Jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne w połogu?

maj 31, 2021 | 0 komentarzy

Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że zdrowie psychiczne jest równie ważne, co to fizyczne. Podczas ciąży skupiamy się na jednym i drugim, choć nie zawsze jest to najprostsze. Głowa lubi płatać nam całe mnóstwo figli! Buzujące hormony również nie ułatwiają sprawy. Ciąża rządzi się swoimi prawami – podobnie jak połóg. Podczas połogu nasze ciało zaczyna dochodzić do siebie po tak wielkim wysiłku, jakim jest ciąża i poród. Wiąże się to z całym mnóstwem różnych dolegliwości, również tych psychicznych! Do tego wszystkiego dochodzi całkiem nowa dla nas rola – rola mamy. Wielu z nas towarzyszy całe mnóstwo wątpliwości. Czy damy radę? Czy będziemy dobrymi matkami? Czy może zrobimy coś nie tak? Nasuwa się pytanie: jak zadbać o swoje zdrowie psychiczne w połogu, aby cieszyć się pierwszymi chwilami z maleństwem bez niepotrzebnych obaw i paraliżującego strachu? 

Postaw siebie na pierwszym miejscu 

A raczej – nie pozwól, aby cokolwiek innego stanęło Ci na drodze. Oczywiście – Twoje maleństwo stanie się dla Ciebie całym światem, ale zasada “szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko” jest nadal bardzo aktualna! Jeśli czujesz się przemęczona i masz taką możliwość poproś kogoś o pomoc. To nie oznacza, że jesteś “słaba” albo że “nie potrafisz sobie poradzić”. Potrafisz i to wspaniale – ale proszenie o pomoc to również wyraz życzliwości do samej siebie. Nie zapominaj o tym! Twoje ciało potrzebuje teraz dużo uwagi i uczucia – pozwól się więc trochę rozpieszczać! 

Poznaj swoje myśli 

Warto prowadzić dziennik albo chociaż od czasu do czasu zapisywać swoje myśli, chociażby w aplikacji w telefonie. Kiedy tylko je poznasz, postarasz się zrozumieć, będziesz w stanie uporać się z tymi najbardziej natrętnymi. Twój umysł chce Cię bronić, dlatego podsuwa Ci niezbyt optymistyczne scenariusze. Chce Cię przygotować na najgorsze, bo ciągle jest zaprogramowany tak, jakby zewsząd czyhało niebezpieczeństwo. Czasy na szczęście się zmieniły i już nic Ci nie grozi. Dlatego nie daj się swojej głowie – uwierz, że wszystko masz pod kontrolą. 

Zaakceptuj swoje emocje 

…ale naucz się odróżniać je od faktów. Jeśli myślisz o sobie różne rzeczy – na przykład, że nie dasz rady, nie podołasz. Czy masz ku temu jakieś przesłanki? Jesteśmy przekonane, że nie. Uświadom sobie jednak, że masz prawo to czuć, ale nie musisz wcale w to wierzyć. Zaakceptuj więc swoje emocje, ale postaraj się je zracjonalizować. Jeśli chcesz zadbać o swoje zdrowie psychiczne w połogu, koniecznie musisz się upewnić, że nad nimi panujesz. Wiemy, że potrafisz. Ty też w to uwierz. 🙂 

Kontroluj oddech

Szkoda, że jako społeczeństwo w dalszym ciągu nie oddychamy świadomie. Przypomnij sbie – kiedy ostatnim razem odetchnęłaś pełną piersią? To bardzo ważne! Głębokie, miarowe oddechy są nam niezbędne do życia – uspokajają tętno, co najważniejsze – dotleniają! Krótkie, nieregularne oddechy nie są wcale dla nas dobre. Dlatego nauka dobrego, świadomego oddechu to podstawa. Pomoże Ci w tym medytacja. 

Pozbądź się wampirów energetycznych 

Niestety, czasem jest tak, że wampiry energetyczne to najbliższe nam osoby i nie jest wcale tak prosto się od nich uwolnić. Staraj się zatem je zrozumieć, ale też stawiaj wyraźne granice. Asertywność to Twój sojusznik i największy sprzymierzeniec! I oczywiście – wiara w siebie. Zaufaj swojej intuicji – ona Ci podpowie, kiedy robisz dobrze! 

Znajdź czas dla siebie

To również wiąże się z umiejętnością proszenia o pomoc. Pamiętaj, że macierzyństwo to nie jest więzienie! Masz prawo do chwili dla siebie i odpoczynku. Chcąc zadbać o swoje zdrowie psychiczne w połogu musisz znaleźć moment, aby złapać oddech i przyjrzeć się swoim myślom. Wiemy, że czas jest mocno ograniczony, to zadanie więc nie będzie należało do najprostszych, ale jest jak najbardziej wykonalne! 

Czy sen liczy się jako czas dla siebie? Jak najbardziej! Tym bardziej że przez najbliższy czas pewnie będziesz cierpieć na jego deficyt. Ale nie martw się – dasz sobie z tym doskonale radę, a maleństwo dorośnie szybciej, niż się tego spodziewasz. Wiemy, że będziesz silna i to przetrwasz! 

Znajdź podobne sobie kobiety

Czyli mamy, które również są w czasie połogu. Nie po to, aby sobie nawzajem radzić, ale zwyczajnie wysłuchać i dać wsparcie! Pamiętaj – Ty wiesz co najlepsze dla Ciebie i Twojego dziecka

A może masz w okolicy przyjaciółkę, koleżankę z pracy, która wie, przez co przechodzisz? Wsparcie kobiet jest nieocenione! Dlatego warto z niego korzystać przy każdej okazji. Nie zapominaj również o istnieniu różnych forów internetowych. Te potrafią być pomocne, trzeba tylko wiedzieć, które. 🙂 

Przestań od siebie wymagać 

Nie chodzi nam o to, abyś już absolutnie niczego od siebie nie oczekiwała, ale raczej o to, abyś nie spodziewała się, że w czasie połogu będziesz wszystko robić na najwyższych obrotach. Zadbać o swoje zdrowie psychiczne w połogu to też trochę odpuścić. Nie musisz wiedzieć wszystkiego, nie musisz sobie ze wszystkim radzić sama. Wręcz wskazane jest, abyś prosiła o pomoc, abyś odpoczywała i poświeciła chwilę uwagi swojemu ciału. W końcu dokonało cudu – wydało na świat nowego człowieka! Nie zapominaj o tym i doceniaj ten fakt codziennie. 

Dobra dieta jest Twoim sprzymierzeńcem

Jedzenie również wpływa na nasz nastrój i kondycję psychiczną. Nie są to może podstawy, ale dobra dieta z pewnością nie zaszkodzi! Może za to naprawdę bardzo pomóc. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu, o dobrej dla Ciebie ilości warzyw i owoców. Z pewnością to pomoże – nie tylko Tobie, ale również maleństwu! 

To wszystko na dziś! Mamy nadzieję, że uda Ci się połóg przejść z dobrym nastrojem. A nawet jeśli czasem zdarzy się gorszy – nic nie szkodzi i nic w tym dziwnego! Jesteś w całkiem nowej dla siebie roli. To oczywiste, że czasem nastrój spadnie! Wystarczy, że to zaakceptujesz i sobie na to pozwolisz. Pamiętaj, że to całkowicie naturalne! 

Nie zapomnij zajrzeć do pozostałych wpisów na naszym blogu – jesteśmy przekonane, że znajdziesz tam wiele merytorycznych treści. A tymczasem – życzymy Ci wszystkiego najlepszego. Jesteśmy z Tobą! 

.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube