Jakie zmiany zachodzą w połogu w Twoim organizmie?

cze 15, 2021 | 0 komentarzy

Połóg to okres 6 tygodni, podczas których w Twoim organizmie zachodzi szereg zmian. Ciało wraca do normy sprzed ciąży, ale też przygotowuje się razem z Tobą na opiekowanie się dzieckiem. Co dokładnie się dzieje podczas połogu?

  • Macica się zmniejsza i obkurcza (w czasie porodu zwiększyła się dziesięciokrotnie!),
  • narządy jamy brzusznej wracają na miejsce,
  • goi się krocze po porodzie albo blizna po cesarskim cięciu,
  • rozpoczyna się proces laktacji,
  • jajniki znów zaczynają pracować,
  • gospodarka hormonalna powraca do stanu sprzed ciąży,
  • następują zmiany w składzie krwi. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jakie zmiany zachodzą w połogu w Twoim organiźmie – przeczytaj dzisiejszy tekst! 

Macica – co się z nią dzieje podczas połogu? 

Powiedziałyśmy już, że zmniejsza się i obkurcza. Należy jednak dodać, że podczas ciąży powiększała się stopniowo. Podczas połogu natomiast bardzo gwałtownie wraca do swoich rozmiarów. Pamiętaj, że zmniejszaniu się macicy towarzyszą dokuczliwe skurcze. To naturalna kolej rzeczy – jeśli jednak ból będzie nie do wytrzymania, udaj się na kontrolę do lekarza. 

Pamiętaj, że podczas karmienia piersią wydziela się oksytocyna. Jest to hormon wspomagający proces obkurczania, stąd możesz odczuwać je mocniej w tym czasie. Nie musisz się martwić – ból nie trwa długo, w pewnym momencie przestaniesz je nawet wyczuwać! 

Na co musisz się przygotować? Na odchody połogowe

To nieodłączna część procesu obkurczania macicy. Czym dokładnie są odchody połogowe? Wydzielina, która na początku jest krwista, później staje się brunatna. To również naturalna rzecz. Odchody połogowe będą zmienić kolor, aż nie ustąpią całkowicie. Pamiętaj, aby często zmieniać podpaski, a także warto podmywać się po każdorazowym skorzystaniu z toalety. Zachowanie odpowiedniej higieny jest tu bardzo ważne. Pamiętaj – jeśli pojawi się cokolwiek niepokojącego, nie zwlekaj z wizytą u lekarza. Jego obowiązkiem jest Ci pomóc.

Zmiany w połogu – częste wizyty w toalecie

Podczas połogu (w jego wczesnym okresie) znów będziesz często oddawać mocz. Dlaczego? To bardzo proste! Twoje nerki pozbywać się będą wody nagromadzonej podczas ciąży wody. Z czasem będzie coraz lepiej, ale pierwsze tygodnie mogą być dość trudne, zwłaszcza gdy w dalszym ciągu będziesz miała założone szwy. 

Musisz również przygotować się na zaparcia. Możesz wyeliminować je pijąc dużo wody, jedząc produkty bogate w błonnik. Pomogą Ci również łagodne ćwiczenia fizyczne – te znajdziesz na naszym blogu – pamiętaj jednak, aby słuchać swojego ciała i zbytnio się nie przeciążać! Nie ćwicz za wszelką cenę. Jeśli czujesz, że już wystarczy – to znaczy, że wystarczy. Słuchaj swojego ciała! 

Jeśli natomiast czujesz, że wszystko w porządku i oczywiście masz na to ochotę – delikatna joga, ćwiczenia odpowiednie dla kobiet podczas połogu dobrze wpłyną na Twoje samopoczucie. 

Co robić podczas gojenia się ran? 

Niestety – niezbyt wiele, ale możesz być pewna, że ten proces nie będzie trwał bardzo długo. Pamiętaj, aby się nie przemęczać i nie zmieniać zbyt gwałtownie pozycji. Goić się będzie miejsce łożyskowe, krocze lub blizna po cesarskim cięciu. Na początku szwy będą “ciągnąć”, nie będziesz czuła się komfortowo, ale bez obaw. Gdy tylko szwy zostaną ściągnięte, to wszystko minie. Wysyłamy Ci dużo siły! Jednak niestety – teraz musisz być cierpliwa. Wiemy, że dasz radę! 

Pamiętaj również, aby nie bać się prosić o pomoc. Stawiaj siebie na pierwszym miejscu – właśnie wydałaś na świat całkiem nowego człowieka! Należą Ci się wszystkie możliwe wygody. 🙂 

Co się dzieje podczas połogu? Pora na karmienie maluszka! 

Tuż po porodzie rozpocznie się proces produkcji mleka. Aby tak się stało, dziecko musi być przystawiane do piersi – i to dość często! Dlaczego? Dzięki temu będą wydzielane hormony – prolaktyna i oksytocyna, dzięki którym będzie możliwa produkcja mleka. Pamiętaj – nie każda mama może karmić. Co więcej – nie każda mama chce karmić. Jeśli tego nie robisz, nie jesteś wcale złą mamą. To Twoja ciąża i Twoje maleństwo – sama wiesz, co dla niego najlepsze. 

Co więcej – pamiętaj, że jeśli karmienie sprawia Ci zbyt duży dyskomfort, nie musisz robić tego za wszelką cenę. Jeśli chcesz, aby Twoje niemowlę było szczęśliwe, warto żebyś zadbała o siebie w pierwszej kolejności. A wiemy, że będzie. W końcu jesteś wspaniałą mamą!

 

Kiedy wróci miesiączkowanie? 

Trudno to określić, ponieważ u każdej kobiety przebiega to inaczej. Pamiętaj natomiast, że pierwsze krwawienie jest bezowulacyjne (niepoprzedzone jajeczkowaniem). Każde kolejne już tak. Na jajeczkowanie nie ma wpływu fakt, czy karmisz piersią czy nie. Jeśli obawiasz się, że w dalszym ciągu nie miesiączkujesz, skontaktuj się ze swoim ginekologiem. Z pewnością zleci odpowiednie badania. Jednak nie martw się na zapas – jak wspomniałyśmy, organizm każdej kobiety działa zupełnie inaczej! 

Silne emocje w czasie połogu

Na te możesz się z całą pewnością przygotować. Silne emocje towarzyszące Ci podczas połogu to również całkowicie naturalna sprawa, choć czasem niezbyt komfortowa. Możesz odczuwać ogromną miłość i wdzięczność, ale także strach i niepewność. Nie bój się – wiemy, że możesz czuć, że nie podołasz, możesz być przerażona wszystkimi zmianami w Twoim życiu. Tymi, które nadchodzą i tymi, które mają dopiero nadejść. Jednak wiemy, że doskonale sobie z nimi poradzisz – jak to zrobiła niejedna mama przed Tobą! 🙂 

Tutaj będzie ogromnie liczyć się wsparcie partnera, najbliższych. Pozwalaj sobie na płacz. Nie musisz sobie wmawiać, że musisz być silna albo obawiać się tego, że będziesz złą matką. Nie będziesz – będziesz najwspanialszą mamą dla swojego maleństwa! 

Okres połogu to wyjątkowy czas – właśnie teraz zaczynasz tworzyć więź ze swoim maleństwem. To czas uczenia się siebie nawzajem, bliskości. Pamiętaj jednak, abyś myślała również o sobie. W tym momencie jesteś najważniejszą osobą w życiu Twojego dziecka – i tak też będzie przez długi czas – musisz więc wiedzieć, aby nie zapominać również o swoim szczęściu! 

Wiemy, że będziesz doskonała w nowej roli. Życzymy dużo siły! 

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Kategorie

Youtube