Jak przygotować się do cesarskiego cięcia? Tak samo jak w przypadku porodu nautralnego porodu powinnyśmy być świadome tego co będzie się z nami działo podczas porodu, a także co stanie z nami po proodzie.
Nie zdziwi Cię pewnie, jeśli powiem, że nie jestem zwolenniczką cesarskiego cięcia.
Jestem doulą, kobietą wspierającą rodzące i w mojej pracy robię wszystko, aby przygotować przyszłe mamy do porodu waginalnego. Zdaję sobie sprawę, że są okoliczności, które predestynują konkretną ciążę do rozwiązania innymi metodami. Czasem jednak mam wrażenie, że brak wiedzy u kobiet na temat porodu, brak przygotowania do niego przed i wynikający z niewiedzy lęk, prowadzi kobiety do decyzji – “Nie chcę, żeby bolało – chcę cesarskie cięcie”.
Również częstym argumentem za cesarskim cięciem jest rzekomy mniejszy stres dla dziecka.
Więcej na temat cesarskeigo cięcia znajdziesz tutaj.
Chcę podkreślić, że:
- stres dla dziecka jest mniejszy podczas porodu siłami natury;
- stres, który przechodzi dziecko w trakcie porodu naturalnego jest dla niego naturalny i potrzebny do normalnego rozwoju.
Jestem jak najdalsza od ferowania wyroków, że tylko poród waginalny jest dobry, a cesarski należy potępić. NIE! Masz pełne prawo do podjęcia świadomej decyzji o sposobie rodzenia. Moim celem jest zwrócenie uwagi na to, że poród waginalny nie musi być bolesny i traumatyczny dla Ciebie – mamy i dziecka. Ważne jest dla to, abyś nie osądzała siebie i nie piętnowała, mówiąc, że nie urodziłaś swojego dziecka, bo miałaś tylko cesarskie cięcie. Porzuć osądzanie siebie i innych kobiet – ciesz się z faktu, że jesteś mamą.
Jeśli zdecydowałaś się na poród przez cesarskie cięcie, to najważniejsze jest, abyś się do niego przygotowała tak samo, jak do waginalnego. W końcu na świat ma przyjść przez Ciebie Twoje dziecko.
Jak przygotować się do cesarskiego cięcia?
Przede wszystkim – miej świadomość. Bądź świadoma tego, co dzieje się na każdym etapie porodu. Możesz przygotować się sama – są książki, filmy, grupy internetowe. Możesz też skorzystać z pomocy douli. W Danii mogę towarzyszyć kobiecie w porodzie do czasu zabiegu cesarskiego cięcia i po nim oraz w połogu. Czy w Polsce jest tak samo? Nie wiem. Polecam Ci sprawdzić to w szpitalu, w którym chcesz rodzić.
Naucz się pracy ze sobą – ze swoim umysłem i ciałem. Możesz rodzić waginalnie i być kompletnie odcięta mentalnie od siebie – od ciała, umysłu i dziecka. Możesz mieć zabieg i być świadomą siebie – wspierającą dla samej siebie i dziecka. Wszystko zależy od Twojego przygotowania i nastawienia.
Poczytaj o tym, co dzieje się z Twoim ciałem w trakcie porodu, zależnie od metody, i po. Jakie struktury ulegają uszkodzeniu. Co i dlaczego będzie Cię boleć po porodzie i jak możesz sobie pomóc. Ile czasu może zająć rekonwalescencja. Po co masz to wiedzieć? Nie po to, aby się sama straszyć, tylko by podjąć świadomą decyzję co do metody, a potem – by dochodzić do siebie ze spokojną głową.
Dowiedz się, czy personel medyczny może zmniejszyć intensywność światła w momencie wyciągania dziecka z Twojego brzucha. Dowiedz się, czy sam moment wyciągania może być jak najmniej agresywny. Dowiedz się, czy przy cesarskim cięciu można poczekać dłuższą chwilę z odcięciem pępowiny. Dowiedz się, czy po wyjęciu dziecka (przy cesarskim cięciu), od razu będziesz miała z nim kontakt skóra do skóry.
Po 6-ciu tygodniach od porodu możesz zacząć lekkie ćwiczenia. Polecam Ci jogę. Przygotuj się na to, że po cesarskim cięciu Twoje biodra będą „skurczone”, bardziej zamknięte i możesz czuć w nich mocne napięcie. To normalne po takim zabiegu i warto po tym czasie zacząć pracę nad przywróceniem ich poprzedniej elastyczności.
Zainteresuj się psychologią prenatalną. Dziecko doświadcza porodu tak jak i Ty, tylko na swój sposób. Co więcej, dziecko pamięta poród. Dlatego ważne jest, aby mu opowiedzieć o porodzie z perspektywy mamy – o wszystkim, co się działo, nawet o trudnych emocjach i chwilach.
Sat Nam
0 komentarzy