Aktywność fizyczna w ciąży

kwi 19, 2021 | 0 komentarzy

Wszyscy wiemy, jak ważna jest aktywność fizyczna. Jest to nieodłączny element odpowiedniego dbania o nasze ciało, organizm. Ruch jest dla nas kluczowy – nie ma zdrowego trybu życia, jeśli obok zbilansowanej diety nie pojawi się sport, w obojętnie jakiej formie. Przypominamy: sportem może być nawet intensywny marsz! Jednak co w przypadku ciąży? Zazwyczaj w tym okresie musimy na siebie bardzo uważać. Nie odpowiadamy bowiem wyłącznie za siebie, ale również za człowieka, który się w nas rozwija. Czy zatem aktywność fizyczna w ciąży jest wskazana? Przeczytaj dzisiejszy tekst i przekonaj się sama! 

Aktywność fizyczna w ciąży – tak czy nie? 

Odpowiedź brzmi następująco: jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma przeciwwskazań, aktywność fizyczna w ciąży jest jak najbardziej wskazana! Wiąże się to z wieloma pozytywnymi skutkami, chociażby to, że ruch pomaga nam lepiej znieść poród. To uważamy za największą zaletę. 

Jakie są kolejne? Przede wszystkim dotlenienie mózgu, mamy też większą kontrolę nad kilogramami, których przybywa. Aktywność fizyczna w ciąży ma bezpośredni wpływ na to, jak zniesiecie… Całą ciążę. W miarę, jak dziecko będzie rosło, macica się powiększa – nie jest to bez znaczenia chociażby dla naszego kręgosłupa! Dlatego też warto zadbać o to, aby go wzmocnić – podobnie jak nasze mięśnie i stawy.

Aktywność fizyczna nie jest też bez znaczenia dla przebiegu ciąży. Dzięki lepszemu ukrwieniu, nasze maleństwo będzie się dużo lepiej czuło. Co więcej, ruch pomaga przy poprawie przemiany materii, dzięki czemu po ciąży prościej będzie nam zgubić te kilogramy, które nie będą nam potrzebne. 

Skoro przy wyglądzie jesteśmy, nie możemy nie wspomnieć o kondycji skóry – panie, które uprawiają sport mają mniejszy problem z cellulitem i rozstępami. Jednak uwaga – czasami nie jest to reguła! To wiele zależy od osobistych predyspozycji, od tego, w jakim stanie jest nasza skóra. Pamiętajmy też, że ani rozstępy, ani cellulit nie jest czymś, co powinno nas zawstydzać. To, jak wygląda nasze ciało w czasie ciąży czy po porodzie powinno napawać nas dumą. W końcu to ono właśnie wydało na świat nowego człowieka! To nie lada wyczyn i wszystkie mamy powinny czuć się jak superbohaterki, a nie przejmować się tym, jak wygląda ich skóra. 🙂 Bądźmy dla siebie życzliwe! 

Wróćmy jednak do tego, co jeszcze może dać nam aktywność fizyczna w ciąży. Mówi się, że te mamy, które dbały o ruch nie są hospitalizowane tak długo, jak mamy, które tego nie robiły. Co to oznacza? Dużo szybciej będziesz mogła pójść do domu ze swoim maluszkiem! 

Ćwiczenia pozwalają też zapewnić spokojniejszy sen, spokój psychiczny, dzięki aktywnościom, takim jak joga, spacery czy delikatny jogging potrafimy o wiele mniej obawiać się porodu. Ruch po prostu robi nam w głowach przestrzeń na dobre myśli – nic dziwnego, w końcu w tym czasie uwalniają się endorfiny! Co więcej – dzięki temu, że każda część naszego ciała będzie lepiej ukrwiona – czyli gruczoły mlekowe również – laktacja nie będzie stanowić dla nas problemu i karmienie piersią nie będzie stało pod znakiem zapytania! 

A co dla dziecka? Przede wszystkim, Twój maluszek ma większą szansę na wyższą punktację w skali Apgar, ryzyko chorób znacznie się zmniejsza, co więcej – dzięki lepszemu ukrwieniu macicy i łożyska, maluch będzie czuć się doskonale przez cały okres ciąży. 😉 

Jak widać – sport, aktywność fizyczna w ciąży wiąże się z wieloma zaletami. Jednak należy pamiętać, że niestety, nie zawsze jest to wskazane. Przeczytaj dlaczego! 

Aktywność fizyczna w ciąży – kiedy nie jest wskazana? 

Przede wszystkim, najważniejsze, co musicie zrobić przed rozpoczęciem aktywności fizycznej w ciąży – zwłaszcza, jeśli przed ciążą nie była ona stałym elementem Waszego tygodnia – to spytać lekarza, czy lekarki. To właśnie specjalista najlepiej Ci powie, co w Twojej ciąży jest wskazane, a co nie. 

Jesteśmy jednak pewne, że aktywności fizycznej wykluczają Cię:

  • cukrzyca, 
  • ciąża bliźniacza, 
  • nadciśnienie, 
  • gorączka i przeziębienie, 
  • niedokrwistość, 
  • choroby serca i płuc, 
  • stan przedrzucawkowy. 

I nie są to wszystkie schorzenia! Jednak zachęcamy, aby przede wszystkim skonsultować się z lekarzem – każda ciąża jest inna i coś, co u jednej mamy nie musi być zagrożeniem, u drugiej – może. Dlatego tak ważne jest, aby być pod opieką dobrego specjalisty! 

Pamiętajmy, że nawet jeśli nie istnieją przeciwwskazania, nie wolno nam odbywać intensywnych treningów. Dobierz takie przeznaczone specjalnie dla pań w ciąży. Jeśli interesuje Cię joga i fitness, polecamy swoje treningi – znajdziesz je na naszym blogu i na kanale YouTube. To bardzo ważne, aby treningi były odpowiednio dopasowane – a nawet stworzone dla danego trymestru! 

Ćwiczenia w ciąży – o czym pamiętać? 

Przede wszystkim nie wolno nam pomijać najważniejszego aspektu – odpowiedniego nawodnienia! Nie wolno nam się również przemęczać – musimy słuchać swojego ciała i przestać ćwiczyć, gdy poczujemy, że już dość. Ciąża to nie jest czas na pobijanie własnych rekordów! 🙂 Warto, aby ćwiczenia były regularne. I nie zapominajmy o tym, że czasem nawet spacer potrafi być dla nas niezłym treningiem! 

Pamiętaj, aby wzmocnić mięśnie dna miednicy, jeśli do tej pory intensywnie ćwiczyłaś – robić jak najwięcej ćwiczeń rozluźniających. Na okres ciąży zapominamy o ćwiczeniach na mięśnie brzucha! Wzmocnienie przyda się przede wszystkim plecom. 😉 

Co same polecamy? Delikatne ćwiczenia rozciągające, jogę, delikatny fitness. Aktywność fizyczna w ciąży jest bardzo ważna, ale nie zapominajmy również o medytacji! Jeśli w ten sposób uaktywnimy mózg, będzie nam również dużo, dużo prościej poradzić sobie z ciążowymi czy porodowymi wyzwaniami. Takie chwile tylko dla siebie pozwalają nam lepiej poznać nasze ciała, nauczyć się ich słuchać. Dlatego też obok aktywności nie zapominajmy o relaksacji i medytacji

Podczas ciąży postaw siebie na pierwszym miejscu. Zadbaj o swoje ciało, umysł. Postaraj się jeść świadomie, zdrowo, tak samo ćwiczenia – zobaczysz, że już wkrótce będziesz sobie wdzięczna! 

Wiemy, że doskonale sobie poradzisz! 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube