Pora poruszyć temat, wokół którego narosło wiele mitów – seks w ciąży. Wielu przyszłych rodziców bardzo obawia się tej aktywności, jednak w większości przypadków jest to bezpodstawne. Do seksu w ciąży lekarze wręcz zachęcają! Jeśli chcesz się dowiedzieć:
- czy seks w ciąży jest bezpieczny,
- jakie pozycje są wskazane,
- z jakimi obawami mierzą się przyszli rodzice,
- jakie są przeciwwskazania do seksu w ciąży,
- jakie są sygnały, na które powinnaś zwrócić uwagę,
- czego możesz się spodziewać w poszczególnych trymestrach?
Serdecznie zapraszamy Cię do przeczytania dzisiejszego tekstu.
Seks w ciąży – bezpieczeństwo
Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań (o których opowiemy w dalszej części artykułu) – bez obaw możesz uprawiać seks. Jest to wręcz wskazane – wielu rodziców nawet intensywniej go przeżywa! W czasie ciąży bliskość i intymność z partnerem jest szczególnie ważna. Kobieta potrzebuje jeszcze więcej wsparcia, hormony często nie dają spokoju, ciało się zmienia, przez co wielu paniom znacząco obniża się pewność siebie.
Nie musisz się więc o nic obawiać – jeśli ciąża przebiega prawidłowo, Ty czujesz się dobrze, przede wszystkim Ty i partner macie ochotę na seks – do dzieła! 🙂
Jakie pozycje są wskazane w ciąży?
Warto zwrócić uwagę na to, aby pozycje nie były tymi, gdzie penetracja jest szczególnie głęboka. W pierwszych tygodniach ciąży ciało nie zmieniło się tak mocno, macie więc więcej swobody. Twoje libido może być zwiększone, ponieważ Twoje narządy stają się bardziej ukrwione, piersi bardziej wrażliwe na dotyk. Możesz jednak czuć się zgoła odwrotnie – piersi mogą Cię boleć, Ty nie będziesz czuć się komfortowo, symptomy towarzyszące pierwszemu trymestrowi mogą być dla Ciebie dokuczliwe, tym samym możesz nie odczuwać ochoty na seks. To również jest w porządku! Najważniejsze to nie wywierać na siebie żadnej presji. W ciąży najbardziej liczysz się Ty i maluszek! Jeśli jednak ochota na seks występuje, ale boisz się, jakie pozycje będą odpowiednie, oto mała podpowiedź:
- wszystkie pozycje, w których partner jest z tyłu (zwłaszcza ta, gdzie kobieta leży bokiem)
- wszystkie pozycje, gdzie nie jest uciskany brzuch,
- wszystkie pozycje, w których jest Ci po prostu wygodnie. 🙂
Na to będziesz bardziej zwracać uwagę wtedy, kiedy brzuszek się powiększy. Pamiętaj jednak, że każda ciąża przebiega inaczej i jak to powinno być w Twoim przypadku najlepiej oceni Twój lekarz prowadzący.
Co ważne, bliskość nie oznacza przecież tylko seksu – warto zadbać o to, aby często się przytulać, z pewnością chętnie skorzystasz z oferowanego przez partnera masażu. Ważne jest, abyś nie wstydziła się sygnalizować swoich potrzeb! Stawiaj siebie na pierwszym miejscu!
Seks w ciąży – czego boją się przyszli rodzice?
Przede wszystkim tego, czy nic się dziecku nie stanie. Możecie być spokojni – jeśli ciąża przebiega prawidłowo, wszystko będzie w porządku. Dziecko co najwyżej poczuje lekkie kołysanie, które z pewnością nie jest dla niego nieprzyjemne. 🙂
Warto też wspomnieć o obawach przyszłych ojców – odrobinę boją się zmian, nieufnie podchodzą do tego, że ciało może reagować nieco inaczej. Nie chodzi o to, że im się to nie podoba – po prostu często boją się o partnerkę i swoje maleństwo. 🙂 Warto więc otwarcie się komunikować – zachęć partnera, aby opowiedział Ci o swoich obawach. Szczera rozmowa z pewnością zbliży Was do siebie jeszcze bardziej!
Seks w ciąży – przeciwwskazania
Kwestię seksu w ciąży koniecznie przedyskutuj z lekarzem, jeśli ciąża jest bliźniacza. Jeśli kiedyś doszło do poronienia, seks może nie być wskazany. Podobnie w przypadku gdy Twoja ciąża jest zagrożona, gdy regularnie plamisz i krwawisz. Podobnie w przypadku przodującego łożyska i infekcji dróg rodnych.
Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia, nie zwlekaj, tylko skonsultuj się z lekarzem!
Sygnały, które mogą świadczyć o konieczności zaprzestania współżycia
Przede wszystkim zwróć uwagę na to, czy po stosunku nie występuje krwawienie, nie czujesz zawrotów głowy. W trzecim trymestrze mogą Cię dopaść skurcze Braxtona-Hicksa – wtedy zaleca się, aby wstrzymać się z seksem na jakiś czas (to oczywiście również skonsultuj ze swoim lekarzem!).
To właśnie trzeci trymestr może również sprawić, że Twoje libido będzie znacznie obniżone. Jeśli podczas stosunku poczujesz jakikolwiek ból czy dyskomfort – warto przestać od razu. Pamiętaj jednak, że jeśli jesteś w pełni zdrowa, wszystko powinno być w porządku. Jednak powtórzymy jeszcze raz – przede wszystkim kontaktuj się ze swoim lekarzem. 🙂
Poszczególne trymestry – czego możesz się spodziewać?
Oczywiście – każda ciąża jest inna, każde ciało może zachować się inaczej. Dlatego warto, abyś od początku ciąży się obserwowała, żeby ewentualnie wyłapać symptomy, które powinny być niepokojące.
Do poszczególnych trymestrów możemy jednak przyporządkować zestawy zachowań czy uczuć, których możesz się spodziewać.
W I trymestrze Twoje libido albo drastycznie się powiększy, albo drastycznie spadnie. W pierwszym przypadku będzie to wynikało z tego, że Twoje ciało będzie bardziej ukrwione. Często poprawia się również cera, włosy będą mocniejsze, towarzyszyć Ci będzie doskonałe samopoczucie. Tutaj może jednak zdarzyć się w drugą stronę – poranne wymioty, osłabienie może skutkować z tym że seks to będzie ostatnia rzecz, o jakiej będziesz myśleć. Pamiętaj, że to też jest w porządku!
II trymestr ciąży nazywa się tym najbardziej spokojnym – ustępują poranne nudności, dużo lepiej się czujesz. Wtedy również może przyjść ochota na seks – brzuszek jest jednak powiększony, więc warto podczas seksu go nie uciskać. 🙂 Dobra wiadomość jest taka, że wiele kobiet podczas II trymestru seks odczuwają jeszcze intensywniej, jest o wiele przyjemniejszy. Dlaczego? Teraz macica jest mocno ukrwiona, ciało o wiele wrażliwsze.
III trymestr natomiast to moment, kiedy możesz nie mieć ochoty na współżycie – to jest zupełnie naturalne (jak i odwrotna sytuacja), ponieważ ciało bardzo intensywnie przygotowuje się do porodu. Tutaj należy zachować ostrożność, obserwować ciało, nie uprawiać seksu we wszystkich pozycjach (mówi się, że najbezpieczniejsza, najwygodniejsza dla kobiety to ta “na łyżeczkę”). Mimo obniżonego popędu nie warto jednak całkowicie rezygnować z bliskości z partnerem! Warto się przytulać, całować, masować – okazywać sobie wsparcie.
Mówi się również, że seks może przyspieszyć poród. Tutaj zdania są podzielone, badania niejasne. Lekarz może zalecić Wam współżycie w celu przyspieszenia porodu, ale absolutnie nie musisz tego robić, jeśli nie masz ochoty. Jeśli zależy Ci na przyspieszeniu porodu, są ku temu różne, inne sposoby!
Podsumowując: jeśli nie ma przeciwwskazań, jak najbardziej można uprawiać seks w ciąży! Zadbajcie z partnerem o bliskość, intymność. Cieszcie się ostatnimi miesiącami, kiedy jesteście tylko we dwójkę – już niedługo Wasze życie zmieni się o 180 stopni. Dlatego warto ten czas wykorzystać jak najlepiej. Jedna uwaga – tuż po porodzie seksu nie wolno uprawiać, warto odczekać cały okres połogu, a następnie skonsultować się z lekarzem. Niczego nie przyspieszaj – będziesz wtedy w całkiem nowej roli. Po raz kolejny: to Ty jesteś tu najważniejsza!
0 komentarzy