Masaż dziecka jest praktyką, na którą decyduje się coraz więcej rodzin. Po pierwsze, jest to doskonały sposób na to, by pomóc Twojemu dziecku się zrelaksować, dostarczyć mu sensorycznych bodźców, a także na to, aby zbudować ze swoim dzieckiem wspaniałą, mocną więź.
Najważniejsze w masażu jest to, by wykonywała go osoba dziecku bardzo bliska — najlepiej jedno z rodziców lub rodzeństwo. Muszą być to osoby, z którymi maleństwo przebywa na co dzień.
Jak już wspomniałam — w masażu najważniejszy jest kontakt. Jeśli więc Twoje dziecko nie wytrzyma całego masażu, co najprawdopodobniej się wydarzy, nie martw się. Najważniejsze jest to, żeby słuchać i obserwować swoje dziecko. Jeśli nie będzie już miało ochoty być masowane, na pewno to zauważymy — i powinniśmy to uszanować!
Co to jest masaż dziecka?
Jak już wspomniałam, masaż dziecka to praktyka, która służy zbudowaniu więzi między dzieckiem a bliską, wykonującą masaż, osobą. Pomaga dziecku się zrelaksować i dostarcza bodźców.
Pierwszym krokiem, który powinniśmy wykonać, zanim przejdziemy do masażu, jest spytanie naszego maleństwa, czy ma na ten masaż ochotę. Jeśli tak — na pewno nam to wskaże — możemy przejść do działania. Pamiętajmy, że w masażu najważniejszy jest szacunek do dziecka. Właśnie dlatego najpierw pytamy o pozwolenie — mimomimo że maluszek nam wcale werbalnie nie odpowie :-), a gdy tylko zobaczymy, że dziecko zaczyna się kręcić, napinać, może płakać — pokazywać, że już nie ma ochoty, musimy w tej chwili zakończyć masowanie.
Warto zaznaczyć, że masaż głównie wykonuje się na nagim ciele, ale może się okazać, że Twoje maleństwo nie za bardzo to polubi. Może się tak zdarzyć, zwłaszcza na początku. Nie martw się — wykonuj masaż w ubraniu, a następnym razem możesz znów spróbować.
Kiedy jesteś już gotowa i zrelaksowana — to kolejny, bardzo ważny punkt! Jeśli jesteś spięta, niepewna, Twój maluch na pewno to wyczuje. Musisz być spokojna. Kiedy czujesz się gotowa, by rozpocząć masaż — do dzieła!
Podpowiem, że przy masażu najlepsze są naturalne oleje czy też oliwa z oliwek. Coś bezzapachowego, całkowicie organicznego. Przed rozpoczęciem masażu możesz wykonać test. Sprawdź, czy Twoje dziecko nie jest uczulone na olej czy oliwę, smarując niewielką część skóry malucha. Obserwuj w ciągu kilku godzin, czy skóra się nie zaczerwieniła. Jeśli nie — oznacza to, że produkt jest bezpieczny. 🙂
Zalety masażu dziecka
Największą zaletą masażu dziecka jest budowanie bliskości. Jak wiemy, nasze dzieci mają ogromną potrzebę dotyku, kontaktu — dzięki masowaniu malucha spełniamy tę potrzebę. Wcześniej wspomniałam również o relaksie i dostarczaniu dziecku bodźców — to nie są jedyne zalety!
Dziecko, które jest wyciszone i uspokojone — nie poddawane stresowi, dużo lepiej się rozwija. Stres jest bardzo szkodliwy dla dorosłych, a co dopiero u tak małej istotki! Masaż pomaga w regulacji snu, co więcej — dzieci, które poddawane są tej praktyce są dużo mniej podatne na choroby. Ich układ odpornościowy staje się mocniejszy.
