3 trymestr – najważniejsze informacje

sty 4, 2021 | 0 komentarzy

Uwaga, uwaga! Rozpoczyna się 3 trymestr – czyli już, można powiedzieć, ostatnia prosta. Dziecko będzie błyskawicznie rosło, a co za tym idzie – brzuch będzie się powiększać. Na pewnym etapie maluchowi zacznie też być dość ciasno, a Ty coraz mocniej będziesz czuła jego ruchy, choć maleństwo nie będzie się tak wiercić. Będziesz się też coraz bardziej niecierpliwić – nic dziwnego, termin rozwiązania już niedługo! Jeśli chcesz wiedzieć:

  • Co dzieje się z dzieckiem podczas 3 trymestru? 
  • Na co powinnaś zwracać uwagę? 
  • Czego unikać? 
  • Jakie dolegliwości będą Ci towarzyszyć? 
  • Jakie objawy są niepokojące? 
  • Jakie badania są niezbędne? 
  • Jakie ćwiczenia wykonywać? 
  • Co powinnaś przygotować? 

Przeczytaj! 

3 trymestr – co się dzieje z dzieckiem? 

Przede wszystkim – maluch zaczyna rosnąć jak szalony! Tak samo, jak Twój brzuch. Twoje maleństwo otwiera już oczy, ma brwi, rzęsy i włosy. Potrafi też rozpoznać Twój głos! Maluch będzie przybierał sporo tkanki tłuszczowej, rozwija się też zmysł węchu. Twoje dziecko wkrótce ułoży się w idealnej pozycji do porodu. Pije też płyn owodniowy, kocha dźwięk Twojego bijącego serca.

Już wkrótce przyjdzie na świat, żeby Cię powitać. Pamiętaj, aby od razu go przytulić – poród i dla niego jest nie lada stresem! 

Na co powinnaś zwracać uwagę podczas 3 trymestru? 

Przede wszystkim na ruchy Twojego dziecka! Czasem nie będzie to najprzyjemniejsze, bo maleństwo w trzecim trymestrze potrafi naprawdę mocno kopnąć. Jednak obserwuj, kiedy ruchy się pojawiają. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, jak na przykład zmniejszenie ich intensywności, skontaktuj się ze swoim lekarzem. Mogą Ci towarzyszyć również skurcze macicy – w ten sposób narząd przygotowuje się do porodu. One jednak nie będą tak bolesne, jak “prawdziwa” akcja porodowa. 

Twój organizm będzie wysyłać Ci wyraźne sygnały, kiedy przygotowywać się będzie do porodu – przede wszystkim znacznie obniży Ci się brzuszek (a właściwie – dno macicy). Możesz też zauważyć, że piersi rozpoczynają już produkcję mleka dla dziecka. 

3 trymestr – czego unikać?

W miarę możliwości unikaj tłustych, smażonych, przetworzonych dań. Nie są zdrowe, a także nie pomogą przy zgadze! Podobnie ze słodzonymi, gazowanymi napojami. Pamiętaj też o ograniczeniu kofeiny! Nie jedz też surowych ryb, mięsa, ani serów pleśniowych. 

Kolejna sprawa: nie wolno Ci dźwigać ani nosić obcasów. Co do ostatniego nie mamy wątpliwości, że będziesz się wystrzegać, natomiast wiele mam w czasie trzeciego trymestru dźwiga! Jeśli należysz do takich osób – natychmiast przestań. Zaszkodzić to może i Tobie, i dziecku. 

Pamiętaj również o tym, żeby przed terminem porodu zadbać o to, aby paznokcie były krótkie i niepomalowane. Jest o tyle istotne, że ocena koloru płytki paznokcia pomoże lekarzowi w diagnostyce.

Aby zapobiec krwotokom, unikaj również kąpieli w wannie! Gorąca woda rozszerza naczynia krwionośne. Uważaj również na leki – nie bierz żadnych na własną rękę! 

Unikaj również obciążających sportów (choć na te pewnie i tak nie masz ochoty), które kończyć się mogą urazami. Jeśli masz w domu kota, powstrzymaj się od czyszczenia kuwety. Zarażenie się toksoplazmozą nie jest takie trudne! 

Pamiętaj, aby nie wykonywać żadnych zabiegów kosmetycznych z użyciem lasera czy prądu! Na to musisz poczekać, aż maluch będzie na świecie. 

3 trymestr – jakich dolegliwości możesz się spodziewać? 

Będzie Ci trudno spać. Powiększające się brzuch i piersi będą Ci mocno utrudniać codzienne funkcjonowanie. Warto też wspomnieć o tym, że coraz trudniej będzie Ci się oddychać – sprawiać problem będzie nawet mówienie! Warto jednak zrobić wszystko, aby oddychać swobodnie – spróbuj medytacji, delikatnej jogi. To bardzo ważne, ponieważ i Ty, i malec potrzebujecie ogromnej ilości tlenu! Joga pomoże również przy obrzękach stóp i dłoni – te również będą Ci dokuczać. 

Jakich jeszcze dolegliwości możesz się spodziewać? Przede wszystkim dokuczać Ci będzie zgaga (zapraszamy Cię do przeczytania tekstu, w którym podpowiadamy, jak radzić sobie ze zgagą w ciąży), głównie przez zmiany hormonalne i ucisk na żołądek, a także zaparcia. Nie martw się, jeśli zdarzy Ci się nie utrzymać moczu. To zupełnie naturalne – a częstsze niż kiedykolwiek wizyty w toalecie staną się codziennością aż do rozwiązania! 

Bacznie przyglądaj się swojemu ciału. Mogą pojawić się żylaki, hemoroidy – a z tymi trzeba reagować jak najszybciej! Jeśli chcesz zapobiec rozstępom, to teraz, bardziej niż kiedykolwiek wcześniej zwracaj na to uwagę. Możesz stosować różnego rodzaju wcierki, kremy – pamiętaj jednak by wybierać te bezpieczne dla kobiet w ciąży.  

3 trymestr oznacza również ból krzyża, ból pleców – organizm reaguje tak na nagły wzrost masy ciała i fakt, że ciążowy brzuszek znacznie “przeciąża” ciało. Wystąpić też może krwawienie dziąseł – to zupełnie normalne podczas ciąży. 

Kolejna sprawa – za sprawą hormonów możesz stać się również bardzo emocjonalna! Jeśli więc rozpłaczesz się oglądając reklamę margaryny – nie martw się, wszystko z Tobą w porządku! 🙂 

Co powinno Cię niepokoić podczas 3 trymestru? 

Występujące upławy czy nawet krwawienia z dróg rodnych wymagają natychmiastowego omówienia z lekarzem! W żadnym wypadku nie wolno tego lekceważyć. Podobnie, jeśli do terminu porodu jeszcze trochę brakuje, a odeszły Ci wody. Natychmiast zgłoś się na pogotowie! Tam samo w przypadku bólu brzucha – od razu kogoś poinformuj. 

Możesz być jednak pewna, że regularne wizyty u ginekologa prowadzącego Twoją ciążę czy rozmowy z doulą czy położną z pewnością pomogą w odpowiednio wczesnym wykryciu pewnych niepokojących dolegliwości. Nie musisz więc martwić się na zapas! 

Jakie wykonać badania podczas 3 trymestru?

Musisz się obowiązkowo zapisać na ostatnie USG – lekarz wtedy sprawdzi, czy z maleństwem wszystko w porządku, czy jest prawidłowo ułożone oraz jaka jest długość i waga maleństwa. 

Warto również regularnie wykonywać badanie KTG (kardiotokografia, stosowana w celu sprawdzenia dobrostanu płodu), a także regularnie sprawdzać zmianę masy ciała dziecka. Nie bez znaczenia będzie także regularne USG z przepływami dopplerowskimi (USG Doppler, badanie sprawdzające, w jakim stanie są żyły i tętnice dziecka).  

Powinnaś badać również mocz. Do tego czasu też powinnaś znać swoją grupę krwi. Jeśli czynnik Rh jest na minusie, warto również wykonać badanie przeciwciał. 

Jakie jeszcze badania będą konieczne? Morfologia, WR, HBS i posiew z dróg rodnych. Nie zapomnij też o badaniu na czystość pochwy czy o badaniu w kierunku HIV!

Ćwiczenia, które warto wykonywać podczas 3 trymestru

3 trymestr to przede wszystkim delikatne ćwiczenia rozciągające, a także takie, które pomogą Ci rozluźnić mięśnie dna miednicy. Pamiętaj, aby się nie przeciążać, nie przemęczać. Uważnie słuchaj swojego ciała. Nie denerwuj się na siebie, jeśli z dnia na dzień zakres Twoich ruchów zostanie mocno ograniczony – to całkowicie naturalne. Nie zapominaj o ćwiczeniach mięśni tułowia i ramion. 

Pamiętaj – regularne ćwiczenia znacznie pomogą Ci przy porodzie. Dzięki ćwiczeniom również szybciej wrócisz do siebie po urodzeniu dziecka. A w czasie samej ciąży z pewnością dadzą ulgę przy wielu dolegliwościach! 

Co powinnaś przygotować?

Pod koniec 3 trymestru warto już przygotować sobie torbę do szpitala – nie wspominając o tym, że i szpital właśnie powinien być dawno wybrany! Pamiętaj, aby nie zatrzymywać się wyłącznie na jednym – nawet gdy w danym szpitalu masz już umówiony termin cesarskiego cięcia, na wszelki wypadek zorientuj się, gdzie znajduje się inny szpital. Dzieciaki lubią płatać psikusy i czasem życzą sobie przyjść na świat wcześniej, niż byśmy się spodziewali. 😉 

Zajrzyj koniecznie do wpisu, w którym omawiamy całą wyprawkę – w tym wszystkie rzeczy, które powinny znaleźć się w torbie do szpitala! 

Warto również, abyś do tej pory podjęła już decyzję dotyczącą skorzystania z usług własnej położnej lub douli! 

Pamiętaj, aby traktować się z życzliwością i nie zapominaj, że pod sercem nosisz całkiem nowego człowieka! Za to z pewnością wszystkim mamom należy się niemała nagroda. 🙂 Pamiętaj, aby się nawadniać, dbać o swoje ciało i umysł. Warto oglądać relaksujące filmy czy słuchać podcastów. W ostatnim trymestrze rób wszystko, na co tylko masz ochotę – kiedy na świecie pojawi się Twoje dziecko, będziesz mieć na to o wiele mniej czasu! 

A tymczasem trzymamy za Ciebie kciuki! Życzymy Ci wszystkiego, co najlepsze w nowej roli! 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube