Puchnięcie nóg w ciąży to problem, z którym boryka się każda przyszła mama. Musisz wiedzieć, że nie do końca możesz temu zaradzić – są jednak sposoby na to, aby sobie ulżyć!
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaka jest przyczyna tego, że w ciąży puchną nogi i w jaki sposób możesz sobie pomóc, przeczytaj dzisiejszy tekst.
Co to jest obrzęk?
Zacznijmy jednak od pewnej istotnej kwestii – czym właściwie jest obrzęk? To nic innego jak opuchlizna powstała w wyniku zatrzymania się zbyt dużej ilości wody w organizmie. Mogą być niegroźne, mogą być bardziej poważne – aby to ocenić, zachęcamy Cię do kontaktu z lekarzem.
Puchnięcie nóg w ciąży – jaka jest przyczyna?
Obrzęki, puchnięcie nóg w ciąży to wbrew pozorom nie jest nic, co ma utrudnić nam życie. Wręcz przeciwnie – to natura zabezpiecza kobietę na różne wypadki. Nadmiar wody w organizmie – bo tym charakteryzują się obrzęki – zbierany jest po to, aby w razie utraty zbyt dużej ilości krwi podczas porodu zniwelować powstałe straty. Nas ta informacja absolutnie zachwyca – jednak jeśli chodzi o puchnięcie nóg w ciąży, przyczyna może być nieco inna.
Przede wszystkim w organizmie przyszłej mamy jest znacznie więcej krwi. Jak wiemy – musi się ona gdzieś zmieścić! Nie należy również pomijać faktu, że nogi i kostki puchną w wyniku ucisku powiększającej się macicy.
Jak widzisz, puchnięcie nóg w ciąży to całkowicie naturalny proces. Wiemy, że nie jest zbyt przyjemny, ale bardzo potrzebny. Matka Natura chroni nas jak może!
Możesz sobie jednak pomóc z opuchlizną. Chcesz wiedzieć jak? Czytaj dalej!
Puchnięcie nóg w ciąży – jak sobie pomóc?
Obrzęki będą widoczne i odczuwalne, ale mogą być mniejsze. Przede wszystkim zadbaj o to, aby odpoczywać z nogami w górze i nosić wygodne buty. Nic nie powinno Cię uciskać. Krew musi mieć miejsce, aby swobodnie płynąć. Nieprawidłowe krążenie w niczym nam nie pomoże!
Kolejna sprawa – staraj się ani nie stać, ani nie siedzieć w bezruchu. Dzięki temu opuchlizna stanie się widocznie mniejsza. Jeśli spędzasz dużo czasu przy biurku, pamiętaj o tym, aby robić przerwy. Warto od czasu do czasu wyjść na spacer! Dzięki temu właśnie zadbasz o krążenie krwi, dzięki czemu obrzęki nie będą dokuczliwe, ale także o kondycję. Liczy się każdy, nawet najmniejszy krok!
Wyrzuć wszystkie skarpetki ze ściągaczami – podobnie jak niewygodne buty mogą utrudnić krążenie. Takie nie powinny towarzyszyć Ci ani przez dzień trwania ciąży!
Zadbaj też o pracę nerek – w tym celu pij więcej wody. Pamiętaj też, że sól sprzyja gromadzeniu wody w organizmie – dlatego koniecznie ją ogranicz! Jak to zrobić? Nie dosalaj potraw, unikaj też wysoko przetworzonej żywności. Pamiętaj jednak, że masz ją ograniczyć, nie wyeliminować. Lepiej, abyś raz na jakiś czas sobie na tę sól pozwoliła – zwłaszczazwłaszcza że czasem jest niezbędna – niż przyjęła zbyt dużą jej ilość naraz!
Warto, abyś skorzystała z dobroci współczesnej medycyny – zaopatrz się w żele chłodzące, które pomogą Ci niemal natychmiast. W aptece znajdziesz też szereg innych specyfików. Pamiętaj też o domowych sposobach – takich jak okłady z wody z octem. Spytaj swojej babci, jak ona radziła sobie z obrzękami!
Ogranicz wykonywanie ciężkich prac. Najlepiej, abyś wcale takich nie wykonywała. Unikaj też słońca – zadbasz i o to, aby opuchlizna się nie powiększała, i o swoją skórę!
Pamiętaj też, że czasem obrzęki mogą zwiastować inne schorzenia. Dlatego tak ważne jest, abyś była pod opieką lekarza!
Czy da się uniknąć tego, że w ciąży puchną nogi?
Niestety, tego się nie da uniknąć, a wręcz nie powinno się dążyć do tego, żeby opuchlizna całkowicie zeszła. Jak wspomniałyśmy na samym początku – woda w naszym organizmie gromadzi się po coś! Wiemy jednak, że dla przyszłych mam taki stan rzeczy jest naprawdę niekomfortowy. Korzystając z powyższych wskazówek z pewnością sprawisz, że obrzęki będą coraz mniejsze.
Jest jeszcze jedna rzecz, która może Ci pomóc!
Czy aktywność fizyczna pomaga?
Aktywność fizyczna może pomóc w zmniejszeniu obrzęków nóg i stóp. Pamiętaj też, że kluczowe jest zachowanie prawidłowej masy ciała. Dzięki temu puchnięcie nóg w ciąży nie będzie Ci tak doskwierać!
W III trymestrze aktywność nie może być zbyt intensywna. Pamiętaj, że najlepiej sprawdzą się regularne spacery, a także delikatna joga, fitness czy pilates dedykowany kobietom w ciąży. Wszystko oczywiście wyłącznie pod opieką specjalisty i tylko wtedy, gdy ciąża nie jest zagrożona. Pamiętaj o tym!
Aktywność fizyczna świetnie działa nie tylko w przypadku puchnięcia nóg w ciąży. Pomaga oczyścić głowę, uszeregować myśli. Zadbasz również o swojego maluszka – wykonując ćwiczenia dotleniasz swój mózg – a jak sama wiesz, to łączy się z szeregiem różnych korzyści! Dlatego my zawsze zachęcamy przyszłe mamy do ruchu. Wiemy, że nie zawsze się chce – jednak warto tę walkę pokonać. I dla siebie, i dla dziecka!
Czy puchnięcie nóg jest groźne?
Zazwyczaj nie – jak mówiłyśmy, jest to przygotowanie organizmu na wypadek, gdybyśmy podczas porodu straciły zbyt wiele krwi. Jeśli jednak opuchlizna pojawia się przed dziewiątym miesiącem, jest spora, nie puchną tylko kończyny, ale również brzuch i twarz, dodatkowo masz wysokie ciśnienie krwi, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj – Twój specjalista powinien na bieżąco odpowiadać na Twoje pytania. Jeśli niepokoi Cię cokolwiek, śmiało się z nim skontaktuj!
Nie chcemy, abyś wpadała w panikę – pamiętaj, że każda ciąża jest inna, każdy organizm inaczej sobie radzi. Nie ma uniwersalnej recepty na wszystko. My chętnie opowiemy Ci o różnych rzeczach, jednak to Twój lekarz prowadzący powinien mieć ostatnie słowo.
To, co czytasz u nas to wyłącznie wskazówki, nie recepta!
Dziękujemy Ci za zaufanie i za poświęcony czas. Mamy nadzieję, że nasze treści pomagają Ci oswoić się z ciążą i porodem! Nie zapomnij zajrzeć na nasz kanał na YouTube i obserwować nas w social mediach – wiemy, że jesteśmy w stanie niejednym Cię zaskoczyć!
Zajrzyj też do naszego podcastu. Zapraszamy tam specjalistki z zakresu zdrowia i nie tylko!
0 komentarzy