Jak zachęcić mężczyznę do opieki nad dzieckiem?

sie 9, 2021 | 0 komentarzy

Często w naszych rodzinach wciąż mocno zakorzenione jest przekonanie, że opieka nad dzieckiem to głównie rola mamy. Na szczęście to się zmienia – coraz częściej widać partnerstwo! Twój partner jednak obawia się maleństwa? Nie jest pewny swoich możliwości? Boi się, że bez Ciebie sobie nie poradzi? Przeczytaj, jak zachęcić mężczyznę do opieki nad dzieckiem. 

Jak zachęcić mężczyznę do opieki nad dzieckiem? Pozwolić mu na to 

Zacznijmy od – nazwijmy to – „najprostszej” rzeczy. Owszem, w wielu rodzinach nadal panuje przekonanie, że to matka powinna opiekować się dzieckiem cały czas. Bywa, że partnerzy nie czują nowej roli, nie wiedzą, jak się zachować. 

Jednak wielu mężczyzn chce opiekować się dziećmi, tylko nie dostają takiej szansy! To nie jest więc kwestia jak zachęcić mężczyznę do opieki nad dzieckiem, tylko jak samej zaufać partnerowi, że potrafi to zrobić. 

Słyszy się, że wiele mam mówi, że nie ma w partnerach zbyt wiele wsparcia. Może być to prawda – absolutnie nie negujemy niczyich uczuć – jednak czasem warto spojrzeć na to z innej strony. Wierzymy, że partnerzy chcą aktywnie uczestniczyć w wychowaniu, jednak są „wyręczani” przez partnerkę, przez mamę, teściową. Ciągle słyszą, że ktoś inny zrobi to lepiej. 

Jeśli sądzisz, że tak może być w Twoim przypadku, spróbuj oddawać swojej drugiej połówce część obowiązków. Podziel się nimi – z pewnością i Tobie wyjdzie to na dobre! A Twój partner poczuje się potrzebny. 

Zrobił coś nie tak? Nie szkodzi. Cierpliwie pokaż mu, co robić. Żaden ojciec nie chce celowo zrobić swojemu dziecku krzywdy – z pewnością postara się więc ze wszystkich sił, aby wszystko było w porządku! 

Pamiętaj – nie krytykuj partnera. Pozwól mu też na bycie z dzieckiem sam na sam. 

Zadbaj o to, aby Twój partner wiedział, co robić 

Jeśli zastanawiasz się, jak zachęcić mężczyznę do opieki nad dzieckiem, możesz spróbować podrzucić mu odpowiednią literaturę. Kiedy będzie wiedział, jak się zachować, nie będzie się tego obawiał. Co również ważne, zachęcaj go do tego, aby ufał swojemu instynktowi. Nasze pociechy nie zawsze rodzą się książkowo, a tym bardziej książkowo się nie zachowują. 🙂 

Pomóż partnerowi uwierzyć w siebie

Wielu mężczyzn nie dorastało z odpowiednimi wzorcami – nie wiedzą zatem, jak zachować się przy maleństwie. W gruncie rzeczy tak jak i całkiem spora liczba kobiet! Warto więc okazać partnerowi wiele wsparcia i zaufania. Gdy zobaczy, że Ty wierzysz, że sobie poradzi, nie będzie miał problemu. 

Pamiętaj, jeśli zastanawiasz się jak zachęcić mężczyznę do opieki nad dzieckiem, warto go po prostu o to zapytać. Może ma jakieś rozterki, którymi bał się podzielić wcześniej? Może sądzi, że zrobi coś nie tak? Komunikacja jest bardzo ważna – zwłaszcza teraz, kiedy zostaliście – lub wkrótce zostaniecie – rodzicami! 

Podziel się zadaniami ze swoim partnerem 

Ustalcie, że na początku tylko partner kąpie malucha albo z nim spaceruje. To może być oczywiście cokolwiek – jednak niech choć jedno zadanie będzie w stu procentach jego! 

Mamy zadaniem będzie wtedy zaufać swojej drugiej połówce, nie krytykować i nie wyrażać wątpliwości. Jeśli na tym etapie to dla Ciebie za wiele, dzielcie się wszystkim na pół. Niech Twój partner aktywnie towarzyszy Ci przy wszystkich czynnościach związanych z maleństwem! 

Jak zachęcić mężczyznę do opieki nad dzieckiem? Bądź asertywna

Niektórzy mężczyźni chętniej angażują się w opiekę nad dzieckiem wtedy, kiedy jest ono starsze. Może zdarzyć się tak, że Twój partner, z różnych pobudek potraktuje właśnie to jako wymówkę. Musisz wtedy być twarda! Potrzebujesz tego, aby partner aktywnie uczestniczył w opiece, w wychowywaniu Waszego dziecka. Unikaj słowa „pomoc”. To nie jest żadna pomoc! To jest tak samo obowiązek partnera, jak i Twój. To w końcu Wasze wspólne dziecko. 🙂 

Naucz się odpuszczać 

Jeśli perfekcjonizm nie jest Ci obcy, z pewnością nierzadko trudno jest Ci się zgodzić na półśrodki. Musi być idealnie. 

A jednak – nie musi. Nie martw się. Musisz uwierzyć, że dziecku nic się nie stanie, jeśli wszystko nie będzie działać jak w zegarku. Co więcej – przez większość czasu nie będzie. Dlatego warto, abyś dla siebie nauczyła się odpuszczać – i sobie, i partnerowi. Twoje nerwy bardzo na tym skorzystają! 🙂 

Pokaż, że musisz odpocząć 

Nie rezygnuj z odpoczynku. Pokaż partnerowi, że Zwyczajnie możesz nie dać rady być cały czas na pełnych obrotach i po prostu musi przejąć połowę obowiązków! 

Rozumiemy, że Twój partner obecnie pracuje, a Ty jesteś na urlopie macierzyńskim lub bez pracy. To jest w porządku. Jednak to nie zmienia faktu, że sama pracujesz równie ciężko, co Twój partner! Czasem wyjście do pracy jest luksusem. Oczywiście, kochasz swoje dziecko, ale to nie zmienia faktu, że czasem masz go dość! Jest to zupełnie naturalne i nie powinnaś mieć z tego powodu wyrzutów sumienia. 

Miło, że chcesz dla swojego partnera jak najlepiej, jednak musisz myśleć również o sobie. Dobrze, gdy dziecko ma oboje rodziców. I dla dziecka, i dla rodziców! 🙂 Jeśli oczywiście z jakiegokolwiek powodu to nie wchodzi w grę u Ciebie, nie martw się! Z pewnością dasz dziecku wszystko, czego potrzebuje. 

Jak zachęcić mężczyznę do opieki nad dzieckiem? Otwarcie się z nim komunikuj 

Tak! Wspomniałyśmy o tym nieco wyżej, jednak to musi wybrzmieć. Nie ma lepszej odpowiedzi na pytanie, jak zachęcić mężczyznę do opieki nad dzieckiem. Po prostu! 

Ty i partner musicie ze sobą rozmawiać. Ciąża, poród, nowa sytuacja – to nie jest proste ani dla Ciebie, ani dla niego. Bądźcie dla siebie życzliwi. Nie bagatelizujcie nawzajem swoich obaw, uczuć, emocji. Wszystko da się załatwić odpowiednią rozmową – i rzecz jasna, zmianą zachowania. A wszystko da się zrobić. 

Jeśli Twój partner jednak ma lęki i obawy, z którymi wyraźnie sobie nie radzi, jest przygnębiony, wręcz boi się dziecka – możesz delikatnie mu zasugerować wizytę u psychologa lub psychoterapeuty. I mężczyzn dotyka depresja poporodowa i absolutnie nie wolno jej bagatelizować. 

Szukać pomocy to żaden wstyd – tak samo, jak nie mamy oporów przed pójściem do lekarza rodzinnego z bólem brzucha, tak samo nie powinniśmy bać się wizyty u specjalisty od naszej psychiki! Emocje to potężna sprawa – mają wpływ i na nasze zdrowie fizyczne. 

Mamy nadzieję, że choć odrobinę pomogłyśmy Ci rozwiązać problem! Życzymy wszystkiego najlepszego – wiemy, że poradzisz sobie z każdą sytuacją! 

.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube