Jak zrelaksować się w ciąży?

maj 5, 2021 | 0 komentarzy

Ciąża to bardzo intensywny okres. Zaczynamy od pierwszego trymestru, podczas którego w Twoim ciele zachodzi mnóstwo zmian, a towarzyszy temu całe mnóstwo dolegliwości. Nawet gdy ustają, możemy być przygotowane na całe mnóstwo różnych myśli – wtóruje nam ekscytacja, radość, ale też strach, niepokój i chwile zwątpienia. Prawdziwa mieszanka wybuchowa! Dlatego tak ważne jest, aby znaleźć chwile wyłącznie dla siebie i pozwolić ciału i głowie odpocząć. Jak zrelaksować się w ciąży? Przedstawiamy aż 10 sposobów! 

Zacznij praktykować jogę 

Rzecz jasna – jogi nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. 😉 Joga dla kobiet w ciąży rozluźnia ciało, uspokaja głowę. Sprawia, że czujemy się jednością. Jeśli chcesz zrelaksować się w ciąży, regularna praktyka jest jak najbardziej wskazana. Rzecz jasna, jeśli nie ma co do tego medycznych przeciwwskazań! 

Co da Ci codzienna praktyka? Po pierwsze, uelastycznisz ciało i znacząco je wzmocnisz. Rozluźnisz mięśnie, zadbasz o swoje tkanki. Różnicę odczujesz już po kilku praktykach i zobaczysz, że będziesz sobie bardzo, bardzo wdzięczna! Co więcej, codzienna praktyka pomoże Ci wyrobić nawyki, które zwyczajnie zmienią Twoje życie na lepsze. Pokażesz sobie, że możesz więcej. A to wszystko niosąc pod sercem dziecko! 

Rozluźnienie ciała pomoże Ci również przy porodzie. Dzięki jodze lepiej zrozumiesz siebie i wzmocnisz intuicję. Dlatego właśnie joga znalazła się na pierwszym miejscu – jednak przed nami kolejne, równie ważne elementy! 

Wyrób w sobie nawyk medytacji

Możesz zacząć już od trzech minut dziennie. Dzięki medytacji codziennie znajdziesz czas dla siebie – pozwolisz swoim myślom płynąć, oswoisz się z nimi. Będziesz mieć szansę zrozumieć lepiej siebie i swoje działania. Jeśli chcesz zrelaksować się w ciąży, nie ma na to lepszego sposobu! Joga i medytacja pozwolą Ci poczuć się jednością – nie będziesz już oddzielać swojego ciała od umysłu. Poczujesz się też częścią czegoś większego! Co więcej, regularna medytacja pozwoli Ci również już na tym etapie nawiązać więź z maluszkiem. 

Co jeszcze jest ważne w medytacji i jodze? Praca nad oddechem. Oddech jest bardzo, bardzo ważny, a niestety bardzo często bagatelizujemy jego znaczenie! Praca nad oddechem również jest bardzo przydatna, jeśli chodzi o poród! Dlatego medytację warto rozpocząć jak najszybciej. 🙂 

Chcesz zrelaksować się w ciąży? Znajdź nowe hobby! 

Nic tak nie odrywa głowy od codzienności, jak eksplorowanie nowego hobby! Może teraz jest pora na spróbowanie czegoś, o czym zawsze marzyłaś, ale nie starczyło Ci czasu lub odwagi? Okres ciąży to idealny czas na nowe hobby – no, chyba że jest to podnoszenie ciężarów albo ekstremalna jazda na rowerze – masz dla siebie odrobinę więcej czasu niż zazwyczaj, a zdecydowanie więcej, niż będziesz mieć po porodzie. Dlatego warto skorzystać z okresu ciąży i spędzić go jak najlepiej! 

Może od zawsze chciałaś zajmować się robótkami ręcznymi, może fotografią? A może teraz właśnie znajdziesz czas na czytanie? Możliwości jest całe mnóstwo! 

Znajdź wszystkie filmy, których nie miałaś czasu obejrzeć

Filmowe seanse z przekąskami? Brzmi super! Zwłaszcza kiedy powinnaś dużo odpoczywać. Ułóż się wygodnie, otul poduchami i niech rozpocznie się seans! Znajdź ulubione filmy albo te, których nie miałaś nigdy czasu obejrzeć. Może to pora na dokumenty, żeby dowiedzieć się czegoś nowego? A może po prostu na przyjemne w odbiorze, relaksujące kino familijne? Rzecz jasna – to wszystko zależy od Ciebie! 

Może pora na taniec? 

Tak! Nic tak nie relaksuje, jak taniec przed lustrem. Wykorzystaj samotne chwile w domu i działaj! Oczywiście – słuchaj swojego ciała i kiedy mówi dość, to wiesz, co zrobić. Jednak jeśli tylko czujesz się na siłach, włącz ulubioną muzykę i oddaj się tej przyjemności! Taniec podnosi poziom endorfin w naszym ciele, ulubiona muzyka dodatkowo poprawi Ci humor. A gdy przyjdzie pora, możesz być pewna, że i Twoje maleństwo zareaguje! Pamiętaj, że szczęśliwa mama to szczęśliwe dziecko. 

Seks – idealny sposób na to, aby zrelaksować się w ciąży 

Jeśli nie ma przeciwwskazań medycznych, czujesz się dobrze i co najważniejsze – masz na to ochotę, to proszę bardzo! Seks doskonale redukuje napięcie, relaksuje, uspokaja i uszczęśliwia. Budowanie nowej więzi z partnerem będzie dla Was bardzo, bardzo wiążące – w końcu przygotowujecie się teraz do tego, aby zostać rodzicami! Zanim to się stanie, warto jest skorzystać z tego, że macie teraz czas na intymne chwile. Cieszcie się swoim towarzystwem – seks tylko Was do siebie zbliży! 

Może czas na śpiew? 

Relaks w ciąży nie musi być czymś oczywistym! Śpiew to również doskonały sposób na to, aby się rozluźnić! Nie ważne, czy w Twojej ocenie potrafisz to robić czy nie. Pozwól sobie spróbować! Śpiew będzie doskonale korelował z ćwiczeniami oddechowymi – warto to połączyć! 

Śpiewaj swoje ulubione piosenki, jeśli zdecydujesz się na praktykę jogi kundalini – mantry, ale może to również dobra pora na przećwiczenie kilku kołysanek? 🙂 Mówi się, że dziecko jest w stanie zapamiętać melodie – może warto to sprawdzić? 😉 

Relaksująca kąpiel? Jak najbardziej! 

Ale oczywiście – woda nie może być zbyt gorąca! Kąpiel pomoże Ci się zrelaksować w ciąży, woda na moment odciąży ciało. Podczas kąpieli możesz czytać, śpiewać albo po prostu… Leżeć. 😉 I to też jest w porządku! 

Piłka gimnastyczna 

Samo siedzenie na piłce gimnastycznej zazwyczaj okazuje się prawdziwym zbawieniem dla kręgosłupa. A jak wiadomo – bolące ciało znacznie utrudnia nam relaks! Dlatego właśnie warto zaopatrzyć się w piłkę, żeby odrobinę sobie na niej poćwiczyć. Plecy będą Ci wdzięczne! 

Słuchaj podcastów! 

Podcasty nie są tak angażujące, jak książki, a możesz wyciągnąć z nich równie wiele! Dlatego jeśli masz problemy ze skupieniem, podcasty mogą być tym, co pokochasz. Wystarczy tylko odnaleźć treści, które Cię interesują i do dzieła! Słuchać podcastów możesz podczas ćwiczeń, domowych czynności, w drodze, w pracy – to bardzo przyjazna forma! 

To już wszystko, co przygotowałyśmy dla Ciebie na ten temat. Jak widzisz, jest całe mnóstwo sposobów na to, aby zrelaksować się w ciąży! Dlatego właśnie – do dzieła! Jak doskonale wiesz, relaks jest bardzo, bardzo ważny. Dlatego absolutnie nie wolno Ci tego zaniedbać! 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube