Jak zadbać o siebie w czasie połogu?

lis 2, 2020 | 0 komentarzy

Połóg to wyjątkowy czas – kobieta dochodzi do siebie po porodzie, oswaja się z nową sytuacją, nową rolą. Powoli zaczyna uczyć się swojego dziecka. W ciele zachodzi szereg zmian. Co w tym czasie powinno być priorytetem? Kobieta, właśnie. Nie od dziś wiadomo, że kiedy mama jest zadowolona, noworodek również. Jak z zasadą maski tlenowej  – jeśli mama o siebie odpowiednio nie zadba, nie jest w stanie zaopiekować się maleństwem. Jak zadbać o siebie w czasie połogu? Na czym się skupić? Przedstawiamy w dzisiejszym wpisie! 

Co się dzieje z organizmem kobiety podczas połogu? 

Żeby wiedzieć, jak zadbać o siebie w czasie połogu, należy dokładnie wiedzieć, co w tym czasie dzieje się w Twoim organizmie. Wyjaśniamy! 

Połóg to okres, w którym w organizmie kobiety zachodzą wielkie zmiany. Nic dziwnego więc, że każda mama doświadcza bardzo silnych emocji (nie wszystkie będą przyjemne – to zupełnie naturalne). Co więcej, trzeba przygotować się na to, że organizm będzie mocno osłabiony. Dlatego, w miarę możliwości staraj się wykonywać jak najmniej czynności. Jakie zmiany zachodzą w ciele?

Przede wszystkim, macica wraca do stanu sprzed ciąży. A jest to nie lada wyzwanie dla Twojego ciała, bo zmienia ona swoją wagę kilkukrotnie. Dlatego możesz odczuwać dość intensywne bóle w dolnej części brzucha. Niech nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem to, że bóle nasilać się będą podczas karmienia piersią – tu działa oksytocyna. 

Co więcej, zauważysz też wydzielinę z dróg rodnych – są to tak zwane odchody połogowe. Najpierw będą mieć dość krwistą formę, później, w miarę upływu czasu (bo połóg trwa ok. 6 tygodni) wydzielina zmienia postać z krwistej na różową, następnie z różowej na brązową. Pamiętaj, aby stosować podpaski i często je zmieniać. 

Jeśli rodziłaś naturalnie, szczególną uwagę poświęć higienie swojej rany- podmywaj się po powrocie z toalety, zanim zmienisz podpaskę dokładnie umyj ręce. Ból, uczucie “ciągnięcia” w miejscu nacięcia krocza są zupełnie naturalne. W miarę możliwości też pozwól ranie oddychać

Nie przejmuj się, jeśli nie możesz utrzymać moczu – to również normalne. To może utrzymywać się aż do 3 miesięcy po porodzie. Warto ćwiczyć mięśnie miednicy. Co więcej, możesz też odczuwać trudności w oddawaniu moczu i stolca. Nie martw się o szwy – nic im nie będzie. 🙂 

Jeśli rodziłaś przez cesarskie cięcie, pamiętaj, że dostęp do powietrza sprzyja gojeniu się rany. Postaraj się, aby była sucha – zabezpiecz ją odpowiednio przed każdym prysznicem, nie zapomnij jej też delikatnie osuszyć. 

Ćwiczenia podczas połogu

Jeśli zastanawiasz się, jak zadbać o siebie podczas połogu to pamiętaj, że ćwiczenia mogą dać Ci naprawdę dużo. Mimo że organizm jest naprawdę zmęczony i potrzebujesz dużo więcej energii nawet na podstawowe czynności, warto wykonywać, choć podstawowe ćwiczenia. Nie muszą (nie powinny) być ani obciążające, ani czasochłonne. 

Kiedy zacząć ćwiczyć? Oczywiście, to najlepiej podpowie Ci Twoje ciało, ale mówi się, że w przypadku porodu naturalnego będzie to już 8 godzin, cesarskiego cięcia – 12. Od czego więc zacząć? 

Na pierwszy rzut powinny pójść ćwiczenia oddechowe. Te przydają się nie tylko podczas ciąży i połogu, ale całego życia. 🙂 Warto wiedzieć, jak oddychać – skorzysta na tym całe ciało. W końcu od oddechu zależne jest nasze życie! 

Później zadbaj o ćwiczenia, które będą zapobiegać zakrzepom. Zaangażuj ręce, nogi. Pamiętaj – wszystko powinno być bardzo delikatne. Delikatne krążenie, wymachy. Nie zapominaj również o jodze – delikatne rozciąganie mięśni pozwoli Ci się uporać z bólem. Rozpocznij delikatnie, później stopniowo rozszerzaj ilość powtórzeń czy czas, podczas którego wykonujesz aktywność fizyczną. Słuchaj swojego ciała. Nie rób nic ponad swoje siły. 

Relaks podczas połogu

Wiesz, jak zadbać o siebie podczas połogu? Najlepiej to jako priorytet stawiać swój relaks. Jeśli sprawia Ci to przyjemność, uprawiaj jogę. Medytuj. Kiedy tylko możesz – odpoczywaj. Dużo śpij. Ciesz się czasem spędzonym ze swoim maluszkiem – niczym się nie martw. Zaufaj swojemu instynktowi – nie pozwoli Ci nie zadbać odpowiednio o maleństwo. 🙂 

Jeśli masz okazję, rób wszystko, co do tej pory Cię relaksowało, dawało Ci szczęście. Daj się sobą zaopiekować. Najważniejsza jesteś Ty i maluszek. A jak wspominałyśmy wcześniej – jeśli Ty jesteś zadowolona i zrelaksowana, maleństwo również! Nie wywieraj na sobie żadnej presji. Czytaj książki, słuchaj ulubionej muzyki. Sama wiesz, co jest dla Ciebie najlepsze! 

I nie zapominaj o najważniejszym – dużo śpij

Dieta podczas połogu

Warto jeść produkty bogate w błonnik, bo pomaga w wypróżnianiu, które – zwłaszcza na początku – może sprawiać kłopoty. Nie przesadzaj z kofeiną. Produkty bogate w białko wapń – warto, aby Twoje posiłki były urozmaicone. Pamiętaj, że tutaj nie tylko Ty na tym skorzystasz. 🙂 Tutaj najważniejsze jest to, aby odżywiać się zdrowo i racjonalnie. O ile sama nie masz żadnych alergii wszystko jest dozwolone. Pij dużo wody – odpowiednio nawodniony organizm to podstawa nie tylko w tym okresie. O diecie w czasie połogu napisałyśmy też nieco więcej tutaj

Czego nie wolno robić podczas połogu? 

Nie wolno pędzić, aby wrócić do sylwetki sprzed ciąży. Twoje ciało właśnie sprowadziło na świat nowego człowieka – musimy więc otoczyć je odpowiednią opieką! Nie daj się zwieść sztucznym obrazom kreowanym przez media społecznościowe. Jak wiesz – nie wolno pić alkoholu ani palić papierosów. Bezwzględnie nie wolno dźwigać, nie wolno Ci się przemęczać. Podczas połogu nie wolno też współżyć, używać tamponów. Nie bierz kąpieli (w grę wchodzi wyłącznie prysznic), nie korzystaj z basenu. Delikatne ćwiczenia są wręcz wskazane, ale nie wolno angażować w nie mięśni brzucha. 

Przede wszystkim: bądź dla siebie dobra. 

To już wszystko, co dla Ciebie przygotowałyśmy. Pamiętaj – połóg nie jest zbyt łatwym okresem, ale nie z takimi rzeczami dałaś już sobie radę. 🙂 Ciesz się czasem spędzonym z maluszkiem, dużo przytulaj swoje dziecko. Daj innym o siebie zadbać. Nie wątp w swoje instynkty i pamiętaj – wszystko będzie dobrze! 🙂 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube