Szkoła rodzenia na przestrzeni ostatnich lat stałą się dość popularnym miejscem w Polsce. Prywatne lub bezpłatne finansowane z NFZ, wszystko w zależności od osób prowadzących. Wiele przyszłych mam zastanawia się czy warto, czy to coś wniesie, czy nie szkoda czasu, aby podjąć się uczestnictwa w zajęciach w podobnej placówce?
Pracuję w szkole rodzenia i wiem jak mało informacji o tym czym jest i jak funkcjonuje taka placówka dociera do ciężarnych. Dlaczego tak jest? Nie wiem. Może wszystkim wydaje się, że to przecież oczywiste, bo cóż można w takiej szkole robić?
Szkoła rodzenia przygotowuje przyszłych rodziców, a może należałoby powiedzieć już rodziców, skoro maleństwo rośnie w brzuchu mamy, do spokojnego przebiegu ciąży, porodu, połogu i opieki nad niemowlęciem w pierwszych miesiącach po narodzinach.
Zajęcia odbywają się najczęściej w trybie wykładów i warsztatów z położnymi oraz części praktycznej z fizjoterapeutą, gdzie ciężarne, czasem same, czasem z partnerami wykonują ćwiczenia wspierające organizm pod względem fizycznym i psychicznym do aktualnych i przyszłych wyzwań związanych z byciem mamą.
Szkoła rodzenia: jakie tematy poruszają położne:
- Ciąża – szczegółowo omówiona fizjologia ciąży, jej przebieg, jak wpływa na mamę, jak wpływa na dziecko;
- Poród – plan porodu, przebieg porodu, poród siłami natury, poród przez cesarskie cięcie, wszystkie jego fazy, jak się przygotować, często pojawiają się filmy związane z porodem np. poród w szpitalu, poród w domu, poród w wodzie itp.
- Połóg – wszystkie kwestie okresu połogu i ewentualnych powikłań poporodowych, jak sobie radzić i jak sobie pomoc, co można, czego nie można pod względem codziennego funkcjonowania, jak pielęgnować swoje ciało po porodzie;
- Pielęgnacja noworodka – jak zajmować się maleństwem od pierwszych minut jego życia, jak karmić (ważne dla wszystkich ma bez względu czy chcesz karmić piersią, czy też nie),jak kąpać, przewijać, jakich kosmetyków używać, jak ubierać, rozbierać, różne porady dotyczące bezpieczeństwa maluszka i spokoju rodziców;
Tematy i ewentualne zajęcia jakie można spotkać na zajęciach z fizjoterapeutą. Poniżej mój autorski program, który mieści się w sekwencji 10 spotkań.
- Zajęcia wstępne gdzie poznajemy się i przedstawiam plan zajęć na najbliższe tygodnie, teoretycznie omawiam dolegliwości okresu ciąży np. bóle odc. Lędźwiowego kręgosłupa, ból stawów krzyżowo-biodrowych, ból spojenia łonowego, rozejście mięśnia prostego brzucha. Na tych samych zajęciach proszę o przebadanie się, pod względem rozejścia mięśnia prostego brzucha, aby umieć zrobić to również po porodzie. Oczywiście schemat opisuję, pokazuję i sama też kontroluję brzuszki – zaczyna się mozolna nauka poznawania swojego ciała, które doświadczyło tak wielu zmian.
- Mięśnie dna miednicy – omawiane teoretycznie, wskazania, przeciwwskazania, ogólne zalecenia. Przeprowadzone ćwiczenia czynnie angażujące mięśnie dna miednicy do właściwej pracy. Nauka świadomego wzmacniania, ale i rozluźniania, otwierania krocza do porodu. Nauka prawidłowego oddechu w czasie ćwiczeń w okresie ciąży.
- Zestaw ćwiczeń na dużych piłkach. Relaksacja z wizualizacją. Poznawanie ciała i nauka świadomego rozluźniania.
- Zestaw ćwiczeń wzmacniających kończyny górne i poprawiających funkcjonowanie górnej partii ciała, zestaw ćwiczeń korekcyjnych.
- Joga w ciąży.
- Oddech w czasie porodu. Sekwencje oddechu w parach, na piłce, samodzielnie.
- Pozycje porodowe okiem fizjoterapeuty. Masaż w czasie porodu, manualny i chusta rebozo (różne warianty).
- Pielęgnacja noworodka – kwestia bioder, rozwoju dziecka, odruchów, stymulacja dla rozwoju dziecka zdrowego, integracja sensoryczna, ja nosić, trzymać, przekładać, kiedy iść na basen, i wiele innych;
- Pielęgnacja noworodka – masaż Shantala i inne masaże dla maleństwa;
- Połóg – „czwarty trymestr ciąży” jest dla mamy, jak sobie radzić w szpitalu, na co zwrócić uwagę, kiedy można zacząć ćwiczenia i jakie, jak i kiedy zacząć wzmacniać brzuch, co jeśli rodziłam przez cesarskie cięcie, co jeśli moje krocze było zszywane, jak pielęgnować bliznę po cesarskim cieciu itp.
Często w Szkołach rodzenia można spotkać się z programem zajęć dodatkowych w formie warsztatowej na przykład:
- Pierwsza pomoc.
- Joga w ciąży.
- Mama baby joga.
- Joga po porodzie (po zakończeniu okresu połogu)
Program powinien być tworzony z myślą o ciężarnych ich partnerach. Z myślą o zdrowiu zarówno fizycznym jak i psychicznym. Z szacunkiem dla ciała i ducha. Ważne, aby uczęszczający na zajęcia zaufali instruktorom i nie bali się pytać. To przyszli rodzice, mama i tata są w tej chwili najważniejsi, ponieważ w takim samym stopniu przeżywają przyjście na świat maleństwa.
Bardzo szczegółowo opisałam program Szkoły Rodzenia, ale to tylko dlatego, aby zachęcić do korzystania z takich placówek. Zależy mi, aby wszystkie mamy, zarówno te już doświadczona jak i te, które będą rodziły po raz pierwszy były świadome swoich praw. Również tych, które pozwalają im na niewiedzę w pewnych kwestiach. Dla rozwiania wszelkich wątpliwości są właśnie pracownicy Szkół Rodzenia. Ufam, że w każdej takiej placówce, pary oczekujące swojego maleństwa otrzymają wsparcie , rzetelną wiedzę i poczują się pewnie i bezpiecznie.
0 komentarzy