Ciąża ektopowa

paź 7, 2020 | 0 komentarzy

Ciąża ektopowa, inaczej pozamaciczna jest problemem wielu kobiet. Nie jest to, rzecz jasna, “prawdziwa ciąża”, tylko ginekologiczne schorzenie. Jedną z ważniejszych informacji jest to, że w niektórych przypadkach może nawet stwarzać zagrożenie dla życia kobiety. Niestety, ciąża pozamaciczna w wielu przypadkach wyrywana jest zbyt późno – zazwyczaj wtedy, gdy dochodzi już do groźnych powikłań. Co więcej, istnieje więcej niż jeden rodzaj ciąży ektopowej! 

Co to jest ciąża ektopowa? Jakie są jej przyczyny? Jakie objawy towarzyszą ciąży pozamacicznej? Jak wykryć ciążę ektopową? Jak ją leczyć? Wszystkie odpowiedzi na te pytania znajdziesz w dzisiejszym tekście. Czytaj dalej! 

Co to jest ciąża ektopowa? 

Ciąża ektopowa to najprościej mówiąc taka, która rozwija się w nieprawidłowym miejscu – zapłodniona komórka znajduje się poza macicą. Nie jest możliwe, by ciąża mogła rozwinąć się gdzie indziej, bez zagrożenia dla zdrowia i życia matki! Dlatego w tym przypadku trzeba działać natychmiast. Problem natomiast jest taki, że jest dość trudna do zdiagnozowania. Symptomy w większości pokrywają się z tymi dla zdrowo rozwijającej się ciąży. Test ciążowy może (ale nie musi) wyjść pozytywny, zanika miesiączka, kobieta może często oddawać mocz. Towarzyszą jej nudności i wymioty. 

Jakie są rodzaje ciąży ektopowej? 

Ciąża ektopowa nie występuje tylko pod jedną postacią. Wyróżniamy jej następujące rodzaje: 

  • Ciąża jajowodowa – jak nazwa wskazuje, zarodek zagnieżdża się w jajowodzie. Podczas ciąży jajowodowej, jajowód może pęknąć (stwarzając tym samym zagrożenie dla życia kobiety) lub dojść może do poronienia trąbkowego (sytuacji, gdzie ciąża sama się usuwa i nie jest konieczna operacja).
  • Ciąża jajnikowa – tutaj ciąża rozwija się w jajniku. Objawy są podobne jak w przypadku ciąży jajowodowej. Ten rodzaj ciąży ektopowej może częściej występować u kobiet po czterdziestym roku życia, a również u Pań, które rodziły już kilkakrotnie.
  • Ciąża szyjkowa – tutaj implantacja komórki zachodzi poniżej ujścia wewnętrznego macicy. Charakteryzuje się tym, że u kobiet występować mogą plamienia, upławy, a także nieregularne krwawienie! W przypadku nawet najmniejszych podejrzeń należy niezwłocznie udać się do lekarza. 
  • Ciąża brzuszna – komórka zagnieżdża się w dowolnej części jamy brzusznej, co prowadzi do ostrego kłucia, bólu w dolnych partiach brzucha, a także nudności, wymiotów, biegunki i zaparć. 

Ważne jest, aby nie lekceważyć żadnych symptomów. Niestety, ciąża pozamaciczna często wykrywana jest zbyt późno. Z tego powodu należy dmuchać na zimne i niezwłocznie sprawdzić, czy na pewno wszystko w porządku. Ciąża ektopowa, w miarę rozwoju, może prowadzić do rozerwania narządów, w której się znajduje. Jest to stan, który zagraża życiu! 

Przyczyny ciąży pozamacicznej 

Nie ma bezpośrednich przyczyn, które mogłyby prowadzić do ciąży pozamacicznej. Jest jednak parę czynników, które zwiększają ryzyko zagrożenia. Które Panie mogą być narażone na ciążę pozamaciczną? 

  • Kobiety po 35 roku życia,
  • kobiety po operacji jajowodów, 
  • kobiety z wrodzonymi wadami jajowodów,
  • kobiety ze zmianami na jajowodach, powstałymi w wyniku endometriozy,
  • kobiety, u których występuje przerośnięta śluzówka macicy,
  • kobiety cierpiące na infekcje bakteryjne przydatków,
  • kobiety posiadające wkładkę antykoncepcyjną, 
  • kobiety cierpiące na choroby przenoszone drogą płciową.

Czynniki te mogą, ale nie muszą prowadzić do ciąży pozamacicznej – jednak na tej podstawie oszacować można ryzyko jej wystąpienia. 

Objawy ciąży ektopowej

Objawy ciąży pozamacicznej są nierzadko podobne do tych, które towarzyszą nam podczas zdrowej ciąży. Jest jednak szereg innych czynników, które powinny być alarmujące! Po czym można więc poznać, że kobieta może cierpieć w wyniku ciąży ektopowej? 

  • Ból brzucha i podbrzusza,
  • ból, który promieniuje aż do barku,
  • osłabienie, 
  • omdlenia,
  • poty,
  • krwawienie z dróg rodnych, 
  • niskie ciśnienie krwi,
  • rosnące tętno, 
  • bladość skóry,
  • bóle ramion,
  • problemy z jelitami,
  • problemy z pęcherzem,

Nie mamy też dobrych wiadomości – ciąża pozamaciczna może też przechodzić zupełnie bezobjawowo! Nierzadko jest również trudna do wykrycia. 

W jaki sposób można wykryć ciążę ektopową? 

Ciąża ektopowa jest nierzadko bardzo trudna do wykrycia, zwłaszcza w początkowych fazach. Daje podobne objawy do tych, które towarzyszą nam podczas zdrowej ciąży. Nierzadko ciąża pozamaciczna mylona jest z problemami innej natury – tych związanych z układem pokarmowym, poronieniem, zapaleniem wyrostka robaczkowego i innych. 

Diagnozując, pierwszy w kolejności przeprowadzony będzie wywiad. Dlatego tak ważne jest, aby obserwować swoje ciało – wiedzieć, co jest normalne, co jest patologią. Orientować się dokładnie, co ile i na jak długo występuje miesiączka, jej obfitość i kolor. 

Następnie przeprowadzane jest badanie USG – całkowicie bezpieczne dla kobiety i dla zdrowo rozwijającej się ciąży. Kobiety mogą być również skierowane na badania krwi i laparoskopię (do jamy brzusznej wprowadzany jest laparoskop, czyli narzędzie, które pozwala sprawdzić, co dzieje się w danym narządzie – obraz z laparoskopu widoczny jest na monitorze i może być kilkukrotnie powiększony). 

Jak leczy się ciążę pozamaciczną? 

W przypadku podejrzenia ciąży pozamacicznej najpierw zaleca się baczne obserwowanie ciała – być może organizm sam sobie z nią poradzi i nie będzie konieczna operacja (zależy to też od rodzaju ciąży!). Lekarze zaproponować mogą również leczenie farmakologiczne, ale nie każda kobieta powinna być leczona w ten sposób. Jakie są przeciwwskazania? Zły stan ogólny, inne leki, inne przeciwwskazania medyczne, fakt, że ciąża jest już duża i dodatkowo towarzyszy Ci wysoki poziom hormonów ciążowych. 

Rzecz jasna – w niektórych przypadkach konieczna jest operacja

To już wszystko, co dla Ciebie przygotowałyśmy. Jak widzisz, z ciążą ektopową nie ma żartów – należy być bardzo ostrożną! Tekst nie miał na celu nikogo wystraszyć – raczej pokazać, że takie sytuacje się zdarzają i należy być czujnym! 

Pamiętaj, że możesz zadawać nam pytania, na które chętnie odpowiemy. Życzymy dużo zdrowia!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube