Karmienie mlekiem modyfikowanym to nie jest wcale taka oczywista sprawa! Wiele mam ma sporo wątpliwości. Jeśli zastanawiasz się:
- Jak podawać dziecku mleko modyfikowane?
- Jak wybrać mleko modyfikowane?
- W jaki sposób przygotować mleko dla dziecka?
- Ile dziecko potrzebuje mleka modyfikowanego, aby się najeść?
- Jak rozpoznać sygnały, że dziecko jest głodne?
- Co z karmieniem nocą?
- Co właściwie oznacza, że mleko jest modyfikowane?
- i o czym nie wolno zapomnieć przy karmieniu mlekiem modyfikowanym?
Koniecznie przeczytaj ten tekst. Zapraszamy!
Karmienie mlekiem modyfikowanym – w jaki sposób?
Podstawową zasadą, jeśli chodzi o karmienie mlekiem modyfikowanym, jest się nie spieszyć. Każde dziecko pije w swoim tempie, przyzwyczaja się do poniekąd nowej dla niego sytuacji. Pamiętaj – jeśli będziesz się stresować, dziecko również będzie poddenerwowane. Dlatego postaraj się do karmienia podchodzić zrelaksowana, nastawiona na spędzenie z dzieckiem miłych chwil. Nie martw się, jeśli grymasi i odtrąca butelkę – może jeszcze nie jest głodne, może potrzebuje nieco więcej czasu.
Przede wszystkim – znajdź pozycję, która będzie wygodna i dla dziecka, i dla Ciebie. Raczej przytulaj dziecko do siebie, a nie schylaj się do maleństwa – trudno będzie Ci długo wytrzymać w niewygodnej pozycji, a bóle karku i kręgosłupa to nic przyjemnego! 🙂 Dlatego pamiętaj, aby znaleźć dla siebie najwygodniejszą pozycję.
Warto, żebyś miała pod ręką pieluchę czy delikatny ręcznik, którym ewentualnie wytrzesz maleństwo, jeśli obleje się pokarmem. Ważne, aby ułożone zostało w pozycji półleżącej. Pilnuj, aby smoczek butelki przez cały czas wypełniony był mlekiem – inaczej dziecko nałyka się powietrza, a stamtąd już niedaleka droga do nieprzyjemnych kolek!
Na co jeszcze zwracać uwagę? Przed karmieniem przygotuj sobie miejsce tak, abyś miała wszystko pod ręką. Dodatkowo – tam, gdzie karmisz powinno być cicho i spokojnie. Czas karmienia możesz również poświęcić na swój relaks – po prostu spędzasz czas ze swoim maleństwem. To bardzo zbliża mamę i dziecko! Dlatego tak ważne jest, aby upewnić się, że jesteśmy odpowiednio przygotowane do tego rytuału. 🙂
Jak wybrać mleko modyfikowane?
Przede wszystkim upewnij się, że mleko, które będziesz podawać swojemu dziecku, jest najwyższej jakości i od zaufanego producenta. To bardzo ważne! Jednak przede wszystkim skonsultuj to z lekarzem – należy sprawdzić, czy u dziecka nie występują żadne dolegliwości pokarmowe, czy żołądek nie jest w żaden sposób podrażniony. Każdą zmianę pokarmu warto skonsultować ze specjalistą.
W jaki sposób przygotować mleko modyfikowane dla dziecka?
Przede wszystkim – dokładnie czytaj instrukcje zamieszczone na opakowaniu i ściśle się ich trzymaj. Pamiętaj, że podawane dziecku mleko powinno być w odpowiedniej temperaturze (nie chcemy dziecka poparzyć, ani podać zbyt zimnego pokarmu!). Używaj wody źródlanej lub naturalnej wody mineralnej (przegotowanej).
Co ważne – otwarte opakowanie mleka modyfikowanego należy zużyć w ciągu czterech tygodni, natomiast otwartą butelkę wody – w ciągu 24 godzin!
Ostrożnie twórz mieszankę – zbyt duża jej ilość może być obciążająca dla żołądka dziecka, zbyt mała nie dostarczy dziecku odpowiedniej ilości składników odżywczych. Dlatego przy przygotowywaniu mleka modyfikowanego naprawdę liczy się precyzja! Nie należy przesadzić w żadną stronę. Bardzo ważna jest również temperatura wody, w której mieszamy proszek – nie wystarczy, że odpowiednio schłodzimy pokarm przed podaniem go maluchowi. Zbyt wysoka temperatura może skutkować tym, że mleko modyfikowane nie będzie pełnowartościowe – składniki zostaną po prostu wyparzone!
Nie należy przygotowywać mleka na cały dzień i później wyłącznie go podgrzewać – należy robić to zawsze bezpośrednio przed podaniem go dziecku. To bardzo ważne! Jeśli wiesz, że nie uda Ci się przygotować mieszanki na czas, możesz to zrobić maksymalnie dwie godziny przed karmieniem, wstawić do lodówki i później podgrzać. Uważaj jednak, aby mleko się nie zagotowało! Inaczej stanie się to, o czym pisaliśmy wcześniej – zostanie pozbawione składników odżywczych. Taki posiłek będzie więc dla dziecka zupełnie bezwartościowy.
Twój maluszek nie ma ochoty dokończyć butelki? Trudno – pokarm należy wylać i gdy dziecko ponownie zrobi się głodne, przygotować nową mieszankę.
Jak rozpoznać, że dziecko jest głodne? Ile dziecko potrzebuje mleka modyfikowanego, aby się najeść?
Odpowiedź na to pytanie rzecz jasna zależy od dziecka – jedne będą potrzebować więcej, inne mniej pokarmu. Przede wszystkim należy obserwować malucha – oznaki, że dziecko jest głodne to między innymi:
- odruch ssania (np. zaczyna ssać własne palce),
- zwiększona aktywność malca,
- płacz,
- wysuwanie języka,
- otwieranie buzi.
Najczęściej dziecko samo da Ci znać, kiedy jest już najedzone. Nie bądź jednak zaskoczona, gdy malec jednego dnia potrzebować będzie więcej lub mniej pokarmu – to dokładnie tak jak my, dorośli – czasami mamy większy, a czasami mniejszy apetyt. Dlatego, jeśli Twoje maleństwo raz na jakiś czas nie zje tyle pokarmu, ile zazwyczaj, nie masz powodu do niepokoju. Jeśli jednak zdarza się to dość często – rzecz jasna, warto skonsultować się z lekarzem!
Uśredniając potrzeby maluchów, w pierwszych miesiącach życia mówi się o podawaniu 5-7 porcji mleka dziennie. Jednak, jak wspominałyśmy już wcześniej – każde dziecko jest inne! Dlatego najlepsze, co możesz zrobić, to przyglądać się swojemu maluchowi, obserwować jego przyrost wagi i nastroje. Wtedy będziesz doskonale wiedzieć, kiedy Twoje dziecko jest głodne, a kiedy najedzone. Zaufaj swojemu instynktowi! 🙂
Karmienie mlekiem modyfikowanym nocą
Tutaj działamy podobnie jak w przypadku karmienia mlekiem matki. Staramy się za bardzo nie wybudzać maleństwa, karmić je przy przytłumionym świetle. Musimy być spokojne i zrelaksowane, a po karmieniu jak najszybciej odłożyć malucha z powrotem do łóżeczka.
Mleko modyfikowane – co to oznacza?
A co właściwie oznacza termin “mleko modyfikowane”? Spieszymy z wyjaśnieniem! Jest to mleko krowie, ale specjalnie przygotowywane, aby było odpowiednie dla najmłodszych. Wzbogacane jest o odpowiednie witaminy i minerały, aby zapewnić maleństwu jak najlepszą ochronę. Mleko modyfikowane możesz znaleźć w postaci gotowego do podania płynu, koncentratu płynnego i proszku. To od Ciebie zależy, które z nich wybierzesz. Rzecz jasna, warto wybór skonsultować również z Twoim lekarzem.
Mleko modyfikowane ma na celu jak najbardziej przypominać to, które dziecko otrzymałoby bezpośrednio od mamy. Dlatego zmienia się w nim proporcje tłuszczów, białek, zawartości żelaza, cynku i witamin i obniżenie poziomu chloru, sodu i potasu. Mleko modyfikowane jest w zupełności wystarczające dla dziecka i wspiera jego odpowiedni rozwój. Rzecz jasna, najlepiej jest karmić dzieci naturalnym pokarmem, ale nie zawsze jest to możliwe. Dlatego nie martw się – jeśli nie masz pokarmu, nie masz możliwości, aby w ten sposób karmić swoje maleństwo – mleko modyfikowane odpowie na wszystkie jego potrzeby!
Mleko modyfikowane – o czym nie wolno zapominać?
Przede wszystkim bardzo ważne jest, aby dokładnie myć ręce przed przygotowaniem mieszanki i karmieniem! Nie chcemy, żeby w pobliżu maleństwa znalazły się niepotrzebne mu bakterie. A każdy zdaje sobie sprawę, ile szkodników może znajdować się na opakowaniu przyniesionym ze sklepu.
Kolejna sprawa – staramy się nie przechowywać uprzednio przygotowanego mleka modyfikowanego. Jest to dozwolone tylko w przypadku, jeśli dziecko nie miało w ustach smoczka. W innym wypadku mleko nadaje się tylko do śmieci.
Czasami konieczna jest zmiana mleka modyfikowanego – jeśli zauważysz problemy z trawieniem, nie martw się. To zupełnie normalne, gdy zmieniamy pokarm. Jeśli jednak objawy nie ustępują, co gorsza – nasilają się, natychmiast skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj również, że mleko modyfikowane dzieci trawią znacznie dłużej – odstępy między karmieniem będą więc zdecydowanie większe, niż w przypadku karmienia naturalnym mlekiem matki. Nie musisz się więc niczym martwić.
Bardzo ważne – przy podgrzewaniu mleka nie wolno robić tego w mikrofali! Tutaj korzystać będziemy wyłącznie z garnka z gorącą wodą, gdzie umieścimy butelkę – w ten sposób możemy mieć pewność, że mleko podgrzeje się równomiernie i nasze dziecko się nie poparzy!
Pamiętaj również, aby zawsze trzymać butelkę (nawet gdy wydaje się, że dziecko doskonale sobie radzi). Pewnie trzymaj maleństwo, ale zadbaj też o to, by Tobie było wygodnie! Zadbaj również o to, aby smoczek był dopasowany do Twojego malucha. Nie może być za duży ani za mały, a otwór zbyt wąski. To może sprawiać mnóstwo problemów z karmieniem, a w rezultacie skutkować zniechęceniem malca do jedzenia! Takiej sytuacji a wszelką cenę chcemy uniknąć.
To już wszystko, co mamy Ci do przekazania odnośnie do mleka modyfikowanego! Mamy nadzieję, że wyniosłaś z tego artykułu wiele przydatnych informacji. Koniecznie daj znam znać, co o tym sądzisz! W jaki sposób Ty karmisz (albo będziesz karmić) swoje maleństwo? Daj nam znać! Pamiętaj, że w razie jakichkolwiek pytań możesz się śmiało z nami skontaktować. Do następnego wpisu!
0 komentarzy