Antykoncepcja hormonalna a ciąża

wrz 7, 2020 | 0 komentarzy

Dziś odpowiemy na pytania, które zadaje sobie wiele kobiet: czy antykoncepcja hormonalna wpływa na płodność? Czy będę mieć problemy z zajściem w ciążę po długotrwałym przyjmowaniu tabletek hormonalnych? Czy zajście w ciążę stosując antykoncepcję hormonalną jest możliwe? I kolejne: co jeśli w pierwszych tygodniach ciąży w dalszym ciągu przyjmowałam tabletki? Na te pytania dziś odpowiemy, jednak zacznijmy od małego wstępu! 

Co ciekawe, pierwsza pigułka antykoncepcyjna stworzona została już w latach 60. ubiegłego wieku w Stanach Zjednoczonych. Rzecz jasna, od tej pory wielokrotnie zmieniła się jej formuła. 

Obecnie antykoncepcja hormonalna – pigułki, pierścienie, plastry – uważa się za jedne z najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Oczywiście, każda z nas z pewnością zna historię choć jednej kobiety, w przypadku której ta metoda zawiodła. Jakie są szanse?

I czy to prawda, że antykoncepcja hormonalna w niektórych przypadkach rzeczywiście negatywnie wpływa na płodność? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania w poniższym artykule! Zapraszamy do lektury. 

Pytanie pierwsze: czy antykoncepcja hormonalna wpływa na płodność? 

Tutaj mamy dobrą wiadomość: na ten moment, ze wszystkich badań wynika na to, że antykoncepcja hormonalna nie wpływa negatywnie na płodność kobiet. Rzecz jasna, organizm potrzebuje czasami i paru tygodni na przystosowanie się do nowych okoliczności, ale nie istnieją obecnie żadne badania potwierdzające tezę, że po stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych kobiety mają trudności z zajściem w ciążę. 

Statystyki mówią, że pary, w przypadku których kobieta stosowała antykoncepcję hormonalną spodziewają się dziecka po około roku od odstawienia tej metody. To rzecz jasna zależeć będzie od organizmu kobiety. Nie trzeba więc obawiać się negatywnego wpływu pigułek, plastrów czy pierścieni, jeśli ciąża nie pojawia się przed tym czasem! Jeśli jednak mamy trudności, w pierwszej kolejności przyjrzyjmy się temu, jaki prowadzimy tryb życia. Czy odżywiamy się zdrowo? Czy mamy jakieś nałogi? Uprawiamy sport? Te czynniki – oraz wiek – również wpływają na naszą płodność! 

Dodatkowo warto pamiętać o tym, że pierwsze krwawienie po zaprzestaniu przyjmowania antykoncepcji hormonalnej wynikać będzie z odstawienia, a pierwszy okres ma prawo się spóźnić aż do 10 dni. 

Jest jednak jedna rzecz, na którą chciałybyśmy uczulić. Dobierając antykoncepcję hormonalną dla siebie, warto poprosić ginekologa o skierowanie na dokładne badania krwi – w ten sposób zwiększamy swoje szanse na to, że tabletki nie wpłyną negatywnie na nasze zdrowie. Każda z nas z pewnością chciałaby uniknąć takich skutków ubocznych jak wahania nastroju, zatrzymanie wody w organizmie, nudności, spadek libido, bóle głowy czy problemy z cerą! 

Co ciekawe – po odstawieniu hormonów, zwłaszcza u pań przed 35. rokiem życia, zwiększa się szansa na ciążę mnogą, ponieważ można powiedzieć, że nadrabiamy brak owulacji. Nasze ciało wypuszcza wtedy więcej niż jedno jajeczko! 🙂

Pytanie drugie: czy zajście w ciążę stosując antykoncepcję hormonalną jest możliwe?

Jak powszechnie wiadomo, tabletki antykoncepcyjne dają nam niemalże stuprocentową pewność. Właśnie: niemalże. Tabletki mogą zawieść! 

Najczęściej wynika to jednak z faktu, że kobiety nie stosują się do zaleceń. Zamiast brać tabletki o stałej porze zdarza im się zapomnieć lub w ogóle pominąć tabletkę. Dlatego, jeśli chcemy mieć pewność, że w naszym przypadku pigułka sprawdzi się w stu procentach, warto mimo wszystko brać ją co do minuty – a gdy zapomnimy o tym, przez pewien czas stosować dodatkową formę zabezpieczenia, na przykład prezerwatywę. Wszystko oczywiście szczegółowo rozpisane jest na dołączonej do każdego opakowania ulotce.

Są również inne czynniki, które znacznie obniżają skuteczność antykoncepcji hormonalnej. Nadwaga i otyłość, palenie papierosów (te powinny zostać natychmiast odstawione w momencie, gdy zaczynamy stosować antykoncepcję hormonalną), przyjmowanie innych leków, zażywanie antybiotyków, a także biegunka i wymioty. W ostatnim przypadku może zdarzyć się tak, że tabletka nie zacznie jeszcze działać, a zostanie wydalona z organizmu. 

Odpowiadając jednak na pytanie – tak, zajście w ciążę stosując antykoncepcję hormonalną jest możliwe, jednak stosując się do zaleceń, nie przyjmując jednocześnie innych leków i prowadząc zdrowy tryb życia znacząco podnosimy jej skuteczność! 

Pytanie trzecie: co jeśli w pierwszych tygodniach ciąży w dalszym ciągu przyjmowałam tabletki?

I tu po raz kolejny mamy dobrą wiadomość – nie ma badań, które potwierdziłyby przypuszczenia, że antykoncepcja hormonalna negatywnie wpływa na rozwój płodu. Drogie przyszłe mamy – nie musicie się więc martwić! Warto oczywiście skonsultować się z ginekologiem – z pewnością zrobi szczegółowy wywiad dotyczący trybu życia, zażywanych innych leków i tym podobne, jednak możecie mieć pewność, że hormony nie zaszkodziły dziecku. Nie warto więc wierzyć w powtarzane mity – Ty i Twoje maleństwo jesteście całkowicie bezpieczne! 

Rzecz jasna, w dalszym ciągu możemy usłyszeć, że tabletka czy inne metody antykoncepcji hormonalnej wpływać będzie na to, że pojawić się mogą wady rozwojowe płodu. Nie jest to jednak prawda. Warto pamiętać o tym, że w przypadku potwierdzenia ciąży należy jak najszybciej zaprzestać przyjmowania tabletek czy innych metod hormonalnych i zacząć brać kwas foliowy! To z pewnością uchroni dziecko przed wadami rozwojowymi. 

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że z powodzeniem udało nam się odpowiedzieć na te trzy najczęściej zadawane pytania. Jeśli jednak ciągle macie wątpliwości, serdecznie zachęcamy Was do skonsultowania się z lekarzem rodzinnym czy ginekologiem. Jeśli jednak my mogłybyśmy odpowiedzieć na jakieś pytania – zapraszamy do kontaktu

Jeśli jesteś w ciąży, pamiętaj o tym, że dbać o siebie należy jak najwcześniej. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z resztą artykułów na naszym portalu.

Znajdziecie tutaj wiele pomocnych rad dotyczących pierwszych dni ciąży, odżywiania – mamy coś również dla wegetarianek i weganek! – zalecanych ćwiczeń, porodu, połogu i wiele, wiele innych. Warto również zapoznać się z naszym podcastem Portalu Ciąży – znajdziecie tam wiele inspirujących rozmów! 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube