Dzień porodu jest zazwyczaj stresujący i dla rodzącej kobiety i dla jej partnera. Szczególnie w warunkach polskich szpitali. Niby mamy zagwarantowaną (często sowitymi opłatami) opiekę położnej, być może wannę z masażem i jednoosobowy pokój. Często jednak poród zaczyna się wcześniej niż planowałyśmy i większość z zamówionych przez nas „umilaczy” porodu jest niedostępna – bo przecież rodzimy wcześniej niż deklarowałyśmy.
Kobiety, które rodziły, wiedzą doskonale, że dodatkowy stres zupełnie nie jest wtedy potrzebny.
Co zrobić, aby w tym dniu mieć spokojną głowę i ducha, bez względu na okoliczności? Partner pewnie spanikuje, a nawet jeśli nie, to jest na ogół mężczyzną i nie rozumie, jak to jest być kobietą, która ma skurcze i zaraz wyda na świat dziecko.
Położna i lekarze to sprawa przypadku. Możemy trafić na świetną ekipę, która wykonując w profesjonalny sposób swoje zawodowe obowiązki, przy okazji potraktuje nas jak człowieka – uśmiechnie się, powie dobre słowo, zainteresuje się naszymi lękami, wesprze. Mimo wszystko, to łut szczęścia a nie gwarancja. Czy zatem w takim dniu kobieta skazana jest na samotność, brak zrozumienia i łaskę obcych? Tu odpowiedzią jest doula. Według definicji, to kobieta, która służy. To kobieta, która w dniu porodu w 100% oddana jest rodzącej i po części jej partnerowi. Wsparcie douli dla kobiety w ciąży i jej rodziny zaczyna się w okresie ciąży a kończy po porodzie, w okresie połogu.Warto pamiętać, że zakres wsparcia douli nie obejmuje obszaru medycznego. Doula wspiera kobietę emocjonalnie, informacyjnie i fizycznie oraz pomaga w umówiony sposób rodzinie. Doula według prawa polskiego jest zawodem od stycznia 2015.
Zgodnie z wersją MRPiPS doula jest: Asystentką kobiety w czasie ciąży i porodu (doula)KOD 532906
SYNTEZA: Udziela kobiecie w okresie ciąży, podczas porodu wsparcia emocjonalnego stwarzającego poczucie bezpieczeństwa. Przygotowuje i pomaga rodzącej w spożywaniu płynów. Masuje rodzącą. Ściśle współpracuje z osobą sprawującą opiekę nad kobietą podczas porodu (położna, lekarz).
Doula – zadania zawodowe:
- wspieranie emocjonalne kobiety przed porodem;
- towarzyszenie kobiecie w trakcie porodu: udzielanie wsparcia emocjonalnego stwarzającego poczucie bezpieczeństwa, pogłębianie relacji z partnerem podczas porodu rodzinnego, masowanie rodzącej pod kierunkiem osoby sprawującej opiekę nad rodzącą;
- przygotowanie, pomoc rodzącej w spożywaniu przejrzystych płynów;
- ścisła współpraca z osobą sprawującą opiekę nad kobietą podczas porodu (lekarzem, położna);
- służenie pomocą matce w opiece nad noworodkiem podczas czynności domowych;
- przestrzeganie zasad bezpieczeństwa;
- prowadzenie dokumentacji oferowanego wsparcia;
- dbałość o rozwój zawodowy;
- przestrzeganie standardu douli.
Dodatkowe zadania zawodowe douli:
- organizowanie: warsztatów, pokazów filmów, spotkań, eventów, takich jak np.: Mlekoteka czy Krąg Opowieści Porodowych;
- współpraca ze szkołami rodzenia.
Czego więc w praktyce możemy oczekiwać od douli?
Jej zadaniem jest pojawienie się przy kobiecie we wczesnej fazie porodu. W tym czasie albo wystarczy bycie i rozmowa, które uspokoją kobietę, dając jej poczucie bezpieczeństwa, albo włącza się masaż, aromaterapię. Na etapie pobytu w szpitalu zadania douli skupiają się na całkowitym skoncentrowaniu się na rodzącej. Na dbaniu, aby czuła się spokojna i najważniejsza. Aby rozumiała, co się dzieje i dlaczego. Doula nie jest członkiem ekipy medycznej i nie podejmuje żądnych decyzji dotyczących życia i zdrowia rodzącej i jej dziecka. Pomaga kobiecie oddychać, masuje, włącza muzykę, informuje merytorycznie o przebiegu akcji porodowej. Praca douli bardzo często doprowadza do uniknięcia podawania środków znieczulających i skraca czas porodu. Wielkie znaczenie w pracy douli ma umiejętność bycia w cieniu rodzącej. To przyszła matka ma czuć się najważniejsza i poprzez to pewniejsza siebie.Po porodzie doula zostaje z matką tak długo, jak trzeba. Może przygotowywać wartościowe posiłki dla położnicy i jej rodziny; może wykonywać masaż; może uczyć matkę dobrego kontaktu z dzieckiem poprzez nauczenie jej masażu noworodka. Ważną rolą douli jest sprawienie, aby 40-dniowy okres połogu był dla kobiety spokojnym i zdrowym wyjściem z okresu ciąży. Doula jest takim współczesnym sposobem na powrót do korzeni – do instytucji akuszerki i kobiet z plemienia rodzącej, które otaczały ją i wspierały swoją obecnością.
Sat Nam,
0 komentarzy
Funkcja trackback/Funkcja pingback