Dzięki masażowi dziecko poznaje swoje ciało. Wydawać by się mogło, że na tym etapie życia dziecku nie jest to potrzebne. Nic bardziej mylnego! Świadomość własnego ciała jest bardzo, bardzo istotna. Pomaga dziecku w wykonywaniu złożonych czynności motorycznych. Niemowlę od samego początku buduje tę świadomość — chociażby poprzez wkładanie palców do buzi, machanie rączkami. Masaż pomoże temu rozwojowi!
Masaż pozytywnie wpływa również na trawienie u dziecka oraz stymuluje układ hormonalny. Masaż brzuszka jest również rewelacyjnym lekiem na kolkę.
Jak widzimy — masaż ma same zalety!
Jak masaż dziecka wpływa na mamę?
Nie tylko dziecko czerpie z masażu. Na matkę ma również bardzo pozytywny wpływ!
Jak wiemy, zwłaszcza przy pierwszym dziecku, wiele mam nie wierzy w swoje możliwości. Mogą cierpieć na depresję poporodową. Nie ufają swoim instynktom i nie wierzą, że mogą dobrze zaopiekować się drugim człowiekiem, który jest całkowicie od nich zależny.
Masaż dziecka przywraca wiarę we własne możliwości. Matki zaczynają wierzyć, że są w stanie doskonale zająć się maleństwem. Co więcej, ułatwia zrozumienie potrzeb maluszka. Rzecz jasna — buduje więź, uspokaja i wycisza.
Nie martw się, jeśli na początku nie wiesz do końca, co robisz. Zaufaj sobie — że potrafisz i zaufaj dziecku — że będzie dawać Ci sygnały, czy wszystko jest w porządku i kiedy czas na zakończenie.
Kiedy jest dobry czas na masaż?
Niektóre dzieci będą wolały rano, niektóre wieczorem. Musisz wyczuć swoje dziecko. Najważniejsze jest, aby regularnie to powtarzać. Właśnie dzięki konsekwencji w działaniach będziemy mogli czerpać ze wszystkich zalet, które opisałam wcześniej. Czas jest zawsze dobry, kiedy jesteś zrelaksowana i wyciszona — pamiętaj, jak Twój maluch reaguje na Twój stres. Od razu go wyczuje.
Czas masażu traktuj jako czas szczególnie wyjątkowy. W tych chwilach jesteś tylko Ty i Twoje dziecko. Jest to czas tylko dla Was. Pamiętaj, że najważniejszy jest tu Twój maluszek i jego komfort. Dlatego, powtórzę jeszcze raz — jeśli dziecko zasygnalizuje nam, że już koniec — mimomimo że została wymasowana tylko jedna ręka, a nie dwie — oznacza to, że czas kończyć! 🙂
W dalszej części artykułu pokrótce przedstawię Wam, jak wykonywać poszczególne ćwiczenia.
Masaż nóg dziecka
Przed rozpoczęciem masażu jeszcze raz przypomnę Ci, jak ważne jest to, byś była zrelaksowana. Może jest to czas na kilka głębszych oddechów? Może włączysz sobie ulubioną muzykę? Sprawdź, czy światło nie świeci za mocno i czy nic nie będzie Wam zakłócać Waszego czasu.
Jesteś gotowa? Zapytaj dziecko, czy ma ochotę na masaż. Kiedy zobaczysz odpowiedź twierdzącą: do dzieła!
Przygotuj maluszka. Pamiętaj o kontakcie wzrokowym. Możesz chwycić maleństwo za nóżki i powtarzać, by się zrelaksowało.
Pierwsze ćwiczenie: stanowczo chwyć nóżkę dziecka i przesuwaj dłonie od bioder po kostki. Dotyk musi być stanowczy, żeby dziecko czuło się pewnie. Następnie chwyć rękami za udo i obrotowym ruchem przesuwaj w dół, do kostki.
Przejdź do stopy — od pięty, przesuwaj kciuk w górę. Następnie paluszki — wykonuj ruch, jakbyś ściągała pierścionki! Uwaga — nie zawsze dzieci lubią tę pozycję. Możesz więc pominąć ten moment. Następnie chwyć kciukiem miejsce pod piętą i palcem wskazującym zjeżdżasz w dół.
Masaż twarzy dziecka
Po pierwsze: tutaj nie używamy żadnego oleju czy oliwki. Każde ćwiczenie, jakie wykonasz na dziecku, najpierw wykonaj na sobie. Zacznij od masażu czoła, kładąc dłonie na środku i kierując je na zewnątrz. Następnie zacznij masować za pomocą palców swoje łuki brwiowe.
Ważne jest, być utrzymywała kontakt wzrokowy z dzieckiem. Każde ćwiczenie, które wykonasz na sobie od razu wykonuj na dziecku. I tak na zmianę! 🙂 Kolejne ćwiczenie — miejsce nad ustami! Będziemy masować je w podobny sposób jak nasze łuki brwiowe.
Masaż brzucha dziecka
Jeśli Twój maluszek ma kłopoty z trawieniem, kolki te ćwiczenia na pewno w tym pomogą.
Spróbuj rozpocząć dłonią robić kółeczka, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po kilku powtórzeniach naciśnij dłonią miejsce pod pępkiem i wyobraź sobie, że robisz półkola — boczną część dłoni naciskasz, przesuwając w dół stopniowo podnosisz dłoń.
Powtórz to samo, podnosząc nóżki dziecka pod kątem 90 stopni. Sama zobaczysz efekty, jeśli Twój malec cierpi na wspomniane wcześniej dolegliwości.
Masaż pleców dziecka
Połóż dziecko na brzuszku. Weź olej, rozmasuj go w dłoniach i połóż ręce na plecach dziecka. Zacznij przesuwać je w dół. Nie może być to zbyt delikatne — Twoje maleństwo musi to poczuć. Jedną ręką przytrzymaj maleństwo za pupę, a drugą przesuwaj w dół. Znowu — stanowczo.
Następnie jest czas na kółeczka wzdłuż kręgosłupa — wykonujemy je palcami wskazującymi, po dwóch stronach kręgosłupa.
Masaż ramion i rąk dziecka
Otwórz rękę dziecka pod pachą — delikatnie ściskając kciukiem, masuj. Powtórz to kilka razy. Następnie chwyć za ramię i przesuwaj w dół — podobnie jak w przypadku nóżek! Następnie chwyć za ramię i przesuwaj dłonie w dół, obrotowym ruchem.
Następnie chwyć za każdy paluszek i wyobraź sobie, że chcesz zdjąć znajdujące się na nich pierścionki. Powtórz ćwiczenia na obydwóch rączkach — jeśli jednak się to nie uda, nie martw się! Powrócisz do tego następnym razem. 🙂
Podsumowanie
Powyżej przedstawiłam Wam tylko wybrane ćwiczenia i wskazówki. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o masażu, serdecznie Cię zapraszam do wzięcia udziału w moim kursie. Każda część ma poświęcony dla siebie film. Wszystko tam dokładnie pokazuję i dzielę się większą ilością wskazówek.
Dodam tylko, jak w wykonywaniu masażu ważna jest pewność siebie. Musisz być stanowcza, żeby Twoje dziecko czuło się pewnie.
Nie zapomnij, że nie musisz zawsze przeprowadzać całości. Poszczególne etapy masażu możesz rozłożyć na różne dni. To wszystko zależne jest od Twojego dziecka — jak długo pozwoli Ci na masaż. 🙂 Jeszcze raz przypomnę o kontakcie wzrokowym i o tym, że za każdym razem należy spytać swoje dziecko o zgodę. Jeśli nie wyrazi chęci — musimy to uszanować. Jeśli w trakcie masażu maluszek zaczyna się kręcić i pokazywać, że już dość — oznacza to, że musimy przerwać masaż. Nie martw się — maluszek z czasem na pewno będzie wytrzymywać dłużej. 🙂
0 komentarzy
Funkcja trackback/Funkcja pingback