Poród – tylko po duńsku!

lip 24, 2020 | 0 komentarzy

Uśmiechnięta położna, osobny pokój bogato wyposażony, prywatność, „złota godzina” dla mamy i dziecka, wyluzowani lekarze, spokój i poszanowanie kobiety i jej partnera. Bajka? Wizja z dalekiej przyszłości? Nie. To rzeczywistość małego, skandynawskiego kraju, w którym mieszkam od lat – to duński sposób na poród.

Mnie samej nie było dane rodzić w duńskich standardach, jednak od lat jestem doulą i duńskie szpitale są moim drugim domem. Jestem w samym centrum akcji i szczerze mogę powiedzieć o tym, co widzę. Mogłabym rozpisywać się nad nowoczesnym wyposażeniem oddziałów położniczych i pokoi, w których kobiety rodzą, bo to bardzo ważna sprawa – wpływająca mocno na poczucie bezpieczeństwa u rodzącej. Jednak wolę skupić się na czymś mniej materialnym, a dla mnie najważniejszym – na podejściu do rodzącej kobiety, jej przyszłego dziecka i osób jej towarzyszących.

  1. Kobieto – jesteś u nas mile widziana. Twoja obecność jest dla nas przyjemnością. Dzięki naszej pomocy przyjdzie na świat Twoje dziecko, a my możemy uczestniczyć w tym cudzie wraz z Tobą.
  2. Ty jesteś najważniejsza – my jesteśmy wsparciem dla Twojej naturalnej siły, którą masz, i z której umiesz korzystać.
  3. Szanujemy Cię, dlatego dajemy Ci pełne prawo do decydowania, jak chcesz rodzić. Przecież to Ty znasz swoje ciało, jesteś w nim i czujesz je.
  4. Jeśli potrzebna będzie nasza pomoc, udzielimy Ci jej z pełnym poszanowaniem Ciebie i Twojej wolności.
  5. Wspieramy Cię w tym naturalnym procesie, jakim jest poród waginalny. Jeśli uznasz, że potrzebna jest pomoc w postaci znieczulenia lub zechcesz urodzić poprzez cesarskie cięcie, jesteśmy po Twojej stronie. Zawsze jednak będziemy przypominać Ci o Twojej wewnętrznej mocy i sile, które są zdolne pokonać każdy ból bez wspomagania.
  6. Jesteś pod opieką wykwalifikowanej położnej. To jej pewne i opiekuńcze ręce przyjmą na świat Twoje dziecko. Lekarz ginekolog pozostaje w drugiej linii i pojawia się tylko w sytuacjach wymagających jego interwencji. Nie jesteś chora – jesteś rodząca, więc położna jest najwłaściwszą osobą.
  7. W szpitalu czeka na Ciebie Twój własny pokój i położna oddana tylko Tobie. Zapraszamy Cię do nas w fazie aktywnego porodu – nie ma potrzeby abyś kilkanaście godzin spędzała niepotrzebnie w szpitalu, kiedy możesz być w domu. Twoje miejsce u nas czeka na Ciebie.
  8. Twój partner i doula są u nas mile widziani. Położna wie, jak wielką rolę odgrywa doula w tym wyjątkowym dla Ciebie czasie.
  9. Twój partner będzie odpowiednio przez położną i doulę zaangażowany w proces porodu i pomocy Tobie.
  10. Po porodzie podajemy Ci Twoje dziecko od razu – mierzenie, ważenie i pierwsze badania pozostawiamy na czas późniejszy. Wiemy, jak ważna jest „złota godzina”, kiedy poprzez kontakt „skóra do skóry” wytwarza się więź między Tobą a dzieckiem.
  11. Serduszko dziecka osłuchujemy w czasie, kiedy trzymasz je na sobie, kiedy opada stres towarzyszący wyjściu z powłok Twojego ciała.
  12. Nie spiesz się. Masz 2 – 3 godziny, aby wraz z partnerem i dzieckiem pobyć w pokoju, w którym rodziła

Rozmarzyłaś się? Pamiętaj, że gdziekolwiek rodzisz, masz prawa. A im bardziej jesteś ich świadoma, tym bezpieczniej możesz się czuć. Doula stoi zawsze po Twojej stronie. Potrzebujesz wsparcia? Zaproś doulę do porodu i przeżyj ten czas ze spokojem. Poród w spokojnej i przyjaznej atmosferze może być dla Ciebie wybawieniem.

Sat Nam!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube