Ciąża a aktywność fizyczna

lip 20, 2021 | 0 komentarzy

Mówi się, że sport to zdrowie – naprawdę trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem! Narasta sporo mitów dotyczących tematu ciąża a aktywność fizyczna. Zupełnie niepotrzebnie – o ile jesteś pod opieką lekarza, który doskonale zna Twój stan zdrowia, o ile słuchasz swojego ciała i ćwiczysz z głową, słuchasz się zaleceń – nic złego nie powinno się stać. Wręcz przeciwnie – Twoje maleństwo będzie Ci wdzięczne! I cóż – tak jak Ty sobie. 

Ciąża a aktywność fizyczna – zalety

Twoje ciało przechodzić będzie przez mnóstwo zmian – z tygodnia na tydzień będzie wyglądać inaczej. Obciążony będzie zwłaszcza Twój kręgosłup –  w niedługim czasie będzie zmuszony dźwigać nieco więcej niż zwykle! 🙂 Dlatego postaraj się zadbać o to, aby go wzmocnić i nico uelastycznić. Oczywiście – do tego zalecamy jogę dla kobiet w ciąży, jak i delikatny aerobik! Świetnie sprawdzą się też codzienne spacery. 

Dlaczego tyle o tym mówimy? Warto, abyś w obecnym stanie miała szansę się dotlenić, jak i po prostu polepszyć swój nastrój. A jak wiemy, aktywność fizyczna uwalnia endorfiny! 

Dlaczego jeszcze warto ćwiczyć w ciąży? Jeśli oczywiście na tym Ci zależy – bo absolutnie nie musi – dzięki ruchowi zadbasz o to, że na Twoim ciele pojawi się mniej rozstępów. Ćwicząc też będziesz w stanie bardziej kontrolować wagę, dzięki czemu właśnie – odciążysz kręgosłup! Pamiętaj jednak, że przybieranie na wadze w ciąży to całkowicie naturalna sprawa i nie powinnaś mieć żadnych wyrzutów sumienia! W końcu rozwija się w Tobie całkiem nowy człowiek! 

Co najważniejsze – regularna aktywność fizyczna znacznie mniejsze ryzyko ciążowych powikłań. To ogromny plus! 

Praca nad kondycją fizyczną w ciąży ma wiele zalet, jednak musisz pamiętać o kilku rzeczach. 

Ciąża a aktywność fizyczna – na co uważać? 

Przede wszystkim nie ignoruj żadnych sygnałów, które wysyła Ci Twoje ciało. Musisz wiedzieć, że teraz musisz być bardziej ostrożna niż zwykle. Jeśli więc coś Cię zaniepokoi, nie zwlekaj z opowiedzeniem o tym lekarzowi. 

Uprawiasz jogging, jogę? Tak jak zazwyczaj nie zwracałabyś uwagi na zadyszkę, teraz daj sobie nieco więcej luzu! Nie przemęczaj się. I absolutnie nie dźwigaj – raczej wybierz takie aktywności jak basen, joga, delikatny aerobik czy stretching. 

Jak widzisz, w temacie joga a aktywność fizyczna raczej nie ma czego się obawiać. Są jednak pewne sygnały, które wyraźnie Ci powiedzą, żebyś natychmiast przestała ćwiczyć i zgłosiła się do lekarza. 

Aktywność fizyczna w ciąży – zagrożenia 

Nie wolno Ci ćwiczyć, jeśli masz stan przedrzucawkowy, krwawienia, nadciśnienie tętnicze lub cukrzycę. Jeśli spodziewasz się dwójki – lub więcej – maluchów, ustal z lekarzem, jakie ćwiczenia możesz wykonywać. 

Chorujesz na płuca? Tutaj również odpuść. Podobnie przy różnego rodzaju infekcjach – choć wiemy, że raczej mało kto decyduje się na ćwiczenia z gorączką! 

Jakie ćwiczenia wybrać? 

Jeśli jednak czujesz się dobrze, nic Ci nie dolega, Twoja ciąża nie jest zagrożona – ćwicz śmiało! Z czego możesz wybierać? Jak wspomnieliśmy wcześniej: 

  • z jogi dla kobiet w ciąży,
  • aerobiku dla kobiet w ciąży, 
  • aquaaerobiku dla kobiet w ciąży, jak i po prostu korzystaj z uroków pływania rekreacyjnego, 

Pamiętaj, aby wykluczyć ćwiczenia, które będą angażować brzuch! Może to być niebezpieczne. Zrezygnuj również z takich, które zbyt szybko i zbyt mocno podnoszą Twój puls. 

O czym pamiętać, ćwicząc w ciąży? 

Przede wszystkim pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu. Nawet gdy wybierasz się na spacer, zawsze noś ze sobą butelkę wody! 

Pamiętaj też o wygodnych ubraniach, które nie będą Cię nigdzie uciskać -w ciąży każdą metkę będziesz czuć jeszcze bardziej. I oczywiście wygodne, stabilne buty – wszystkie wiemy, jak w ciąży potrafią puchnąć stopy! 

Teraz pozostaje pytanie o częstotliwość ćwiczeń. Powinno to być raz, dwa, a może kilka razy w tygodniu? Przekonajmy się! 

Jak często ćwiczyć w ciąży? 

Tutaj może paść tylko jedna odpowiedź: to zależy! To zależy od tego, jak wygląda Twoja kondycja, czy przed ciążą ćwiczyłaś regularnie, w jakim jesteś stanie zdrowotnym. 

Jeśli do tej pory prowadziłaś aktywny tryb życia, nie musisz z tego wcale rezygnować! Ustal tylko z lekarzem, co możesz robić, a co powinnaś odpuścić. Wszystko też zależy od tego, jakie aktywności wykonywałaś do tej pory. Pamiętaj też, aby dość szybko robić ćwiczenia, które pomogą Ci rozluźnić mięśnie dna miednicy. Ściśnięte utrudnią poród naturalny. 

Planujesz ciążę? Zacznij ćwiczyć już teraz 

Wiele mówimy na ważny temat, jakim jest ciąża a aktywność fizyczna, jednak warto wspomnieć, że dbać o swoje ciało warto zacząć jeszcze przed ciążą! Jeśli zatem planujesz w przyszłości dziecko, zacznij wzmacniać swoje ciało już teraz. 

Wiele napisałyśmy o kręgosłupie – ten będzie Ci wdzięczny najbardziej. Pamiętaj o tym, że zawsze warto po prostu uelastycznić swoje ciało, jednak nie tylko. Ze sportu najbardziej korzysta głowa – aktywność fizyczna rewelacyjnie niweluje stres, pozwala uspokoić myśli i poprawić nastrój. 

My gorąco polecamy jeszcze medytację – to rewelacyjny sposób na to, aby lepiej poznać siebie, poznać swoje emocje i nad nimi panować. Same uwielbiamy medytować – choć prawda jest taka, że aby wytrwać w niej nieco dłużej, warto ćwiczyć jogę! Na szczęście efektywna medytacja może trwać nawet 3 minuty. Byleby była regularna! 

To już wszystko, co przygotowałyśmy dla Ciebie na temat: ciąża a aktywność fizyczna. Mamy nadzieję, że zainspirowałyśmy i zachęciłyśmy Cię do ćwiczeń – jeszcze raz powtarzamy, że idzie za tym całe mnóstwo zalet! 

Chętnie usłyszymy również Twoją historię – daj nam znać, co u Ciebie sprawdziło się najlepiej! Może masz swoje ulubione ćwiczenia? Albo odkryłaś coś właśnie w czasie ciąży? Daj nam znać! 

Zachęcamy Cię do przeczytania innych artykułów na naszym blogu. Prowadzimy również podcast, gdzie dzielimy się mnóstwem przydatnych informacji! Możesz też sprawdzić ofertę naszych kursów. 

Pięknie dziękujemy Ci za Twój czas – i trzymamy kciuki za Ciebie i maleństwo! Wiemy, że pokochasz aktywność fizyczną – Twoje dziecko również! 

.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube