Koronawirus, a ciąża – Q&A

kwi 8, 2020 | 0 komentarzy

Obecny okres jest dla wszystkich bardzo trudny. Szczególnie stresujący jest jednak dla kobiet w ciąży. Koronawirus, czyli wirus COVID-19, który pojawił się na naszym świecie w grudniu ubiegłego roku, rozprzestrzenił się już na cały świat. Każdy kraj zaczyna stosować pewne obostrzenia i zakazy, do których muszą stosować się wszyscy. Jednak jak to wygląda, jeśli dopiero zaczęłaś ciąże lub jesteś w zaawansowanym stadium? Jak zachowywać się będąc ciężarną w czasie pandemii koronawirusa? Przygotowaliśmy dla Was małe Q&A, czyli odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. 

Jako ciężarna jestem bardziej narażona na zarażenie koronawirusem?

Niestety nie ma na ten temat żadnej prawdziwej informacji. Takie badania nie są obecnie przeprowadzane, ponieważ kraje walczą z pandemią i większość nie ma na to czasu. Jeśli jesteś w ciąży, to musisz pamiętać o tym, aby o siebie dbać. Dbać nawet podwójnie, bo odpowiadasz nie tylko za swoje życie, ale i maluszka, który mieszka w Twoim brzuchu. Z uwagi na to, że kobiety w ciąży są bardziej narażone na zakażenie wirusami, choćby grypy czy SARS, warto zdecydowanie mocniej chronić siebie i swoje maleństwo. Ze względu na to, że koronawirus jest nowym patogenem, na świecie nie są dostępne jeszcze badania odnośnie powodowania przez wirusa przedwczesnego porodu. Z uwagi na to, że na świecie niewielki procent zachorowań to były kobiety w ciąży, specjaliści nie są w stanie stwierdzić, jak patogen działa w rzeczywistości na ciężarne. Nie oznacza to oczywiście, że nie powinnaś o siebie dbać! Unikaj kontaktu z ludźmi, załatwiaj tylko ważne sprawy lub poproś kogoś, aby Ci pomógł. Życie Twoje i Twojego dziecka jest najważniejsze! 

Czy moje dziecko będzie zarażone koronawirusem, jeśli ja jestem chora?

Co do tego nie ma również jednoznacznych badań. Jednak naukowcy oraz lekarze posługują się informacjami zebranymi na podstawie niewielkiego odsetku ciężarnych wśród chorych. Do tej pory nie było przypadku, aby ciężarna zaraziła swojego dziecko koronawirusem. Jednak jest patogen, który może w każdej chwili ewoluować. Jeśli będziesz rodzić w szpitalu, to na pewno lekarze zajmą się Twoim dzieckiem najlepiej jak potrafią. W mieście, w którym epidemia była zatrważająca, czyli mieście Wuhan były przypadki kobiet, których test na obecność koronawirusa był pozytywny, jednak dzieci były całkowicie zdrowe. Po porodzie nie miały żadnych objawów typowych dla tego wirusa. Nie są to informacje, które powinniśmy przyjąć jako pewnik, jednak rodzi to nadzieję, że dzieci zakażonych matek urodzą się zdrowe. Nie wiadomo, w jaki sposób wirus mógłby przedostać się do dziecka w macicy, ponieważ chińscy naukowcy spędzili godziny nad badaniami krwi pępowinowej, płynu owodniowego czy mleka matek, których test na wirusa był pozytywny. Mimo tego nie znaleźli nigdzie obecności wirusa. To daje ogromną nadzieję, że maleństwu nic się nie stanie, nawet jeśli mama będzie zarażona. 


Czy mogę karmić piersią, jeśli jestem zarażona koronawirusem?

Chińscy naukowcy przebadali mleko matek chorych na koronawirusa. Nie znaleźli tam jego obecności. Jednak karmienie piersią w momencie bycia zarażoną tym patogenem rodzi pewne ryzyko. Wiadomo, że najlepiej w tym okresie być bardzo ostrożną i zachowywać pewien dystans. Wirus przenosi się drogą kropelkową. 


Czy mogę poronić lub przedwcześnie urodzić?

Obecne badania nie wskazują na to, aby koronawirus powodował przedwczesny poród czy poronienie. Jednak jest zbyt mało informacji, ponieważ mało jest kobiet w ciąży, które przeszły tego wirusa. W dwóch przypadkach zalecono cesarskie cięcie, jednak kobiety były już w 38 tygodniu ciąży, a więc bardzo blisko porodu. Nie mamy jednak informacji, czy była to decyzja lekarzy i strach przed dalszym rozwojem wirusa, czy faktyczne działanie patogenu. Nie można jednak się zamartwiać. 


Co z moimi wizytami u ginekologa w czasie pandemii?

Wizyty lekarskie ograniczone są obecnie do minimum. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, a lekarz prowadzący nie widzi przeciwwskazań, to wizyty można przełożyć na późniejszy termin. Wiele lekarzy oferuje również wideo konsultacje. Co prawda, w przypadku ciąży może być ona trudna, ponieważ wymaga fizycznego kontaktu z ginekologiem, jednak lekarz może ocenić stan zdrowia przyszłej mamy czy zadać jej odpowiednie pytania. Badania również powinny odbywać się jak najrzadziej, ponieważ wirus przenosi się drogą kropelkową, co oznacza, że przy kontakcie może dojść do zakażenia. Jeśli Twój stan zdrowia i samopoczucie są dobre, a wcześniejsze badania również nie miały złych wyników, to nie musisz się stresować. Konsultuj wszystko ze swoim lekarzem, do którego na pewno masz zaufanie i wybierzecie odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie. 


Czy będę musiała rodzić sama, bez partnera?

Większość szpitali została zamknięta na wszelakie odwiedziny. Oznacza to, że po porodzie zobaczysz męża lub partnera dopiero w momencie wyjścia ze szpitala. Jest to podyktowane ochroną innych osób oraz tym, aby wirus nie przedostał się przez drzwi szpitalne do sali noworodków. Nie musisz się jednak obawiać, że będziesz skazana tylko na siebie. Będziesz miała wokół mnóstwo lekarzy oraz położnych, które będą dbać o Twój stan zdrowia i samopoczucie. 


Co zrobić, by się nie zarazić koronawirusem?

  • Zachowaj szczególną ostrożność oraz higienę. Oznacza to, że powinnaś bardzo często myć ręce. Nie krócej niż 20 sekund! Lepiej, jednak gdybyś je zdezynfekowała preparatem z wysoką zawartością alkoholu (co najmniej 60%). 

  • Pamiętaj, aby nie uczestniczyć w skupiskach ludzi, nie stać blisko osób, które kaszlą. Wykorzystaj ten czas na odpoczynek w domu i spróbuj z niego nie wychodzić. Jeśli masz podwórko lub balkon – korzystaj z niego, ale nie wychodź na spacery do parku. 

  • Jeśli kaszlesz, to rób to w zgięcie łokcia lub chusteczkę. Chusteczkę wyrzuć do kosza, a następnie zdezynfekuj ręce. 

  • Nie dotykaj okolic twarzy. Jest to bardzo ważne z uwagi na to, w jaki sposób może dojść do zarażenia koronawirusem. Dotykanie oczu, ust czy nosa powoduje przemieszczanie się bakterii. 

Na całym świecie jest to trudny czas. Ludzie tęsknią za wychodzeniem z domu, za swoimi bliskimi. Jednak jest to czas, w którym musimy pomyśleć o naszym zdrowiu i życiu. To ono jest dla nas najważniejsze. A co więcej, dla mam w ciąży jest to podwójnie ważne. W końcu muszą dbać o kogoś, kto jeszcze sam nie potrafi o siebie zadbać. Stosujmy się do zaleceń lekarzy, a już niedługo ten cały koszmar się skończy! 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube