Dlaczego warto skorzystać z pomocy douli?

lip 26, 2021 | 0 komentarzy

Coraz więcej kobiet decyduje się skorzystać z pomocy douli. Podczas ciąży musimy mierzyć się z wieloma wyzwaniami – a im bliżej porodu, tym wyższy nasz poziom stresu! Dlatego zatrudnienie douli to doskonały pomysł – ściąga z barków nieco odpowiedzialności, uspokaja, ponieważ doula jest doskonale przygotowana do każdej sytuacji. Ma już doświadczenie! Kim jednak jest doula? I w czym konkretnie pomaga kobietom w ciąży? Sprawdźmy! 

Kim jest doula? 

O tym, kim jest doula pisałyśmy już w innych tekstach – m.in. w “Dobra doula – jak ją wybrać?”. Serdecznie Cię zapraszamy, żebyś się z nim zapoznała, ale pozwolimy sobie nawiązać do tematu raz jeszcze tutaj. 

Doula to Twoja opiekunka, towarzyszka – ma za zadanie dać Ci wsparcie podczas porodu. To jest właśnie jej główne zadanie – nieocenione, emocjonalne wsparcie, dzięki któremu będziesz czuć się dużo bezpieczniej. Tę relację można porównać do tej terpaeutycznej – dlatego że jest jednostronna. Doula jest cała dla Ciebie – nie musisz się więc niczym przejmować. Korzystać tylko z nieocenionego wsparcia, które Ci daje. 

Rozwińmy zatem, dlaczego warto skorzystać z pomocy douli? Przygotowałyśmy dla Ciebie 5 punktów! 

Po pierwsze: skorzystaj z doświadczenia douli 

Miło jest poród dzielić z partnerem, mamą lub najlepszą przyjaciółką. Bliskie nam osoby jednak również mocno przeżywają poród i czasem brak im dystansu. Nic w tym złego – i oczywiście, nie świadczy to o tym, że nasi bliscy nie chcą nam pomóc. Po prostu udzielają im się porodowe emocje. 😉 A jak wiemy, tych jest całkiem sporo! 

Doula natomiast nie da się ponieść emocjom z prostej przyczyny. Niewątpliwie, czuć będzie do Ciebie sympatię, jednak Twój poród z pewnością nie jest jej pierwszym. Będzie wiedziała, jak się zachować, jak Ci pomóc – i co będzie dla Ciebie najlepsze. 

Tuż przed porodem opowie Ci też o możliwych scenariuszach – jeśli oczywiście będziesz sobie tego życzyć. Wiemy, że nic jej nie zaskoczy – da Ci więc ogromne poczucie bezpieczeństwa! 

Po drugie: zapewnij sobie wsparcie podczas całej akcji porodowej

Wiele kobiet wybiera wsparcie położnej podczas porodu. To również fantastyczne rozwiązanie, jednak nie zawsze dostępne. Niestety – w niektórych sytuacjach dana położna musi wspierać kilka kobiet naraz, dlatego też nie może być przy Tobie cały czas. 

Doula będzie przy Tobie jeszcze przed porodem, pozna zatem Twoje wszystkie lęki i obawy. A co najważniejsze – pomoże Ci się zaopiekować maluszkiem prosto po porodzie, a nawet podczas połogu! 

Po trzecie: pozwól sobie na psychiczny odpoczynek 

Oczywiście, wsparcie douli to wydatek – jednak nie wszystko daje się przeliczyć na pieniądze! Dobra doula mocno odciąży Cię psychicznie, pomoże radzić sobie z emocjami. Być może jeszcze jesteś sceptycznie nastawiona do tego pomysłu, ponieważ doula to stosunkowo nowy zawód na polskim rynku. Jest za to bardzo popularny w krajach skandynawskich, gdzie niemalże każda kobieta korzysta z pomocy profesjonalnej douli. 

Co ważne, doula skupia się wyłącznie na kobiecie, której pomaga. Nie na dziecku. To miła odmiana, kiedy wszystko kręci się wokół maluszka! I tak, droga przyszła mamo – już na tym etapie możesz być zmęczona ciągłymi pytaniami o dziecko. Nie zapominaj o sobie! Jesteś tak samo ważna, jak maleństwo. 🙂 

Po czwarte: obawiasz się depresji poporodowej? Skorzystaj z pomocy douli 

Wiele kobiet boryka się z baby bluesem lub depresją poporodową. Badania mówią, że korzystanie z usług douli znacznie obniża ryzyko tak obniżonego nastroju po porodzie! Nic dziwnego – wsparcie doświadczonej osoby jest nieocenione! 

Po porodzie doula nauczy Cię karmić piersią – jeśli oczywiście będziesz sobie tego życzyć, pomoże Ci też oswoić się z nową sytuacją i pokaże, jak zająć się dzieckiem. Będzie też pomocą dla Twojego partnera – pokaże Wam, jak przewijać dziecko, odpowie na wszystkie nurtujące Was pytania. Tego typu wsparcie jest bardzo ważne, zwłaszcza gdy obawiasz się depresji poporodowej. Jeśli już chorowałaś na depresję musisz być na to szczególnie wyczulona. 

Nie martw się jednak na zapas – z pewnością doskonale sobie poradzisz! Zaufaj po prostu temu, co podpowiada Ci Twój instynkt! 

Po piąte: zapewnij sobie spokój na sali porodowej 

Może spokój to niekoniecznie najlepsze słowo, ponieważ z pewnością towarzyszyć Ci będzie wiele emocji. 🙂 Prawda jest jednak taka, że będąc z doulą na pewno przeżywać będziesz wszystko nieco spokojniej. Będziesz przygotowana na wiele ewentualności, będziesz mogła liczyć na wsparcie doświadczonej kobiety, która sama rodziła i sama jest matką, i która poznała mnóstwo kobiet takich jak Ty. Będzie zatem doskonale wiedzieć, co robić! Co ważne – poznała również całe mnóstwo zestresowanych bliskich, którzy mogą czasem wyprowadzać z równowagi rodzącą mamę. Poradzi sobie również z nimi! 🙂 

Doula czy położna? Kogo wybrać?

Nie zapominajmy, że w Polsce możesz skorzystać również z pomocy położnej. I położna właśnie również da Ci sporo wsparcia, jednak to będzie na nieco innej zasadzie. Po pierwsze, kobieta nie zawsze ma wybór i nie zawsze będzie mogła skorzystać z pomocy położnej. Oczywiście, różni się to w zależności od miasta i szpitala. Co warto dodać, coraz więcej położnych działać może na podobnej zasadzie, co doula. Sprawdź zatem, jak to działa w szpitalu, który wybrałaś! 

Przypominamy, że na naszym blogu możesz również przeczytać tekst, w którym odpowiadamy na pytanie “Jak wybrać odpowiedni szpital?”. 

Mamy nadzieję, że wystarczająco przedstawiłyśmy Ci zawód douli! Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, serdecznie zachęcamy Cię do kontaktu z nami. W wolnej chwili zajrzyj też do naszego podcastu i obserwuj nas na naszym fanpage na Facebooku, Cztery Trymestry! Naszą misją jest pomoc kobietom od samego początku końcu do końca połogu – dlatego też znajdziesz u nas wiele przydatnych treści!  

Póki co – dziękujemy Ci za Twój czas i życzymy wszystkiego, co najlepsze. Wiemy, że rewelacyjnie odnajdziesz się w roli matki. Twój instynkt nie pozwoli Ci na inny scenariusz! Jesteśmy o tym przekonane! 

.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube