Skoki rozwojowe – 1. rok życia dziecka

sty 18, 2021 | 0 komentarzy

Świętym obowiązkiem każdego rodzica to solidne przygotowanie się do wychowania dziecka, aby być jego największym wsparciem. Jednak jeszcze ważniejsze jest to, aby pamiętać, że każdy maluch rozwija się w swoim tempie – i naszym zadaniem jako rodziców będzie obserwowanie niemowlęcia i wyciąganie wniosków. Jak sobie w tym pomóc? Z pewnością poprzez zapoznanie się z zagadnieniem skoków rozwojowych dziecka. Dowiadując się nowych rzeczy dotyczących ciąży, obserwując swoje ciało i kompletując wyprawkę nie zapominaj o zdobywaniu wiedzy dotyczącej rozwoju Twojego malucha. Dzięki temu z pewnością będziesz spokojniejsza i mało co będzie w stanie Cię zaskoczyć.  Czym więc są skoki rozwojowe? Przeczytaj dzisiejszy artykuł. 

Co to jest skok rozwojowy? 

Układ nerwowy dziecka poddany jest szeregowi zmian – zwłaszcza podczas pierwszego roku życia. Zmiany te nazywają się skokami rozwojowymi – dlaczego? Powód jest prosty do wyjaśnienia, choć dla dziecięcego mózgu to nie jest wcale taka błaha sprawa – skoki rozwojowe to właśnie momenty gwałtownych zmian w układzie nerwowym maluszka. Gdy już się o nich dowiesz, pewnie ciężko będzie je przeoczyć, choć jedne będą znacznie bardziej wyraźne od drugich. 

Pierwszy rok życia dziecka to nie jest najprostszy okres i dla rodziców, i dla dziecka. Ci pierwsi muszą poradzić sobie z tym że ich życie zostało przewrócone do góry nogami. Każdy aspekt musi zostać dopasowany do tego nowego człowieka! Wiele mam, wielu ojców przeżywać może trudny okres, ponieważ z dnia na dzień zabrana została im niemalże cała przestrzeń. 🙂 Muszą poradzić sobie w nowych okolicznościach, które nie zawsze (albo nigdy) nie są usłane różami. Zwłaszcza gdy stale cierpią na niedobór snu. Na szczęście wychowanie dziecka jest również najbardziej satysfakcjonującym zajęciem pod słońcem – obserwowanie jak się rozwija, uczenie go nowych rzeczy i otrzymanie pierwszego uśmiechu z pewnością pomaga, choć na chwilę zapomnieć o trudnościach. A skoro o pierwszych uśmiechach mowa…

Pierwszy uśmiech, czyli pierwszy skok rozwojowy dziecka

Witamy piąty tydzień! Właśnie wtedy rozpoczyna się pierwszy skok rozwojowy dziecka – wrażenia. Tego momentu nie sposób przegapić – nagle maluszek staje się “kumaty”. Już bardziej przypomina dziecko niż kogokolwiek innego. 🙂 Oczy rozglądają się wokół, patrzą dużo rozumnej, niż wcześniej. Dziecko zaczyna odbierać bodźce. I zaczyna się świadomie uśmiechać – ten pierwszy grymas to z pewnością coś, co rodzice zapamiętują do końca życia. 

Warto dodać, że to, że dziecko zaczyna odbierać bodźce nie oznacza, że robi to całkowicie świadomie. Stąd też może być przytłoczone nowymi wrażeniami – dlatego tak ważne będzie wyciszanie maluszka – pilnowanie, aby tych nowych rzeczy nie działo się za dużo. Bodźce należy ograniczać, nie możemy pozwolić, aby było ich zbyt wiele. 

W tym okresie maluch będzie częściej skupiony, bardziej wyczulony na dźwięki, zapachy i dotyk. Mama odgrywa tu największą rolę, ponieważ to jej zapach jest czymś, do czego dziecko jest najbardziej przyzwyczajone. Dziecko potrzebować będzie większego kontaktu – zakomunikuje o tym płacząc (i to już prawdziwymi łzami!). Częściej będzie rozdrażnione, płaczliwe – należy to rozumieć. Doznaje bowiem całego mnóstwa nowych doświadczeń! 

Waga rytuałów, czyli drugi skok rozwojowy dziecka

W siódmym tygodniu życia dziecka następuje drugi skok rozwojowy – wzorce. Trwa do około dziewiątego tygodnia. Czego wtedy doświadcza niemowlę? 

Przede wszystkim dostrzega porządek swojego świata. Widzi, że rządzą nim pewne wzorce. Dlatego tak ważne są rytuały – pewnego rodzaju rutyna zapewni dziecku poczucie bezpieczeństwa. Dziecko rozpoznawać będzie porę karmienia, porę kąpieli – nie jest to mocno związane z czasem, a raczej z gestami, dotykiem, światłem, ułożeniem. Bada też, do czego służą mu dłonie. Nowe odkrycia nie zawsze są jednak ekscytujące – dziecku towarzyszy niepewność, nierzadko też strach, dlatego tak ważny jest bliski kontakt rodziców. 

Istota detali, czyli trzeci skok rozwojowy dziecka

W okolicach jedenastego tygodnia następuje kolejny skok – niuanse. Trwa do około dwunastego tygodnia, czyli dość krótko! Co się wtedy dzieje? Już wyjaśniamy! 

W tym okresie warto przygotować się na mnóstwo płaczu, marudzenia – maleństwo nie będzie miało również ochoty na jedzenie. Często możesz spotkać się z głośną odmową! Skoki rozwojowe nie są dla dziecka komfortowe – co rusz musi przyzwyczaić się do nowego stanu rzeczy. Podobnie rodzice. 😉 

Czego dziecko doświadcza? Cóż – wszystkiego. Rozpoznaje różnego rodzaju niuanse. Odróżniać będzie ton Twojego głosu, co więcej – odkrywać będzie swój własny, stąd wzmożona ilość krzyków i pisków. Maleństwu nie umknie żaden detal – przyznasz, że jest to dosyć przerażające! 

Co więcej, niemowlę będzie próbować wkładać sobie do buzi różne przedmioty. Musimy je więc bacznie obserwować! 🙂 Maluch zasygnalizuje nam również nudę. Na ten okres przypada również nauka kilku innych umiejętności, takich jak samodzielne trzymanie główki i nauka przewracania się z brzucha na plecy. To ogromny wysiłek! 

Ciąg przyczynowo-skutkowy, czyli czwarty skok rozwojowy dziecka

Okres między czternastym a dziewiętnastym tygodniem staje pod znakiem czwartego skoku rozwojowego, czyli wydarzeń. Dziecko zauważa, że jedno działanie prowadzi do drugiego. Niestety, najczęściej testuje nowe spostrzeżenie wyrzucaniem przedmiotów na podłogę, aby sprawdzić, czy rodzic je podniesie. 🙂 Jak się okazuje – podnosi! 

Co więcej? Maleństwo uczy się pokazywać, czego potrzebuje. Coraz lepiej się komunikuje i rodzicom coraz prościej jest je zrozumieć. Zaczyna reagować na swoje imię i inne dźwięki. Po czwartym skoku rodzice mogą również spodziewać się raczkowania (a raczej prób)!

Skąd bierze się nieśmiałość? Czyli piąty skok rozwojowy dziecka

W połowie piątego miesiąca życia dziecka (czyli okolice 22. tygodnia) pora na piąty skok rozwojowy – relacje. Trwa około czterech tygodni. Dziecko rozpoznawać więc będzie członków rodziny – wiązać będzie się to również z nieufnością wobec obcych. Wtedy zauważymy, że maleństwo się wstydzi! W tym okresie maluch doświadczać będzie również lęku separacyjnego. Dlatego teraz warto zadbać o mnóstwo dotyku! 

Dzieci w tym okresie zauważają również, że mają na coś wpływ. Na przykład poruszona grzechotka wyda dźwięk, mama, która zostanie pociągnięta za włosy z pewnością zwróci na niemowlę swoją uwagę. 

W tym okresie dziecko nauczy się siedzieć, zauważy, że aby coś chwycić nie potrzebuje całej dłoni – wystarczyć będzie kciuk i palec wskazujący, mocno rozwija się jego motoryka. 

Kategoryzowanie, czyli szósty skok rozwojowy dziecka

Zbliżamy się niemal do końca! Szósty skok rozwojowy – kategorie – rozpoczyna się w 33. tygodniu i również trwać będzie około miesiąca. Dziecko zacznie zauważać wspólne cechy – wie, że mama i tata to ludzie, że pies to zwierzątko. Co więcej, prawdziwego pieska przyporządkuje do tej samej kategorii, co pieska pluszowego i zobaczonego w bajce czy na stronie książki! To wielka zmiana dla mózgu małego człowieka. 🙂 Ważne jest, aby uczyć dziecko odróżniać różne rzeczy – pokazywać kotki, pieski i inne zwierzątka, ale także różnego rodzaju przedmioty i na głos je nazywać. 

Szósty krok rozwojowy dziecka to okres, podczas którego u malucha rozwijać się będzie instynkt opiekuńczy, dlatego wtedy zaobserwujesz wzmożoną potrzebę przytulania. Jeśli posiadasz zwierzaka bądź szczególnie ostrożna – maluch będzie chciał go przytulać. Należy pamiętać, że pies czy kot niekoniecznie będzie sobie tego życzyć.  

Dziecko będzie opiekować się zabawkami – a podczas zabaw to ono będzie grało pierwsze skrzypce! Należy mu na to pozwolić. Będziesz też zaskoczona, w jakim tempie maluch nauczy się rozpoznawać kształty! 

Mówienie nie, czyli siódmy skok rozwojowy dziecka 

Ostatni skok rozwojowy w do pierwszego roku życia to sekwencje. Zaczyna się w 41. tygodniu, trwa kolejne cztery. Tutaj rozpoczyna się pewnego rodzaju manifestacja niezależności, dlatego bardzo często będziesz słyszeć słowo “nie”. Maluch będzie też naśladował różne odgłosy, domagał się też nazywania przedmiotów. Co więcej, nauczy się schodzić tyłem z krzesła, a posadzone na takim do karmienia będzie domagało się jedzenia. Dziecko nauczy się też łączyć fakty – już nie tak prosto będzie można schować przed nim jakiś przedmiot! 

Skoki rozwojowe oczami dziecka

Każdy ze skoków rozwojowych to ogromny wysiłek emocjonalny dla dziecka. Nie bądź więc zaskoczona, że czasem zaobserwujesz pewnego rodzaju regres – nie martw się, dziecko wcale nie zapomniało wszystkiego, czego nauczyło się do tej pory. Maluch chłonie jak gąbka, ale potrzebuje czasu na to, aby oswoić się z tym wszystkim, co nowe. A właśnie nowe jest dla niego absolutnie wszystko. Kiedy tylko zdąży się do czegoś przyzwyczaić, pojawiają się kolejne, i kolejne bodźce – to nie jest taka prosta sprawa! Sami często czujemy się przytłoczeni, gdy w pracy nagle dostaniemy szereg nowych obowiązków. Dziecko doświadcza tego z tygodnia na tydzień – i to w większej ilości. Dlatego, jeśli maluch jest marudny, domaga się uwagi, grymasi – należy to zrozumieć. Wbrew przekonaniu niektórych dziecko nie robi niczego po złości – zwyczajnie nie zna jeszcze takich schematów! Jest po prostu często nieco przestraszone i przytłoczone. 

Skoków rozwojowych będzie jeszcze więcej – rozpoznasz je dzięki podobnym symptomom. Rozdrażnieniu dziecka, grymaszeniu właśnie, maluch będzie też płakać. Emocje nie zawsze są łatwe nawet dla dorosłych – co dopiero dla takiego maleństwa! Dlatego każdy rodzic musi się uzbroić w masę cierpliwości. 

Czy z moim dzieckiem jest wszystko w porządku? 

Wiele mam i ojców często zastanawia się też, czy z jego noworodkiem oby na pewno wszystko jest w porządku – tak, jest. 🙂 Skoki rozwojowe wielu rodziców składnia do podobnych refleksji. Jeśli jednak zauważasz coś niepokojącego, nie bój się skontaktować ze specjalistą! 

Pamiętaj również o tym, że podane w artykule okresy są umowne – u każdego dziecka będą się nieco różnić. Istotne jest również to, że skoki rozwojowe związane są z rozwojem mózgu malucha. Dlatego, jeśli dziecko urodziło się zbyt wcześnie, dodaj odpowiednią ilość tygodni. Jeśli później – odejmij! 🙂 

To wszystko, co przygotowałyśmy na dziś. Nie zapomnij sprawdzić pozostałych tekstów na blogu! Dziękujemy za dziś! 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube