Zgaga w ciąży to z pewnością jedna z bardziej dokuczliwych dolegliwości, jakie towarzyszą przyszłym mamom. Co więcej – może pojawić się już na samym początku i trwać do końca trzeciego trymestru.
Z dzisiejszego tekstu dowiesz się:
- czym właściwie jest zgaga?
- jakie są jej przyczyny?
- jakie są objawy zgagi?
- jakie są najlepsze sposoby na zgagę w ciąży?
- czy zgaga w ciąży jest niebezpieczna dla zdrowia mamy albo maluszka?
Sprawdź, co dla Ciebie przygotowałyśmy!
Co to jest zgaga?
Zgaga jest to nieprzyjemne, palące uczucie w okolicach przełyku, przy mostku. Nasila się przy wysiłku, zmianie pozycji, dłuższym leżeniu. Treść żołądka cofa się do przełyku – znamy to jako chorobę refluksową. Oprócz kobiet w ciąży cierpią na nią osoby, które dotknięte są chorobą wrzodową żołądka, niestrawnością, chorobami dróg żółciowych. Kto jeszcze może cierpieć na tę dolegliwość? Osoby znerwicowane, przemęczone, nadużywające alkoholu i palące papierosy. Zgagi można się również nabawić przyjmując na czczo antybiotyki. Ucisk powiększającej się macicy na żołądek również nie pozostaje bez znaczenia!
Jakie są przyczyny zgagi w ciąży?
Bezpośrednią przyczyną dolegliwości, jaką jest zgaga w ciąży będzie przede wszystkim progesteron. Sprawi, że mięśnie gładkie przełyku się rozluźnią, dzięki czemu pokarm będzie wolniej wędrować do żołądka. Powoduje to dyskomfort – co więcej, przez to, że mięśnie są luźne, treść żołądkowa z łatwością przedostaje się do przełyku. Zgagę powodują również zmiany hormonalne i nieodpowiedni tryb życia.
Jest kilka innych przyczyn, które wyeliminowane może nie sprawią, że zgagi pozbędziesz się raz na zawsze, ale z pewnością pomogą ulżyć Ci w cierpieniu! Jedną z nich jest niezdrowa dieta, bogata w tłuste, przetworzone, smażone dania. Co więcej, komfortowi nie będą sprzyjać również kawa i czekolada. Obciskające brzuch ubrania również nie pomogą, tak samo, jak brak ruchu.
Jakie są objawy zgagi?
Do objawów zgagi zaliczamy:
- palące uczucie w przełyku,
- bóle zamostkowe,
- ciągłe “odbijanie”,
- kwaśny posmak w ustach,
- ból w klatce piersiowej,
- trudności w przełykaniu
a także w najgorszym wypadku:
- wymioty.
Na szczęście, wiele objawów można niemal całkowicie wyeliminować – głównie dzięki odpowiedniej diecie!
Jakie są najlepsze sposoby na zgagę w ciąży?
Sposobów na zgagę w ciąży jest całe mnóstwo, jednak tym najbardziej skutecznym jest zmiana nawyków żywieniowych i diety. Całkowite wyeliminowanie niezdrowych, tłustych, smażonych potraw, a także tych ostrych. Warto zrezygnować również z kawy i czekolady, jeśli zgaga jest wyjątkowo uporczywa. Co więcej, posiłki należy jeść powoli i lepiej częściej, lecz mniejsze porcje. Unikaj też słodyczy i spożywania posiłków na noc. Doraźnie warto zaopatrzyć się w maślankę, która ukoi ból, a także w gumę do żucia. Należy jednak uważać na zawartość cukru i innych niezdrowych składników. Unikaj też napojów gazowanych!
Co ciekawe, na zgagę polecane są również migdały! Mniej zalecana jest… Mięta.
Często przyczyną zgagi jest również szybkie tempo przyrostu masy ciała – jeśli masz taką możliwość, warto to odrobinę skontrolować i rzecz jasna, na tyle ile możesz – spowolnić.
Na takie dolegliwości jak zgaga w ciąży z pewnością pomoże również prostowanie się (jednak nie na siłę, a raczej zwracanie uwagi, aby się nie garbić), dzięki czemu soki żołądkowe będą mieć utrudnioną drogę do przełyku. Warto również zadbać o to, aby ubrania, które wybierasz, nie uciskały Twojego brzucha. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Gdy chcesz po coś sięgnąć, nie schylaj się. Pomocne w walce ze zgagą będzie nienaciskanie w żaden sposób na żołądek. Zamiast tego – uklęknij.
Jeśli zgaga jest wyjątkowo dokuczliwa, warto wypróbować napary z ziół, a także odpowiednie dla kobiet w ciąży leki. Jedno i drugie po konsultacji z lekarzem – staraj się samodzielnie nie ingerować w takie aspekty!
Co jeszcze może pomóc na zgagę w ciąży? Sen w odpowiedniej pozycji! Najlepiej na boku, z górną częścią ciała podniesioną odrobinę do góry – tak, by treść żołądka nie miała łatwej drogi do przełyku. Mówi się, że głowa może być podczas snu uniesiona o nawet 20 cm!
W codziennej diecie warto zadbać o odpowiednią ilość czosnku – może nie pachniemy później rewelacyjnie, ale zawarta w czosnku allicyna zdecydowanie pomoże w walce ze zgagą! Po każdym posiłku, zapobiegawczo, warto też napić się siemienia lnianego. Ten składnik dobrze wpływa na wiele aspektów, a ze zgagą radzi sobie znakomicie! Wystarczą już 2 łyżeczki siemienia, zalane gorącą wodą, by stworzyć napój, który niemalże natychmiastowo pomoże nam poradzić sobie z uporczywą dolegliwością.
Przyszła mama powinna być również zrelaksowana i pilnować, by się za bardzo nie przemęczać. Stres i zmęczenie nie sprzyjają pokonaniu zgagi!
Czy zgaga w ciąży jest niebezpieczna dla zdrowia mamy albo maluszka?
Drogie przyszłe mamy, nie musicie się martwić – zgaga w ciąży nie jest niebezpieczna. Co więcej, jej główna przyczyna – czyli rozluźnienie ścian przełyku dzięki działaniu progesteronu, perystaltyka (czyli odruch, dzięki któremu pokarm przesuwa się wzdłuż przewodu pokarmowego) jest znacznie spowolniona. Co to oznacza dla dziecka? Substancje odżywcze, które za pomocą krwi odżywiają łożysko, są znacznie lepiej przyswajane! Tak więc za każdym razem, gdy dokuczać będzie Ci zgaga – pomyśl, że niejako Twój maluch na tym zyskuje. 🙂
Kiedy należy udać się do specjalisty?
Jeśli zgaga jest naprawdę uporczywa i żadne domowe sposoby nie działają – warto udać się do specjalisty. Jeśli nie pozwala Ci spać, stale towarzyszą Ci wymioty – nie musisz zwlekać i wybierz się do lekarza. Specjalista z pewnością poradzi Ci coś, co pomoże – a może zleci wykonanie dodatkowych badań. Nie musisz się jednak obawiać – każda kobieta w ciąży przez to przechodzi. Z pewnością dasz sobie radę!
To wszystko, co przygotowałyśmy dla Ciebie na dzisiaj. Mamy nadzieję, że zawarte w tekście rady pomogą Ci z owocną walką ze zgagą w ciąży! Pamiętaj, jeśli masz do nas jakiekolwiek pytania – nie obawiaj się ich zadać.
Do następnego wpisu! 🙂
0 komentarzy
Funkcja trackback/Funkcja pingback