Jak wybrać odpowiedni szpital?

sie 17, 2020 | 0 komentarzy

Wybór szpitala dla wielu przyszłych mam jest nie lada wyzwaniem. Zatem jak wybrać odpowiedni szpital? Zdecydowanie zbyt wiele słyszymy o sytuacjach, które nie powinny się wydarzyć. Rzecz jasna, w mediach oczywiście częściej słyszeć będziemy właśnie o tych złych rzeczach – niemniej jednak, lepiej dmuchać na zimne. Zwłaszcza gdy teraz mamy prawdziwą możliwość wyboru – jeszcze nie tak dawno kobiety absolutnie nie mogły wybrać odpowiedniego dla siebie miejsca! 

Jak wybrać odpowiedni szpital do porodu? Na co powinniśmy zwrócić uwagę? Czy warto zdecydować się na profesjonalną opiekę i skorzystać z usług położnej albo douli? O tym w dzisiejszym tekście. Zapraszamy do lektury! 

Poród w szpitalu – na co zwrócić uwagę? 

Ciekawe jest to, że w naszym kraju około 99% porodów odbywa się właśnie w szpitalach. Porody w domach nie są w naszym kraju jeszcze tak popularne. Kobiety wybierają szpitale, ponieważ ufają, że tam otrzymają najlepszą opiekę. Warto wspomnieć o tym, że ciężarnym paniom wolno do porodu wybrać jakikolwiek szpital – nawet w innym mieście! Daje to ogrom możliwości – wystarczy przed porodem wybrać się do kilku z nich. Czasem już od wejścia wiadomo, czy panujące tam warunki są odpowiednie. 

Na co warto zwrócić uwagę? Przede wszystkim na… Personel. To właśnie ludzie sprawią, czy będziemy w szpitalu czuć się dobrze, bezpiecznie i poród nie będzie dla nas traumatycznym wydarzeniem! Wiele kobiet decyduje się na zarezerwowanie opieki położnej. I, mimo że jest to dodatkowy koszt – naprawdę warto! Wsparcie innej kobiety podczas porodu, z którą dodatkowo można konsultować się wcześniej, zadawać pytania, obmówić sposób, w jakim chcemy urodzić i która zwyczajnie rozwieje wszystkie nasze możliwości, jest niewątpliwie nieocenione! Wiele kobiet się na to decyduje – nic dziwnego! Taki rodzaj wsparcia daje nam ogromny komfort i sprawia, że poród jest o tyle przyjemniejszym przeżyciem. Każda rodząca z pewnością czuje się o wiele bardziej komfortowo!

Czym jeszcze powinnyśmy się kierować, wybierając szpital do rodzenia? Odległość! A przynajmniej to, czy droga – albo sam szpital! – nie będzie zamknięta, a dojazd nie będzie długi i uciążliwy. Czasem zdarza się tak, że dziecko postanawia przyjść na świat wcześniej, niż zakładano, dlatego warto w porę zadbać o spakowanie torby do szpitala, aby w dniu rozwiązania już wszystko mieć pod ręką. 

Warto zapoznać się z tym, czy w danym szpitalu możliwy jest taki poród, jaki nas interesuje. Wiele kobiet rozważa również, czy bardziej odpowiednie są placówki prywatne czy państwowe. Panie chwalą sobie opiekę, którą uzyskały w tych prywatnych – nie jest jednak powiedziane, że w państwowych również nie uzyskamy odpowiedniego wsparcia! 

Warto zdać się też na opinie innych mam – z pewnością nam pomogą, ponieważ same przeżyły to, co nas czeka. Z pewnością dowiemy się wszystkich, kluczowych informacji. Jak przyszła mama była potraktowana, na co mogła liczyć po porodzie, co z dostępnością miejsc czy chociażby jak zachowywał się personel. 

Nie zostawiaj na ostatnią chwilę!

Przede wszystkim: nie wolno zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. I tyczy się to i wyboru szpitala, i decyzji o znieczuleniu czy chociażby spakowaniu szpitalnej torby i przygotowania wyprawki dla dziecka. Same również radzimy, żeby nie wybrać tylko jednej placówki – w razie, gdy okaże się, że w tym wybranym przez nas nie będzie miejsc – bo i tak może się zdarzyć – będziemy przygotowane! 

Podczas wyboru szpitala zapoznajmy się również z opłatami, jakie będzie trzeba uiścić. Za co płacimy? Na przykład za znieczulenie czy poród rodzinny. Po raz kolejny – zróbmy to odpowiednio wcześniej! 

Odwiedzając placówki, warto poprosić też o pokazanie sali porodowej. Nie zawsze możliwa będzie taka opcja, ale prawda jest taka, że sala wiele nam powie o warunkach panujących w szpitalu!

Poród w szpitalu – czy warto zapewnić sobie dodatkową opiekę? 

Wróćmy na chwilę do tematu położnej. Jak już zostało wcześniej wspomniane – wiele kobiet decyduje się na tę formę opieki i niewątpliwie posiada to wiele zalet! Pomoc położnej przed i w trakcie porodu jest nieocenione. Przede wszystkim jest ogromnym psychicznym wsparciem. I naszym położnym właśnie ufamy – wiemy, że jesteśmy w dobrych rękach, ponieważ nasz poród z pewnością nie jest pierwszym, z którym ma do czynienia! 

Położna odpowie na wszystkie nasze pytania – tylko nie bójmy się pytać! – i rozwieje wszystkie nasze wątpliwości. Piękne jest to, że wiele kobiet buduje więź z kobietą, która zajmie się nimi podczas porodu. Położna z pewnością doradzi nam też odpowiedni sposób rodzenia, zapozna się z naszymi badaniami i po prostu będzie wiedzieć, co jest dla nas najlepsze. Rzecz jasna, nie jest to konieczność – wiąże się to z pewnym wydatkiem – jednak panie chwalą sobie takie wsparcie. Zwłaszcza gdy jest to pierwszy poród! 

W naszym kraju coraz popularniejsze staje się również wsparcie douli. Doula to kobieta, która co prawda nie zastąpi położnej – brak jej wykształcenia medycznego – jednak może być z nami już od samego początku. Przede wszystkim daje ogromne wsparcie psychiczne, rozwiewa wątpliwości, tłumaczy nam, co dzieje się z naszym ciałem, pomaga przejść przez towarzyszącą nam podczas ciąży burzę hormonów. Doula zajmuje się nami również podczas połogu – pomaga odnaleźć się w nowej roli. 

Dlaczego warto skorzystać z pomocy douli? Przede wszystkim dlatego, że poród wtedy przechodzi szybciej – mamy są bardziej zrelaksowane, czują, że ktoś się nimi zajmuje. Zmniejsza się szansa wystąpienia depresji poporodowej, a także problemów przy karmieniu piersią. Co ważne, wsparcie psychiczne przed i po porodzie sprawia, że matki nie odczuwają już takiego lęku związanego z nową rolą i są zdecydowanie bardziej pewne siebie! Jak wiemy, świeżo upieczone mamy często wątpią w swoją intuicję i instynkt – doula pomaga im odkryć, że świetnie sobie radzą.

Podsumowanie

Przyszłe mamy ciągle zastanawiają się jak wybrać odpowiedni szpital. Wybierając szpital kierujmy się przede wszystkim tym, jaki spotkamy tam personel. Warunki panujące w placówce również nie są bez znaczenia – dlatego warto sprawdzić kilka szpitali w okolicy i odpowiednio wcześniej wybrać ten, w którym chcemy rodzić. Ważne jest to, aby kobieta podczas porodu była jak najmniej zestresowana – z pewnością wpłynie to pozytywnie na całą akcję porodową i zdrowie maluszka. Z tego powodu właśnie kobiety często decydują się na pomoc położnej oraz douli – nie tylko podczas porodu, ale także przed nim i w czasie połogu. 

Najważniejsze jest to, aby nie zostawiać wszystkiego na ostatnią chwilę. Tutaj naprawdę liczy się czas! Chętnie zapoznamy się z Waszymi spostrzeżeniami na ten temat. Czym same kierujecie się podczas wyboru szpitala? I czy zdecydujecie się na profesjonalną opiekę? Dajcie znać w komentarzach! 

0 komentarzy

Funkcja trackback/Funkcja pingback

  1. Laktacja po cesarskim cięciu - […] wagi do tego, czy maleństwa są z mamami odpowiednio szybko. Warto wybrać więc do porodu taki szpital, gdzie będziemy…

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube