Otrzymawszy dobrą wiadomość o ciąży, wielu rodziców od razu zastanawia się nad kilkoma kwestiami. Przede wszystkim myślą nad kącikiem dla dziecka, wyprawką, planują badania, wybierają położną, szpital. Niektórzy rodzice decydują się też na szkołę rodzenia.
Dziś zastanowimy się:
- czy warto pójść do szkoły rodzenia,
- na co zwrócić uwagę, wybierając szkołę rodzenia,
- co powinno nas zaalarmować,
- czego możesz się spodziewać,
- czy szkoła rodzenia jest obowiązkowa?
Jeśli interesuje Cię ten temat – czytaj dalej!
Szkoła rodzenia – czy warto?
Biorąc pod uwagę fakt, jak niewiele kobiet jest w ciążowym temacie solidnie wyedukowana – jak najbardziej. Nie zrozum nas źle – oczywiście, niektórych rzeczy nie musisz wiedzieć – dlatego właśnie później dostęp do owej wiedzy wcale nie jest utrudniony. 🙂 Szkoła rodzenia jednak otwiera oczy na wiele spraw. Pomaga nam się uporać z mitami – zerwie z nimi wszystkimi! – poinstruuje też partnera, jak może być najlepszym wsparciem dla swojej partnerki.
Innymi słowy – szkoła rodzenia to zdecydowanie coś, na co każda przyszła mama powinna się zapisać. Wiedza, którą zdobędziesz z pewnością pomoże Ci podejść do porodu dużo spokojniej. Zwyczajnie będziesz wiedziała, czego możesz się spodziewać! A uwierz na słowo – tutaj lepiej nie mieć niespodzianek. Poród to ogromny stres sam w sobie. Fakt, że będziesz przygotowana może naprawdę ułatwić wiele spraw.
Na co zwrócić uwagę, wybierając szkołę rodzenia?
Przede wszystkim same musimy się zastanowić, czego oczekujemy. Szkoły są płatne, bezpłatne – takie, które większy nacisk stawiają na poród naturalny i karmienie piersią i takie, które dostosowują program do wszystkich metod. Są szkoły, które w dalszym ciągu stosują przestarzałe praktyki. O tym powinniśmy szybko dowiedzieć się z, chociażby opinii na stronie. Warto również po prostu popytać wokół – wybór odpowiedniej szkoły rodzenia jest bardzo ważny.
Sprawdź również, jak daleko od Twojego miejsca zamieszkania położona jest szkoła, czy jest możliwość, aby na lekcjach uczestniczył też Twój partner. Sprawdź godziny, dojazd, w miarę możliwości, program – wiemy, że może się to wydawać oczywiste, ale często pomijamy te kwestie. 🙂 Warto również, abyś zapisała się do szkoły jak najszybciej. Niektóre w większych miastach mają wypełniony kalendarz na pół roku w przód – pamiętaj więc, aby zorientować się od razu. 🙂 Rozważ również szkołę, która współpracuje z wybranym przez Ciebie szpitalem. Oczywiście – nie zawsze udaje nam się urodzić w tym miejscu, w którym planowałyśmy, ale zawsze warto spróbować. 🙂
Co powinno nas zaalarmować?
Przede wszystkim podejście do przyszłej mamy. Jeśli prowadzący zajęcia wykazują się brakiem empatii, straszą, powtarzają mity – nie masz tu czego szukać! Warto więc wcześniej dotrzeć do opinii uczestniczek – Twój komfort to rzecz, którą powinnaś stawiać najwyżej. Szkoła powinna sprawić, że czujesz się zaopiekowana, spokojna, musisz czuć się tam na tyle dobrze, żeby bez obaw móc zadawać wszystkie pytania, które Cię nurtują. Odpowiedzi powinny być wyczerpujące.
Czego możesz się spodziewać po odpowiedniej szkole rodzenia?
Dobra szkoła rdzenia powinna przede wszystkim oswoić Cię z tym, co Cię czeka. Uspokoić obawy, pokazać, w jaki sposób radzić sobie z lękiem. To lęk właśnie prawdopodobnie będzie Ci towarzyszyć – to jest zupełnie naturalne i nie powinnaś się tego wstydzić. Nikt nie ma prawa powiedzieć Ci, że tyle kobiet rodziło przed Tobą i dały sobie świetnie radę. Wierzymy, że Ty również dasz – nie oznacza to jednak, że nie masz prawa mieć żadnych obaw!
W szkole omówiony zostanie cały przebieg ciąży. Dowiesz się, jak najlepiej przygotować się do porodu. Dobra szkoła rodzenia umożliwia uczestniczkom również dodatkowe zajęcia. My polecamy te z fizjoterapeutką – ważne jest, abyś wiedziała, jak rozluźniać mięśnie dna miednicy, jak ćwiczyć. Bardzo, bardzo ważne są również zajęcia z oddechem! To oddech będzie kluczowy przy porodzie. Co ciekawe, oddech jest dla nas przecież rzeczą najważniejszą, a nikt nigdy nas nie uczy, jak to prawidłowo robić. Warto również, żebyś w ramach szkoły rodzenia zapisała się również na zajęcia z jogi dla kobiet w ciąży. Wsparcie innych kobiet, douli czy położnej jest nieocenione!
Odpowiednio przygotowane ciało pomoże nam dużo lepiej znieść i poród, i połóg. Ciało jest tak samo ważne, jak nasza psychika – i jedno, i drugie powinnyśmy traktować z należytą czułością.
Czy szkoła rodzenia jest obowiązkowa?
Nie, nie jest. Masz jednak wybór – możesz zapisać się na zajęcia do szkoły prowadzonej tuż przy szpitalach (czy w samych szpitalach), są też szkoły działające całkowicie autonomicznie.
Szkoła rodzenia nie jest absolutnie rzeczą, którą koniecznie musisz zrobić – ale nie ukrywamy, że jest bardzo, bardzo pomocna. Zwłaszcza gdy na zajęciach możesz zjawiać się z kimś, kto będzie Ci towarzyszyć przy porodzie. Oczywiście – to Ty jesteś najważniejsza, ale nie zapominajmy o tym, że nasi bliscy również chcą być odpowiednio przygotowani! 🙂
Podsumowując – nie musisz iść do szkoły rodzenia, jednak niezaprzeczalnie warto. Jeśli jednak nie możesz się na to zdecydować – nie martw się. Nie jesteś przez to gorszą matką! Zachęcamy Cię do zapoznania się z treściami dostępnymi na naszym blogu – nie zastąpi to może szkoły rodzenia, jednak z pewnością dowiesz się wielu istotnych rzeczy.
Szkoła rodzenia to dobry wybór, jeśli chcesz dobrze poznać swoje ciało, wiedzieć, czego się spodziewać podczas porodu i po oraz dowiesz się, jak o siebie zadbać. Przede wszystkim – będziesz otoczona ludźmi, którzy będą starać się jak najlepiej przekazać Ci swoją wiedzę i doświadczenie. Sama więc widzisz, że warto!
Takie miejsce jak szkoła rodzenia jest szczególnie pomocne mamom, które nigdy wcześniej nie rodziły. Oprócz wiedzy dotyczącej oddechu, porodu i połogu dowiesz się również, jak nie skompletować wyprawki, w której jest za dużo. 🙂 Nie wszystkie rzeczy, które są nam reklamowane faktycznie się przydają – na niektóre po prostu szkoda naszych pieniędzy! Dlatego pamiętaj – warto wybrać odpowiednią szkołę rodzenia. Jeśli jednak z jakiegokolwiek powodu nie możesz uczestniczyć w zajęciach, nie martw się. Z pewnością wiedzę będziesz mogła zdobyć w inny sposób.
Trzymamy za Ciebie kciuki!
0 komentarzy