High need babies – kim są?

sie 2, 2021 | 0 komentarzy

Czy zauważyłaś, że Twoje dziecko jest bardziej płaczliwe od innych, ma trudności ze snem i musi być cały czas na Twoich rękach? Czy zauważasz, że inne mamy nie poświęcają aż tyle uwagi swoim dzieciom? Czy zwróciłaś uwagę na to, że Twoje maleństwo ma więcej potrzeb niż jego rówieśnicy? To może oznaczać, że Twoje dziecko może należeć do tzw. high need babies. Sprawdź, co to dokładnie oznacza i jak możesz pomóc swojemu maleństwu! 

High need babies – czy to zaburzenie? 

High need babies mają po prostu inny układ nerwowy niż inne dzieci w ich wieku. Nie jest to zatem ani choroba, ani zaburzenie. 

Dziecko wymagać będzie dużo więcej uwagi niż inne – jednak to nie jedyne, z czym zmierzą się mamy high need babies. Sprawdź, co jeszcze! 

Czym charakteryzują się high need babies? 

High need babies są przede wszystkim bardzo czujne. Dużo płaczą, domagają się uwagi, są nadwrażliwe – wyprowadzić z równowagi może je nawet – w naszym mniemaniu – najmniejsza rzecz. Maleństwa będą też głośne, trudno im będzie się uspokoić. To bardzo powierzchowny opis, przyjrzyjmy się zatem szerzej najważniejszym zagadnieniom. 

Brak poczucia bezpieczeństwa

Można powiedzieć, że high need babies naprawdę rzadko czują się bezpiecznie. Z tego powodu właśnie najchętniej przebywałyby w ramionach rodzica cały czas, choć nawet to nie jest stuprocentowym gwarantem, że maleństwo będzie już spokojne. 

Nadwrażliwość 

High need babies wystraszyć, wyprowadzić z równowagi czy obudzić może najmniejszy szelest. Są bardzo wrażliwe na zmiany otoczenia – podchodzą do nich bojaźliwie. Tutaj nie ma miejsca na spontaniczne zachowania czy inne tego typu rewolucje. Każda zmiana zaburza i tak już kruche poczucie bezpieczeństwa dziecka. 

Lęk separacyjny high need babies 

Jak już wspomniałyśmy – high need babies najlepiej czują się przy swoich rodzicach. Nie lubią być zostawiane pod opieką innych osób – najmilej widziani są domownicy. Oczywiście najchętniej ci, którzy spędzają z maleństwem najwięcej czasu – najczęściej zatem będzie to albo matka, albo ojciec. 

Jak radzić sobie z high need babies? 

Zacznijmy od tego, że te maleństwa nie są takimi, z którymi nie da się wytrzymać. Oczywiście, jest to ogromne wyzwanie i wiele mam często czuje się po prostu wykończonych, jednak oczywiście z high need baby spotka Cię tez całe mnóstwo wspaniałych chwil. Za moment opowiemy, jak bycie high need baby procentuje w przyszłości, jednak zanim to nastąpi sprawdź kilka trików, dzięki którym jeśli okaże się, że Twoje maleństwo jest intensywne, wysoko wrażliwe, ma problemy ze snem i lęk separacyjny, będzie Ci dużo prościej go uspokoić! 

Zaopatrz się w specjalną chustę

Z chustą będzie Ci dużo prościej nosić dziecko na rękach – będziesz też w stanie robić to częściej, co z pewnością bardzo pozytywnie wpłynie na nastrój Twojego malucha. Będzie dużo mniej płakać – często skupi uwagę na czymś innym, ponieważ będzie w stanie obserwować rzeczy, które dzieją się wokół niego! 

Noszenie w chuście również przypomni dziecku ruchy, które odczuwało, gdy było jeszcze w łonie mamy – co dodatkowo działa bardzo uspokajająco! 

Długie spacery z wózkiem

Niektóre niemowlęta zdecydowanie bardziej wolą wózki od chusty – sama będziesz musiała zobaczyć, do której grupy zalicza się Twoje maleństwo. Nie zapominajmy też, że wiele dzieciaków raz bardziej ucieszy wózek, innym razem chusta – więc z pewnością się jej nie pozbywaj! 

Świeże powietrze, spokojny szum drzew może dziecko uspokoić, jednak pamiętaj, by nie spacerować np. w okolicy placu budowy czy przy bardzo ruchliwej ulicy. Sama doskonale wiesz dlaczego! 🙂 Staraj się układać trasę tak, aby dziecko narażone było na, jak najmniejszą ilość nieprzyjemnych bodźców. 

Przejażdżki samochodowe

I tutaj możesz być zaskoczona efektem. Dwudziestominutowa przejażdżka w wygodnym foteliku może pomóc maluchowi zasnąć – pamiętaj jednak, by nie próbować go później z fotelika wyciągać. Niech smacznie śpi! 

Huśtawka 

Warto zamontować huśtawkę nawet w domu, ponieważ monotonne ruchy to coś, co maluch może bardzo polubić. Pamiętaj jednak, że wszystkie “sposoby” niekoniecznie będą pasować każdemu dziecku. Musisz sama próbować, sprawdzać, co działa w przypadku Twojego high need baby. 

Jakie zalety mają high need babies? 

Zacznijmy od tego, że high need babies może nie rozpieszczają rodziców, kiedy są niemowlętami, jednak im są starsze, tym lepiej sobie radzą w życiu. Nierzadko high need babies wyrastają na towarzyskie, przebojowe dzieci, które są bardzo pewne siebie i doskonale wiedzą, czego chcą. Niewątpliwie są to cechy charakteru, które mocno ułatwiają późniejsze etapy dorastania! Ich wrodzona determinacja z pewnością pomoże im wiele osiągnąć. 

Należy jednak uważać, aby dać dziecku odpowiednie warunki do rozwoju tych cech. Komunikując, że to dziecka wina, że mama jest cały czas zmęczona nie osiągniemy niczego dobrego! Oczywiście – frustracja się pojawi. Jesteśmy w końcu ludźmi, nie robotami – jednak staraj się jak możesz nie przelewać jej na dziecko. Pamiętaj – ono nie jest złośliwe, nie płacze, ponieważ nie potrafi wytrzymać bez czyjejś uwagi – ono po prostu nie czuje się bezpiecznie, a uwaga sprawia, że czuje się lepiej! 

Zdajemy sobie jednak sprawę, że nie zawsze prosto jest być rodzicem high need baby – dlatego sprawdź, co możesz zrobić dla siebie! 

Rodzic high need baby – jak możesz sobie pomóc? 

Jest kilka rzeczy, o których musisz pomyśleć, aby lepiej funkcjonować jako rodzic. Przede wszystkim:

  • od czasu do czasu postaw na pierwszym miejscu siebie – gdy dziecko zacznie płakać nie zrywaj się jak najszybciej, tylko weź kilka głębokich oddechów,
  • zadbaj o swój sen – śpij wtedy, kiedy Twoje dziecko. Będąc wyspaną dużo prościej będzie Ci mierzyć się z trudnościami. Nie martw się, że masz na głowie jeszcze mnóstwo rzeczy – nic się nie stanie, jeśli na szafkach będzie kurz, nie umyjesz podłogi, nie wstawisz prania, nie umyjesz włosów. Trudno! Daj sobie pospać! 
  • Pozwól frustrować się swojemu dziecku – i pozwól na to też sobie. Po pewnym czasie nie będziesz musiała być na każde zawołanie malucha. Jak wspomniałyśmy wcześniej – kilka głębokich oddechów! A jeśli Twoje maleństwo rozpłacze się w sklepie i boisz się, że przeszkadza to innym osobom – trudno. Być może przeszkadza – z pewnością jednak nieprzyjemna dla nich sytuacja nie jest aż tak nieprzyjemna, że zapamiętają ją do końca życia. 😉 Każdy kiedyś był dzieckiem – dlatego nie sądzimy, że ktoś ma prawo zwrócić Ci uwagę! 
  • Nie porównuj do nikogo ani siebie, ani swojego dziecka. To nie zrobi niczego dobrego, a jedynie sfrustruje Cię jeszcze mocniej! Pamiętaj – robisz wszystko, co jesteś w stanie. Twoje maleństwo również radzi sobie, jak potrafi. Najgorsze wkrótce minie! 
  • Wychodź z domu! W porządku, dziecku może nie odpowiada za bardzo zmiana otoczenia, ale wkrótce przyzwyczai się do parku niedaleko Waszego domu czy do mieszkania Twoich rodziców. Być może spodoba mu się na łące, w lesie. Najważniejsze, że będziesz z nim Ty! 

To wszystko, co przygotowałyśmy dla Ciebie o high need babies. Koniecznie podziel się z nami swoimi doświadczeniami! Nie zapomnij również zajrzeć na nasz fanpage na Facebooku!

.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube