powoli nacinają dolną część brzucha, kawałek po kawałku, aby dostać się do maleństwa. Jeśli znieczulenie dobrze działa, nic nie powinnaś czuć, poza delikatnym ruchem. Podczas zabiegu nie możesz podnosić głowy, ale też nie masz ku temu powodów, ponieważ od lekarzy dzieli Cię parawan. Wiele kobiet próbuje podglądać pracę lekarzy, szukając odbicia w lampach czy ścianach sali operacyjnej. Kiedy lekarze wyjmują maleństwo z Twojej macicy, na krótką chwilę zostanie Ci ono położone na klatce piersiowej. Niestety ten rodzaj zabiegu sprawia, że nie możesz kangurować maleństwa przez dwie godziny, ponieważ lekarze muszę Cię teraz zszyć. Maleństwo zostanie zbadane, umyte i odwiezione na salę noworodkową, gdzie będzie na Ciebie czekać. Kiedy lekarze kończą zszywanie, zostaniesz przewieziona na salę, w której będziesz do końca pobytu w szpitalu. Z racji znieczulenia nie możesz samodzielnie przejść na łóżko, więc personel medyczny „przerzuci” Cię. Dostaniesz środki przeciwbólowe i pamiętaj, że nadal nie możesz podnosić głowy. Wykorzystaj ten czas na odpoczynek, ponieważ za kilka godzin będziesz musiała się podnieść, a to jest najgorszy moment po cesarskim cięciu. Wszystkie działania mogą się różnić między sobą z zależności od procedur szpitalnych. 


Cała operacja nie trwa długo. Jeśli wszystko przebiega zgodnie z planem, to najdłuższy czas to około 30-40 minut. Zabieg sam w sobie jest prosty, jednak mogą pojawić się komplikacje, krwawienie, problemy z wyjęciem dziecka. 


Doba po cesarskim cięciu

Po około 8 godzinach personel medyczny wyjmie Ci cewnik, a następnie poprosi o wstanie. Jest to zdecydowanie najtrudniejszy moment po cesarskim cięciu, ponieważ mięśnie po znieczuleniu są jeszcze zastygnięte, a nowy dodatek w Twoim ciele w postaci szwów może być bolesny. Wstanie z łóżka powinno być powolne, spokojne i w asyście pielęgniarki. Na samym początku możesz odczuwać dyskomfort oraz zawroty głowy. W końcu przeleżałaś kilka godzin „plackiem”. Najpewniej po wstaniu będziesz musiała udać się do łazienki. Niektóre kobiety biorą wtedy prysznic, a inne czekają z tą czynnością na partnerów. Pamiętaj, aby nie wykonywać gwałtownych ruchów i o wszystkich bólach mówić położnym. Miejsce wkoło szwów może być jeszcze dość napięte oraz martwe. To znaczy, że obszar wokół szwów nie ma zbytniego czucia. Kiedy już wstaniesz i przejdziesz kawałek samodzielnie, to do Twojego pokoju zawita Twoje maleństwo. Na pewno jest bardzo stęsknione. 

Wszystko zależy od szpitala, w którym będziesz rodzić, ale w wielu placówkach po operacji, kiedy leżysz, położna przynosi maleństwo, aby z Tobą poprzebywało, abyś spróbowała je nakarmić, jeśli Twoją wolą jest karmienie piersią. W momencie, kiedy czujesz się zbyt zmęczona, położna zabiera maleństwo do sali noworodkowej, gdzie będzie na Ciebie czekać. W tym czasie oczywiście Twój partner czy mąż mogą iść do maluszka i go przytulić. 

Pamiętaj również o tym, że często po cesarskim cięciu mogą pojawić się problemy z wypróżnianiem. Na pewno na komfort załatwiania fizjologicznego nie wpływa dobrze ból czy szpital, jednak jest to coś normalnego. Po kilku posiłkach wszystko powinno wrócić do normy. Zadbaj jednak, aby w Twojej diecie pojawiały się produkty bogate w błonnik, który pobudzi jelita do działania. 

Zadbaj o dużą ilość podkładów poporodowych, ponieważ przez kolejne doby będziesz się oczyszczać. Będzie to przypominało okres, ale o znacznie większych gabarytach. 

Zakrzepy po cesarskim cięciu

Bardzo ważne jest, abyś podjęła ruch tak szybko, jak to możliwe. Nie mówimy tu oczywiście o bieganiu czy podnoszeniu sztangi, jednak spacery po korytarzu będą bardzo dobrze wpływać na Twoje ciało. Dzięki temu nie porobią się zakrzepy czy zatory po cesarskim cięciu. Możesz spacerować sama lub z maleństwem. 


Cesarskie cięcie a blizna

Wiele kobiet odstrasza fakt, że po cesarskim cięciu zostanie blizna. Uspokajamy, że nie zawsze tak jest! Blizna nie zawsze jest widoczna. Czasami robi się bliznowiec, jednak w obecnych czasach dostępne są plastry, które zmniejszają jej widoczność. Nie ma reguły, jeśli chodzi o bliznę. Niektóre kobiety mimo smarowania mają ją bardziej widoczną, inne od samego początku nie odczuwają dyskomfortu jej posiadania. Na rynku dostępne są maści, które zmniejszają widoczność blizny od samego początku, jednak nie są one tanie. 

Wskazania do cesarskiego cięcia

Wskazania do cesarskiego cięcia mogą być różne. Jeśli jest to operacja przeprowadzona na sucho, czyli bez objawów rozpoczęcia porodu, kiedy na termin umawiamy się około dwa tygodnie wcześniej, to lekarze wskazują powody do tego. Jednym z największych wskazań do cesarskiego cięcia jest ułożenie miednicowe dziecka. W takim ułożeniu ciężko urodzić dziecko i jest to automatycznym wskazaniem do operacji. Często również powodem do zaplanowania cesarskiego cięcia jest zbyt duża waga dziecka – najczęściej powyżej 4,5 kg. Tak dużej wagi dziecko może wyrządzić szkody, przychodząc na świat drogą naturalną, dlatego lekarze zalecają cesarskie cięcie. 

Inne wskazania do cesarskiego cięcia:

  • łożysko przodujące
  • wcześniejszy poród cesarskim cięciem jednak podłużny
  • zbyt wczesne odklejenie łożyska
  • zaburzenia akcji serca płodu
  • konflikt serologiczny
  • opryszczka narządów płciowych matki
  • niewydolność krążenia matki
  • silne wady wzroku matki
  • poważne choroby kręgosłupa matki
  • wskazania neurologiczne lub psychiatryczne matki
  • wypadnięcie pępowiny

Często lekarze podejmują natychmiastową decyzję o cesarskim cięciu, kiedy poród naturalny zaczyna się przedłużać lub występują komplikacje. Jest to wtedy najlepsza droga do szybkiego porodu bez uszkodzenia ciała i zdrowia mamy i maluszka. Lekarze podczas porodu naturalnego cały czas monitorują stan zdrowia maleństwa i podejmują odpowiednie decyzje. 


Cesarskie cięcie a cena

Wiele kobiet obawia się bólu podczas porodu naturalnego, dlatego coraz chętniej wykonują cesarskie cięcie prywatnie. Nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, ponieważ często nie zdają sobie sprawy, że ból po cesarskim cięciu jest znacznie dłuższy niż po porodzie naturalnym. Trudno oszacować dokładną kwotę prywatnego cesarskiego cięcia, jednak jego ceny wahają się między 2 a 8 tysiącami złotych – w zależności od placówki, lekarza oraz miasta. Kobiety mają wtedy zapewnioną opiekę całodobową, osobny pokój i często również możliwość, aby partner był podczas porodu obok nich, co nie jest możliwe w publicznych szpitalach. 


Karmienie piersią po cesarskim cięciu

Ten temat jest dość trudny dla wielu kobiet. Jeśli cesarskie cięcie jest wykonywane po uprzednim zaplanowaniu, wtedy często organizm kobiety nie poczuł jeszcze tego momentu, aby wypchnąć na świat nowego członka rodziny. Dlatego również piersi często potrzebują kilka chwil oraz stymulowania przez dziecko sutków, aby rozpocząć produkcję mleka pełną parą. Pamiętaj również, że dziecku po porodzie nie potrzeba wiele – siara, którą Twoje piersi produkują już od wczesnych tygodni ciąży, całkowicie mu wystarczy. Tutaj znacznie ważne jest poczucie bliskości i miłości. Jeśli Twoje piersi od razu nie tryskają ogromną ilością mleka, daj im chwilę czasu. Często piersi kobiet po cesarskim cięciu po upływie doby zauważają obecny stan i przyzwyczają się do niego. Przystawiaj maluszka jak najczęściej, niech stymuluje produkcję mleka oraz uczy się ssać. Pamiętaj, aby masować piersi. Dobrze również, gdybyś zaopatrzyła się w laktator, który pobudzi piersi do działania, ale również usunie nadmiar mleka, jeśli zaczną się robić zastoje. Jeśli nie wiesz jak przystawić maluszka do piersi ani która pozycja będzie dla Ciebie najwygodniejsza, zasięgnij porady doradcy laktacyjnego. Najbardziej komfortowa pozycja do karmienia piersią po cesarskim cięciu to pozycja leżąca. Możesz jednocześnie odpocząć, nie naciągać blizny, nie musisz podnosić maleństwa.


Cesarskie cięcie lekarze starszej daty czasami opisują jako poród dla leniwych. Jest to bardzo krzywdzące określenie i potrafi wiele kobiet doprowadzić do płaczu. Cesarskie cięcie to operacja, dlatego wymaga przygotowania psychicznego do niej, ale również rozważenia wszystkich za i przeciw. Często kobiety wybierają tę formę porodu, obawiając się bólu podczas porodu naturalnego i parcia. Jednak pierwsze wstanie po cesarskim cięciu jest równie nieprzyjemne. Operacja trwa znacznie krócej niż poród naturalny, ale sam proces dochodzenia do siebie jest znacznie dłuższy i wymaga ostrożności. 

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Połóg - wszystko co powinnaś wiedzieć | Portal Ciąży - […] po cesarskim cięciu, jak już zostało wspomniane wcześniej, najbardziej dokuczliwa jest do pierwszych trzech dni po […]
  2. Jak przygotować się do cesarskiego cięcia? | Portal Ciąży - […] Więcej na temat cesarskeigo cięcia znajdziesz tutaj. […]

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube