Dieta w czasie połogu

lip 27, 2020 | 0 komentarzy

Połóg, czyli okres, podczas którego w organizmie kobiety cofają się wszelkie zmiany związane z ciążą i porodem. Trwa od sześciu do ośmiu tygodni. Tuż po porodzie lekarze upewnią się, że z Twoim stanem zdrowia wszystko w porządku, że na skutek porodu nie nastąpiły żadne powikłania. Podczas połogu Twoja macica wracać będzie do swoich naturalnych kształtów – a przed nią długa droga, ponieważ rozrastała się całe 9 miesięcy! Z tego względu nie obawiaj się, jeśli czujesz skurcze. Mogą być szczególnie wyraźne, podczas gdy będziesz karmić piersią.  Dieta w czasie połogu również nie jest trudna, a jedynie wymaga odpowiedniego nastawienia.

Istotne jest również to, że przez cały okres trwania połogu występować będą tzw. odchody połogowe. Pomagają one określić, czy wszystko przebiega prawidłowo. Na początku powinny być krwiste, później brunatne, jasnoróżowe aż w końcu wyglądać będą jak biała, śluzowata wydzielina. 

Co jeszcze dzieje się podczas połogu? Całe mnóstwo zmian! O nich przeczytasz w innym tekście na naszym blogu, co czego Cię zachęcamy. Jednak jak sama widzisz – przed Twoim organizmem niemałe wyzwanie! Musimy więc sobie jak najbardziej pomoc. Najlepiej działać od środka – czyli dietą! Jak więc powinna wyglądać? 

Na co zwracać uwagę podczas diety w czasie połogu?

Składniki odżywcze, których absolutnie nie wolno Ci pomijać, są diety podczas połogu są białko, wapń, węglowodany, naturalny cukier (występujący w owocach i warzywach) i zioła. 

Dlaczego wymieniliśmy akurat te składniki? Ponieważ są podstawą dla żywienia absolutnie każdego organizmu. Nie będzie nigdy szczególnych zaleceń co do Twojej diety – oprócz tego, żeby była zdrowa i pełnowartościowa. Warto jednak uświadomić sobie, że podczas połogu tak jak podczas ciąży, najważniejsza jesteś Ty i Twoje dziecko. Jedz więc wszystko, na co masz ochotę! Z umiarem! 🙂 

Czym warto się zainteresować? Ziołami! Nawet jeśli nigdy wcześniej nie byłaś zwolenniczką zaparzania sobie ziół, powinnaś wziąć je teraz pod uwagę. Te zioła, które są warte zainteresowania to rumianek, melisa, mniszek lekarski, melisa lekarska. Nie chodzi o to, byś od tej pory piła tylko to – ale na pewno warto włączyć je do swojej diety! 

Jak już wiesz, ciało po porodzie ma przed sobą wiele wyzwań i z tego względu potrzebuje opieki. Zadbaj o to, żeby Twoja dieta była bogata w wiele składników odżywczych! 

Wszystko, ale z umiarem

Dobrze by było, gdyby posiłki były urozmaicone – wtedy będziesz mieć pewność, że dostarczasz organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje. Podczas połogu możesz czuć się zmęczona – a jeśli to Twoja pierwsza ciąża, zapewne też odrobinę przytłoczona nową rolą. 🙂 Nie martw się, to zupełnie naturalne odczucia! 

Pełnoziarniste pieczywo, makarony, mnóstwo warzyw i owoców, produkty bogate w białko i wapń. Kolejna, ważna rzecz – wbrew temu, co się mówi, nie musisz rezygnować z produktów, które ewentualnie w przyszłości mogłyby uczulić Twoje dziecko. O ile sama nie jesteś na to uczulona – śmiało! Co więcej, mówi się, że gdy mamy mają zróżnicowaną dietę (również pod kątem przypraw), to prościej jest ją rozszerzyć dziecku w przyszłości. 

Uważnie obserwuj swoje ciało, swojego maluszka i wszystkie wątpliwości konsultuj z lekarzem!

Czy są jakieś ograniczenia?

Przede wszystkim warto byłoby nie przesadzać z kofeiną. Bezwzględnie nie wolno pić alkoholu, palić papierosów – jednak jesteśmy przekonani, że to już doskonale wiesz. Nie ma jednak innych ograniczeń – jedz wszystko, na co masz ochotę. Warto pić dużo wody, aby odpowiednio zadbać o organizm. Unikaj produktów przetworzonych, szkodliwych dla Twojego organizmu. To jednak warto praktykować i w okresie całej ciąży, jak i po – pamiętaj, że to od Ciebie dziecko nauczy się, co jeść. Jego odpowiednie nawyki żywieniowe są w Twoich rękach. To wielka odpowiedzialność! 

Połóg a odchudzanie

Wiele mam po porodzie nie czuje się najlepiej ze swoim ciałem. Rozstępy, dodatkowe kilogramy. Choć wiemy, że nie zawsze łatwo jest nam siebie zaakceptować, to warto zdać sobie sprawę z tego, jak wiele nasze ciało przeszło. Jak wiele przeszłyśmy same. Doceńmy więc nasze ciała, siebie i dajmy sobie czas

Wiele mam od początku chciałoby zacząć pozbywać się dodatkowych kilogramów restrykcyjną dietą i ćwiczeniami. To nie jest zbyt dobry pomysł. Najlepsze, co możecie dla siebie zrobić, to właśnie zdrowe odżywianie i jak najwięcej czasu z nowo narodzonym maluszkiem! To na nim powinna być skupiona nasza uwaga. A także na nas samych – patrzmy jednak na siebie z miłością, nie pretensjami o wagę na plusie! Twoje ciało potrzebuje czasu, aby dojść do siebie. 

Nie wolno Ci doprowadzać do stanów, w których jesteś głodna. Zadbaj o racjonalne żywienie – nie omijaj posiłków, jedz regularnie. Zapewni Ci to odpowiedni poziom cukru we krwi i zapobiegnie jego nagłemu wzrostowi czy spadkowi. Często kobiety już dzięki racjonalnej diecie tracą kilogramy, więc o nic się nie martw. Nie powinno to być jednak Twoim głównym celem. Najważniejsze jest zdrowie – Twoje i Twojego dziecka. Nie denerwuj się, gdy nie wszystko będzie zgodnie z harmonogramem. Masz teraz pod opieką małego człowieka, który nie zdaje sobie sprawy z tego, że jakiś istnieje. 🙂 Ma za to swój własny – i to ten jest dla malucha najważniejszy!

Dieta często idzie w parze z ćwiczeniami. Podczas połogu warto jest dużo spacerować z wózkiem! 🙂 Możesz dodać do tego odrobinę więcej energii niż zazwyczaj, wszystko na miarę Twoich możliwości, w granicach rozsądku. Zapoznaj się również z tematem masażu dziecka – decyduje się na to coraz więcej rodzin! 

Dieta w czasie połogu – podsumowanie

O ile sama nie jesteś na nic uczulona, w Twojej diecie podczas połogu nie pojawią się żadne restrykcje. Odżywiaj się racjonalnie, zdrowo, postaraj się, aby posiłki były urozmaicone. Przede wszystkim daj sobie czas i bądź dla siebie dobra. Twoje ciało czeka teraz wiele przemian, a dodatkowo musisz odnaleźć się w nowej, wyjątkowej roli – roli matki! 

To nie są banalnie proste zadania – dlatego też nie wymagaj od siebie bardzo wiele! Zrezygnuj z diet odchudzających czy ciężkiego wysiłku fizycznego. Spacery z Twoim maluszkiem na ten moment w zupełności Ci wystarczą. Sprawdź również, jakie możesz wykonywać delikatne ćwiczenia rozciągające. Na pewno nie zaszkodzą te, które wykonywałaś podczas ciąży! 

Pamiętaj – zaczyna się jeden z najpiękniejszych okresów Twojego życia! Wymagający, ale najpiękniejszy. Dlatego Twoją zasadą numer jeden powinno być to, żeby jak najlepiej zadbać o siebie i swoje dziecko. 

.

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Jak zadbać o siebie w czasie połogu? | Cztery trymestry - […] Warto jeść produkty bogate w błonnik, bo pomaga w wypróżnianiu, które – zwłaszcza na początku – może sprawiać kłopoty.…

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube