Dobre rady dotyczące ciąży? Sprawdź, jak sobie z nimi radzić

paź 11, 2021 | 0 komentarzy

Ciąża może być jednym z piękniejszych okresów w życiu kobiety. Niestety, istnieją pewne czynniki, które mogą odrobinę uprzykrzyć ten czas. Nie mamy tu na myśli ciążowych dolegliwości, takich jak poranne nudności czy zatrzymanie wody w organizmie. Dziś opowiemy Wam, w jaki sposób bronić się przed radami, których wcale nie chciałyście usłyszeć.

Jak powinnaś urodzić? Przede wszystkim: po ludzku 

Tylko kobiety, które rodziły wiedzą, co to za przeżycie. Niestety – wiele mam nie miało szansy urodzić w placówkach, które sobie wcześniej wybrały i nierzadko nie otrzymały należnego wsparcia. Poród nie jest zatem chwilą, do której chętnie wracają. A co za tym idzie – rodząc drugie dziecko, decydują się na cesarskie cięcie. 

Pamiętaj – to, w jaki sposób urodzisz to wyłącznie Twój wybór. Nie będziemy pisać o medycznych wskazaniach – każda mama zasługuje na to, aby zrobić to tak, jak chce. Pamiętaj – nie jesteś gorszą mamą, jeśli nie urodziłaś naturalnie. Twój maluch będzie chodzić po tym świecie jeszcze wiele, wiele lat – najważniejsze, żebyś otoczyła go miłością i opieką. 🙂 

Jak zatem odpowiadać na rady dotyczące porodu? Jeśli nie chcesz konfrontacji – nie komentuj. Jeśli nie przeszkadza Ci wymiana zdań – powiedz, że to nie jest danej osoby sprawa. Bo nie jest! Pamiętaj – bycie stanowczym to nie jest bycie nieuprzejmym. Nieuprzejme i niegrzeczne są takie komentarze! 

Karmienie piersią to jedyna słuszna droga 

Może i wiele mam ma z tym wspaniałe wspomnienia. Może tak możesz stworzyć więź z maluszkiem, może dzięki temu czuje się bezpiecznie. Pamiętaj jednak, że Twoje maleństwo potrzebuje po prostu bliskości z Tobą. Karmiąc butelką również możesz mu to zapewnić! 

Faktycznie, karmienie piersią ma mnóstwo zalet. Jednak pamiętajmy, że dla niektórych mam jest niemożliwe. Towarzyszy temu ból, nie mają pokarmu. Zanim więc same damy komuś taką radę, warto zastanowić się dwa razy! 

Kobiety z każdej strony atakuje presja. Oszczędźmy sobie więc komentarzy – bądźmy dla siebie dobre. 

Przyszła mamo, jedz za dwoje! 

Przyszła mamo, nie rób tego. Twój organizm sam Ci podpowie, ile kalorii potrzebujesz. Ważne, abyś jadła zdrowe, zbilansowane posiłki. Faktycznie, teraz Twoje zapotrzebowanie na energię jest odrobinę większe, ale nie dwukrotnie większe. 🙂 

Zdrowe odżywianie to coś, co powinno nam towarzyszyć na co dzień. Przede wszystkim jednak jedzmy to, na co mamy ochotę – zdrowa kuchnia wcale nie musi być nudna i niedobra. Obecnie dostępnych jest cała masa przepisów na pyszne, zbilansowane posiłki! Nie dajmy się jednak zwariować. Jedzenie jest dla ludzi i nie ma czegoś takiego jak „złe produkty”. W diecie jest miejsce na wszystko. Choć oczywiście, w diecie ciężarnej mamy są pewne przeciwwskazania (np. sery pleśniowe, sushi). 

Jedz, na co masz ochotę, ale zwyczajne ilości. Tyle, ile podpowiada Ci Twój organizm. 🙂 To jego należy się słuchać, nie głosów osób wokół! 

To Ci wolno, tego nie wolno – dobre rady w ciąży 

Przypadkowe osoby mają mnóstwo rzeczy do powiedzenia, jeśli chodzi o to, czego mamie wolno, a czego nie. Czasem mogą być to nieszkodliwe rzeczy, ale niestety – często zdarzają się rady, których udzielać mogą tylko wyspecjalizowani lekarze i lekarki. 

Dlatego, jeśli ktokolwiek mówi Ci, co wolno Ci jeść a czego nie, ile razy w miesiącu potrzebujesz wybrać się na USG lub – co gorsza! – ktoś przekonuje Cię, że lampka wina w ciąży Ci nie zaszkodzi, nie musisz dalej słuchać. 

Pamiętaj – nie musisz się z nikim konfrontować, ale jeśli masz ochotę – stanowczo powiedz, że nie życzysz sobie takich komentarzy.

 

Jak przyszła mama ma spać w ciąży? Tylko na boku! 

Albo na plecach. Z nogami w górze. W dole. Takich rad też nie musisz słuchać. Śpij tak, jak jest Ci wygodnie. Gdy brzuszek się powiększy, być może wygodnie Ci będzie spać na specjalnej poduszce. A być może nie – w końcu każda kobieta jest inna! 

Jeśli obawiasz się, jak to, w jaki sposób śpisz może wpłynąć na Twoje dziecko, zapytaj swojego lekarza lub lekarki. Specjaliści powiedzą Ci, na co zwracać uwagę – i to ich radę możesz potraktować poważnie. 

Sen kobiety w ciąży jest wyłącznie jej interesem – nikogo innego! 

Jesteś w ciąży? Nie jesteś więc chora! 

Niestety – byłoby wspaniale, gdyby każda mama czuła się w ciąży wspaniale. Tego Wam życzymy! Jednak wiemy, że rzeczywistość jest często inna. Ból kręgosłupa, nudności, zatrzymana w organizmie woda. Jest tego całe mnóstwo! A nie wymieniłyśmy nawet połowy dolegliwości, które mogą dokuczać przyszłym mamom. 

Zmęczenie, trudności z zasypianiem – organizm przez to, że przechodzi przez szereg zmian, nie jest w stanie dać nam komfortu. I musimy być dla siebie życzliwe – taka jest kolej rzeczy. Co więcej – musimy odpoczywać. Ciąża to oczywiście nie jest choroba – jednak często daje dużo gorsze dolegliwości od najbardziej złośliwego przeziębienia! 

Jeśli jesteś w ciąży, zrezygnuj z aktywności fizycznej

Aktywności fizycznej w ciąży zabronić Ci może tylko lekarz lub lekarka. Nikt inny! Jeśli Twoja ciąża nie jest zagrożenia i lekarz się zgadza, nie ma przeciwwskazań. Uprawiaj sport – oczywiście, możesz wybrać aktywności dla kobiet w ciąży. Możesz wybrać pilates, jogę, aerobik. Nie musisz zmieniać swojego stylu życia o 180 stopni. Oczywiście – warto o siebie zadbać i słuchać swojego ciała. 

Aktywność fizyczna w ciąży może Ci nawet pomóc! My jesteśmy orędowniczkami – zapraszamy Cię do dołączenia do naszych kursów! 

Droga mamo – życzymy Ci dużo cierpliwości i wytrwałości! Pamiętaj, że sama wiesz, co dla Ciebie i maleństwa najlepsze. Zawsze możesz poradzić się lekarza, lekarki – a jeśli masz ochotę, to osoby bardziej doświadczonej. Jednak nie musisz zgadzać się na wszystkie dobre rady. Wiemy, że może być to bardzo stresujące dla przyszłych mam. Dlatego warto zadbać o to, abyśmy same nie stały się osobami, które tak „dobrze radzą”. 

Trzymamy za Ciebie kciuki! Zachęcamy też do zapoznania się z innymi tekstami dostępnymi na naszym blogu. Zajrzyj też do naszego podcastu – znajdziesz tam mnóstwo ciekawych treści! 

.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube