Jak przyspieszyć poród?

wrz 22, 2020 | 0 komentarzy

Czasem bywa tak, że naszemu nienarodzonemu dziecku jest u nas odrobinę za dobrze – nie chce mu się przyjść na świat! 🙂 Zdajemy sobie sprawę, że u wielu mam łączy się to z niepokojem, ale nie martw się. Jest wiele sposobów na to, aby przyspieszyć poród. Należy również pamiętać, że data porodu jest umowna. Faktyczny termin zależy też rzecz jasna od tego, na jakim stopniu rozwoju znajduje się dziecko, czy mama wcześniej regularnie miesiączkowała lub czy stosowała tabletki antykoncepcyjne czy inne tego typu formy zapobiegania ciąży. 

Warto zaznaczyć, że termin może różnić się aż do dwóch tygodni – dziecko może urodzić się i w trzydziestym ósmym, i czterdziestym drugim tygodniu! Zdajemy sobie sprawę, że wiele mam nie może się doczekać, żeby zobaczyć swojego malucha – nie ukrywajmy też, że ostatnie dni ciąży nie należą też do najbardziej komfortowych 🙂 – dlatego dzisiaj przedstawimy kilka sposobów na to, jak przyspieszyć poród. Zobaczcie, co dla Was mamy! 

Jak przyspieszyć poród? Seks! 

Seks jest zdecydowanie najskuteczniejszym sposobem przyspieszenia porodu! Rzecz jasna, jeśli i mama, i partner mają na to ochotę. Czasem drugie połówki obawiają się współżycia ze względu na to, że coś może stać się dziecku. Bez obaw! Zazwyczaj lekarze wręcz zachęcają przyszłe mamy do seksu – jak już to zostało wspomniane, to bardzo skuteczna – i bezpieczna! – metoda. 

Pod koniec ciąży mamy częściej odwiedzają swoich lekarzy. Jeśli więc ten będzie widział jakiekolwiek przeciwwskazania, z pewnością o tym poinformuje. Także bez obaw, drodzy przyszli rodzice! 🙂 

Dlaczego seks jest skuteczny przy przyspieszaniu porodu? Przede wszystkim, podczas seksu uwalnia się oksytocyna, która jest niezbędna do wywołania akcji porodowej. Oksytocynę właśnie czasem podaje się już w szpitalu, by sztucznie wywołać poród. Jest to hormon nazywany hormonem miłości, jej rola przy porodzie jest kluczowa, ponieważ wpływa na silne skurcze macicy! 

Co więcej, w nasieniu znajduje się prostaglandyna, która wspomaga dojrzewanie szyjki macicy. A to również pomoże przy skurczach! Także, drodzy przyszli rodzice – jeśli chcecie przyspieszyć poród, seks będzie najskuteczniejszym sposobem! 

Naturalne wywołanie porodu? Pora na aktywność fizyczną! 

Aktywność fizyczną, ale rzecz jasna nic zbyt obciążającego! Na koniec ciąży mama powinna wypoczywać i jak najwięcej spać – wszyscy wiemy, dlaczego 🙂 – i nie wykonywać żadnych, intensywnych ćwiczeń. Delikatna joga, rozciąganie, porządny spacer. To, na co pozwala mamy ciało. A jego trzeba słuchać! 🙂

Dzięki aktywności fizycznej przyszłe mamy z pewnością poprawią krążenie, dotlenią siebie i dziecko, ale także dzięki ruchom miednicy – jak w przypadku spacerów właśnie – dziecko będzie w stanie odpowiednio ułożyć się do porodu. Nie wolno jednak się przemęczać, bo przyszła mama będzie potrzebować naprawdę mnóstwo energii! 

Podsumowując: aktywność fizyczna: tak, ale nic zbyt obciążającego. Najlepiej coś, co pozwoli dziecku odpowiednio ułożyć się do porodu. Najlepsze więc będą spacery! Przyszłe mamy: proszę pamiętać, że wszelkie wątpliwości warto konsultować z lekarzem lub położną. Z pewnością z przyjemnością Wam pomogą! 

Co robić, gdy ciąża się przedłuża? Zrelaksować się. 

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie jest to najprostsza sprawa. Jednak stres, niepokój z pewnością wpływa i na mamę, i na dziecko. Warto więc wprowadzić techniki oddechowe – one będą przydatne również podczas porodu. Przyszłe mamy powinny otoczyć się tym, co lubią, poświęcić czas sobie – bo przez najbliższe lata, czasu dla siebie będzie niewiele. Czytanie, oglądanie filmów, może nowe hobby? Warto wykonywać ćwiczenia rozluźniające mięśnie dna miednicy, by odrobinę sobie pomóc przy porodzie. 

Zalecane jest też dużo spać. W ostatnich dniach, tygodniach ciąży nie jest to najprostsze, ale naprawdę warto próbować. I przede wszystkim – spokojnie. Dziecko w końcu przyjdzie na świat. 🙂 

Co jeszcze można zrobić, by przyspieszyć poród? 

Można znaleźć mnóstwo mniej naturalnych sposobów, takich jak picie herbaty z liści malin. Ta metoda nie jest jednak nigdzie potwierdzona. Herbata nie zaszkodzi, ale również nie pomoże. 

W sieci można znaleźć również informacje o skuteczności oleju rycynowego. To również nie jest potwierdzone i powinno być konsultowane z lekarzem. Tak samo, jak lewatywa – ta metoda jednak była często stosowana przez położne. 

Gdy przychodzi termin porodu, warto zgłosić się do lekarza, aby ten sprawdził, czy mama i dziecko czują się dobrze. Czasem zalecane jest codzienne badanie, czasem kontakt telefoniczny. Jeśli po dwóch tygodniach od planowanej daty nic się nie zmienia i wydaje się, że dziecko zostanie na dobre – wtedy warto, po konsultacji z lekarzem, zgłosić się do szpitala. W niektórych przypadkach podana będzie oksytocyna i stosowane inne metody, by sztucznie wywołać poród. 

Czego nie wolno robić, by przyspieszyć poród? 

Wiele mam niegdyś decydowało się na metody, które nie są bezpieczne ani skuteczne. Do takich należą na przykład herbatki przeczyszczające – unikajmy ich jak ognia! Ingerowanie w układ pokarmowy nie jest dobrym pomysłem. 

Przestarzałym, niebezpiecznym i nieskutecznym sposobem jest też wypicie lampki wina. Żadna ilość alkoholu w ciąży nie jest bezpieczna. Mamy nadzieję, że żadna przyszła mama nie używa tej metody! 

Kolejna rzecz, którą zdecydowanie odradzamy jest picie mocnej kawy. To w żaden sposób nie pomoże przyspieszyć porodu, a dodatkowo nie jest bezpieczne dla dziecka – duża ilość kofeiny na raz nie jest dobrym pomysłem. 

W sieci można znaleźć również informacje na temat skuteczności jedzenia ostrych potraw – nie jest to prawda. Także – odradzamy mamom i to! 🙂 

Czy dzieci zawsze rodzą się w terminie? 

Pamiętajmy, że naprawdę mały odsetek kobiet rodzi dziecko w terminie. Statystyki mówią, że jest to ok. 4-5%. Niewiele, prawda? Dlatego, jeśli Waszym dzieciom nie spieszy się na ten świat, nie oznacza, że dzieje się coś nie tak. Tutaj pomoże właśnie relaks, korzystanie z czasu, kiedy maleństwo jeszcze nie jest z nami. Warto korzystać z tych chwil! 

Ostatnie dni ciąży nie są proste, dlatego całkowicie rozumiemy, dlaczego mamy chciałyby już zobaczyć swoje dzieci. Jak widać – sposobów na przyspieszenie porodu jest sporo – seks, aktywność fizyczna i relaks są też całkowicie bezpieczne, więc warto od nich zacząć. Te z pewnością nie będą mieć żadnych szkodliwych konsekwencji, wręcz przeciwnie – zadziałają pozytywnie nie tylko na przyspieszenie akcji porodowej! 

Przyszłym mamom życzymy powodzenia i przede wszystkim cierpliwości – nasze maluchy czasem lubią pobyć z nami trochę dłużej! 🙂 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube