2 trymestr – najważniejsze informacje

gru 28, 2020 | 0 komentarzy

2 trymestr to czas, w którym mamy decydują się na podzielenie się ze światem dobrą nowiną, ponieważ znacznie obniża się ryzyko poronienia. Co więcej – jest to też zdecydowanie najprzyjemniejszy okres w ciąży, ze względu na to, że większość uporczywych dolegliwości, takich jak mdłości, nadmierna senność czy gwałtowne wahania nastroju, mija. Podczas 2. trymestru wiele mam odczuwa potężny zastrzyk energii. Jest to bardzo miła odmiana po trudach pierwszych trzech miesięcy! 

Czego więc możesz się spodziewać? Na co zwracać uwagę? Czego powinnaś unikać? Jakie dolegliwości mogą występować? Jakie badania powinnaś wykonać i jakie badania wybrać? Wszystko wyjaśniamy we wpisie. 

2 trymestr – co się dzieje z dzieckiem? 

Przede wszystkim dziecko jest już na tyle rozwinięte, że niedługo zaczniesz czuć jego ruchy. To bardzo wzruszający moment i wiele mam go pamięta – choć często też mylą to z czymś innym! Maluszek na początku będzie bardzo delikatny. 🙂 Później jednak możesz być zaskoczona tym, jak maluch będzie dokazywać – nic w tym dziwnego, ma jeszcze bardzo dużo miejsca! 

Dziecko będzie połykać około litra wód płodowych dziennie – co więcej, będzie czuło ich smak. Powoli rozwijają się też struny głosowe, wraz z połykaniem rozwijać się będzie odruch ssania (Twoje maleństwo może nawet zacząć ssać kciuk!), zacznie słyszeć pierwsze dźwięki, a nawet się uśmiechać. Pod koniec drugiego trymestru może mierzyć nawet 32 cm i ważyć do kilograma! 🙂 

Na co powinnaś zwracać uwagę podczas 2 trymestru? 

Podobnie jak w przypadku pierwszego – przede wszystkim zatroszcz się o siebie, pamiętaj o tym, żeby się nawadniać, wykonywać delikatne ćwiczenia i dużo odpoczywać. To ostatnie będzie teraz wydawać Ci się trudne, bo odczuwać będziesz ogromny przypływ energii! 2 trymestr będzie więc bardzo dobrym czasem na przygotowywanie wyprawki dla maleństwa. Wiele mam w tym czasie urządza pokoiki, ale także znajduje nowe hobby! Pozwól sobie na to – pewnie już nie raz słyszałaś, że po ciąży nie będziesz mieć na to czasu. Czytaj książki, słuchaj muzyki, znajdź coś, co sprawia Ci frajdę – poświęć ten czas maksymalnie sobie! Byłoby wspaniale, gdybyś znalazła również czas na ćwiczenia – do nich jednak wrócimy. 

Na co jeszcze powinnaś zwracać uwagę? Przede wszystkim – uważnie obserwuj swoje ciało. Zmiany, które czekają Cię teraz nie będą już tak dynamiczne, jak podczas pierwszego trymestru. Nie oznacza jednak, że nie będą się pojawiać! Drugi trymestr to również czas na zmianę garderoby – to właśnie teraz powiększać się będzie brzuszek. Pamiętaj, aby nosić tylko takie rzeczy, które są dla Ciebie całkowicie wygodne! Nic nie powinno Cię uciskać, uwierać. Wybieraj materiały, które pozwolą Twojej skórze oddychać. 

Pamiętaj również o tym, że mimo przypływu energii, Ty nadal jesteś w ciąży. Oczywiście możesz wykonywać drobne prace domowe, ale nie powinnaś się przemęczać. Jeśli masz kogoś, kto może Cię wyręczyć – skorzystaj z pomocy! Ciąża to Twój czas – w końcu nosisz pod sercem małego człowieka. 🙂 Teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej powinnaś stawiać siebie na pierwszym miejscu. I to powinno potrwać jeszcze przez wiele miesięcy! 😉 

2 trymestr – czego unikać?

I drugi trymestr nie jest zbyt łaskawy, jeśli chodzi o pewne restrykcje. 🙂 Możesz czuć się teraz o wiele lepiej, ale nadal powinnaś uważać! Sprawdź, czego powinnaś unikać podczas drugiego trymestru:

 • Unikaj nadmiernego wysiłku fizycznego. Wspomniałyśmy już o tym, ale to bardzo, bardzo ważne – tym bardziej że może Ci się wydawać, że możesz sobie pozwolić na znacznie więcej niż w przypadku pierwszego trymestru. Czujesz się znacznie lepiej, ale w dalszym ciągu powinnaś odpowiednio dużo odpoczywać! 
 • Pamiętaj, aby w dalszym ciągu nie przyjmować żadnych leków bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem! Dalej bądź ostrożna z witaminą C i retinolem. O wszystko zapytaj lekarza, nawet jeśli chodzi o delikatne suplementy. Nawet takie, na których opakowaniu napisane jest, że są przeznaczone dla kobiet w ciąży. Nie tyle, że mogą być szkodliwe – możliwe jest, że będą całkowicie bezużyteczne! 
 • W dalszym ciągu trwa absolutny zakaz picia alkoholu czy palenia papierosów! Żadna ilość nie jest dozwolona. 
 • Pamiętaj też o produktach, które nie są dozwolone w ciąży. Oczywiście – wszystko skonsultuj również z lekarzem, ponieważ każdy organizm jest inny! Jednak unikaj raczej wszystkiego, co surowe, ryb – zawarta w nich rtęć sprawia, że nie są już jednym z najzdrowszych produktów. Szkoda, ponieważ zawierają wiele składników odżywczych, które wspierają rozwój dziecka. Bądź również ostrożna, jeśli chodzi o różnego rodzaju sery pleśniowe! 
 • A jak o diecie mowa to pamiętaj, aby w swojej uwzględnić dużo warzyw i owoców. Jesteś wegetarianką albo weganką? Sprawdź, jakich składników odżywczych nie powinno zabraknąć w Twoim żywieniowym planie! 
 • W dalszym ciągu unikaj zbyt dużej ilości napojów, które mają w sobie dużo kofeiny. Ustal z lekarzem, ile filiżanek kawy możesz wypić. Pamiętaj, że kofeina nie znajduje się wyłącznie w kawie – herbata też może mieć jej mnóstwo! 
 • Kontroluj również swoją wagę – jej przyrost jest zupełnie naturalny, ale nie powinien być nadmierny. Kości i stawy i tak już są obciążone, dlatego nie powinnyśmy dokładać im więcej! Dlatego też tak ważny będzie ruch – byle z umiarem! 
 • Skóra zacznie w błyskawicznym tempie się rozciągać, więc jeśli zależy Ci na tym, aby po ciąży nie mieć rozstępów, zaopatrz się w odpowiednie kosmetyki. Pamiętaj jednak, że rozstępy to nic złego – całkowicie naturalna sprawa! Są pamiątką tego, co przechodziło Twoje ciało podczas tego magicznego procesu! Rozumiemy jednak, że niektórym kobietom może to przeszkadzać. Dlatego drugi trymestr to ostatni moment na rozpoczęcie efektywnej walki! 

Jakich dolegliwości możesz się spodziewać podczas 2. trymestru? 

Czuć się będziesz coraz lepiej, ale i teraz nie obejdzie się bez szeregu dolegliwości. No cóż – taki urok! 🙂 Zobacz, na co przygotować się podczas drugiego trymestru: 

 • Przede wszystkim może dokuczać Ci zgaga, pamiętaj więc, by z diety wyeliminować wszystko, co tłuste. Jedz częściej, ale mniej obficie. Warto też pierwszy posiłek zjeść jeszcze w łóżku! Jedz ostrożnie, małymi kęsami i dokładnie przeżuwaj. 
 • Mogą dokuczać Ci lekkie zawroty głowy. Jeśli nie są zbyt uporczywe, nie powinny Cię niepokoić. Połóż się – najlepiej na boku – i daj sobie chwilę, aż miną. 
 • Podczas drugiego trymestru dokuczać Ci mogą zaparcia. Tutaj również wiele zdziała dieta i ruch. Pamiętaj, aby wszystko konsultować z lekarzem! 
 • Przez to, że teraz intensywniej powiększać się będzie macica, mogą doskwierać Ci bóle kręgosłupa. Tutaj bardzo dużo pomóc może joga czy inny wysiłek fizyczny, na przykład pilates. Pamiętaj jednak, aby się nie przemęczać i dużo odpoczywać – rób też wszystko, aby odciążyć kręgosłup. Jeśli ból jest bardzo dokuczliwy, warto skonsultować się z fizjoterapeutą. 
 • Obok zgagi pojawić się może również niestrawność czy wzdęcia. I tutaj, jak wyżej – odpowiednie nawodnienie i dieta, regularnie spożywane posiłki mogą zdziałać cuda! 
 • Obrzęki oraz skurcze nóg i łydek – to kolejne z dolegliwości, których możesz się spodziewać podczas drugiego trymestru. Tutaj pomocna będzie częsta zmiana pozycji – nie wolno zbyt długo stać, siedzieć ani leżeć. Ruch również może wiele zdziałać! 
 • Na swoich łydkach możesz zauważyć żylaki – zgłoś to swojemu lekarzowi. Być może jeszcze będzie można zapobiec ich dalszemu rozwojowi! 

Co powinno Cię niepokoić? 

Tak jak powyższe dolegliwości są zupełnie naturalne, mogą wystąpić również inne, które wymagać będą natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Do nich zaliczają się:

 • Zbyt gwałtowny przyrost masy ciała. Może spowodować wiele komplikacji przy porodzie, a także być sygnałem cukrzycy ciążowej. 
 • Utrzymujące się obrzęki ciała. Jeśli są uporczywe, nie mijają, pojawiają się nie tylko na stopach i łydkach – pora udać się do lekarza! Zleci on niezbędne badania. 
 • Krwawienie z dróg rodnych, bóle brzucha, zbyt intensywne skurcze – mogą, ale nie muszą świadczyć o przedwczesnej akcji porodowej! Tych objawów w żadnym wypadku nie wolno zignorować. Należy od razu udać się do szpitala! 
 • Zawroty głowy, mdłości – to może się zdarzyć, ale jeśli jest bardzo uporczywe, należy zgłosić się do lekarza. Mdłości powinny ustąpić już pod koniec pierwszego trymestru, są więc sygnałem świadczącym o tym, że coś niedobrego może się dziać z Twoim organizmem. Jeśli dodatkowo zdarza Ci się stracić przytomność – nie zwlekaj ani minuty i skontaktuj się ze swoim lekarzem! 

2 trymestr – badania

2 trymestr to czas, w którym będziesz bardzo zajęta – czeka Cię bowiem szereg badań do wykonania! Co miesiąc – morfologia krwi i badanie moczu. Warto również zrobić USG, a także szereg innych badań, które wykluczą wady płodu. Pamiętaj, aby żadnych badań nie interpretować na własną rękę – należy zostawić to specjalistom! Ze swoim ginekologiem powinnaś widzieć się raz w miesiącu. 

Warto również wykonać badania prenatalne – zwłaszcza, jeśli masz więcej niż 35 lat! Pamiętaj również o badaniu poziomu glukozy. A przede wszystkim – ufaj swojemu lekarzowi. Z pewnością skieruje Cię na wszystkie niezbędne badania – Twoim zadaniem jest sumiennie je wykonywać! 

Ćwiczenia podczas 2 trymestru – jakie wybrać? 

Przede wszystkim powinnaś pracować nad całym ciałem, zadbać o to, aby Twoje mięśnie były elastyczne. Przede wszystkim zwracaj uwagę na to, jak czujesz się podczas treningu – nie rób więcej, niż pozwala Ci Twoje ciało. Delikatna joga czy pilates dla kobiet w ciąży zawsze będzie dobrym pomysłem. Dbaj o to, aby rozluźniać mięśnie dna miednicy – z pewnością pomoże to przy porodzie. 

Nie zapominaj również o tym, aby wszystkie ćwiczenia konsultować z lekarzem prowadzącym – upewnij się, że nie ma przeciwwskazań. Możesz pracować nad mięśniami i sylwetka, ale również możesz wykonywać ćwiczenia, które pomogą Ci z obrzękami czy bólem kręgosłupa! 

Na co jeszcze jest pora podczas drugiego trymestru? Przede wszystkim na kontakt z maluszkiem! Masuj swój brzuch, możesz już nawet czytać dziecku, a także włączać muzykę i śpiewać. 🙂 Dzięki ruchom dziecka wszystko jest już bardziej “prawdziwe” – w 2 trymestrze właśnie mamy czują, że rozwija się w nich dziecko! To bez wątpienia wspaniały czas. Zachęcaj również bliskich do tego, aby czytali, śpiewali czy mówili do dziecka – to wspaniałe doświadczenie! Pamiętaj również o tym, że teraz jest idealny moment na znalezienie odpowiedniego szpitala, a także na zastanowienie się, czy chcesz skorzystać z pomocy położnej lub douli. Jest to naprawdę świetna sprawa – ktoś doświadczony pomoże Ci uniknąć wielu błędów i trosk. Warto również rozważyć zapisanie się do szkoły rodzenia! 

To wszystko, co przygotowałyśmy dla Ciebie odnośnie do drugiego trymestru ciąży. Mamy nadzieję, że wykorzystasz podane tu wskazówki. Pamiętaj jednak, że każda ciąża jest inna i nie wszystko dotyczyć będzie również Ciebie! Dlatego tak ważne jest to, aby być pod opieką odpowiedniego, zaufanego lekarza. Życzymy Ci powodzenia i trzymamy kciuki! Sprawdź też pozostałe artykuły na blogu! 

.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube