Czego potrzebujesz aby praktykować jogę w czasie ciąży?

kwi 2, 2022 | 0 komentarzy

O tym, że każda bez mała forma ruchu jest doskonała dla naszego zdrowia wiemy już od dawna i chyba nikogo nie trzeba do tego już przekonywać 🙂 Choć zapewne znajdą się tacy, którzy świetnie o tym wiedzą, ale ze wszystkich dostępnych form ruchu korzystają z wygodnej kanapy i włączonego telewizora ustawionego na kanał Eurosport 🙂 Wiemy, że nie należysz do tej grupy 🙂 Natomiast jeżeli zastanawiasz się, jaka forma ruchu będzie idealna dla Ciebie w czasie ciąży, to śpieszymy z podpowiedzią, że może to być joga! Dlaczego warto praktykować jogę w czasie ciąży możesz przeczytać tutaj.

Czy joga w ciąży jest dla mnie?

Joga prenatalna nie jest typową jogą. Jest połączeniem wielu stylów jogi, a których wybiera się te pozycje, które są korzystne dla specyfiki okresu ciąży, czyli między innymi takie, które wzmacniają i relaksują mięśnie dna miednicy. Nie znajdziesz w jodze w ciąży pozycji tzw,odwróconych, ponieważ nie są one wskazane do wykonywania w czasie ciąży. Znajdziesz za to mnóstwo technik oddechowych, medytacji, relaksacji, pozycji wzmacniających nogi, a także relaksujących i otwierających biodra. Przykładowe praktyki jogi w ciąży możesz obejrzeć w poniższym filmie 🙂

Czego będę potrzebować aby zacząć?

Przede wszystkim potrzebna jest decyzja 🙂 Jeśli taka decyzja już jest, to w zasadzie nic więcej nie jest potrzebne. Joga jest tak wspaniałą formą ruchu, że nie wymaga żadnych specyficznych sprzętów czy ubrań. Natomiast jeśli miałabyś ochotę korzystać z niektórych sprzętów, które przecież zostaną z Tobą na dłużej, to wymienimy te, które mogą być najbardziej przydatne.

Podstawą jest mata do ćwiczeń. I tutaj mata do jogi jest taką samą matą jak mata do innych ćwiczeń, np. pilatesu czy fitnessu. W sklepach znajdziesz oczywiście różne rodzaje mat, natomiast jeśli posiadasz już w domu matę, z której korzystałaś do innej formy ruchu, to będzie ona jak najbardziej dobra. Ważne jest, aby mata miała dobrą przyczepność do podłoża oraz, aby Twoje stopy nie ślizgały się na macie. Musisz mieć możliwość stać stabilnie na macie, aby stopy się nie ślizgały i nie rozjeżdżały, a jednocześnie, aby móc wtedy, kiedy wymaga tego ćwiczenie przesuwać stopą po macie.

Mata zatem to niezbędnik, ale jeśli nie chcesz inwestować w nią, może warto pożyczyć od koleżanki albo skorzystać z wypożyczenia ze studia jogi. Podczas zajęć korzystamy także z wałka, który służy jako podparcie, poduszka czy podwyższenie do siedzenia. Zamiast wałka możesz korzystać z grubego koca zwiniętego w walec albo dużej poduszki.

Warto zwrócić uwagę kupując te sprzęty aby były wykonane z naturalnych materiałów: mata z ekologicznego kauczuku, a wałek z lnu lub bawełny i wypełnienia z gryki czy innego naturalnego surowca.

Kolejnym elementem z którego korzystamy podczas zajęć są klocki. Wykorzystujemy je między innymi do poparcia podczas pozycji stojących wymagających podparcia, ale nie tylko. Jest wiele pozycji siedzących, w których opieramy głowę na klocku czy klockach. Zamiast klocków możesz korzystać z grubych książek 🙂

Jakie ubranie wybrać do praktyki jogi w ciąży?


W zasadzie na to pytanie odpowiedź jest najprostsza: wygodne 🙂 Nie potrzebujesz żadnego specjalnego ubrania, tym bardziej, że czas ciąży to tylko (czy aż?) 9 miesięcy i może nie ma konieczności kolekcjonowania specjalnych ciążowych leginsów do jogi. Zupełnie wystarczające będa wygodne spodnie dresowe czy legginsy, które prawdopodobnie posiadasz. Jeśli chodzi o górną część ubrania to wygodny t-shirt, koszula, bluza – obojętnie, zwróć raczej uwagę na skład materiału, z którego dana rzecz jest wykonana. Najlepiej aby była to bawełna lub len, wiskoza, wszystkie naturalne, przewiewne materiały są mile widziane 🙂 Zarówno Aga jak i ja wykorzystujemy często nasze codzienne ubrania do praktyki jogi, co możesz zobaczyć między innymi w poniższym filmie 🙂

Bielizna do praktyki jogi w ciąży

Tutaj podobnie jak w ogóle w czasie ciąży warto zwrócić uwagę na to, aby bielizna była wygodna i wykonana z naturalnych materiałów. Szczególnie figi, wybieraj bawełniane i komfortowe, być może czasami rezygnując z sexownego looku 🙂 na korzyść zdrowia i higieny. Jeśli chodzi o stanik to powinien być jak najlepiej dopasowany aby odpowiednio utrzymywał powiększające się i bardzo wrażliwe w czasie ciąży piersi. Firmy oferujące stroje do jogi posiadaje w swojej ofercie staniki do jogi i mogą być one dobrym wyborem – na pewno będą dobrze utrzymywały Twój biust podcza ćwiczeń. Ale nie jest to żaden wymóg, Twój zwykły stanik czy top, w którym chodzisz na co dzień jest jak najbardziej w porządku.

Czy jest coś jeszcze?

Tak! Dobre nastawienie! Jeśli  masz wszystko o czym napisałam powyżej, czyli decyzję, wybrałaś wygodne ubranie i zgromadziłaś sprzęt to jesteś prawie gotowa do praktyki jogi w ciąży! Na początek możesz spróbować jedną z praktyk z naszego kanału na youtube, na przykład tę:

Zarezerwuj sobie czas, wybierz odpowiednie miejsce w Twoim domu, dodatkowo przygotuj jeszcze coś do picia oraz koc – przyda sie do relakaksacji – i możesz zaczynać! 

Do zobaczenia na macie 🙂

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube