1 trymestr – najważniejsze informacje

gru 22, 2020 | 0 komentarzy

Pozytywny wynik testu potwierdziła wizyta u ginekologa. W gabinecie obliczono dokładną datę porodu i wiesz – jesteś w pierwszym trymestrze! Co teraz będzie się działo z Twoim ciałem? Na co powinnaś zwracać uwagę? Czego powinnaś unikać? Jakich dolegliwości się spodziewać? Jakie ćwiczenie wykonywać? Jeśli jesteś ciekawa, jak wygląda 1 trymestr ciąży, czytaj dalej! 

1 trymestr – co się dzieje z dzieckiem? 

1 trymestr to okres intensywnego rozwoju – powstaje serce, układ nerwowy, a także mięśnie, chrząstki, kości, a także kolana, łokcie. Nie zapominajmy również o żołądku i nerkach, a także dziecięcej twarzy – uszy, usta, język, zalążek noska, szczęki, podbródek i policzki. To się dzieje – kształtuje się w nas nowy człowiek! 🙂 

Powoli pojawiać się będą linie papilarne, paznokcie. Wykształcać się będzie narząd wzroku. To właśnie teraz geny zdeterminują, jaki Twoje maleństwo będzie miało kolor oczu. 🙂 Po trzech tygodniach pracować już będzie serduszko. Rzecz jasna – maluszka ochraniać będzie łożysko. Na koniec pierwszego trymestru dziecko będzie mierzyć od pięciu do ośmiu centymetrów, a jego waga wynosić będzie około 12-20 gramów. 

Na co powinnaś zwracać uwagę podczas 1 trymestru? 

Przede wszystkim zwróć uwagę na swoją dietę i koniecznie pamiętaj o kwasie foliowym (ten powinien być zażywany nawet w czasie starania się o dziecko). Jedz dużo warzyw i owoców. O diecie w ciąży możesz przeczytać w tym wpisie – serdecznie Cię do niego zachęcamy! 

Obserwuj swoje ciało i swoje myśli. Pewnie dopada Cię wiele obaw, czasami jesteś szczęśliwa, a czasami przerażona. To zupełnie normalne – pamiętaj również o tym, że w Twoim organizmie szaleją hormony. Możesz więc stać się na pewno bardziej płaczliwa albo wręcz nie będziesz rozumieć swoich emocji. Nie martw się! To wszystko minie. Jeśli jednak czujesz, że Twoje emocje Cię przerastają, nie bój się zwrócić o pomoc. Nie tylko do bliskich – pamiętaj, że psychologowie i psychoterapeuci są po to, aby nam pomagać. 

W zachowaniu spokoju wewnętrznego z pewnością pomaga medytacja. Warto wyrobić w sobie nawyk medytowania rano lub wieczorem, jak wolisz. 

1 trymestr przez wiele osób uznawany jest za ten najcięższy. Nasze ciało atakowane jest przez zmiany, my musimy oswoić się z nową sytuacją. Wiemy, że będą momenty, kiedy nie będzie lekko, ale warto mimo wszystko cieszyć się tym okresem. Przede wszystkim: dużo, ale to naprawdę dużo odpoczywaj. Nie odmawiaj sobie drzemek. Pamiętaj jednak, że śpiąc zbyt długo możemy łatwo odwodnić organizm. Pilnuj więc, aby zaraz po przebudzeniu napić się wody! 

Warto zwrócić uwagę na to, aby rano jak najszybciej zjeść pierwszy posiłek. Idealny scenariusz to taki, kiedy jesz coś lekkiego będąc jeszcze w łóżku. Pozwoli Ci to zachować odpowiedni poziom cukru we krwi, a także pomoże przy zgadze. 

Warto zwrócić uwagę również na to, aby skonsultować z lekarzem wszystkie przyjmowane leki. Niektóre z nich mogą być szkodliwe dla rozwijającego się maleństwa, więc warto jak najszybciej poinformować o nich lekarza. 

Zwracaj uwagę również na swoje ubranie – nie powinno Cię w żadnym miejscu uciskać, powinno być jak najbardziej komfortowe i najlepiej – z naturalnych materiałów. Pozwól swojemu ciału oddychać. Pamiętaj – nie wolno Ci się przegrzewać. 🙂

Zadbaj o swoją głowę! Otaczaj się pozytywnymi treściami, czytaj miłe książki, unikaj wszystkiego, co może Cię zasmucić lub zdenerwować. Nie chodzi o to, aby przez 9 miesięcy żyć w bańce, ale jeśli możesz unikać stresujących informacji – zrób to! 

Czego powinnaś unikać podczas 1 trymestru?

Kobiety w ciąży mają wiele przywilejów, ale jak wiemy – nie za darmo. 🙂 Oto lista rzeczy, które kobietom w ciąży są raczej zakazane:

  • W czasie 1 trymestru kobiety powinny zwrócić uwagę przede wszystkim na to, aby za bardzo się nie przemęczać. Nie oznacza to, że masz rezygnować z ulubionych ćwiczeń – powinnaś nieco odpuścić na intensywności, ale z pewnością nie całkowicie. Teraz bardziej niż zwykle wsłuchuj się w swoje ciało. Gdy poczujesz, że jakaś aktywność to za dużo – odpuść. Przede wszystkim nie wolno Ci dźwigać – daj innym się wyręczyć. Nie bój się prosić o pomoc! Pamiętaj, że wysiłek to nie tylko sport czy dźwiganie, ale także porządki. Dlatego do sprzątania zaangażuj domowników, a jeśli nie masz takiej możliwości – raczej sprzątaj każdego dnia po trochę. Nie wszystko naraz. 
  • Odstaw wszystkie używki. Wszystkie, od razu. Palenie papierosów jest szkodliwe i dla Ciebie, i dla dziecka (mówimy tu też o biernym paleniu – unikaj towarzystwa palaczy!). Tak samo alkohol. Słyszy się historie, że wiele kobiet do końca 1 trymestru od czasu do czasu wypiją lampkę wina czy wypiją małe piwo. Na szczęście to już zamierzchłe czasy. Nawet jeden kieliszek wina może przyczynić się do wad rozwojowych – z pewnością słyszałaś o zespole FAS. Jeśli nie, pozwól, że szybko wyjaśnimy: jest to zestaw objawów, które dotyka dzieci, których mamy w ciąży spożywały alkohol. Dzieci cierpiące na FAS mają specyficzne rysy twarzy, uszkodzony mózg (a co za tym idzie – opóźniony rozwój i szereg innych zaburzeń), znacznie spowolniony rozwój fizyczny. Także nie słuchaj tych, którzy twierdzą, że alkohol może działać rozluźniająco – może i w taki sposób zadziała, ale z okropnymi konsekwencjami dla Twojego dziecka! 
  • Ostrożnie z niektórymi napojami – raczej wystrzegaj się tych słodzonych, wysoko przetworzonych. Nie przesadzaj również z kawą ani czarną herbatą (zawierają za dużo kofeiny). Zaprzyjaźnij się z wodą mineralną – teraz potrzebować jej będziesz nieco więcej, a także z sokami z warzyw i owoców, rzecz jasna – świeżo wyciśniętych. Takie soki dostarczą Ci witamin. Ale! Jeśli nie lubisz soków warzywnych – nie musisz się do niczego zmuszać. Porcję witamin przyjąć możesz również w inny sposób. 🙂 Jeśli jednak nie możesz przygotować sobie soku sama, raczej uważaj na te z marketów. Uważnie czytaj etykiety. 
  • Podobnie z jedzeniem. Na różnych stronach przeczytasz o różnych “zakazanych” potrawach, ale często informacje będą sprzeczne. Przede wszystkim skontaktuj się z ginekologiem, położną czy doulą – z pewnością rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości. Wiele “zakazanych” potraw zależeć będzie bowiem również od stanu Twojego zdrowia. 🙂 To, co z pewnością wiemy, że powinno zostać wymazane, to wysoko przetworzone, gotowe dania, których składu nigdy nie możemy być pewne. Warto również unikać niektórych ryb (przez znajdująca się w nich rtęć) i serów (pleśniowych, oscypków, fety i podobnych – zawierają szkodliwe dla ciąży bakterie). 
  • Ostrożnie z gorącymi kąpielami – musisz bardzo uważać, aby nie przegrzać organizmu. To samo tyczy się jacuzzi, sauny czy długich, gorących pryszniców. To bardzo ważne! 
  • Jeśli do codziennej pielęgnacji używasz kosmetyków, które zawierają w sobie witaminę C lub retinolnatychmiast je odstaw. Mogą pozostawić na skórze ciemne plamy. 

1 trymestr – jakich dolegliwości możesz się spodziewać? 

Tak, drogie przyszłe mamy – pierwszy trymestr to przede wszystkim mdłości. 🙂 Pisałyśmy już o sposobach, jak sobie z nimi poradzić. Jedne kobiety przechodzą je lepiej, inne nieco gorzej, w każdym razie – w końcu miną. Mdłości są z pewnością jedną z gorszych dolegliwości na samym początku. Pamiętaj, aby wychodząc z domu nosić ze sobą awaryjny ekwipunek i zawsze staraj się być blisko toalety. Jeśli gdzieś zdarzy się wypadek – nie przejmuj się tym. Jesteś w ciąży – mogło Ci się to zdarzyć. Mdłości to nie powód do wstydu! Pamiętaj – nosisz w sobie małego człowieka. 🙂 

Czego jeszcze możesz się spodziewać? Z pewnością częstszego oddawania moczu, bo powiększająca się macica napierać będzie na pęcherz oraz przez progesteron. To również nie jest zbyt komfortowe – i jest to kolejny powód, aby trzymać się jak najbliżej toalety! I pamiętaj – w kolejkach zdecydowanie masz pierwszeństwo. 🙂 

Towarzyszyć Ci będą również różnego rodzaju zachcianki (oczywiście, zachęcamy, aby codziennością jednak była zdrowa, zbilansowana dieta, ale doskonale zdajemy sobie sprawę, że z zachciankami się nie walczy ;-)) oraz nadwrażliwość na niektóre zapachy. Uwaga – często potrawy, które drażniły kobiety w ciąży zostają już na zawsze na czarnej liście! 🙂 

Twoje włosy mogą być w gorszej kondycji, tak samo, jak cera i paznokcie. To zupełnie naturalne, ponieważ organizm zajmuje się teraz czymś innym. Jeśli bardzo Ci to przeszkadza po konsultacji z lekarzem być może będziesz mogła zażywać suplementy, ale pamiętaj, że nic nie zadziała tak skutecznie, jak odpowiednia dieta. Jednak odpowiednio dobrane, bezpieczne suplementy mogą być dobrym uzupełnieniem, ale właśnie – wyłącznie pod kontrolą lekarza. Nic na własną rękę! 

W okolicach szóstego tygodnia odczuwać będziesz też ból piersi – będą się też powiększać. To rzecz jasna, również działanie hormonów. Warto zaopatrzyć się w wygodne, miękkie biustonosze, które nie będą Cię uwierać, a będą tylko podtrzymywać biust. Uwaga – mogą ulżyć również paniom, które na co dzień nie lubią nosić biustonosza. Ale oczywiście – to wszystko zależeć będzie od indywidualnych preferencji. 

Kolejna dolegliwość, z którą musisz się liczyć to huśtawki nastrojów. Wspominałyśmy już o tym nieco wyżej. Tu również działają hormony! Wiemy, że czasem trudno będzie Ci to znieść, ale nie martw się – to w końcu również minie. W jednej minucie będziesz zachwycona, następnie przygnębiona, później ogarnie Cię euforia. I to wszystko zupełnie normalne. 🙂 

Z pewnością towarzyszyć będzie Ci również zgaga. O tym również pisałyśmy – jest cała masa sposobów, aby sobie z nią poradzić. W ciąży warto wybrać się również do dentysty – w każdej chwili mogą zacząć krwawić Ci dziąsła, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą, aby wiedzieć, co robić. 

1 trymestr – badania

Najważniejszymi badaniami, jakie powinnaś wykonać w czasie 1 trymestru to: 

  • USG, 
  • morfologia krwi,
  • oznaczenie grupy krwi, 
  • badania pod kątem chorób zakaźnych, 
  • badanie ogólne moczu, 
  • poziom hormonów tarczycy, 
  • cytologia (jeśli nie wykonałaś jej wcześniej).

Pamiętaj, aby nie zatajać przed lekarzem niczego – nawet czegoś, co może Ci się wydawać nieistotne dla przebiegu ciąży. 

Pamiętaj – jeśli doświadczasz silnego krwawienia lub silnego bólu brzucha, niezwłocznie udaj się do lekarza! To bardzo niepokojące objawy. 

Ćwiczenia podczas 1 trymestru – jakie wybrać? 

Warto, aby zacząć rozluźniać mięśnie dna miednicy. Co więcej – warto, abyś zaprzyjaźniła się z jogą! Zrelaksuje, wzmocni mięśnie. Niektóre pozycje mogą odciążyć kręgosłup, poprawią Twoją elastyczność. Ćwiczenia podczas ciąży bardzo pomagają przejść cały proces. Przydatne będą również podczas porodu! Pilates, fitness – ważne, abyś ćwiczyła to, co lubisz, jednak nie przesadzaj z wysiłkiem. Bądź dla siebie wyrozumiała! 🙂 Ćwiczenia mają Ci przede wszystkim sprawiać przyjemność. 

Pamiętaj – w pierwszym trymestrze musisz poświęcić sobie szczególną uwagę. Jesteś już “pełnoprawnie” w ciąży. Pod sercem nosisz całkowicie nową istotę – dlatego musisz o siebie odpowiednio zadbać! To wszystko, co przygotowałyśmy dla Ciebie odnośnie do 1 trymestru. Już niebawem możesz spodziewać się kolejnych wpisów! Życzymy dużo zdrowia, droga (przyszła) Mamo! 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube