Dolegliwości ciążowe od A do Z

sty 11, 2021 | 0 komentarzy

Okres ciąży jest niewątpliwie jednym z najpiękniejszych w życiu każdej kobiety. Wtedy właśnie rozwija się nowe życie! Jednak jak wiemy, ciąża to nie tylko zaokrąglony brzuszek – ten stan wiąże się z tym, że występować będą różnego rodzaju dolegliwości ciążowe. Jedne kobiety przejdą je lżej, inne ciężej. Niektóre doświadczą wszystkich, bez wyjątku – inne tylko części z nich. Jeśli jesteś ciekawa, czego możesz się spodziewać, przeczytaj dzisiejszy tekst!

Atopowe zapalenie skóry

Ciąża wpływa na cały nasz organizm. Zachodzą w nim potężne zmiany – zwłaszcza te hormonalne. Dlatego i nasza skóra nie pozostaje obojętna na stan, w jakim się znajdujemy. Atopowe zapalenie skóry to dolegliwość, którą w ciąży nabywa wiele kobiet – nagle nasza cera zaczyna źle reagować na kosmetyki, których do tej pory z powodzeniem używałyśmy. Skóra jest przesuszona, napięta, nierzadko łuszczy się i swędzi. Dlaczego tak się dzieje? Tutaj głównym winowajcą jest estrogen – jego nadmierna produkcja odbija się na stanie naszej skóry. Jeśli już przed ciążą cierpiałaś na AZS objawy mogą się albo nasilić, albo wręcz przeciwnie – mogą być łagodniejsze. Ważne, abyś korzystała wyłącznie z naturalnych kosmetyków dostępnych w aptece – a najlepiej, żebyś każdy zakup konsultowała z lekarzem lub farmaceutą

Bóle głowy

To jedna z najczęstszych dolegliwości i pojawia się już na samym początku ciąży. Dlaczego w ciąży boli nas głowa? Ponieważ zmiany krążenia krwi prowadzą do wahań ciśnienia tętniczego. Nagłe skoki prowadzą właśnie do bólu głowy, a także innych dolegliwości, takich jak zawroty. Postaraj się zbyt gwałtownie nie wstawać ani nie siadać

Bóle kręgosłupa

Ciało przygotowuje się do porodu. Zmienia się ciężar ciała kobiety, powiększa się brzuch – to nie pozostanie bez pewnych konsekwencji dla organizmu! Bóle kręgosłupa są jak najbardziej normalne, choć bywają mocno dokuczliwe. Na tę dolegliwość jednak nie pomoże leżenie – przy bólach kręgosłupa aktywność fizyczna jest Twoim największym sprzymierzeńcem. 

Ból miednicy

Ból miednicy może być zlokalizowany tylko w tej jednej części ciała, ale nierzadko dzieje się tak, że promieniuje aż do nóg. To również jest zupełnie naturalna przypadłość – najczęściej pojawia się w okolicach trzeciego trymestru, ale może wystąpić wcześniej. Na ból miednicy (i bioder) wpływa zmiana środka ciężkości (przez gwałtownie powiększającą się macicę), a także zmiany hormonalne. W tym przypadku – produkcja relaksyny, której zadaniem będzie pomoc noworodkowi w przemieszczaniu się drogami rodnymi. 

Ból nadgarstków

Zespół cieśni nadgarstka w ciąży to wbrew pozorom bardzo częsta przypadłość! Można rozpoznać ją po drętwieniu i bólu dłoni. Tutaj znów winowajcami są hormony, przez które w organizmie zatrzymuje się woda – a ta zlokalizowana w okolicach nadgarstka jest wyjątkowo nie do wytrzymania! Jak sobie radzić z bólem nadgarstków w ciąży? Przeczytaj nasz tekst

Ból, tkliwość piersi

Powiększające piersi, które szybko stają się nabrzmiałe i tkliwe to kolejna, naturalna, ciążowa dolegliwość. I tak – za to również odpowiadają hormony, które powodują rozszerzanie się naczyń krwionośnych. Dzięki temu krew przepływa zdecydowanie szybciej, piersi stają się bardziej ukrwione, a także powiększa się ilość tkanki tłuszczowej. Nie zapominajmy o intensywnym rozwoju kanalików mlekowych – po porodzie to piersi właśnie otrzymają jedno z najważniejszych zadań, a mianowicie – karmienie dziecka.

 

Częste oddawanie moczu

Powiększająca się macica napiera na pęcherz, co wpływa na to, że kobiety w ciąży muszą kilkukrotnie zwiększyć częstotliwość swoich wizyt w toalecie. Nie jest to przyjemne – jak większość ciążowych dolegliwości – jednak nie ma na to większej rady. Musisz jednak uważać – częste oddawanie moczu może również wiązać się z zapaleniem pęcherza. Jeśli podczas wizyt w toalecie odczuwasz też dyskomfort, pieczenie – skontaktuj się z lekarzem! 

Drętwienie kończyn

Dolegliwości ciążowe dzielą się na wiele kategorii – teraz pora na drętwienie kończyn. I tutaj nie mówimy o nadgarstkach, ale o całej reszcie. 😉 Tutaj winowajcą również zatrzymana w organizmie woda. Opuchnięte kostki, stopy to zdecydowanie nie jest nic przyjemnego. Należy ograniczyć nadmierne chodzenie, stanie – ogólnie rzecz biorąc, nie wolno również przebywać zbyt długo w jednej pozycji. 

Duszności (i zawroty głowy, omdlenia) 

Do duszności w ciąży dorzućmy jeszcze zawroty głowy oraz omdlenia. Należy uważać: w większości przypadków duszności będą naturalnym objawem ciąży, podobnie jak zawroty głowy (przez skoki ciśnienia, zbyt szybkie wstawanie czy siadanie), jednak omdlenia to coś, co powinno przyszłą mamę zaalarmować. Tak samo, jak pozostałe dolegliwości w zbyt wysokiej częstotliwości! Dlatego tak ważne jest, aby być pod stałą opieką lekarza – ten będzie kontrolować, którymi objawami należy się lepiej zająć, a którymi nie. 

Wracając do duszności – te pojawiają się zazwyczaj, gdy ciężarnej brakuje hemoglobiny. Na duszności wpływa również wysokie stężenie progesteronu. 

Hemoroidy

Jeśli należałoby podzielić dolegliwości ciążowe na te mniej i bardziej dokuczliwe, hemoroidy byłyby bezapelacyjnym zwycięzcą tej drugiej kategorii. Wiele kobiet się z nimi boryka – dobra wiadomość jest taka, że w zdecydowanej większości przypadków znikają tuż po rozwiązaniu. 

Hemoroidy powstają przez zwiększoną ilość krwi w organizmie kobiety, przez co wzrasta ciśnienie żylne. Nie zapominajmy również o powiększającej się macicy, która uciskać będzie na żyły. Co jeszcze może powodować hemoroidy? Częste zaparcia, z którymi również zmaga się wiele ciężarnych. 

Jedzenie

A raczej uwielbienie określonych potraw i nienawiść do innych. 🙂 Często sam zapach może doprowadzić kobietę do nudności. Przyszłe mamy są bardzo wyczulone, dlatego muszą być bardzo ostrożne, czy w ich obecności nie gotuje się “zakazanych” potraw. 

Kołatanie serca

Dolegliwości ciążowe takie jak kołatanie serca mogą napędzić strachu niejednej kobiecie! Nie ma jednak się czym martwić – kołatanie również związane jest ze zwiększoną objętością krwi i hormonami, a konkretnie – progesteronem. 

Należy jednak uważać na stres – ten również może być przyczyną kołatania. Doświadczanie całego spektrum emocji niemalże naraz nie pomaga – dlatego warto wykonywać proste ćwiczenia oddechowe. 

Koncentracja

A raczej jej całkowity brak. Skąd się bierze brak koncentracji w ciąży? Czy jest to powód do zmartwień? Absolutnie nie – jest to powszechna dolegliwość. Doczekała się nawet kilku nazw – możemy spotkać amnezję ciążową czy syndrom baby brain. Chodzi po prostu o to, że nasz mózg nie pozwoli nam się przemęczać. Nie dopuszcza do siebie “nieistotnych” rzeczy. Nie martw się – problemy z koncentracją wkrótce miną! Poczekaj, aż minie burza hormonalna, która jest głównym winowajcą tych dolegliwości. 

Krwawienie dziąseł

Krwawienie dziąseł, kiedy nie jesteś w ciąży jest oznaką, że jak najszybciej musisz udać się do dentysty. Natomiast w ciąży – jeszcze szybciej. Krwawienie dziąseł wiąże się z hormonami, jednak tego problemu nie wolno ignorować. Kobiety w ciąży są dodatkowo bardziej narażone na próchnicę i inne dolegliwości. Wizyty u stomatologa powinny być więc niezbędną częścią Twoich badań! 

Krwawienie z nosa

W ciąży organizm jest mocno osłabiony. Zwiększa się ciśnienie tętnicze krwi, co sprzyjać może krwotokom. Jednak jeśli nie występują często i nie trwają długo, nie zwiastują niczego złego. Na wszelki wypadek jednak warto skonsultować się z lekarzem – krwawienie bowiem może sygnalizować inne, poważniejsze dolegliwości. 

Mdłości

Mdłości, nudności i wymioty to z pewnością dolegliwości ciążowe, które każda z nas wymieniłaby jako pierwsze. Mdłości występują w pierwszym trymestrze i na szczęście, wraz z jego zakończeniem, znikają. Mimo że jest to bardzo częsta przypadłość, należy uważać – częste wymioty mogą odwodnić organizm, a do tego nie wolno dopuścić! Sprawdź, jakie są sposoby na radzenie sobie z mdłościami. 

Pocenie się

I po raz kolejny winowajcami są hormony i zwiększony przepływ krwi w ciele kobiety. 🙂 To wpływa na wzrost temperatury ciała a w rezultacie na potliwość, co ma organizm ochłodzić. Ostatni trymestr może być pod tym względem najbardziej dokuczliwy. Jak sobie radzić z potliwością w ciąży? Niestety, nie ma innej rady jak dobór odpowiedniego antyperspirantu. Uwaga na skład!  

Przebarwienia skóry

Estrogen nie ma dla nas litości! To właśnie ten hormon odpowiada za przebarwienia w ciąży. Pojawiają się na twarzy, dekolcie, a nawet na brzuchu. Czy można im jakoś zaradzić? Tak! Należy stosować kremy z filtrem – nawet, gdy tego dnia nie planujesz wychodzić z domu.  

Rozstępy

Szybko zmieniające się ciało, powiększające się piersi i brzuch mogą zostawić kilka niespodzianek w postaci rozstępów. Nie powinnaś się nimi przejmować – są oznaką, że Twoje ciało przeszło szereg zmian, byś mogła urodzić człowieka – jednak rozumiemy, że wiele kobiet jednak wolałaby rozstępom zapobiec. Jeśli czujesz taką potrzebę, warto już od samego początku ciąży zaopatrzyć się w odpowiednie preparaty i smarować newralgiczne miejsca. 

Sen

Problemy ze snem również związane są ze zmianami hormonalnymi, a później dodatkowo przeszkadzać będzie powiększający się, ciążowy brzuch. Bóle kręgosłupa również nie będą sprzyjać wysypianiu się. Będzie Ci coraz trudniej znaleźć wygodną pozycję. Nie martw się – to w końcu minie. A doraźnie pomóc możesz sobie specjalną poduszką, stworzoną dla ciężarnych. Dzięki niej może być Ci odrobinę prościej zasnąć. Pamiętaj, że w ciąży sen jest bardzo, bardzo ważny! 

Na początku ciąży towarzyszyć Ci będzie również nadmierna senność. To zupełnie naturalny objaw i mimo że może być to dla Ciebie niezbyt wygodne, warto się po prostu temu poddać. Twój organizm potrzebuje zdecydowanie więcej odpoczynku. 

Skurcze łydek

Skurcze łydek najczęściej dopadać Cię będą w nocy. Najszybciej pomaga rozmasowanie dotkniętego skurczem miejsca, jednak najlepiej byłoby im zapobiegać. Najlepiej zadbać o zbilansowaną dietę – w Twoim organizmie nie może brakować wapnia, magnezu ani potasu. Uważaj na fosfor – jego nadmiar może sprzyjać skurczom. Jednak nie od samej diety zależy, czy uda się pozbyć skurczów czy nie – tym sprzyja również powiększająca się macica i brzuch. Tutaj przeczytasz, jak radzić sobie ze skurczami mięśni nóg w nocy. 

Stan przedrzucawkowy

Stan przedrzucawkowy jest bardzo niebezpieczny i dla mamy, i dla dziecka. Pierwszy objawy to podniesione ciśnienie tętnicze, zaburzenia widzenia, obrzęki, bóle głowy i zmniejszone oddawanie moczu (lub całkowite zatrzymanie). Jeśli podejrzewasz u siebie stan przedrzucawkowy, niezwłocznie skonsultuj się z lekarzem. Takie dolegliwości ciążowe nie mogą zostać zbagatelizowane!

Swędzenie

Wzrost estrogenu i kortyzolu bezpośrednio wpływa na stan jędrności naszej skóry. Co więcej – stajemy się dużo wrażliwsze na niemalże wszystko, co nas otacza. Jeśli odczuwamy swędzenie, warto zmienić kosmetyki oraz detergenty, których używałyśmy dotychczas. Na swędzenie najbardziej narażony jest brzuch – tutaj winowajcą jest napinająca się skóra. Co może pomóc? Bogata w składniki odżywcze, zbilansowana dieta

Twardy brzuch

Napięty, twardy brzuch najczęściej nie jest powodem do niepokoju – zazwyczaj jest to wynik przygotowującej się do porodu macicy. Twardy brzuch może być również efektem stresu – nie zapominaj więc o ćwiczeniach oddechowych. Co jeszcze może wpływać na stan brzucha? Rzecz jasna, nieodpowiednia dieta – warto więc o nią zadbać. 

Utrata krwi

Około 20% kobiet doświadcza krwawienia w trakcie pierwszych 3-4 miesięcy ciąży. Jeśli stosunkowo szybko mija – wszystko powinno być w porządku, choć krwawienie zawsze powinno być podstawą do wizyty lekarskiej. Jeśli natomiast się nasila, może oznaczać zagrożenie dla maleństwa. Krwawienia więc w żadnym wypadku nie wolno bagatelizować.  

Zapalenie pochwy

I inne infekcje – niestety, podczas ciąży odporność organizmu znacznie się osłabia, a co za tym idzie, jesteśmy narażone na sporo infekcji. Dlaczego tak się dzieje? Związane jest to z pH pochwy – zmienia się na zasadowe, co sprzyja rozwojowi różnego rodzaju bakterii. W ciąży więc jeszcze bardziej dbamy o higienę intymną! 

Zaparcia

Zaparcia najbardziej dokuczają w drugim i trzecim trymestrze, ponieważ na tym etapie mięśnie jelit są bardzo osłabione – wynika to, oczywiście, ze zmian hormonalnych (a dokładniej: podwyższonego poziomu progesteronu). Powiększająca się macica również nie sprzyja zażegnaniu tej dolegliwości. Jak radzić sobie z zaparciami? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią dietę. 

Zgaga

Zgaga w ciąży może być naprawdę bardzo dokuczliwa. Tutaj znów winny jest progesteron, który rozluźnia mięśnie, przez co jedzenie nie dostaje się do żołądka wystarczająco szybko. Tutaj ratunkiem również będzie dieta! Jeśli chcesz poznać więcej sposobów na radzenie sobie ze zgagą w ciąży, przeczytaj ten tekst

Zmęczenie

Nadmierne zmęczenie będzie towarzyszyć Ci od samego początku ciąży. Na szczęście powinno ustąpić w okolicach drugiego trymestru. Twój organizm przechodzi przez gwałtowne zmiany – nic dziwnego, że potrzebuje zdecydowanie więcej snu niż zazwyczaj. Daj sobie odpocząć – pamiętaj, żeby się nie przemęczać, nie dźwigać. Jeśli nie musisz wykonywać jakiejś czynności – nie wykonuj jej. Co jednak ważne, nie należy rezygnować z, choć najmniejszej ilości ruchu fizycznego. To bardzo dobrze wpływa i na Twoje ciało, i psychikę. 

Zmniejszona odporność

W czasie ciąży musisz uważać na siebie dwa razy bardziej, ponieważ teraz jak nigdy będziesz podatna na różne infekcje, przeziębienia czy grypę. Staraj się więc w miarę możliwości unikać tłumów, nie spotykaj się z ludźmi, którzy mają, chociażby katar. Dla nich to może być nic takiego, ale Ty możesz przypłacić to chorobą! Zachowaj więc wszelkie środki ostrożności. 🙂 

Żylaki

Najgorsze dolegliwości ciążowe? Żylaki stają się towarzyszami wielu kobiet w ciąży (dokładniej – niemalże połowy) – przyczyna tutaj jest taka sama jak w przypadku choroby hemoroidalnej. Zwiększona ilość krwi w organizmie, która zalega w żyłach i rozpycha je, ponieważ nie może przedostać się dalej. Mniejsze napięcie ścian żylnych również nie sprzyja swobodnemu przepływowi i dobrej pracy zastawek. 

Co może pomóc? Ćwiczenia fizyczne – coś, co pobudzi krążenie. Dobrze sprawdzą się również masaże i unikanie przebywania zbyt długo w jednej pozycji. Tutaj przyda się również kontrola wagi – nadwaga również sprzyja rozwojowi żylaków. Nie dźwigaj, ogranicz spożycie soli – to powinno pomóc! Unikaj również zbyt ciasnych butów i na czas ciąży na dno szafy schowaj buty na wysokim obcasie. Pamiętaj, że wysokie temperatury powodują rozszerzanie się naczyń krwionośnych, więc unikaj również długich, gorących kąpieli czy sauny. 

To wszystko, co przygotowałyśmy dla Ciebie na dzisiaj – jak widzisz, dolegliwości ciążowe to całkiem obszerny temat! Pamiętaj, aby być stale pod opieką lekarza i nie bój się konsultować z nim swoich wszystkich wątpliwości. Warto również nawiązać współpracę z położną lub doulą – z pewnością pomogą Ci przejść przez ten wspaniały, choć równocześnie dość trudny czas. Trzymamy za Ciebie kciuki! Zachęcamy Cię również do przeczytania pozostałych tekstów na blogu – znajdziesz u nas całe mnóstwo informacji. 

Trzymaj się ciepło! 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube